Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Instalacja CB w O3

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Instalacja CB w O3

    SS, nie wiem czy się cieszyc czy smucic, że nie zdążyłem dojechac z krawatem, bo patrząc na to jak wyglądało auto rafiki, kiedy już spotkaliśmy się na obwodnicy Krzepic, to mogłoby byc rzeczywiście nie fajnie.

    Ilośc trupów w polu, zmieniłaby się z się z 1 na 2 :wink:

  • #2
    Instalacja CB w O3

    Cześć, tak na szybko krótki opis mojej instalacji CB, postaram się zrobić jeszcze dokładniejsze zdjęcia.
    Uchwyt Commet 840 na klapie lewy górny róg, stopka Sirio + 5 m kabla, zdejmujemy plastiki z klapy bagażnika i jedziemy kablem do góry, przechodzimy przez gumowy wężyk do kabiny, później po tylnym słupku (pod tapicerką schodzimy w okolice nadkola), następnie nadkolem pod uszczelkami drzwi schodzimy na dół do progu, z progu wchodzimy pod wykładzinę pod kanapą tylną i tunelem środkowym idziemy do popielniczki tylnej (demontujemy ją i w środku tunelu nacinamy dziurkę na kabel antenowy-przy pomocy kabla prowadzącego wyciągamy go wedle uznania. Ja mam radio powieszone na zmodyfikowanym uchwycie na tylnej popielniczce. Zasilanie pociągnięte z bezpieczników (pod otwieranym schowkiem po lewej stronie kierownicy jest puszka z wolnymi konektorami - o ile dobrze pamiętam to nr 35 jest po stacyjce ) kable puszczone pod osłona tunelu i pod kierownicą, głośnik przyklejony taśmą 2stronną 3M pod fotelem kierowcy.

    Edit: są dwie wady tego rozwiązania trzeba nauczyć się obsługi bezwzrokowej (co zajmuje 2 dni max) i pogodzić się z brakiem tylnej popielniczki (chyba że odpowiednio przerobi się uchwyt montażowy lub radio będzie gabarytów Presidenta Harrego III - wtedy wchodzi na ori uchwycie bez problemu) Przy większych gabarytowo radiach przeróbka uchwytu to konieczność i brak popielniczki to standard jak się przesadzi (w przeróbkach - tzn za wysoko da radio ) to popielniczka sama się otworzy a radia szukamy na tylnej kanapie - radio jest przykręcone do górnej części popielniczki :P duże radio musi się opierać na kątowej wtyczce antenowej i zasilającej wtedy jest OK. Zawieszka mikrofonu przyklejona jest taśmą dwustronną 3M do tunelu środkowego (na wysokości dźwigni zmiany biegów coby nie przeszkadzało pasażerowi w rozłożeniu nóg 8)

    Tu na szybko mój przerobiony uchwyt do CB


    i kilka fotek z montażu anteny i radia






    uchwyt

    President Herbert on board



    mikrofon - muszę dać go niżej bo tak jest wygodnie ale trzeba go zdejmować do otwierania schowka

    głośnik przyklejony taśmą 2stronną do podłogi coby nie latał


    P.S pomimo obaw o strojenie antena nie musiała być cięta i analizator pokazał #1-1.2, #20-1.15,#40 1.3 więc antena ma dalej 1.73 metra co świadczy o dobrej masie na połaczeniu klapa/uchwyt

    Głośnik zewnętrzny bardzo poprawia odsłuch :szeroki_usmiech a do tego na tylnej kanapie może Junior spać i nic mu nie brzęczy. Montaż oczywiście u chłopaków z Konektora z Kamilem siedzieliśmy 4 godziny coby to poskładać do kupy bez urwania mocowań !!! (też dzięki Przemkowi miałem okazję posiadać tyle sprzętów do zabawy). Sorry za jakoś zdjęć ale telefon to nie aparat
    Pozdr. Przemek

    Komentarz


    • #3
      Nie do końca czuję to miejsce na radio, mógłbyś strzelić fotę z większej perspektywy ? Żeby było widać radio, gruszkę i trochę otoczenia. Dodatkowy głośnik dałeś bo było złe słychać z tego w radiu, czy po prostu miałeś i zagospodarowałeś ?

