Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Silniki BFQ i AVU - przegrzanie silnika i jego konsekwencje cz. 1

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Silniki BFQ i AVU - przegrzanie silnika i jego konsekwencje cz. 1

    Ponieważ wyszło troszeczkę dużo materiału podzieliłem go na dwie części. Część 1 dotyczy temperatury wrzenia płynu do chłodnic, tym samym jak można przez przypadek załatwić silnik. Cz. 2 dotyczyć będzie tematu: BFQ zmiana temperatury otwarcia elektronicznego termostatu lub jak zmniejszyć temperaturę silnika.

    BFQ zmiana temperatury otwarcia elektronicznego termostatu - Octavia Club Polska

    Ale wcześniej proszę o przeczytanie powyższego linku z tego tematu, zanim przyjdziecie do części 1, bowiem to wszystko jest powiązane ze sobą.

    Ten artykuł przeznaczam do dyskusji na forum: napisałem go na kanwie następującego linku naszego kolegi „Proszę o pomoc, a wręcz błagam” Wysokie ciśnienie w układzie chłodzenia 1.6 benzyna (102km), ale jak się zakończyła sprawa z samochodem to już mam kolega nie napisał, po prostu mam was gdzieś. Sprawa jest o tyle irytująca, że połowa dyskusji dotyczyła ustalenia podstawowych parametrów technicznych samochodu. To jest tych parametrów na podstawie których można cośkolwiek zacząć próbować powiedzieć o błędach pracy silnika i dopiero rozpocząć szukanie usterki. Kolega chyba pomylił forum, bowiem przy tej usterce związanej z ubytkiem płynu chłodzącego i tych początkowych parametrach należało zwrócić się do wróżki, było by prościej i szybciej. Poniżej wyjaśnię o co mi idzie, omawiając tylko jeden błąd tj. za wysoką temperaturę silnika BFQ spowodowaną zastosowaniem niewłaściwego płynu do chłodnicy, nadmieniając tylko o możliwych pozostałych usterkach, ale dotyczy to wyłącznie silników BFQ, AVU i APF.

    Zobaczcie na Wysokie ciśnienie w układzie chłodzenia 1.6 benzyna (102km)

    Wysokie ciśnienie w układzie chłodzenia 1.6 benzyna (102km) - Octavia Club Polska




    Poniżej podaję tylko jeden z możliwych przyczyn niesprawności dla silnika BFQ.


    Normalna temperatura cieczy chłodzącej dla grupy VAG jest około 90 stopni, natomiast
    silniki BFQ oraz silnik AVU pracują w temperaturze do 85 - 110 stopni. Pomimo, iż wskazówka temperatury na zegarach stoi pionowo i wskazuje 90 stopni, aby kierowca auta się nie denerwował.

    Szersze omówienie znajduje się tutaj:

    Link



    „Ogólnie Ci co twierdzą że temperatura tego silnika to105C to mają racje. zasada działania tego układu jest taka iż samochód rozgrzewa się przy zamkniętym obiegu do 105 - 106C (mój przypadek). Jeśli osiągnie tą temperaturę otwiera się termostat tak samo jak każdy inny czyli pracuje on jak wszystkie zwykłe termostaty.
    Podgrzewanie termostatu jest tylko i wyłącznie po to żeby nie przegrzać silnika podczas dynamicznej jazdy czyli wysokim obciążeniu, wtedy komputer daje masę na termostat i się otwiera. Wypuszcza wodę z małego układu do chłodnicy i wtedy zabezpiecza się przed przyjęciem nagłego wzrostu temperatury od silnika czyli przed przegrzaniem. Wtedy temperatura silnika spada do około 90 -95c (tak zauważyłem). termostatem steruje kilka czujników. czujnik temp silnika, chłodnicy, rozrządu, powietrza wsysanego do silnika, położenia przepustnicy i jeszcze jakiś. wszystkie te informacje trafiają do komputera i on według swoich obliczeń przeliczeń steruje termostatem podczas obciążenia.”




    Myślę że masz zegary dobre. Po prostu jest taka filozofia VW żeby nie machać wskazówką temperatury i nie denerwować kierowcy to jak ona się zmienia od praktycznie 85 do 110 to i tak stoi 90. Sterowanie termostatu dla dociekliwszych. „

    Tutaj znajdują się dwa haczyki, po pierwsze dla tych co leją gorszy lub za bardzo rozcieńczony płyn do chłodnicy, gdyż w tych silnikach mamy temperaturę powyżej 100 stopni - woda już wrze, sprawdźcie także niektóre płyny do chłodnic tzw. specyfikację techniczną, co pisze producent oraz jak jest faktycznie z temperaturą wrzenia w praktyce, poniżej krótki filmik, po drugie to zapchana chłodnica lub inny niedrążony element chłodzenia silnika ewentualnie kiepska lub zepsuta pompa.

