Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Albania, Bułgaria

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Albania, Bułgaria

    pękło mi dzisiaj i się wylało, więc przyajdę
    ale tak czy inaczej mam skierowanie do szpitala

  • #2
    Albania, Bułgaria

    Witam serdecznie,
    Był ktoś może z Was na wakacjach w Albanii lub Bułgarii i może podzielić się wrażeniami?
    Chcę wybrać się tam w tym roku na wakacje :-)
    www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

    Komentarz


    • #3
      dzięki za linki
      Masz może namiary na jakieś ciekawe, w miarę tanie miejsca noclegowe?
      www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

      Komentarz


      • #4
        Napisz do kolegi eaglemirek , wrócił tydzień temu z Albanii
        MARCIN
        Mój szkodnik

        Komentarz


        • #5
          Generalnie interesuje mnie:
          a) jaka tam jest pogoda? Czytałem na forum że podobno pada w Chorwacji - w Albanii też?
          b) jakie są faktyczne ceny kwater/hosteli/hoteli? Możecie coś polecić?
          Widziałem na YouTube że czasami z poziomem noclegów bywa słabo
          c) jak wyglądają ceny PB95 na Bałkanach - gdzie warto tankować?
          d) co warto zwiedzić w Albanii (będzie to nasza pierwsza wizyta na Bałkanach)?
          www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

          Komentarz


          • #6
            northwest, Biszczu, W ubiegłym roku zaliczyłem tylko 1 dniowy wypad do Shkodër ze zwiedzaniem ruin średniowiecznej twierdzy Rozafat. Pierwsze wrażenie nie było zbyt pozytywne. W tym roku jednak po kilku dniach wczasowania w Petrowac MNE ruszyłem na kilka dni do Ksamil na południu Albanii. Mnie i mojej rodzinie się bardzo podobało i ogólne wrażenia na duży plus. Choć jak się przekonałem w wątku o Cro to nie zawsze to co mnie się podoba innym również :diabelski_usmiech
            Ja mogę powiedzieć jedno - w przyszłym roku też podzielę wakacje na MNE i Albanię :!: :szeroki_usmiech

            a) Ja jakoś na pogodę na Bałkanach nigdy nie narzekałem. W tym roku jak zaczęła się troszkę psuć w MNE to przebazowałem się do Ksamil. Tam raz wieczorem trochę pokropiło ale to tylko odświeżyło powietrze a rano znowu słoneczko Sprawdzam pogodę na tych stronach Link , Radar chmur Bośnia i Hercegowina - Obrazy satelitarne | SAT24 (ten drugi link to zachmurzenie w świetle widzialnym dałem więc tylko w dzień :diabelski_usmiech )

            b) W Ksamil szukałem w ciemno, byliśmy w 3 hotelach ceny wszędzie były jednakowe wybraliśmy ten który nam się najbardziej podobał i miał dobry parking samochodowy Ceny 25E za pokój z jedną sypialnią (podwójne wyrko) lub 40E za pokój z 2 sypialniami (w każdym pokoju podwójne wyrko).
            Balkon/taras, klima, standardowo wszędzie :!:

            c) Najdrożej w Cro najtaniej w BiH w podpisie mam motostat więc możesz sobie sprawdzić. W uwagach są dane gdzie było tankowane

            d) No to jest trochę trudne pytanie bo nie wiem co lubisz. Ja lubię zwiedzać i podziwiać piękne widoki (te w przenośni również) :szeroki_usmiech :diabelski_usmiech
            Twierdza a w niej niewielkie muzeum w Shkodër, W Góry Przeklęte w tym roku niestety się nie wybrałem (problemy zdrowotne żony) ale w przyszłym roku kolejne podejście :!: Jeśli by się ktoś wybierał na południe to polecam przejazd przez Przełęcz Llogara za którą wpadamy w inną strefę klimatyczną z inną roślinnością, no i oczywiście mamy już tam Morze Jońskie a nie znudzony Adriatyk :szeroki_usmiech :diabelski_usmiech W rejonie Porto Palermo masz twierdzę Alego Paszy a kilka km za Ksamil w kierunku Grecji masz stanowisko archeologiczne Butrint (wpisane na listę UNESCO)

            Jutro wrzucę jeszcze filmiki z przejazdu przez Przełęcz Llogara i trochę zdjęć widoczków i ceny z menu :P oraz kilka uwag.
            Jakieś jeszcze pytania :?:



            CB Harry II ASC + Triflex

            Pozdrawiam Mirek!!

