Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Silniki BFQ i AVU - przegrzanie silnika i jego konsekwencje cz. 3

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • #51
  A przy okazji, jak sprawa z kulką w termostacie i zaślepką EGR-a ? Są jakieś zauważalne, pozytywne zmiany ?
  Ostatnio edytowany przez Alison; 48716.

  Komentarz


  • #52
   nowy termostat kupiony, kulka także nowy zbiorniczek do płynu do chłodnicy także, ale nie mam na razie czasu tym się zająć. Po wymianie opublikuję moje spostrzeżenia.

   Komentarz


   • #53
    Odświeżam temacik i pytanie o kulkę w termostacie i zaślepkę EGR. Udało się coś osiągnąć ?

    Komentarz


    • #54
     Uzupełnienie tematu:

     Wszystko jest oki doki z silnikiem. Sprawdziłem temperaturę pracy silnika w lato przy temperaturze zewnętrznej ponad 30 stopni.

     Tak więc, temperatura płynu chłodzącego przy silniku - termostacie w okolicy 90 stopni, temperatura pracy chłodnicy dochodziła do 70 stopni. Po przekroczeniu pewnej temperatury na chłodnicy włączały się wentylatory.

     Silnik przestał brać olej silnikowy.

     Aktualnie pracuję jako elektryk na terenie Niemiec i w miarę możliwość odtworzę utracone publikacje. Wydaje się, iż silnik został uratowany.

     Komentarz


     • #55
      Odtworzone z brudnopisu w czasie wolnym.

      Termostat wymiana dotyczy silników VW 1,6 BFQ i AVU

      Po prawie 2,5 miesiąca pracy w Niemczech jako elektryk powróciłem do kraju, dlatego nic na ten temat nie publikowałem. Po prostu znam niemiecki i rosyjski oraz mam zdany w Stowarzyszeniu egzamin SEP E.

      Kilka dni temu podczas jazdy na trasie w ciepły wiosenny dzień sprawdziłem temperaturę silnika. Grupa 131. Temperatura zadana przez kompa to 94,5 stopnia, faktycznie zaś było w trakcie jazdy 97 – 99 stopni. Temperatura zewnętrzna lekko ponad 20 stopni. Zatem co musi się dziać podczas gorącego lata. Po prostu w mojej ocenie system jest niewydolny.

      W końcu po powrocie, mając czas wymieniłem termostat na nowy dodałem do niego - zamontowałem wewnątrz metalową kulkę. Zobaczymy co z tego wyniknie. Niedługo opublikuję pełny tekst, ale wstępne sprawdzenie przez Kika dni jazdy po mieście wskazuje, iż udało się zmniejszyć temperaturę silnika z około 95 stopni na około 90 stopni. Muszę jeszcze sprawdzić chłodzenie silnika na dłuższej trasie i od jakiego momentu działa wentylator. Ale, co najważniejsze termostat otwiera się w granicach 87 – 90 stopni i zauważyłem iż mam działającą chłodnicę.

      Zmniejszenie temperatury z 110 stopni na około 95 stopni opisałem wcześniej. Metodę nazwałem zamianą kabelków.

      Teraz zaś dokonałem wymiany termostatu, była ona związana ze planowanym zmniejszeniem temperatury silnika z 95 stopni na 90 stopni. Metodę tę nazywałem kulka w termostacie. W odróżnieniu od innych metod sprowadzających się do zmniejszenia temperatury poprzez zamontowane odpowiednich oporników.      Komentarz


      • #56
       Tak więc:
       Kupiłem nowy termostat, ale nie jest to konieczne, gdyż można zdjąć termostat założyć bolec lub kulkę i z powrotem zamontować.
       Termostat Skoda Octavia I 1,6 75kW 102KM - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia


       W sklepie rowerowym w dziale części z naprawą rowerów dostałem dwie kulki metalowe około fi 3,4 i fi 4,8. Jednocześnie zamówiłem bolec z firmy z Jarosławiu.
       Uwaga - Kulka w średnicy przekraczającej 4 mm nie pasuje do zamontowania w termostacie.
       Odnośnie zaś bolca, uważam, iż jest to lepsza metoda, ale wymaga większej precyzji w wykonaniu, gdyż można zniszczyć termostat. Z kulką jest łatwo, po prostu umieszczamy ją w miejscu jak na filmiku poniżej.       wymiana z bolcem:


       W internecie można znaleźć jeszcze kilka sposobów rozwiązania zagadnienia.