    Tak więc, po pierwsze:

    Termostat z temperaturą 105 stopni występuje tylko w silniku BFQ, natomiast nie występuje już w zbliżonym konstrukcyjnie silniku AKL.


    Tutaj znajduje się opis i zdjęcia ze szkód związanych z zastosowaniem firmowego płynu chłodzącego, ale nie zauważono, iż płyn ten ma temperaturę wrzenia niższą niż110 stopni, co jest normalną temperaturą w silnikach BFQ.

    403 — Доступ запрещён


    Podobno u oryginalnych płynów chłodzących typu G12+, G12++ и G13 występuje temperatura wrzenia (zapłonu?) 135 stopni. Może ktoś ma zbiorcze dane poszczególnych płynów do chłodnic, to proszę o opublikowanie tutaj.

    Na poniższym linku można zobaczyć badanie wrzenia firmowego płynu do chłodnicy, zobaczcie na temperaturę wrzenia i porównajcie z poniżej podaną temperaturą otwarcia termostatu. Nie dziwię się iż w tych silnikach z jednej strony nie wytrzymuje plastikowa obudowa termostatu (idzie mi nie o sam termostat, ale o obudowę za ok. 300 zł.) A drugiej wystarczy przejrzenie wszystkich zdjęć zamieszczonych na powyższym linku.



    Ze specyfikacji technicznej podanej przez producenta wynika, iż temperatura wrzenia wynosi 109 stopni.

    Not Found


    Zatem, wniosek jest jeden, aby „załatwić” silnik, wystarczy przy silnikach BFQ nalać nieodpowiedniego płynu.


    „Generalnie grupa VAG wymaga płynów z serii G12/G12+/G13 do takich silników.

    Tylko Borygo Premium spełnia ten warunek, gdzie to zwykle różowe nie ma takiej wzmianki: Borygo - Płyny do Chłodnic - Borygo Premium

    Dane ze specyfikacji technicznej płynu Borygo:

    początkowa temperatura wrzenia to 107,5°C, temperatura zapłonu 111°C (dla 100% glikolu etylenowego)

    Następnie zobaczcie dalej na dane techniczne, w tym także na str. 2/9: Sekcja 3. Skład/informacja o składnikach, Nazwa substancji Zakres stężeń [%] N, Glikol etylenowy* 30 – 50, Zatem, o ile się nie mylę w płynie Borygo znajduje się od 30 do 50 % glikolu etylenowego. Temperatura wrzenia podana przez wytwórcę to 107,5 stopnia, a termostat otwiera się przy 105 stopniach.

    403 Forbidden

    Inny płyn do chłodnic:

    Zamarzalność -35 stopni temperatura wrzenia 114*C.

    Płyn do chłodnic G12 (-35st) 5Litrów - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Butelka zawiera 1l. Przy rozcieńczeniu w stosunku 1:1 z wodą zamarzalność -37*C, a wrzenia 114*C.

    Płyn do chłodnic G12evo (-35st) 1Litr płyn chłodzący -oryginal - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    podobnie na allegro PŁYN CHŁODNICZY DO CHŁODNIC G12 ++ G13 SKODA VW - oryginał

    Przy rozcieńczeniu 1:1 temperatura wrzenia 114 stopni z ulotki zamieszczonej na poniższym linku zobaczcie na zdjęcie trzecie.

    Link


    A teraz trochę dla ochłody

    Termostat Skoda Octavia I 1,6 75kW 102KM - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia


    Termostat stosowany w Skodzie Octavia I wyprodukowanej po 2001 roku z silnikiem 1,6 102 KM o oznaczeniu silnika AVU i BFQ. Termostat z uszczelnieniem , temperatura otwarcia 105 st.C.

    Zatem tylko 5 stopni różnicy i mamy już problem, np. ze zwiększonym ciśnieniem, itp. I itd

    A teraz konsekwencje:

    chłodnica do wymiany

    - YouTube


    wymiana przewodu od cieczy chłodzącej przy silniku i innych elementów z tym związanych:

    403 — Доступ запрещён

    Poniżej prezentuję troszeczkę informacji dostępnych w internecie:

    Auto: Audi A3 8L - 1.6 BFQ 102KM, rok: 2002.