      Widzę, ze na Inflanckiej robione
      o3 1.8 tsi dsg Elegance kolor niebieski "milicyjny" niemetalik

      Komentarz


      • #4
        Zamieszczone przez krzy111
        Nie do końca czuję to miejsce na radio, mógłbyś strzelić fotę z większej perspektywy ?
        Widzę, ze na Inflanckiej robione
        Też nie mogłem się przekonać 5 lat temu w poprzednim aucie do takiego montażu obecnie nie bardzo wyobrażam sobie inny (przyzwyczajenie drugą naturą człowieka a poza tym nie jestem ograniczony rozmiarami radia a jak wiadomo dobre radio to duże radio) poza tym przy ciemnych szybach radia nie widać :P fotki dodałem w pierwszym poście, sorry za jakość ale miałem tylko telefon. Kabel od mikrofonu przechodzi pomiędzy podłokietnikiem a fotelem pasażera do przodu i jest powieszony na uchwycie przy skrzyni biegów.
        Pozdr. Przemek

        Komentarz


        • #5
          Hej,
          A możesz więcej zdjęć a propo mikrofonu, głośnika etc..
          Jak z obsługa radia - ma macanego czy jakoś inaczej ?
          -----
          O3 - zamówiona...

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez Black_Dev
            Hej,
            A możesz więcej zdjęć a propo mikrofonu, głośnika etc..
            Jak z obsługa radia - ma macanego czy jakoś inaczej ?
            Spoko nie ma problemu jak tylko będę miał chwilę to zrobię foty. Co do obsługi to w trasie używasz vol i rfgain/SQ, czasami zmieniasz kanały i to można spokojnie robić nie patrząc na radio, ja tai montaż mam już w drugim aucie i jakoś przez pięć lat dawałem radę a woziłem przeróżne radia.

            Edit: fotki dodane
            Pozdr. Przemek

            Komentarz


            • #7
              Re: Instalacja CB w O3

              Zamieszczone przez Przem78

              Przemo, często weryfikuj stan blachy w punkcie wgryzu w blachę. U mnie w Fabii poleciała blacha w dwa lata - i to do takiego stopnia, że skończyło się ostrą robotą blacharską... Sęk w tym, że z zewnątrz tego zupełnie nie było widać. Od tej historii - jak ktoś pyta, odradzam taki sposób montażu...
              Vy 73! de S!@w

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez SP9XWW
                U mnie w Fabii poleciała blacha w dwa lata
                wiem wiem, jest wszystko od spodu zabezpieczone smarem miedzianym, a na zewnątrz blachy przyklejone są grube folie zabezpieczające. Oczywiście za jakiś czas rozkręcę dla pewności i posprawdzam co i jak wygląda.
                Pozdr. Przemek

                Komentarz


                • #9
                  Może trochę nie na temat, ale do czego teraz się przydaje CB? Miałem okres (krótki) fascynacji i przymierzałem się do radia (w Linei nie bardzo było miejsce), ale mi przeszło. Radio ma coraz więcej ludzi, Policja lubi odpowiadać, że nie nikt suszy i ścieżka czysta :wink: W Polsce używam Yanosika i jest skuteczny, nie w 100%, ale daje radę. Za granicą (Włochy, Austria, Czechy) z antenami widziałem tylko auta z polską rejestracją no i TIR-y ale to inna historia.
                  O3 1,4TSI Brąz Topaz Elegance z rozsądku. Jeep Grand Cherokee WG 4,0l Limited dla przyjemności.

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez kylo76
                    ale do czego teraz się przydaje CB

                    Tak samo jak 10-20-50 lat temu do wymiany informacji, pogaduch, ostrzeżeń itp. taka uboższa wersja telefonu z jednokierunkową komunikacją - smartfon bez dotykowego wyświetlacza :P

                    Zamieszczone przez kylo76
                    Policja lubi odpowiadać, że nie nikt suszy i ścieżka czysta
                    i zaraz 10 innych ich pozdrowi i powie jakim jadą autem i na którym słupku :szeroki_usmiech
                    Pozdr. Przemek

                    Komentarz


                    • #11
                      mogłeś to jakoś fajnie pochować ... a tak grucha na wierzchu, radio na wierzchu, jakieś kable wiszą, głośnik na podłodze, uchwyt anteny beznadziejny (zobacz jak to ma rozwiązane jamesbondzio - Forum - Octavia Club Polska ) - miałem się do tego konektora wybrać, ale mi właśnie przeszło...
                      Pozdrawiam
                      Marcin

                      Komentarz


                      • #12
                        No wlasnie, a ten uchwyt to samorobka czy jakis gotowiec??

