Przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi.
Niestety do mojego auta nie został dodany komplet żarówek zapasowych a chciałbym takowy posiadać. Mam zatem kilka pytań:
1. Czy warto kupować w ASO i jaka jest wówczas cena takiego zestawu?
2. Czy zestaw dla O2 różni się od O1 jeżeli tak to które żarówki są wspólne dla obu zestawów a którymi się różnią?
3. Jeżeli kompletować samemu to co wchodzi w skład takiego zestawu?
4. Które żarówki z waszego doświadczenia wymieniacie najczęściej?
5. Jakiej marki żarówki możecie polecić?
Dużo tych pytać ale z doświadczenia wiem że warto mieć przy sobie jakiś minimalny zapas. Niestety z przykrością stwierdziłem, że w mojej Octavii takiego zestawu nie ma.
Jeżeli jest już gdzieś na forum wątek który nieświadomie powielam to prosiłbym o link.
Pozdrav
Milos
W mojej gablocie bylo na wyposazeniu zielone pudelko z bezbarwnym kloszem, masz je na ktoryms zdjeciu z widocznym numerem. Przez 5 lat uzytkowania nie wymienialem ani jednej. Mialem stluczona cala lampe i zostala wymieniona jako taka- xenon. Zestaw jaki pokazales to standard, dla Twojej Skody w sam raz.
Przez 5 lat uzytkowania nie wymienialem ani jednej
to nastraja pozytywnie.
Jednak jak patrzę na ceny żarówek kupowanych osobno:
H4 ok. 45-50 PLN za parę
W5W ok. 12 PLN za parę
P21W ok. 30 PLN za parę
P21W żółta ok. 18 PLN za parę
a z drugiej strony na cenę zestawu Bosch-a - 28 pln.
1. Czy warto kupować w ASO i jaka jest wówczas cena takiego zestawu?
jak chcesz mieć pudełeczko, to owszem...
Zamieszczone przez milosz.k
3. Jeżeli kompletować samemu to co wchodzi w skład takiego zestawu?
z mojego doświadczenia wynika, że na logikę (np. światła główne - mijania/drogowe, postojowe przednie i tylne po 2 szt., bo mogą się przepalać razem, lub niedługo po sobie; oświetlenie tablicy rejestracyjnej też, reszta po 1 szt.) Wtedy np. podczas długiego wyjazdu nawet zagramanicznego, masz pełny zapas.
A do Octavi 3 też pasują?
Znalazłem coś takiego firmy BOSCH i OSRAM nawet za dobre pieniądze. Co Wy na to?
W orginalnym pudełku jest zestaw z halogenami: H7-12V-55W, H8-12V-35W, H15-12V-55/15W, H12V/21W, W5W-12V5W, PY21W12V, P21W-12V21W. Numer katalogowy: 5E0052000A
Pewnie zostanę za chwilę zlinczowany, ale najlepsze żarówki H4 / zestawy to te z marketów typu Lidl, Biedronka itd. Zestawy które się trafiają są bardzo często "oemami" dobrych firm, niczym nie odbiegają od tych droższych markowych i są w tak niskiej cenie, że można jeden komplet zmienić, a drugi wozić w razie czego w schowku czy bagażniku.
Nie piszę tego ot tak, tylko wiem, a właściwie wiemy to z doświadczenia. Jeździliśmy w rodzinie bardzo dużą ilością samochodów, bo sam ojciec lubi zmieniać czasami auto co roku (jak się znudzi) i w imię zasady, że jak się kupuje to oleje, filtry, itd... testowaliśmy też sporo żarówek (od najtańszych aż po takie nibyxenon, kolorowe i inne drogie).