    Przygoda zaczęła się od podniesionej temperatury. Na starym termostacie (który był włożony - jakiś zamiennik), auto podczas jazdy wahało temperaturą między 108 stopni a 103 stopnie. Na postoju stało na 108 stopniach, wentylatory nigdy nie załączały. Około 2 miesiące temu (od tego czasu stoi non stop w warsztatach), wyskoczył check engine powiązany z termostatem. Pojechałem do mechanika, który stwierdził ze termostat do wymiany. Prócz tego był zdumiony bo w układzie wytwarzało się bardzo mocne ciśnienie i węże od chłodnicy były mocno naprężone oraz że nie włączają się wiatraki. Próbowaliśmy termostatu vernet i nic, następnie behr i również dupa, ostatecznie zamontowaliśmy oryginał, niestety i to nie pomogło, a nawet zrobiło się gorzej gdyż auto na postoju po prostu trzymało jakieś 115-116 stopni a ciśnienie było takie że węże twarde jak kamień i gorące tak że można się było poparzyć. Pompa wody była następnym podejrzanym, gdyż wąż za termostatem i chłodnica pozostawały zimne pomimo wysokiej temperatury (mechanik stwierdził że może nie być obiegu), wymontował i obejrzał pompę i stwierdził że jest ok. Swoją drogą pompa wody była wymieniana razem z rozrządem (około 2 miesiące wcześniej) na oryginał. Następnie wymieniłem wiatrak gdyż duży jak się okazało był spalony i się nie włączał nawet przy klimie. Wymiana wentylatora nic nie pomogła. Auto nadal się grzało, dodam że przy wciśnięciu gwałtownym pedału gazu na trasie słychać było chlupot przelewającej się wody i temperatura trochę spadała. Nawiew w kabinie gorący działa. W trasie przy równej jeździe trzyma temperaturę 108 stopni (wąż za termostatem nadal chłodny) jeżeli zatrzymam auto na postoju to wzrasta do 112-113 stopni. Następnie wymieniony został korek od zbiorniczka wyrównawczego - efekt żaden, ciśnienie nadal olbrzymie, wentylatory się nadal nie włączają a dolny wąż nadal zimny. Przejeździłem samochodem tydzień (gdyż 3 poprzednie warsztaty pozostawały bezradne - w tym miejscu zaznaczę że układ był odpowietrzany przez każdego mechanika na wstępie ale nic to nie dawało) i popękały mi miejscami węże od układu chłodzenia (3 + przelatywało z kolanka plastikowego łączącego te węże) - wymieniłem je na nowe oryginalne. Czwarty warsztat z rzędu wpadł na pomysł że to uszczelka pod głowicą, oczywiście prócz napiętych węży (duże ciśnienie) żadne inne objawy się nie zgadzały, tj. nie ubywało ani nie przybywało oleju / płynu w chłodnicy, nie kopcił itd, jednakże zamontowali na wyłączonym silniku (po rozgrzaniu) przyrząd jak od wina i tam nalali niebieskiego odczynnika, który szybko zrobił się żółty. Stwierdzili że jest przedmuch spalin i że to uszczelka. Z racji tego że mieli akurat urlop pojechałem do swojego zaufanego warsztatu i powiedziałem że wymieniamy uszczelkę. Na starej nie było widać pęknięć ani nic, głowica została splanowana i sprawdzona jej szczelność - wszystko ok. Po zamontowaniu nowej uszczelki pod głowicą auto nadal ma te same objawy tj. wąż za termostatem jest zimny, wentylatory się nie włączają a auto się grzeje. Kolejnym elementem była chłodnica, okazało się po wymontowaniu że była klejona czy tam uszczelniana jakiś syfem przypominającym musztardę. Mechanik uznał że pewnie przy większym ciśnieniu w układzie coś tam się zapycha i stąd to ciśnienie w układzie i zimny wąż za termostatem który nie może przepchnąć dalej wody bo w chłodnicy jest jakaś mała szczelinka. Zatem wymieniłem chłodnicę na nową i nadal dupa! Samochód się grzeje, wąż dolny za termostatem jest nadal zimny, węże trochę mniej twarde ale nie wiem czy dlatego że są nowe i to tylko takie wrażenie od nowej gumy, wentylatory nadal się nie włączają.

    Mechanik zasugerował że ten syf którym było uszczelniany mógł zablokować kanalik w bloku silnika i zaleca płukanie pod ciśnieniem całego układu. Będzie to robione dzisiaj jednakże mam już dość. Włożyłem kupę kasy i większość rzeczy oryginalne kupowałem i wymieniłem chyba już cały układ chłodzenia a samochód nadal nie nadaje się do jazdy.”