                        Jest cos takiego do kombi. Bo dlugi bat na dachu jest fajny, ale ja z batem 1m mam problem pod kazdym marketem z parkingiem podziemnym bo dzwoni po kazdej lampie i rurze. A te dystanse w kombi nad lampa tez sa i wtedy 1m zyskujemy
                        Spritmonitor.de

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez Enriquez
                          a tak grucha na wierzchu, radio na wierzchu,
                          No fakt, jak zacznę wykorzystywać cb tylko i wyłącznie jako antymiśka to wtedy zabuduje to jakoś lepiej, teraz wolę mieć wszystko "pod ręką" i jednocześnie z opcją na zmianę na jakiegoś wstęgowca (oczywiście Amerykana) :wink:

                          Zamieszczone przez Enriquez
                          uchwyt anteny beznadziejny
                          a na jakiej podstawie tak twierdzisz ?? bo ja go wybrałem po rozmowie z kilkoma użytkownikami cb forum
                          Pozdr. Przemek

                          Komentarz


                          • #14
                            ok, jak Ci pasuje w nowym aucie pajęczyna to nie ma problemu
                            uchwyt - co byś nie kombinował, to ten sposób mocowania odwdzięczy się korozją klapy. Wolałbym coś takiego jak ma bondzio, aczkolwiek tutaj również Twój wybór i Twój samochód - ja tylko napisałem co o tym myślę, i na pewno nie zrobiłbym tak u siebie mimo porad z jakiegoś CB-Forum
                            Pozdrawiam
                            Marcin

                            Komentarz


                            • #15
                              Zamieszczone przez Enriquez
                              uchwyt - co byś nie kombinował, to ten sposób mocowania odwdzięczy się korozją klapy. Wolałbym coś takiego jak ma bondzio,
                              Tu się zgadzam ale uchwyt Bondzia zobaczyłem dopiero po swoim montażu, mało tego już kombinuje jak coś takiego dorobić (tylko chcę zrobić żeby była regulacja jak w oryginale) IMO uchwyt w/g mnie nie jest zły (oczywiście nic nie zastąpi dziurki :P - w poprzednim aucie tak było)

                              Zamieszczone przez Enriquez
                              ja tylko napisałem co o tym myślę
                              i bardzo dobrze, podstawa to opinia osób trzecich, jesteś drugą osobą, która na to zwróciła uwagę i to jest powód do przemyślenia tematu jeszcze raz :idea:
                              Pozdr. Przemek

                              Komentarz


                              • #16
                                Spoko, ważne ze nie odbierasz tego jak napad, tylko dobrą radę.
                                Pozdrawiam
                                Marcin

                                Komentarz


                                • #17
                                  Zamieszczone przez Enriquez
                                  Spoko, ważne ze nie odbierasz tego jak napad, tylko dobrą radę.
                                  W żadnym wypadku :!: mało tego komuś może to się później przydać przy robieniu profi instalacji (pomijam instalacje typu: radio rzucone na siedzenie i antena na magnesie)

                                  P.S jeszcze tylko mnie oświeć gdzie widzisz pajęczynę ??!! czy to kabel od mika czy od głośnika ??!!

                                  P.S 2 szara skrętka widoczna na zdjęciach koło radia to robota Juniora :P

                                  P.S 3 dzisiaj znalazłem miejsce na mica - z boku konsoli dokładnie na przeciwko drążka zmiany biegów, nikomu nie przeszkadza (pasażerowi) i jest łatwo dostępny
                                  Pozdr. Przemek

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    chodziło mi o skrętkę do mikrofonu, może mógłbyś go po prostu chować w podłokietniku, a przewód wyprowadzić od spodu do podłokietnika? Chyba, że często używasz to faktycznie musi być pod ręką.

                                    [ Dodano: Czw 18 Lip, 13 22:34 ]
                                    tą wlepkę masz na klapie:



                                    to w takim razie widziałem Twoje cudo na Lutomierskiej z tydzień temu...
                                    Pozdrawiam
                                    Marcin

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Zamieszczone przez Enriquez
                                      chodziło mi o skrętkę do mikrofonu, może mógłbyś go po prostu chować w podłokietniku, a przewód wyprowadzić od spodu do podłokietnika? Chyba, że często używasz to faktycznie musi być pod ręką.
                                      Tak dość często plotkuje przez cymbałka :szeroki_usmiech , mika chowam do podłokietnika jak gdzieś parkuje na mieście.

