Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Wymiana tylnych amortyzatorów - Skoda Octavia 1 U Hatchback

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Wymiana tylnych amortyzatorów - Skoda Octavia 1 U Hatchback


    Wykorzystując odstani dzień ładnej wrześniowej pogody, wymieniłem amortyzatory tylne. Sama wymiana jest łatwa i sprowadza się do odkręcenia i następnie zakręcenia trzech śrub – 16-tek (potrzebna nasadka, przedłużka i klucz płaski-oczkowy). W instrukcji jest napisane, aby każdorazowo wymieniać te śruby, ale moim zdaniem wystarczy to zrobić przy trzeciej wymianie. Dla posiadających klucz dynamometryczny, informuję, że górne śruby dokręcamy 30 Nm + ¼ obrotu, natomiast dolną śrubę 60 Nm. Na filmiku w języku niemieckim, mechanik wyraźnie twierdził, aby po wyjęciu nowych amortyzatorów z opakowania, odbezpieczać je w pozycji pionowej, a nie poziomo, oraz nie skręcać amortyzatora kluczem pneumatycznym, filmik i uzasadnienie poniżej.

    Oprócz tego użyłem do podparcia amortyzatora podnośnika hydraulicznego słupkowego, ale można to także obejść. Polecam także najpierw umyć nadkola na myjce ciśnieniowej, oraz mieć pod ręka szczotki druciane do oczyszczenia z piachu, oraz odrdzewiacz lub WD-40. Po wymontowaniu amortyzatora zobaczcie do wnęki w nadkolu (powstałej po zdjęciu elementu mocującego górnego), czy nie trzeba od razu zakonserwować od rdzy. W moim przypadku wymieniłem także osłony amortyzatorów z odbojami.

    Przy okazji proszę o obejrzenie tylnych sprężyn. W trakcie montażu amortyzatorów jest do nich łatwy dostęp, można swobodnie sprawdzić. Można także wymianę amortyzatorów połączyć z wymianą sprężyn.

    Oprócz powyższego potrzebny będzie do montażu amortyzatora klucz 6, w mojej ocenie lepiej podchodzi 5 i klucz 17 lub 16 w zależności od amortyzatora. Z amortyzatorem otrzymacie nakrętkę samoblokującą 25 Nm.

    Jak wymienić amortyzatory tylne w SKODA OCTAVIA 1U TUTORIAL | AUTODOC

    Jak wymienić sprężyny tylne w SKODA OCTAVIA 1U TUTORIAL



    Wymiana amortyzatorów tylnych skoda octavia seria 1 mk 1

    Wymiana amortyzatorów skoda octavia (tył) cz. II – w tym filmiku przykręcana jest śruba amortyzatora pneumatykiem, natomiast – z tego co słyszałem – nie można tego wykonywać pneumatykiem, gdyż prowadzi do zniszczenia amortyzatora. Zobacz uzasadnienie w filmiku w języku niemieckim.



    Po rosyjsku opis wymiany (kopiuj wklej):
    Замена задних амортизаторов Skoda Octavia Tour 1.6 BFQ с ППД

    403 — Доступ запрещён

    Skoda Octavia wymiana odbojnika amortyzatora tylnego


    Задний амортизатор Шкода Октавия Тур А4, демонтаж

    Задний амортизатор Шкода Октавия Тур А4, монтаж

    dodatkowo z forum
    [O1]Samochód podskakuje i buja na równej drodze

    [O1]Samochód podskakuje i buja na równej drodze - Octavia Club Polska
    [O1] Zawieszenie w wersji 4x4

    [O1] Zawieszenie w wersji 4x4 - Octavia Club Polska


    Stoßdämpfer hinten wechseln - VW Passat [TUTORIAL]







  • #2
    Powyżej podałem, że

    Dla posiadających klucz dynamometryczny, informuję, że górne śruby dokręcamy 30 Nm + ¼ obrotu, natomiast dolną śrubę 60 Nm.
    W moim przypadku były to śruby 16

    Natomiast na stronie skoda-części jest

    Siła, z jaką należy dokręcić śruby w górnej czesci amortyzatora pokazane na powyższym rysunku to M10x 35 to 30 Nm +900.

    Na końcu zakręcamy śrubę M10x75 mocująca amortyzator w tylnej belce. Siła, z jaką należy ją dokręcić to 40 Nm + 900

    Wydaje się iż nie jest to istotna różnica, ale może …

    SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Komentarz


    • #3
      Znalezione przez przypadek w internecie, nie wiem po co te ściskacze do sprężyn, ale nie przeszkadzają. każdy ma swoją metodę.
      KYB VW Golf lV, AUDI A3, SEAT Leon, Toledo II, SKODA Octavia



      Komentarz


      • #4
        Te górne mocowania amora (poduszki) też się wymienia, coś w nich się zużywa, są tam jakieś gumowe elementy?

        Komentarz


        • #5
          Górne mocowanie ma element metalowo gumowy, ja u siebie wymienialem. Przed zalożeniem amorka trzeba go kilka razy ścisnąc i rozciągnąc w pozycji pionowej. Ja tak zrobiłem i po kilku razach było czuć że lepiej tłumi, niż za pierwszym sciśnięciem/rozciągnięciem.

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez luckd Zobacz wpis
            Te górne mocowania amora (poduszki) też się wymienia, coś w nich się zużywa, są tam jakieś gumowe elementy?
            Odbojnik się wymienia. Do wymiany kwalifikuje się musowo, gdy między oponą a nadkole widać błyszczące tłoczysko. W tedy odbojników już nie ma.
            Ten tekst jest pierwszą próbą nawiązania kontaktu z istotami rozumnymi

            Komentarz


            • #7
              Odbojniki i osłony dałem nowe, te górne mocowania zostawiłem stare bo nie widać było śladów zużycia, pompowałem też amory. Stare amortyzatory po wyjęciu nie unosiły się samoczynnie ku górze jak nowe.

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez luckd Zobacz wpis
                Odbojniki i osłony dałem nowe, te górne mocowania zostawiłem stare bo nie widać było śladów zużycia,
                Super. Ja osłony mam akurat stare, bo nie były zniszczone. Co do gniazd to jak nie są jakoś mega utlenione i nie rozsypują się w rękach, to śmiało można wkładać ? co ciekawe, wydaje mi się, iż te odboje i tak nic nie dają, z pełnym bagażnikiem i kompletem osób. Ja dołożyłem poliuretanowe Odbojnik pod te seryjne no i dopiero teraz nie dobija
                1 centymetrowe pierścienie które się składa w zależności od potrzeb. Ja włożyłem 2 na stronę
                Ten tekst jest pierwszą próbą nawiązania kontaktu z istotami rozumnymi

                Komentarz

                POWRÓT NA GÓRĘ
                Pracuję...
                X