    [8L] Temperatura cieczy - płynu, problemy z temperaturą - Strona 221

    Cześć. U mnie w AVU po wymianie płynu na płyn o temperaturze wrzenia 129C, nie będę wymieniał nazwy, już się nie gotuje i wskazówka nie lata dalej niż 90c. Na klimatroniku jest książkowe 90-108 podczas jazdy. Wcześniej miałem płyn, który niby spełniał g12++ ale wrzenie miał na 110 wg specyfikacji i widać było bąble w wyrównawczym.
    Natomiast nie udało mi się nadal poradzić z innym problemem.”

    [8L] Temperatura cieczy - płynu, problemy z temperaturą - Strona 229
    Błąd 17700 - Obieg otwarty, Termostat chłodzenia silnika F-265

    Link

    W przypadku wątpliwości odnośnie temperatury wrzenia płynu znajdującego się w samochodzie, przecież nie ma także problemu z osobistym określeniem, gdyż płyn podgrzać można nad kuchenką, a obecnie większość lepszych multimetrów posiada funkcję mierzenia temperatury. Jak tego można dokonać było widać na powyższym filmiku. Powyższe jest także oparte na moich przygodach po wymianie rozrządu i płynu u znajomego mechanika. Następną wymianę wykonałem sam, wymieniłem płyn i po problemie. Wyminę rozrządu – pełną opisałem na forum, polecam.



    Na zakończenie jeszcze jedna wypowiedź:

    „witam, jeżeli problem nadal aktualny to proszę sprawdzić jakość płynu chłodzącego, bardzo ważna jest tutaj temperatura wrzenia płynu która powinna być dla silnika BFQ min 108-112 st C, w przeciwnym wypadku wysokie ciśnienie wrzącej cieczy będzie niszczyło układ chłodzenia, miałem podobną sytuację, po wymianie płynu na oryginalny lub wysokotemperaturowy (np. Dynagel) problem rozszczelniania się układu chłodzenia zniknął... jest to tak banalne że sam nie mogłem w to uwierzyć.

    Dodano po 7 [minuty]:

    niewielu producentów bezpośrednio podaje max temp pracy płynu chłodzącego koncentrując się jedynie na temperaturze zamarzania płynu, dla dobrych płynów, niekoniecznie powszechnie znanych marek można znaleźć dane w internecie na kartach charakterystyki, zanim wpadłem na tą prostą regułę fizyczną szukałem rożnych usterek a problem występował przy dużym obciążeniu silnika i wysokich temperaturach otoczenia”





  • #2
    Teraz wypadałoby spytać jaki płyn do chłodnic jest NAJLEPSZY dla tego silnika i który warto kupić w ciemno ??

    Komentarz


    • #3
      Oryginał G13 nie kosztuje majątku, wymienia się go rzadko więc nie warto kombinować.

      Komentarz


      • #4
        Nikt nic nie mówi o kombinowaniu. G13 wg karty charakterystyki ma punkt zapłonu 110 a wrzenia 174.

        Link

        Ale na opakowaniu napisane jest,że w stosunku 1:1 woda/koncentrat, temperatury wrzenia to 114.
        Ostatnio edytowany przez shanzi; 42521.

        Komentarz


        • #5
          Odpowiadając tak na szybko, to:


          Problem polega na tym, iż w silnikach BFQ i AVU temperatura „normalna” płynu chłodzącego dochodzi do 110 stopni i do tego latem! w tej temperaturze niektóre płyny i nieodpowiednio rozcieńczone płyny mogą eksplodować. Zatem należy dobrać płyn spełniający te parametry. Ja nie wspominałem o jeszcze jednym z następstw nieodpowiedniego płynu tj. o związanym z tym problemie zwiększonego zużycia oleju silnikowego i tłumaczenia przez niektórych, iż te modele tak mają. To już przerobiłem, po wymianie nastąpił „cud boski” silnik przestał brać olej silnikowy.


          Poniżej kilka filmików z badań temperatury wrzenia, proszę jednak o wyłączenie głosu dla nie znających rosyjskiego, może inne, ale akurat te podpowiedział mi program Youtube.




          W pierwszym filmiku widać płyn do chłodnic używany przez firmę Hyundai na terenie Rosji, jak twierdzi autor, specjalista od sprzedaży. Ten pierwszy płyn wrze już w 95 stopniach, oprócz tego temperatura zamarzania płynu to -20, a średnia temperatura w zimie w Rosji dochodzi do -30 stopni. Itd. itp.