                                      Zamieszczone przez Enriquez
                                      to w takim razie widziałem Twoje cudo na Lutomierskiej z tydzień temu...
                                      codziennie między 8-9 jestem na Lutomierskiej bo jadę tędy do pracy na Zbąszyńską
                                      Pozdr. Przemek

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Jestem tu nowy, więc witam wszystkich!

                                        Kolego Przem78, jutro odbieram auto i muszę szybko zainstalować sprzęt CB. Podoba mi się Twoja antena i montaż no i mam kilka pytań:

                                        1. Jaki jest zasięg na tym setupie?
                                        2. Jak wygląda sprawa codziennego demontażu tej anteny? Odkręca się całą antenę ze stopką, czy tylko w miejscu gdzie się łamię? Jak z trwałością gwintów?
                                        Auto stoi pod chmurką i muszę odkręcać antenę. Kiedyś zapomniałem odkręcić anteny, a złodziejowi podobał się zestaw antena +uchwyt i musiałem prostować i malować klapę.
                                        3. Jaką stopkę muszę kupić do tego Sirio, żeby to wszystko pasowało, zamawiać będę w sklepie w którym Ty montowałeś.

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Zamieszczone przez JJJ
                                          1. Jaki jest zasięg na tym setupie?
                                          Od 1 km do 70 km w zależności od terenu, propagacji, sprzętu naszego korespondenta no i oczywiście od tego czy kłapiemy z mobilkami czy bazami

                                          Zamieszczone przez JJJ
                                          2. Jak wygląda sprawa codziennego demontażu tej anteny? Odkręca się całą antenę ze stopką, czy tylko w miejscu gdzie się łamię? Jak z trwałością gwintów?
                                          moja antena jest jeszcze z poprzedniego auta, ma już ze 4lata i codziennie jest składana i rozkładana min 4 razy przy wjeździe/wyjeździe do garażu i jakoś nic się nie dzieje. Odkręcam ją tylko z przegubu czyli dolna cewka i stopka zostaje na aucie.

                                          Zamieszczone przez JJJ
                                          3. Jaką stopkę muszę kupić do tego Sirio, żeby to wszystko pasowało,
                                          zamawiać będę w sklepie w którym Ty montowałeś.
                                          Ja kupiłem Sirio koszt ok 70 pln i jest bardzo OK, w poprzednim aucie też miałem taką samą główkę tylko w dziurze w dachu i przez 4lata działała bez problemowo.
                                          Pozdr. Przemek

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Zamieszczone przez Przem78
                                            Zamieszczone przez JJJ
                                            1. Jaki jest zasięg na tym setupie?
                                            Od 1 km do 70 km w zależności od terenu, propagacji, sprzętu naszego korespondenta no i oczywiście od tego czy kłapiemy z mobilkami czy bazami
                                            Z tym 1km to przesadziłeś.. tyle to mam nie wyciągając anteny z bagażnika.

                                            Przyjmując, że na ML'ce postawionej na dachu jest średnia ok 10-15km mobil-mobil w normalnych warunkach pogodowych to ile średnia wynosi u Ciebie? Pytam bo mam w obecnym aucie na klapie 100cm sirio i średnia to raczej 3-7km. Zastanawiam się ile zyskam przy długim bacie. Bat na klapie to najgorsze miejsce, ale najpraktyczniejsze.

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Zamieszczone przez JJJ
                                              Z tym 1km to przesadziłeś.. tyle to mam nie wyciągając anteny z bagażnika.
                                              Przy silnej propagacji to ciężko się dokrzyczeć do mobila którego mijasz na drodze.

                                              Zamieszczone przez JJJ
                                              Przyjmując, że na ML'ce postawionej na dachu jest średnia ok 10-15km mobil-mobil w normalnych warunkach pogodowych to ile średnia wynosi u Ciebie?
                                              15 km w linii prostej z ML'ki to jestem pod wrażeniem (widziałem kilku takich co to robili łączności po 30 km z mobila tylko jak później wytyczyli trasę po prostej to wychodziło 12-15. Z jadącego mobila bardzo ciężko jest określić
                                              a) odległość
                                              b) uzyskać poprawny raport (radio/santiago) bo to, że "słychać Ciebie głośno i wyrażnie" nie jest żadnym wyznacznikiem szczególnie na #19 :P
                                              c) kręcić gałami żeby się dostroić do stacji nadawczej (pracując na wstęgach)
                                              d) uniknąć strat sygnału spowodowanych bujaniem się anteny
                                              e) uniknąć zakłóceń z mobila/otoczenia itp.