No i po kolei:
- żarówki H4 to jedne z lepszych na rynku, bo są tanie, ogólnodostępne, nie ma problemów z wymianą, świecą ok i się praktycznie nie przepalają
- żarówki H7 też są ok, ale są droższe, świecą krócej i różnica w świeceniu wcale nie jest taka duża
- im mocniej żarówka świeci, tym mniejszą ma żywotność (cieńszy żarnik, więcej ciepła)
- żarówka nie świeci identycznie przez cały swój okres pracy
- większość żarówkowych pseudo technologii to chwyt marketingowy
- prawdą jest, że są żarówki które świecą lepiej (lepiej oświetlają, mają lepszą wiązkę światła, jasność...) i takie, które świecą gorzej
- nieprawdą jest, że droższe świecą lepiej
- prawdą jest, że za około 30-35zł można kupić komplet na prawdę dobrych H4rek
- nawet najlepsza żarówka w słabym, zmatowiałym reflektorze będzie jak sportowe slicki założone do zardzewiałego trabanta
- zbyt mocne żarówki niszczą plastik w reflektorach, niektóre potrafią przypalić odbłyśnik
- na żarówkach sporo się zarabia, więc chwalone zawsze będą te droższe, a odradzane te najtańsze
- większość opinii piszą albo fanatycy, albo Ci, co tym handlują, użytkownik po prostu wymienia i jeździ
thewylah,
Pierwsza sprawa to nie ma żarówek, które się"praktycznie nie przepalają".
Druga, to żarówki z Biedronki można od razu do śmieci wywalić, te z Lidla są o niebo lepsze, bo firmowane przez Narvę i w porównaniu do biedronowskich świecą lepiej, niż ogarek.
Trzecia sprawa, to poliwęglan nie lubi promieniowania UV, które go wypala, stąd ważne, by na opakowaniu żarówki było oznaczenie UV Block, co oznacza, że posiada ona powłokę filtracyjną.
Są żarówki, które świecą lepiej (typu Night Breaker itp.), ale mają one baaardzo gęsto nawinięte żarniki ( i wcale nie są one cieńszym drutem nawiniete, bo wtedy opornośc była by wieksza, a przez to i moc mniejsza), przez co ich temperatura- sporo wyższa od tych normalnych- sprawia, że świecą one max. 200 godzin.
Po hałdzie reklamacji Osram wprowadził nowy model o tej samej nazwie z dopiskiem "Unlimited". Są tylko odrobinę trwalsze.
Sam planowałem zakup tego gniota, ale po lekturze katalogu producenta ochota mi przeszła.
Kupuję te ze średniej półki cenowej, czyli Tungsramy i Osramy ale bez wodotrysków typu +90%, Night Breaker itp.
Kolego paulob1, w Lidlu, Biedronce, czy gdziekolwiek indziej trafiają się żarówki lepsze i gorsze niezależnie czy będzie je firmować Narva czy Bill Gates .
Przy cenie czasami paru zł za zestaw można pozwolić sobie w razie czego na zmianę, chociaż przyznam, że jeszcze nigdy nie musieliśmy tego robić (aut w rodzinie było bardzo dużo).
Nie polecam konkretnych modeli ani konkretnych sklepów. Powtórzę tylko, że na kilkadziesiąt samochodów przez x lat kupowaliśmy różne żarówki w różnych miejscach, od tych z super hiper extra nr 1 technologiami, białych, niebieskich i nie wiadomo jak turboxenonowych, aż po zwykłe z marketu za 1/100 ceny i nigdy nie było gorzej niż dobrze, ale też bez rewelacji - bo te drogie przepalały się szybko a nie były takie best world nr 1 jak pisało na opakowaniu.
Jeśli mam zebrać całe rodzinne doświadczenie w całość i napisać coś wartościowego, to:
Koledzy jeździć bezpiecznie na zwykłych H4 i nie kombinować, a jak komuś mało światła, to niech sobie wymieni reflektory na dobry xenon. Trzeba się jednak liczyć, że koszt żarówki jest bardzo duży, są to światła delikatniejsze i nie lubią drgań, przez co często zdarza się że po uderzeniu w dziurę lampa pada (kilkukrotnie przerabiane). Większości Xenonów nie wymienicie sobie też na drodze, a czasami w ogóle bez mechanika. W Audi niedawno musieliśmy wyciągać cały reflektor, odrywać przetwornicę, potem to składać, uszczelniać, kombinować...
Światła mijania zawsze będą dawały ograniczoną wiązkę światła o ograniczonym kącie padania i polu, a jeśli będzie inaczej - będziemy oślepiać jadących z naprzeciwka.