          Dla nieznających języka, to jest zbadanych kilka płynów i każdorazowo podają temperaturę wrzenia określoną przez producenta i rzeczywistą określoną podczas badań. Wnioski można wyciągnąćsamemu.

          Эксперимент по антифризу! Температура кипения и замерзания! Советуем посмотреть!





          tutaj proszę obejrzeć pierwsze 5 sekund filmiku, temperatura wrzenia to 105 stopni, obieg zamkniety, jak w silniku












          tutaj jest przedstawiony test dokonany w garażu jaki każdy może wykonać samemu, słynny tam Felix ma temperaturę wrzenia 108 stopni, on to właśnie porozwalał układ chłodzenia w silniku BFQ, co było widać na zdjęciach w Cz. 1




          Тест охлаждающей жидкости! Антифриз, тосол! - YouTube







          Będę wdzięczny jeżeli ktoś opublikuje jeszcze inne dane w języku polskim, przecież gdzieś muszą się znajdować.



          Komentarz


          • #6
            Test koncentratów:

            HEPU dochodzi do 184 stopni i przy tej temperaturze jest niepalny



            Komentarz


            • #7
              Czyli na jakim płynie chłodniczym teraz jeździsz, który sppwodował tak odczuwalną zmianę ? ?

              Komentarz


              • #8
                był

                SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

                jest

                Płyn do chłodnic G12evo (-35st) 1Litr płyn chłodzący -oryginal - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

                tylko stosunek nie jest 1 do 1, ale 1 do 3/4 litra wody dem. niby nie dużo ale zawsze to około 120 stopni i to wystarczyło, rosjanie jak mają kasę to leją HEPU

                Co mi nalał mechanik podczas wymiany rozrządu nie wiem. Wywaliłem wszystko i po problemie. Nie chce mi się dalej dyskutować na temat jaki płyn do chłodnicy, gdyż na niektórych forach są całe strony, zaznaczam tylko, że trzeba uwzględnić specyfikę BFQ i te 110 lub więcej stopni.

                A powyżej w tym artykule to opisałem moje doświadczenia w tym zakresie.Przy czym uwzględnij, iż nie robię max osiągów silnikiem, gdyż wówczas naprawdę trzeba pomyśleć.

                Ale jak opublikuję cz. 2 artykułu to będzie już po problemie, za wyłączeniem płynu do chłodnic. na priv otrzymałeś brudnopis do uwag.

                Komentarz


                • #9
                  Temperatury wrzenia płynów podawane są dla ciśnienia atmosferycznego czy dla ciśnienia panującego w układzie chłodzenia (ok 1.5 bara) ? Temperatura wrzenia wody dla ciśnienia 1.5bara wynosi około 110 stopni, dla płynów pewnie jest sporo wyższa.
                  Ostatnio edytowany przez logan_x; 15897.

                  Komentarz


                  • #10
                    Mnie ten temat mocno zaciekawił, dokładnie rok temu miałem "remont " silnika i na olej kasy nie żałowałem, a bierze go po remoncie 0,2l na 1tkm. Mechanik twierdzi, że ze swojej strony zrobił wszystko. Na pewno płynu chłodniczego nie lał najdroższego bo by mu się to nie opłacało. Obecnie jeżdżę na tym modzie z układem chłodzenia i myślałem , że spożycie oleju spadnie, ale d*pa. Jest na takim samym poziomie... Na dolewki kupiłem koncentrat G13 , ale nie mam go zalanego w całym układzie chłodzenia. Jeśli u mnie problem z olejem byłby prze płyn chłodniczy to byłaby to ostatnia rzecz o jakiej bym pomyślał. Nie mówię, że jest to głupie, tylko, że nigdy nie brałem tego pod uwagę

                    Komentarz


                    • #11



                      Ja także nigdy nie brałem pod uwagę zależności, nalania kiepskiego płynu chłodzacego od zwiększenia ubytków oleju silnikowego. Dlatego napisałem: „To już przerobiłem, po wymianie nastąpił „cud boski” silnik przestał brać olej silnikowy.” Jak na razie nie znalazłem jakieś prostej zależności. W powyższym artykule idzie mi o to, aby do tych trzech modeli silników wlewać lepszy płyn, bowiem jeżeli wystąpi usterka w pracy silnika, to przy dobrym płynie jeden element jest załatwiony pozytywnie. Szukamy usterki dalej.


                      Jeszcze trochę o płynach do chłodnic.