            Komentarz


            • #7
              super, dzięki za informację czekam w takim razie na filmiki, zdjęcia itp
              Gdzie mogę odszukać te dane motostat?

              jaki jest stan dróg w Albanii? Czy tereny są bardzo górzyste, czy raczej bez problemu przejezdne (żona nie lubi gór - byliśmy 2 lata temu we Francji i "nabawiła się depresji" w Aplach)? ;-)

              ps. autko dawało radę? Mam Rapida 1.2 TSI 105km (jedziemy w 2 osoby) - da radę?

              [ Dodano: Sob 26 Lip, 14 23:12 ]
              te Hotele za 25Euro trzeba bardzo szukać, czy to raczej nie problem?
              Jaki jest ich poziom? Mają internet?

              Duże obłożenie jest tam?Trzeba dużo wcześniej rezerwować?
              www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez northwest
                Gdzie mogę odszukać te dane motostat?
                Kliknij w podpisie eaglemirka zielony pasek (pisze tam 6,99)

                Zamieszczone przez northwest
                jaki jest stan dróg w Albanii?
                Główne szlaki ok. Odcinek Korce-Berat lepiej omijać -> Link

                Zamieszczone przez northwest
                Czy tereny są bardzo górzyste, czy raczej bez problemu przejezdne (żona nie lubi gór - byliśmy 2 lata temu we Francji i "nabawiła się depresji" w Aplach)? ;-)
                Albania to praktycznie same góry, oprócz trasy Szkodra/Durres/Fier
                Zamieszczone przez northwest
                ps. autko dawało radę? Mam Rapida 1.2 TSI 105km (jedziemy w 2 osoby) - da radę?
                Da radę
                Zamieszczone przez northwest
                te Hotele za 25Euro trzeba bardzo szukać, czy to raczej nie problem?
                Jaki jest ich poziom? Mają internet?
                Vacation Rentals Albania Vacation Rental Albania Rent Holiday Homes - Rent and let holiday houses and holiday apartments for free
                25 euro to w VI, VII i IX, w sierpniu drożej ~ 35 euro

                Zamieszczone przez northwest
                Duże obłożenie jest tam?Trzeba dużo wcześniej rezerwować?
                W sierpniu duże (lepiej rezerwować), w lipcu średnie (można ale nie trzeba), czerwiec/wrzesień można jechać w ciemno

                Wszystkie powyższe dane od znajomych i wyszukane w necie
                MARCIN
                Mój szkodnik

                Komentarz


                • #9
                  Gdzie mogę odszukać te dane motostat?
                  Ten zielony prostokącik ze spalaniem w podpisie musisz kliknąć :diabelski_usmiech

                  Zamieszczone przez northwest
                  jaki jest stan dróg w Albanii?
                  Różne, różniste ale ogólnie większość przejezdnych dla takich samochodów jak nasze Czeszki :diabelski_usmiech Uwaga na wszelkie most, wiadukty w większości te łączenia dylatacyjne są bez zabezpieczeń więc wygląda to tak jakby co kilkanaście metrów ktoś przekopał most w poprzek szpadlem lub saperką :szeroki_usmiech Progi zwalniające (asfaltowe) zwłaszcza na południu mimo że pokonywałem je bardzooo powoli to z 4 dorosłymi osobami na pokładzie i załadowanym bagażniku powodowały walnięciem (chyba) baku o próg, 2 razy przywaliłem i zacząłem je pokonywać pod kątem aby każde koło pokonywało próg osobno - pomogło , były też rozciągnięte (chyba) liny okrętowe w poprzek drogi :diabelski_usmiech
                  Policję widziałem na drogach ale nie miałem z nimi problemów ( raz na rondzie ładnie z usmiechem zasalutował jak przejeżdżałem :szeroki_usmiech ) Kierowcy - no cóż typowi południowcy ale spokojnie, mnie się lepiej jeździło niż w PL czy Cro bo więcej uprzejmości. Jeśli trąbią (a dużo trąbią) to jako pozdrowienia lub ostrzegawczo a nie jak u nas klakson i pieść
                  Przełęcz Llogara jest na wysokości około 1000m wiec to żadna wysokość w porównaniu do Alp :P