Powyższe to tylko i wyłącznie moja opinia. Nie jestem wyrocznią i nie jestem wszechwiedzący. Jeśli się nie zgadzasz - nie neguję i szanuję w pełni Twoje zdanie, nie chcę się w żadnym wypadku kłócić, chcę pomóc i żyć w fajnych stosunkach z Tobą i innymi forumowiczami.
Jeżeli sprawdziłeś jakieś konkretne żarówki i Twoim zdaniem są lepsze i trwałe, to podaj proszę nazwę. Z przyjemnością skorzystam z Twojej rady, założę sobie i będę polecał dalej, żeby innym kolegom też komfortowo jeździło się po zmroku.
Pozdrawiam i miłego dnia
thewylah, napisałeś prawdę, że nieważne co włożymy, to jak lampy są do niczego to najlepsze żarówki nie pomogą ja osobiście korzystam z żarówek firmy Farenheit (3400K) i od 1,5 roku nie miałem potrzeby zaglądania do lampy żeby wymienić 26 zł za komplet ogólnie jestem zadowolony, jedyne zastrzeżenia to jak jest naprawdę duży deszcz
thewylah, z czystym sercem mogę polecić Osram Original Spare Part oraz Tungsram te najzwyklejsze standard. Jeśli chodzi o żarówki z biedronki, to jak szybko je założyłem , tak szybko się ich pozbyłem. Dziadostwo do n-tej potęgi.... świeciły jak diabłu ogarek...
Natomiast z poprzedniej Fabii 1 pozostały mi H7 komplet z Lidla, który dałem kumplowi i jeździ na nich do dziś i chwali sobie... Były firmowane przez Narvę.
Witam kolegów,
czy kupował ktoś taki komplet - allegro ?
Nie wiem czy jest to coś warte, bo cena bardzo niska. Kupiłem kilka dni temu Octavię i muszę nabyć jakieś żarówki zapasowe, ale przydałoby się coś w pudełku, żeby łatwiej było zachować porządek. Macie może linki na jakieś inne sensowne zestawy?
Przez 11 lat użytkowania mojej czeszki wymieniłem tylko 5 żarówek H4 ( żarówki z pierwszego montażu miałem 6 lat i wymieniłem nie dlatego, że się przepaliły ale dlatego że słabiej świeciły. wymieniłem na mocniejsze a te jak wiadomo krócej świecą). 3 żarówki od oświetlenie tablicy rejestracyjnej i 3 od pozycyjnych W5W, 3 H3 od przeciwmgielnych a jeżdżę zawsze na włączonych w nocy razem z mijania. Ostatnio zmieniłem trzy żarówki od kierunkowskazów 21W nie dlatego, że się przepaliły ale dlatego, że ze starości odpadła 2/3 pomarańczowego lakieru i mrygało prawie na biało. Nadmienię tylko, że każda zamianę pasa ruchu i kazdy skret sygnalizuję dobre 50 metrów wcześniej. Podsumowując. W O1 ŻARÓWKI NIE CHCA SIĘ PRZEPALAĆ. Nawet jak ktoś tak jak ja zawsze jeździ na światłach mijania w dzień.
Przez 11 lat użytkowania mojej czeszki wymieniłem tylko 5 żarówek H4 ( żarówki z pierwszego montażu miałem 6 lat i wymieniłem nie dlatego, że się przepaliły ale dlatego że słabiej świeciły. wymieniłem na mocniejsze a te jak wiadomo krócej świecą). 3 żarówki od oświetlenie tablicy rejestracyjnej i 3 od pozycyjnych W5W,
fakt, ja też w mojej O I przez 10 lat wymieniałem tylko H 4 - bo miałem Osramy NB +. Tylko raz pozycyjne i 2 - 3 razy od tablicy rejestracyjnej. Mało to. Faktycznie, że żarówki długowieczne.
Ja zakupiłem zestaw z Norauto ( ok. 15-20PLN) na wyjazdy zagraniczne (bo musi być), mijania mam D2S więc nie wożę a resztę wymieniam na bieżąco jak się spalą. Z reguły Osram.
[ Dodano: Pią 12 Cze, 15 08:08 ] milosz.k, najczęściej pozycje i podświetlenie tablicy. Dwa razy przeciwmgłowe z przodu. Na 230k km 1 zestaw D2S (ksenon).
Ja polecam Osram, bardzo zadowolony jestem.
Komentarz