       Jest jeden problem, dotyczy on ponownego ściśnięcia sprężyny termostatu po włożeniu kulki. Nie mając tyle siły aby ścisnąć sprężynę, po prostu użyłem trytki – plastikowej opaski zaciskowej - do ściągnięcia sprężyny, przy czym opaski zaciskowe założyłem przed zdjęciem sprężyny. Można także użyć odpowiedniego drutu. Wszystko zostało już szczegółowo omówione na forum dlatego nie powtarzam spraw technicznych.
       Zamontowałem w samochodzie nowy termostat, poszło trochę płynu chłodzącego, ale już po problemie z wysoką temperaturą. Minus tej metody jest to iż na zimnym silniku dłużej się zagrzewa i może to spowodować dodatkowe niewielkie zużycie paliwa.
       Przy okazji wymieniłem także zbiorniczek wyrównawczy do płynu chłodzącego.
       Zbiorniczek wyrównawczy, Zbiornik, zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego Skoda Octavia I

       Zbiornik, zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego Skoda Octavia I - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia
       W moim samochodzie tylko w jednym miejscu zbiorniczek - plastik kruszył się od wysokiej temperatury. Polecam także jednoczesną wymianę króćca - rozdzielnika, gdyż i tak przy zdejmowaniu termostatu musicie zlać płyn chłodzący.

       Zatem, jeszcze raz polecam także przy okazji spuszczenia płynu chłodzącego wymienić:
       Króciec wodny Skoda Octavia I

       Króciec wodny Skoda Octavia I - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia
       numer katalogowy: 1J0-121-087 polecam jednak zakup oryginału.
       Jaki jest efekt wymiany termostatu:
       zatem temperatura zadana przez kompa to 94,5 stopnia. Bardzo rzadko zdarza się aby temperatura silnika przekroczyła 90 stopni max. temperatura wynosiła 91,5 stopnia przez kilka minut. Rura gumowa prowadząca do chłodnicy staje się ciepła po przekroczeniu około 87 stopni. Z tego co zauważyłem przy około 60-70 stopni na chłodnicy włączają się wentylatory. W moim samochodzie po prostu chłodnica zaczęła pracować. Może się okazać, iż silnik został uratowany za to chłodnica niedługo będzie do wymiany.
       Jeżeli będą negatywne skutki zastosowania tej metody opisze je później.
       Dla tych co pragną dalej zapoznać się z tematem typowych wad silników BFQ przedstawiam poniższy link, ale wcześniej proszę włączyć Google tłumacz.
       Всё о двигателях 1.6 MPI (EA113) - AEH, AHL, AKL, APF, ARM, ATK, AUR, AVU, AWB, AWH, AYD, BFQ, BFS, BGU, BJG, BJH, BSE, BSF, BWH, CCSA, CMXA, CHGA | Сообщество водителей Audi, Volkswagen, Skoda, Seat, Porsche


       Kończąc temat, normalna temperatura pracy dla silnika BFQ i AVU to około 110 stopni Celsjusza w jeździe miejskiej. Zatem wystarczy nalać kiepski płyn chłodzący i i wysokie ciśnienie w małym obiegu załatwia silnik. Podobnie sprawa ma się z olejem silnikowym, przecież silnik spalinowy to nie frytkownica.
       W internecie zostało opisanych kilka sposobów zmniejszenia temperatury silnika. W mojej ocenie najlepiej jest zmniejszenia temperatury silnika do 90 stopni poprzez mechaniczne zmiany termostatu.
       Pierwsza zmiana to zamontowanie kulki w termostacie


       Druga to zamontowanie bolca metalowego zamiast kulki.


       Komentarz


       • #57
        Na poniższym filmiku pokazano jeszcze jedną metodę ratunku silnika BFQ od temperatury pracy około 110 stopni i zbicie do 90 stopni. Sposób przyda się wszystkim co posiadają samochód z Climatronicem. Polecam także fajną metodę zdjęcia i założenia sprężyny termostatu. Ja natomiast męczyłem się z trytkami.