                  W każdym z 3 hoteli miałem możliwość zobaczenia kilku pokoi więc nie było problemów z wolnymi miejscami. Ostatecznie spaliśmy w Hotelu Marikseli


                  Menu w tymże hotelu













                  I z innego hotelu gdzie też się stołowaliśmy













                  W żadnym z odwiedzonych przez nas hoteli nie można było płacić kartą - płacimy euro lub lekami :!: Są jednak w mieście bankomaty i bank i tu uwaga jeśli karta to tylko Visa :!: :!: :!: 100leków to około 3,20pln
                  To i tak lepiej niż 4 lata temu w Sarajewie gdzie prócz braku możliwości płacenia gdziekolwiek jakąkolwiek kartą (bankomatów również nie było) to i w banku nie uznawali PLN a to przecież stolica a nie mała mieścina na obrzeżach Albanii :!:

                  Albania 2014 - Error 404 (Not Found)!!1

                  SH-8 cz.1
                  [youtube] [/youtube]

                  SH-8 cz. 2
                  [youtube] [/youtube]

                  Filmiki są w HD :!: może trochę przydługie ale nie chciałem robić wycinanek a każdy może sobie z łatwością przewinąć lub przerwać jak go nudzi :P

                  Nad pozostałymi filmikami i zdjęciami prace trwają :diabelski_usmiech

                  Jeśli jeszcze mogę w czymś pomóc to czekam na ewent. pytania :szeroki_usmiech

                  [ Dodano: Czw 31 Lip, 14 11:29 ]
                  Dla ewentualnych zainteresowanych zdjęciami i filmikami z moich tegorocznych wycieczek po MNE i Albanii to linki umieściłem w wątku o mojej Czeszce na str 27 (sorki ale nie chce mi się tego od nowa pisać tutaj :P ) Forum - Octavia Club Polska

                  Na YT jeszcze zamieszczę (w późniejszym terminie) przejazdy Kanionem Moracy i Kanionem Tary
                  i 2 zatrzymania za przekroczenie dozwolonego V w MNE :diabelski_usmiech



                  CB Harry II ASC + Triflex

                  Pozdrawiam Mirek!!

                  Komentarz


                  • #10
                    Dziękuję za informację
                    Jakie są tam temperatury w sierpniu? Macie może jakieś miejsca godne zwiedzenia?

                    Z jedzeniem lokalnych posiłków/piciem wody nie ma problemu? W niektórych krajach ponoć można nabawić się problemów żołądkowych.... a tam?
                    www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                    Komentarz


                    • #11
                      Egipt też ponoć jest cywilizowany - a z tego co słyszałem daje europejczykom popalić ;-)
                      Wolę dopytać niż się potem męczyć ))
                      www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                      Komentarz


                      • #12
                        to wiem ;-)
                        www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                        Komentarz


                        • #13
                          northwest, W Cro i MNE nie miałem nigdy oporów by pić wodę z kranu lub z fontanny i nigdy mi nic nie było :!: W Albanii mieszkałem w hotelu więc nie był tam aneksu kuchennego a nabierać wodę do szklanki z kranu umywalkowego lub prysznica to jakoś tak .... :diabelski_usmiech
                          Kupiłem w sklepie baniaczek 5l wody ale w większości i tak piliśmy piwo w knajpce lub kupowaliśmy wino do hotelu :szeroki_usmiech



                          CB Harry II ASC + Triflex

                          Pozdrawiam Mirek!!

                          Komentarz


                          • #14
                            Biszczu, BiH i Albania są w tym względzie bardzo skrupulatni :szeroki_usmiech :diabelski_usmiech kserują, skanują :!:



                            CB Harry II ASC + Triflex

                            Pozdrawiam Mirek!!

                            Komentarz


                            • #15
                              Po jakiemu tam najłatwiej się porozumiewać? Angielski, niemiecki?

                              [ Dodano: Czw 31 Lip, 14 20:37 ]
                              z dokumentów to paszport, oc, zielona karta, prawko i dowód osobisty jest potrzebny?
                              www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                              Komentarz


                              • #16
                                Dowodu osobistego nigdy nigdzie nie okazywałem :!:
                                Albańczycy skanowali mi dowód rejestracyjny pojazdu i w tym i w ubiegłym roku :!:
                                Z językami w Albanii kiepskawo Jeśli już to młodzi Albańczycy angielski, ale wszyscy są chętni się z Tobą dogadać i Ci pomóc (naprawdę czuć tę gościnność) Ja zawsze mówię że jak Chińczyk z naszym Kaszubem będą się chcieli obaj dogadać to się dogadają :szeroki_usmiech :diabelski_usmiech .