                      Dzięki bardzo wysokiej temperaturze wrzenia glikolu, prawidłowy stosunek zmieszania i odpowiednie ciśnienie w układzie chłodzenia pozwalają zwiększyć temperaturę wrzenia płynu chłodzącego do 135 °C. Dlatego również w krajach o cieplejszym klimacie ważne jest zapewnienie odpowiedniego stężenia koncentratu w płynie chłodzącym. Należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta, typowy skład może wynosić 40:60% lub 50:50% przy zastosowaniu wody zobojętnionej (o jakości wody pitnej). Płyn chłodzący lub jego dodatki z biegiem lat tracą swoje właściwości, tzn. część dodatków ulega zużyciu. Jeżeli na przykład zużyciu uległy dodatki antykorozyjne, to czynnik zabarwia się na brązowo. Z tego względu niektórzy producenci pojazdów zalecają wymianę płynu chłodzącego w określonych interwałach.


                      Tym niemniej, układy chłodzenia nowszych pojazdów są coraz częściej napełniane tak zwanymi płynami chłodzącymi Long Life (np. VW G12++ / G13). W normalnych warunkach (gdy nie nastąpi zanieczyszczenie), wymiana płynu chłodzącego nie jest wymagana w ogóle (VW) lub dopiero po 15 latach / co 250 000 km (nowsze modele Mercedesa). Płyn chłodzący należy zasadniczo wymieniać wtedy, gdy pojawią się zanieczyszczenia (olej, korozja) oraz w pojazdach, w których nie zastosowano płynu chłodzącego typu Long Life. Koniecznie przestrzegać wskazówek producenta pojazdu dotyczących specyfikacji, cykli wymiany, proporcji mieszanki i mieszalności środków przeciwmrozowych.



                      Termostaty sterowane elektronicznie są regulowane przez sterownik silnika i otwierają się w zależności od warunków jego pracy. Elektroniczne sterowniki temperatury przyczyniają się — przez poprawę stopnia sprawności mechanicznej silnika — do zmniejszenia zużycia paliwa i obniżenia poziomu emisji substancji szkodliwych.


                      Od niezawodności chłodzenia silnika zależy też jego moc. W przypadku chłodzenia sterowanego termostatem temperatura płynu chłodzącego wynosi w zakresie częściowych obciążeń silnika od 95°C do 110°C, a w zakresie pełnego obciążenia od 85°C do 95°C. Wyższe temperatury w zakresie częściowych obciążeń zapewniają korzystniejsze parametry pracy, mające wpływ na zużycie paliwa i zawartość szkodliwych substancji w spalinach. Niższe temperatury w zakresie pełnego obciążenia zwiększają moc silnika. Zassane powietrze jest ogrzewane słabiej, co prowadzi do wzrostu mocy.


                      Cały zaś problem sprowadza się do tego jednego momentu otwarcia termostatu, bowiem


                      Długi obieg płynu chłodzącego jest otwierany przez termostat po osiągnięciu temperatury ok. 110°C lub w zależności od obciążenia silnika zgodnie z zapisaną w sterowniku charakterystyką. Chłodnica jest teraz włączona w obieg płynu chłodzącego. Do wspomagania chłodzenia przez przedmuch powietrza podczas jazdy lub na obrotach jałowych, w razie potrzeby załączane są wentylatory elektryczne.



                      W mojej ocenie przy temperaturze 110 stopni oraz przy kiepskim płynie wystarczy małe opóźnienie w otwarciu termostatu a silnik jest już załatwiony. I to wszystko co chciałem przekazać, ale jest to moje zdanie. Proponuję także zobaczyć na zdjęcia zamieszczone na poniższym linku

                      Link


                      [url="https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2785443.html"][FONT=sans-serif][SIZE=12px]Link
                      Skoda Octavia 1.6 2008 r. - Rozerwana obudowa termostatu.

                      Ostatnio edytowany przez zbysiu123; 4487.

                      Komentarz


                      • #12
                        Czyli złoty środek to 4 litry koncentratu na 3 litry wody destylowanej. Układ chłodzenia ma 7 litrów w naszych silnikach. Zawartość koncentratu będzie wtedy w granicach 58% a wody 42,% .

                        Komentarz


                        • #13

                          Mam zbieżny pogląd odnośnie rozcieńczenia płynu.

                          Te silniki wymagają zastosowania lepszego płynu i innej proporcji przy rozcieńczaniu koncentratu niż silniki przystosowane do 90 stopni. Jeszcze raz wystarczy zobaczyć na szkody spowodowane zastosowaniem nieodpowiedniego płynu.
                          Tutaj znajduje się opis i zdjęcia ze szkód związanych z zastosowaniem firmowego płynu chłodzącego, ale nie zauważono, iż płyn ten ma temperaturę wrzenia niższą niż 110 stopni, co jest normalną temperaturą w silnikach BFQ.