        Temperatura otwarcia termostatu wynosi 105 stopni, temperatura robocza to 109 stopni.
        Tam widać opornik – rezystor 15 omów 10 watów
        Przy obrotach ponad 4000 termostat otwiera się na 95 stopni.
        Miłej pracy życzę.


        Obniżenie temperatury silnika BFQ bez konstruktorskich zmian


        Komentarz


        • #58
         dla tych co posiadają Climatronic polecam poniższy filmik jak obniżyć temperaturę silnika z 110 do 95 stopni


         Komentarz


         • #59
          Ale co oni właściwie zrobili ? Musieli rozwiercić chyba wcześniej termostat, a potem zacisnęli na cylindrze jakąś rozciętą nakrętkę...? U mnie numer z kulką się nie sprawdził,temperatura płynu wynosiła ok. 108 stopni. Założyłem z powrotem sterownik z literką K i temperatura płynu nie przekracza 90 stopni. Zużycie oleju prawie zanikło, nie będę chyba już nic kombinować.
          Ostatnio edytowany przez Alison; 48716.

          Komentarz


          • #60
           Zamieszczone przez Alison Zobacz wpis
           Ale co oni właściwie zrobili ? Musieli rozwiercić chyba wcześniej termostat, a potem zacisnęli na cylindrze jakąś rozciętą nakrętkę...? U mnie numer z kulką się nie sprawdził,temperatura płynu wynosiła ok. 108 stopni. Założyłem z powrotem sterownik z literką K i temperatura płynu nie przekracza 90 stopni. Zużycie oleju prawie zanikło, nie będę chyba już nic kombinować.
           Poza błędem w sterowniku, raczej nie będziesz miał innych dolegliwości...chyba.

           Komentarz


           • #61
            Jeszcze jedna metoda obniżenia temperatury silnika z 110 do 95


            Komentarz


            • #62
             Zmniejszenie temperatury z 110 na 95 dla silnika BFQ Skoda Octavia 1U z Climatronic . wraz ze schematem elektrycznym.             Komentarz


             • #63
              Ja dokonałem zmiany na magistralę wody z silnika BSE/ BGU o numerze 06A121065CB (jest to ta w wykonaniu metalowym), kołnierz od termostatu od silników AEH/AKL/BGU/BSE i kołnierz przy głowicy os silników BGU/BSE dla skrzyni manualnej. Wąż dolny chłodnicy od silników AEH/AKL. Górny wąż chłodnicy i węże od nagrzewnicy zostały z BFQ. Wąż od zbiornika wyrównawczego do magistrali od silników AEH/AKL. Skrócona została magistrala metalowa o 9cm aby nie skracać węża powrotnego z nagrzewnicy. Termostat z silnika AEH/AKL/BGU/BSE o temperaturze początku otwarcia 87stC.
              Dało to temperatury w zakresie 93-96stC podczas jazdy w temperaturach otoczenia 1-10stC. Jednak w obwodzie chłodnicy oleju temperatury te wynoszą 85-88stC (mam tam reduktor LPG zamontowany za zderzakiem) oraz temperatury w zbiorniku wyrównawczym 87-90stC. Temperatury oleju około 86-90stC w mieście i 94-96stC przy jeździe 120km/h (jazda nieprzerwana 30min).
              Po tych testach raczej zastosowałbym termostat 82-83stC aby zbić trochę temperaturę silnika i skrócił wąż powrotny nagrzewnicy a nie rurkę magistrali.
              Zamiast grzałki termostatu wpięty jest rezystor 15Ohm i mocy 25W( wystarczyłbym 15W). Połączenie wąż na wąż jest mało fachowe i wykonane na testy- dzisiaj jak napisałem skróciłbym wąż nagrzewnicy.
              Fotki pod linkiem:
              BFQ zmiana magistrali wodnej na BGU_BSE - Google Photos
              Ostatnio edytowany przez codipar1988; 49489.

              Komentarz

              POWRÓT NA GÓRĘ
              Pracuję...
              X