                                CB Harry II ASC + Triflex

                                Pozdrawiam Mirek!!

                                Komentarz


                                • #17
                                  eaglemirek, to ja się zapytam o trochę inne kwestie
                                  1. Nie :!: Nie płynąłem na Korfu. Cena chyba coś około 50E od osoby w obie strony :shock:
                                  2. Tu totalnie nic nie wiem na ten temat :!:
                                  3. Woda cieplejsza niż w MNE. Plaże różne z drobniutkim piaseczkem jak i kamieniste. Woda mimo piasku czyściutka, dalej od brzegu można spotkać pod wodą skały, widać je jednak :!: Za 2 leżaki z parasolem na piaskowej plaży płaciliśmy 600leków za cały dzień
                                  4. Tylko w jednym sklepie w Ksamil (taki większy mydło i powidło) można było płacić kartą. Ale już w hotelu czy jakiejkolwiek knajpce czy innym sklepie a nawet na stacji benzynowej (mówię tylko o Ksamil) nie było takiej możliwości. Niedaleko hotelu był oddział Tirana bank i bankomat i tam wybieraliśmy ze ściany ichniejsze leki. W banku można było wymienić euro na leki i przelicznik jeśli dobrze pamiętam był niecałe 140 leków. Tak jak pisałem już wcześniej jeśli karty to tylko i wyłącznie VISA :!: :!: :!:
                                  Za kilka dni będę coś więcej wiedział jak to wygląda w Sarande bo kolega aktualnie tam jest :!: Z tego co ja się zdążyłem zorientować to Sarande jest jednak droższe od Ksamil ale też i dużo większe. Myślę że z plażami może być większy kłopot ale jak coś się dowiem pewnego to dam znać :!:



                                  CB Harry II ASC + Triflex

                                  Pozdrawiam Mirek!!

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Zamieszczone przez Biszczu
                                    .... Zalatw zdjęcie hotelu Serxhio w Sarande 8)
                                    Wygląda ok.
                                    Błąd 500 - Fostertravel.pl

                                    Co do porozumiewania się to jak pisał Mirek.
                                    Najbardziej Albańczycy to znają włoski (okupacja + dużo ich tam pracuje).

                                    Ihmo wziąć rozmówki polsko-albańskie lub z tableta/komórki translatora używać - najlepsza opcja
                                    MARCIN
                                    Mój szkodnik

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      można gdzieś w Polsce wymienić PLN na te leki?
                                      www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Zamieszczone przez northwest
                                        można gdzieś w Polsce wymienić PLN na te leki?
                                        A po co :?:

                                        Zamieszczone przez Biszczu
                                        Jak możesz to Zalatw zdjęcie hotelu Serxhio w Sarande 8)
                                        Kiepskawo będzie bo nie mam z nim kontaktu teraz (powiedział że jest na urlopie i kom wył. )
                                        ale bzyq_74, ci podrzucił z neta



                                        CB Harry II ASC + Triflex

                                        Pozdrawiam Mirek!!

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          a gdzie najlepiej w takim razie zrobić wymianę? W bankach z Euro na leki - już na miejscu?
                                          www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            northwest, Jeśli już masz euro to w banku (choć mówią że i w sklepie można ) ale chyba najlepiej jednak ze ściany no chyba że nie masz kart VISA :!:

                                            [ Dodano: Pią 01 Sie, 14 11:31 ]
                                            Grubsze płatności może regulować w E. Wejdziesz do banku jest tam tablica z przelicznikami walut jak w naszych kantorach i sobie policzysz co ci się bardziej opłaca



                                            CB Harry II ASC + Triflex

                                            Pozdrawiam Mirek!!

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              tak, ale mam tylko kartę mastercard
                                              i właśnie się zastanawiam czy lepiej wymieniać euro -> leki, czy zakładać jakieś nowe konto...
                                              Z tego co czytam, to banki prócz prowizji za wypłatę mają jakieś prowizje za przewalutowanie.... :/
                                              www.webplay.pl oraz www.stepby.pl- zapraszamy :-)

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                4 lata temu we wrześniu byliśmy z żoną w Albanii. Polecieliśmy samolotem do Tirany, potem już wszelkiego rodzaju busami po kraju. Trasa: Tirana - Vlore - Sarande (podczas pobytu wycieczka do Gjirokaster) - Ksamil (w trakcie pobytu wycieczka do starożytnego miasta Butrint) - Berat - Tirana (podczas pobytu wycieczka do Kruji).
                                                Teren górzysty, drogi nienajlepsze, dużo w budowie.

