Felgi i koła na zimę 17"

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Przemko_O1
    Classic
    • 2024
    • 5

    Felgi i koła na zimę 17"

    Cześć,
    To mój pierwszy post na forum, więc jeśli jest coś nie tak to dajcie znać
    Potrzebuję pomocy w dobraniu rozmiaru kół do O4 vrs. Mam większe zaciski z przodu, a chciałem sobie pojeździć na 17" w zimie, ale z tego co widzę do 17" producent przewiduje opony 205, wolałbym takie jak mam na lato tj 225.
    I tutaj pierwsze pytanie bo producent zaleca felgi 7" et 46. Chciałem do tego dołożyć koła 225 55, ale z tego co widzę dla felg 7" to górna granica szerokości. Może lepiej wziąć felgę 7,5", ale wtedy ona ma et 41. Czy dobrze rozumiem że taka mała różnica tego całego osadzenia, nie będzie mieć znaczenia?
    Drugą kwestią jest że dla felg 17" Skoda poleca tylko opony 205 55 wiecie dlaczego tak jest?

    Z tego co widzę w kalkulatorze to przy 17" 225 55 różnice w prędkościach będą nieduże i mieszczą się w 3% więc teoretycznie producent nie powinien och zabraniać z tego co czytałem tutaj screen z kalkulatora (https://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/?#):
    image.png
  • Leniwiec
    Rider
    • 2009
    • 624
    • Octavia IV (NX3)
    • DLBA 2.0 TSI RS 245 KM

    #2
    Przy 225 szerokości i 17 calach to profil wg mnie powinien chyba mieć 50, a nie 55.
    Więc jeśli już to raczej 225/50R17 niż 225/55R17.
    Na 7" szerokości można spokojnie założyć oponę 225.

    Ale ogólnie to sugerowałbym trzymać się fabrycznych 18" w RS, a nie 17. Sprawdź w pierwszej kolejności, jakie rozmiary na 17" są faktycznie homologowane dla O4 RS.

    A tak na koniec, to zima na profilu 45 jest już naprawdę ok, w sumie od ponad 10 lat tak jeżdżę. Teraz 225/45R18 w O4 RS, a wcześniej 225/45R17 w O3 1.8 TSI 180KM.
    Pozdro

    Komentarz

    • Przemko_O1
      Classic
      • 2024
      • 5

      #3
      Dzięki za info, nie znalazłem nigdzie oficjalnych informacji, po za tym jakie opony są dostępne w konfiguratorze. Zapytam jutro w serwisie może będą wiedzieć coś więcej.

      W instrukcji mam napisane że tabliczka z informacjami o oponach powinna być na klapce wlewu paliwa, ale ja jej tam nie mam, szukałem na progu i słupku drzwi kierowcy i również nie ma

      Z tego co widziałem gdzieś na forum to właśnie w homologacji są tylko 17 - 205/50 dlatego się zastanawiam.

      A ogólnie wzięło się to z tego że teraz mam 255/40 R19 i wjechanie w każdą dziurę mnie strasznie boli, a niestety w zimie na świętokrzyskich drogach po których jeżdżę, często wygląda to jeszcze gorzej, stąd pomysł na wyższą oponę.
      Chcę zobaczyć jaka będzie różnica w odbiorze nierówności, a w zimie wyższy profil nie będzie przeszkadzał.

      W ogóle to gdyby ktoś potrzebował porównania cyferek to tutaj jest strona która wszystko rozkłada na czynniki pierwsze:
      Tire Tech Information - The Wheel Fitment, Tyre Stretch, Rolling Radius and Speedometer Error Calculator. Play with specs, try different settings, compare results




      Komentarz

      • spj
        ***** ***
        Moderatorr
        • 2009
        • 3533
        • Octavia IV combi (NX5)

        #4
        Octavia Combi 4 RS
        punkt z homologacji:
        225/40 R19 93Y 7,5Jx19 ET48
        225/45 R18 91Y 7,5Jx18 ET48
        205/55 R17 91V M+S 6,5Jx17 ET46

        IMG_20240920_175234.jpg
        Pozdrawiam,
        Paweł

        Harmonogram spotów w Pomorskie OCP
        Grupa lokalna Pomorskie OCP na fb

        Komentarz

        • Przemko_O1
          Classic
          • 2024
          • 5

          #5
          Jakby się ktoś zastanawiał to założyłem felgi 7Jx17 ET40. Kilka więcej ET pewnie też by weszło, ale w ten sposób wyglądają podobnie do oryginalnych 7,5Jx19 ET48, nie wystają bardziej ponieważ sama felga jest węższa. Opony 225/55 też zmieściły się bez problemu, są max centymetr wyższe w porównaniu z oryginałem.

          Przejechałem na razie tylko kilka km ale komfort, jest dużo większy. Stukot naszych pięknych dróg nie jest tak odczuwalny, zobaczymy jak będzie jak spadnie śnieg.

          Ciekawą rzecz powiedział mi gość w wulkanizacji, że na zimę lepiej węższe opony bo wtedy jest mniejszy kontakt z powierzchnią i na śniegu jest lepsza przyczepność, bo ta sama masa mniejsza powierzchnia styku. Nie wiem co o tym myśleć, wyglądało na to że wie co mówi, z drugiej strony nigdy bym tak w ten sposób o tym nie pomyślał. A wy co myślicie, lepiej węższe czy szersze opony na zimę?

          Komentarz

          Pracuję...