                                              Zamieszczone przez JJJ
                                              Zastanawiam się ile zyskam przy długim bacie.
                                              Przy odbiorze nie dużo za to przy nadawaniu sporo jeżeli dodasz do tego jakiś mik ze wzmocnieniem to z mobilem pogadasz na dystansie od 1-20 km o ile będzie dysponował podobnym zestawem. Kiedyś jak jeszcze miałem wolny czas to bawiłem się w testy z chłopakami z Konektora, z Domino lub Rafikiem z cb-forum i testy wypadały tak, że jednego dnia rozmawiałem spokojnie z Domino (Łódź Tesco na Pojezierskiej - Piątek czyli ok 40 km) a następnego dnia z tego samego miejsca nie mogłem się dogadać z Konektorami na Inflanckiej (5 km). Obecnie przy moim sprzęcie mogę spokojnie pogadać z Przemkiem - (stacja bazowa zapora Jeziorsko będą pod sklepem na wylocie z Aleksandrowa - ok 40 km w linii prostej) a czasami nie wiem co się dzieje 3 km przede mną. Ogólnie na pracę w paśmie CB ma wpływ tyle zmiennych, że podawanie jakiś konkretnych liczb mija się z celem. Na kanale Konektora na Youtubie powinien być nasz test anten (Sirio silver 90 i Sirio Turbo 5k) na dystansie ok 5 km siła sygnału była taka sama czyli +9 na bazie a anteny różnią się długością o 115 cm. Dla tego uważam, że do miasta długa antena (bo jest dużo przeszkód terenowych, bloki, wieżowce itp. a na trasę starcza coś w przedziale 1-1.5 m.
                                              Pozdr. Przemek

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                powiedzcie koledzy, jak już prawimy o tych antenach, na jakim uchwycie i gdzie zamontować antenę president wa-27 lub president texas, dla nie znających tematu to baty po 2m z hakiem, w starym civicu zamontowałem na klapie bagażnika i długi bat zrobił z blachą swoje po pół roku lakier popękał tam gdzie był uchwyt i dość nie przyjemnie to wyglądało szukam jakiejś rozsądnej alternatywy dla tak długich anten
                                                Octavia III 1.4 TSI AMBITION, KOLOR DZIADKOOOWYYY BEŻOOOWY

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Zamieszczone przez mascotte
                                                  powiedzcie koledzy, jak już prawimy o tych antenach, na jakim uchwycie i gdzie zamontować antenę president wa-27 lub president texas, dla nie znających tematu to baty po 2m z hakiem, w starym civicu zamontowałem na klapie bagażnika i długi bat zrobił z blachą swoje po pół roku lakier popękał tam gdzie był uchwyt i dość nie przyjemnie to wyglądało szukam jakiejś rozsądnej alternatywy dla tak długich anten
                                                  Dla długich i ciężkich anten typu Texas, Turbo/Performer 5k tylko dziura w dachu i to porządnie wzmocniona (ja do wzmocnienia w poprzednim aucie użyłem talerza z dysku HDD 3.5') IMO lepiej zmienić antenę na lżejszą może być 1.7 m (różnica nie zauważalna) np: Turbo 3k (prawię o połowę lżejsza od Turbo 5k a tylko 30 cm krótsza) Sirio Megawatt 3000/4000 (1.8 - 2.05 m bardzo lekkie i fajne anteny, jedyny minus to pochylanie za pomocą kluczyka) Sirio HiPower 3000/4000 (odpowiednik Megawata tylko trochę ładniejszy) lub wsadzić bardzo fajna i sztywną antenę Sirio SG 1400 (przy szybszej jeździe działa podobnie do wygiętej 2 metrówki) składana bez narzędzi na przegubie. Natomiast jeżeli nie liczymy się z kosztami to Diamond CR11 (1.7 m) świetna antena tylko kosztuje ok 300 pln
                                                  Pozdr. Przemek

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X