                          403 — Доступ запрещён


                          Odnośnie zaś zwiększonego zużycia oleju postaram się w najbliższym czasie podać konkretne opracowanie. Tak na szybko, to na rosyjskich stronach skody znalazłem następujące zdania:



                          p.s. огромный плюс от понижения температуры термостата — уменьшение расхода масла, детонации двс в жару.
                          минусы — частая работая вентиляторов в жару, повышение расхода на XX на 0,1-0,2 л/час


                          p.s. Ogromny plus od obniżenia temperatury termostatu - zmniejszenie zużycia oleju, detonacja silnika w upale.
                          minusy - częste działanie wentylatorów w trybie ogrzewania, wzrost zużycia przy XX przy 0,1-0,2 l / h

                          xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


                          Много жалоб на жор масла этими моторами и много профонаций на эту тему типа вытягивания стенок цилинда и прочей фигни. Уверяю, что жор масла вызван такой рабочей температурой и износом маслосъёмных колпачков из-за такой температуры.

                          Istnieje wiele skarg na spalanie oleju przez te silniki i wiele profanacji na ten temat, takich jak wyciąganie ścian cylindra i innych rzeczy. Zapewniam Cię, że wcinanie oleju jest spowodowane przez taką temperaturę pracy i zużycie uszczelek zaworu z powodu tej temperatury.

                          Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx




                          я думаю, что всех уже достал этот термостат! я проблему решил так: поставил резистор 20в10ом вместо фишки на термостат, потом убрал нафиг родной термостат и с не большими переделками вставил туда десяточный на 90 гр по моему.при желании все возвращается в сток без проблем. С тех пор забыл про проблемы с системой охлаждения уже 4 года ни течей, ни порваных патрубков, ни текущих радиков, ни перегревов, ни повышеном давлении в системе!

                          Tłumacz Google

                          Komentarz


                          • #14
                            Mówisz, ze masz " zbieżny pogląd odnośnie rozcieńczenia płynu " , ale podajesz , że teraz zalałeś KONCENTRAT G13. Proporcje, które podałem są większe niż to co zaleca producent koncentratu przy rozcieńczaniu 50:50. Sam napisałeś ze zalewałeś w proporcji 1; 3/4 , czyli prawdopodobnie lałeś tak jak napisałem - 4 litry koncentratu na 3 litry wody destylowanej.

                            Wracając do tematu spalania oleju przez te jednostki, jedni mówią , ze w tych silnikach to normalne , inni , ze im nic nie bierze. Nikt chyba, nie sprawdził jednak dwóch bliźniaczych konstrukcji , które jezdziłyby na oryginalnym i nieoryginalnym płynie z ASO. Swoja drogą nawet jeśli w aso leją oryginał , to pewnie rozcieńczają go 50;50.

                            U mnie temat brania oleju występuje dalej, więc pewnie niedługo skusze się na wymianę płynu chłodniczego , tak z ciekawości i w roli eksperymentu. Na kanale M4K - ''ŁYSY'' mówił, ze przed zalaniem warto przepłukać układ kilka razy wodą destylowaną, aż jej kolor nie będzie mętny, czy Ty też tak robiłeś ?
                            Ostatnio edytowany przez shanzi; 42521.

                            Komentarz


                            • #15
                              Zamieszczone przez zbysiu123 Zobacz wpis
                              Na 3 fotce z linku widać korek do spuszczania płynu (ten uszkodzony plastyk) ? Jeśli by tak było to można by spuścić płyn z bloku i można by było ograniczyć ilość płukań przy wymianie/zmianie rodzaju płynu.

                              Podwyższona temperatura na pewno negatywnie wpływa na plastyki w układzie chłodzenia. W 6 letnim termostacie wewnętrzną ściankę można skrobać paznokciem, kruszy się. Wymieniłem całą obudowę na wszelki wypadek. Nie wiem co tam było zalane bo auto kupiłem trzyletnie. Nowa obudowa po dwóch latach zdeformowała się, ciekło na łączeniu gdzie jest przykręcany króciec. Zalany był i nadal jest K2 g12/12+. Po dwóch latach plastyk wygląda ok. Jest trochę osadu na ściankach ale to chyba pozostałości po rozpadającym się wnętrzu zbiorniczka wyrównawczego.
                              Ostatnio edytowany przez logan_x; 15897.

