Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

VAT i koszty od auta w DG 2014

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • VAT i koszty od auta w DG 2014

    Kolego maro rs, wydaje mi się, że to Ciebie wyprzedzałem dzisiaj na A4 w okolicach Katowic.
    Wcale nie korzystałeś ani z KM ani Nm bo chyba jazda o kropelce miałeś swoim TSI, żeby dojechać do dystrybutora

  • #2
    VAT i koszty od auta w DG 2014

    Witam,
    czy ktoś z biegłych w księgowości :-) może potwierdzić że faktycznie od 1 kwietnia 2014 r. będzie można odliczyć tylko 50% VAT (eksploatacja) od auta osobowego w działalności gospodarczej, a 50% VAT od paliwa dopiero od 1 lipca 2015 r.?
    Zbliża mi się przegląd i zastanawiam się czy nie skrócić go i zrobić przed 1 kwietnia plus kilka zakupów części (hamulce, rozrząd, oleje filtry itp).
    pozdrawiam
    sotdi

    Komentarz


    • #3
      no właśnie...?

      [ Dodano: Sob 01 Mar, 14 22:23 ]
      sotdi, dodaj w temacie "2014"
      ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
      ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
      poprzednie modele:
      ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
      ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
      O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

      Komentarz


      • #4
        [ Dodano: Sob 01 Mar, 14 22:23 ]
        sotdi, dodaj w temacie "2014"[/quote]

        zrobione :-)
        sotdi

        Komentarz


        • #5
          Z mojej wiedzy na 99 % tak. Więc jak najbardziej przyspieszyć termin
          Z tym paliwem to ma być tak, że jeśli auto będzie wykorzystywane tylko w ramach działalności gospodarczej, to paliwo także do odliczenia już w tym roku. I tu pozwólcie, że zacytuję:

          Zgodnie z projektowanymi przepisami (art. 86a ust. 4) pojazdy będą uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w przypadkach jeżeli:

          1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza na określonych przez podatnika zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, będzie wykluczać ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

          2) konstrukcja tych pojazdów będzie wykluczać ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub spowoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą będzie nieistotne.

          Uwaga

          Dla potwierdzenia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnik będzie miał obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, z której wynikać będzie, że wykluczone jest użycie pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

          Na dzisiaj to ma tak zatem wyglądać...

          Komentarz


          • #6
            genio, w praktyce bez problemu urzędas może zakwestionować chociażby jeden wyjazd i będzie płacz. Bezpieczniej odliczać 50% vatu i spać spokojnie.

            Po za tym prowadź dokładną ewidencję przebiegu, wpisuj każdy km, daty, cel podróży itp... nie chciało by mi się tak bawić po za tym jest ryzyko że dany wyjazd zostanie podważony i co wtedy? Vat nie słusznie odliczony, naliczone odsetki, kary, ale tylko za ten jeden wyjazd czy za cało kształt eksploatacji pojazdu?
            superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
            http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

            poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

            Komentarz


            • #7
              Wiec kolejny przekret. Ciekawi mnie kiedy stwierdza, ze jedynie auta z lokalizatorami GPS beda mialy 100% odliczenia. Po weryfikacji, wydruk zostanie wyslany do ITD, gdzie zostanie podsumowany i sklasyfikowany osobno :lol:
              Spritmonitor.de

              Komentarz


              • #8
                czyli odliczam 50% vatu od wszystkiego i 50% kosztów od wszystkiego?
                bez numer rej. na fakturach i bez kilometrówki
                ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                poprzednie modele:
                ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                Komentarz


                • #9
                  krzynol, tak
                  superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
                  http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

                  poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez Maicroft
                    Wiec kolejny przekret.
                    Dla mnie przekrętem jest odroczenie w czasie możliwości odliczenia VAT od paliwa. Co do 50% VAT w aucie używanym jednocześnie prywatnie i w DG to uważam że jest w porządku - faktem przecież jest prywatny użytek auta gdzie VAT i koszty nie przysługują ale z tego co pamiętam to uzasadnieniem możliwości odliczenia 100 VAT z eksploatacji był właśnie brak możliwości odliczenia go od paliwa. A teraz ani jedno ani drugie :-(
                    sotdi

                    Komentarz


                    • #11
                      ja to skalkuluję wieczorem na moim żywym przykładzie
                      ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                      ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                      poprzednie modele:
                      ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                      ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                      O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                      Komentarz


                      • #12
                        Drążąc dalej temat zgodnie z art. 86a ust. 2 pkt 6 lit. c ustawy o VAT pełny VAT można odliczyć od auta które ma 3 lub więcej miejsc – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg. Moja Octa ma w dowodzie 660 kg ładowności - pytanie czy możliwość odliczenia 100% będzie się tyczyć tylko aut nabytych po 1 kwi. czy też wszystkich?

                        I druga rzecz która mi przyszła do głowy, to że 100% odliczenia przysługuje - gdy przedmiotem działalności podatnika jest wynajem tych pojazdów i zostanie wyeliminowana możliwość ich użytku prywatnego - zatem może by stworzyć podmiot który nabędzie kilka pojazdów, a następnie auta te wynająć od tego podmiotu? Wynajmujący odlicza 100% to pozostaje pytanie czy najemca auta do DG też może całą ratę najmu (w tym serwis) odliczyć? Wiem że na rynku są firmy wynajmujące auta ale mi bardziej chodzi o czymś na małą skalę czyli kilku znajomych składa się na auta, kupuje je na wynajmującego (można założyć spółkę, wysokość wkładu/kapitału każdego wspólnika to wartość auta plus powiedzmy 5% na działalność administracyjną spółki)...
                        sotdi

                        Komentarz


                        • #13
                          a co tu taka cisza? wszyscy wszystko wiedzą?,czy jeszcze nie załapali wielkiego przekrętu?

                          Komentarz


                          • #14
                            skopiujcie link i odpalcie najlepiej z przeglądarki Internet Explorer

                            podatki.gov.pl

                            Seat Leon ST FR by mirek_p11

                            Fotki
                            Octavia II FL 1.8 TSI by mirek_p11
                            Fotki

                            Komentarz


                            • #15
                              Zamieszczone przez mirek_p11
                              skopiujcie link i odpalcie najlepiej z przeglądarki Internet Explorer

                              podatki.gov.pl
                              mirek_p11 dzięki - biorę się za lekturę.

                              P.S. - przegląd przyśpieszyłem żeby się zmieścić przed 1 kwi. - przy okazji wyszło że do wymiany jakiś element w tylnych wahaczach - także i to się załapało na 100% odliczenia :-)
                              sotdi

                              Komentarz

                              POWRÓT NA GÓRĘ
                              Pracuję...
                              X