                                                Najmniej ciekawie wspominamy Vlore, nie było to tak piękne miejsce jak pisali w przewodnikach. Rzecz jasna to kwestia gustu.
                                                Na pewno warto odwiedzić Ksamil gdzie jest spokojnie i pięknie. Super miejsce na odpoczynek. Butrint to fajna wycieczka na jeden dzień, podobnie jak Gjirokaster. W Beracie pomieszkaliśmy kilka dni, znaleźliśmy przypadkiem super bazę (wszędzie nie było miejsc, albo były jakieś drogie - tam 25E). W Sarande również fajnie się odpoczywa (my płaciliśmy tuż przy promenadzie 20E, warunki super). Sama Tirana również ciekawa.

                                                Niestety jak byliśy we wrześniu (2 tygodnie) to praktycznie połowa pobytu była pod deszczem. Ciepło, ale padało. W dni słoneczne było super. Ludzie mili, uprzejmi, otwarci. Gadaliśmy głównie po angielsku.

                                                Generalnie fajna przygoda i ciekawy kraj. To co mnie denerwowało to ogólny bałagan. Straszne brudasy z Albańczyków. W miejscach - pamiątkach historii syf, wysypiska śmieci (np. Gjirokaster). Raz idą wieczorem w Sarande o mały włos nie dostaliśmy pomyjami, bo ludzie wylewali je przez okna.

                                                Chciałbym tam kiedyś jeszcze wrócić. Najlepiej za kilkanaście lat aby zobaczyć jak Albania się zmieniła. W tej chwili mam wrażenie, że są jakieś 20 lat za nami.

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Podłącze się do dyskusji, gdyż byliśmy z żoną dwa lata temu na początku lipca w Albanii w Ksamil, a nocowaliśmy w hotelu Marikseli - cena 30E za dobę ze śniadaniem, bardzo sympatyczny i uczynny właściciel, mieliśmy małą przygodę w Sarande jak jechaliśmy do hotelu (uszkodzona miska olejowa, - niedziela godz.20 - dobrze że obok był warsztat gdzie mi zakleili dziurę) a ponieważ z naprawą się zeszło prawie do północy to właściciel warsztatu zadzwonił po właściciela hotelu który po nas przyjechał i nas "eskortował".
                                                  Z atrakcji polecam jechać na dziką plaże Gjipe - Dhermi
                                                  Z Ksamilu jest blisko Butrint
                                                  Oczywiście Sarande, większe miasteczko, gdzie można się pobawić,
                                                  warto też zobaczyć Syri i kaltër - Blue eye
                                                  Vlore- ale to już dalsza droga
                                                  Plaże mieliśmy czyste, ale trzeba było płacić za leżaki 200 lekow od os.
                                                  Woda błękitna, cieplutka i widoki piękne

                                                  Co do płatności kartą, ja mam kartę Mastercard (brak prowizji za wypłaty z bankomatów) i na miejscu wybierałem gotówkę, ponieważ w większości akceptowali tylko gotówkę,
                                                  obok hotelu jest taki nieduży sklepik to właściciel zakupy zapisywał na kartce, jak kiedyś u nas za PRL'u

                                                  Obok hotelu jest pizzeria, z polskimi akcentami Można też tam wynająć pokój, cenił coś ok.20E :shock: ale dowiedzieliśmy się już o tym po przyjeżdzie

                                                  Na stacji paliwo nalewa obsługa i jemu od razu się płaci, ale jest bankomat, więc czekałem, aż naleje i wybierałem gotówkę.

                                                  Tylko nie polecam drogi przez góry greckie - widoki ładne ale podróż b. męcząca
                                                  z powrotem jechaliśmy już przez Greckie autostrady

                                                  Ogólnie moje wrażenia są pozytywne, ludzie bardzo mili, sympatyczni i uczynni, dogadać się można po angielsku,ale to z młodymi głownie

                                                  Pozdrawiam
                                                  Diesel Power i wszystko jasne

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X