                              Komentarz


                              • #16
                                Tak, to korek przy bloku silnika. Zawsze wysoka temperatura źle wpływa na części silnika, tylko uświadamiamy sobie o tym dopóki coś się stanie... Ten osad o którym mówisz to wysoka temperatura plus ciągły ruch chłodziwa w układzie, każdy termostat tak wygląda po pewnym czasie. mam stary termostat po 200tkm do wglądu i jest na nim nalot , różowy, coś jak kamień.

                                Komentarz


                                • #17
                                  Witam
                                  Po pierwsze zbysiu123 dzięki za oba tematy tyczące się BFQ - świetne opracowane i bardzo pomocna wiedza.
                                  Po drugie - pytanie - czy sądzicie, że owy płyn - Glikospec g13 -Glikospec G13 płyn - Producent Specol Sp. z o.o. który wg noty katalogowej ma temp wrzenia aż 170 stopni nada się ?

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Karta charakterystyki wygląda bardzo ładnie, ciekawe jak to jest w rzeczywistości. Sam rozglądałem się za czymś innym niż Vagowskie G13 , są ciekawe produkty, ale z racji tego, że są przeznaczone do samochodów o dużych mocach to cena odstrasza ponad 200-300zl za kilka litrów płynu.
                                    Ostatnio edytowany przez shanzi; 42521.

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Czy mógłby ktoś wrzucić z ETKi rysunek z numerami węży układu chłodzenia do silnika BFQ. W zasadzie interesują mnie wszystkie elastyczne. Ostatni jeden strzelił i na razie jest skrócony ale chciałbym założyć nowy.

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Link

                                        Wybierz CarProg 2 i dalej już wybierasz model rocznik i wszystko znajdziesz
                                        Ostatnio edytowany przez shanzi; 42521.

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Dziękuję. Zupełnie o tym zapomniałem

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Zamieszczone przez maciumpek Zobacz wpis
                                            Witam
                                            Po pierwsze zbysiu123 dzięki za oba tematy tyczące się BFQ - świetne opracowane i bardzo pomocna wiedza.
                                            Po drugie - pytanie - czy sądzicie, że owy płyn - Glikospec g13 -Glikospec G13 płyn - Producent Specol Sp. z o.o. który wg noty katalogowej ma temp wrzenia aż 170 stopni nada się ?
                                            Jak przeglądałem karty charakterystyki rożnych gotowych płynów i koncentratów, to temperaturą wrzenia 170 stopni charakteryzują się koncentraty. Po zmieszaniu z woda 50:50 temperatura spada przeważnie do 107 stopni.

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Fajnie, że poruszyłeś ten temat, niby oczywisty. W mojej ocenie dla silników BFQ i AVU jest zaledwie kilka płynów które nadają się do użycia. Uważam także, iż koncentrat powinno się rozcieńczać w innym stosunku niż 50 do 50. A czy to będzie 60:40 czy 65:35 jest obojętne, gdyż najważniejsze jest przekroczenie punktu wrzenia 110 stopni. Po drugie jak w garażu odmierzyć 60:40 przy dolewkach.
                                              W tym wszystkim należy uwzględnić zawyżenie w charakterystykach płynów przez producentów, albo jak kto woli błąd pomiaru ok. 2%.
                                              Do tego należy uwzględnić, iż moduł otwiera termostat przy temperaturze 109,5 stopnia (sprawdziłem w moim samochodzie), temperatura jest mierzona z czujnika temperatury z błędem ok. 1,5%. Zmierzcie pirometrem temperaturę silnika i sami zobaczycie.
                                              Zatem płyn powinien mieć punkt wrzenia powyżej 110 stopni, tego parametru nie spełnia większość płynów w praktyce – bo i po co, jeżeli normalna temperatura otwarcia termostatu to około 90 stopni. O czym możecie przekonać się sami mierząc płyn w domu multimetrem z możliwością pomiaru temperatury.
                                              A potem ludzie niektórzy piszą na forum, pomóżcie bo mi ciśnienie rozsadza układ chłodzenia. Nic by się nie stało takiego z tym ciśnieniem, gdyby nie to, iż część układu chłodzenia jest wykonana w plastikach, które długotrwale nie są na to odporne na te czynniki.

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                tutaj świetnie widać, jakie szkody wyrządza za wysoka temperatura w plastikach układu chłodzenia.



                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  na tym filmiku widać wyciągnięte części plastikowe ze zbiorniczka, facet twierdzi iż przytkało to mu chłodnicę i nagrzewnicę.

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X