Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] Wymiana sterownika komfortu - fotorelacja

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] Wymiana sterownika komfortu - fotorelacja

    Zamieszczone przez leszekmw
    Zamieszczone przez skalar
    yokochama avs sport
    ciche miały być.
    no fakt ,ale właściwości jezdne rewelacyjne.

  • #2
    [O2] Wymiana sterownika komfortu - fotorelacja

    Witam,
    Po dzisiejszych zmaganiach z wymianą sterownika komfortu [chciałem wymienić swój 14 Bajtowy na 19 Bajtowy z myślą o przyszłych modach] postanowiłem się podzielić doświadczeniami. Fotki numeruję, żeby łatwiej tłumaczyć.

    Do pracy potrzeba:
    - Torx 15;
    - Torx 25;
    - 25-40 minut wolnego + kodowanie (Teraz pewnie czas by mi się trochę skrócił ) + kodowanie (w zależności od sterownika - tylko w ASO. O tym na końcu tej instrukcji).

    Ja przed rozpoczęciem wymiany sterownika odpiąłem akumulator.
    Umiejscowienie sterownika komfortu w O2: siedząc na miejscu pasażera, sterownik jest nad schowkiem po prawej stronie (parę cm w lewo od wylotu powietrza).
    Przede wszystkim należy wykręcić schowek. Przykręcony jest za pomocą sześciu śrubek Torx15 [foto 1]. Jedna ze śrubek znajduje się z boku kokpitu - trzeba ściągnąć boczną osłonę. Żeby schowek po odkręceniu położyć na podłodze, trzeba odczepić dwa kable [foto 2]: jeden, po lewej stronie, od żarówki oświetlającej schowek (lewy znacznik na fotce), drugi to kabel od wyłącznika airbagu. Wyciągnąć ten od airbag - żadna filozofia, ale jak go włożyć z powrotem - o tym później. Zostaje kabel od chłodzenia schowka i żeby móc całkowicie odłożyć schowek spod nóg, trzeba go odczepić, ale uznałem, że nie przeszkadza przy dalszych pracach, więc zostawiłem go podłączonego, a schowek leżał na podłodze.

    Po wyciągnięciu schowka, u góry po prawej ukazuje się nam sterownik, zamontowany w specjalnej "szynie". Aby ją wyciągnąć, należy odkręcić dwie śrubki za pomocą Torx25 [foto 3] - jedna jest głęboko z tyłu, ale bez problemu do osiągnięcia za pomocą łamanego klucza (ja miałem prosty i również udało mi się ją odkręcić). Druga znajduje się z boku kokpitu (znacznik na foto 4). Jak wygląda sterownik w tym uchwycie widać na foto 5. Żeby go wyciągnąć z tego uchwytu, trzeba lekko odgiąć kawałek plastiku zapobiegającemu przypadkowemu wypadaniu. Ale zanim uda się go nam wyciągnąć ten uchwyt z miejsca gdzie był przykręcony, należy wyciągnąć kable. I tutaj myślałem, że mnie coś trafi (bo nie wiedziałem tego czego się później przypadkiem dowiedziałem - myślałem, że wyrwę ten sterownik razem z silnikiem :-) ). Każda wtyczka ma specjalną, pionową wypustkę, która wchodzi w zaznaczone miejsce na foto 6. Żeby ja wyjąć, trzeba wysunąć sterownik z tego uchwytu o kilka milimetrów tak, żeby odblokować to wyjście [foto 7].

    Składanie w zasadzie też bez komplikacji. Poza jedną rzeczą - wtyczka od wyłącznika AIRBAG'u [foto 8]. Jak wspomniałem z wypięciem nie ma absolutnie żadnego problemu, ale jakieś 10-15 minut próbowałem włożyć ją z powrotem w takim sam sposób jak wyciągnąłem. Niestety to syzyfowa robota. Dopiero po tych straconych minutach zorientowałem się, że cały ten włącznik poduszki pasażera jest przykręcony dwoma śrubkami Torx15 (znaczniki na foto 8). Odkręcić, wtedy spokojnie wpiąć wtyczkę, przykręcić włącznik do schowka. Pozostała robota, to przykręcenie schowka do auta - 6 śrubek.

    KODOWANIE: No właśnie... Po podpięciu akumulatora, zaczęły migać awaryjne - alarm - wyłączam syrenę kluczykiem. Nic nowego po odpięciu akumulatora. Chcę go wyłączyć, ale auto nie reaguje na klucze. Wymagana jest adaptacja klucza. Udało się to bez problemu. Niestety mimo tego, że auto zaczęło reagować na piloty, alarmu nie dało się wyłączyć. Zamykając drzwi z pilota, te się zamykały, alarm się "uzbrajał", ale po otworzeniu się nie wyłączał - cały czas migała kontrolka w aucie i migały awaryjne. Próbowałem walczyć, ale 19 bajtowy sterownik jest dość ubogo opisany w VCDS. Auta nie udało się odpalić, a nawet jak już raz się udało, to dwie sekundy później zgasł. Moje próby na ślepo (ale ryzykowałem tylko wyłączając niektóre zaznaczone bity) spowodowały tyle, że po włączeniu stacyjki kontrolki się zapaliły, ale próba odpalenia i echo - jakby w ogóle nic nie było podpięte - zero reakcji. Potem ściągnąłem jeszcze z netu kodowania do tego sterownika, ale zupełnie nic nie dały - poza tym, że po przekręceniu kluczyka w stacyjce świeciła się np. kontrolka od otwartej klapy bagażnika (której o ile dobrze pamiętam nigdy nie widziałem :-) ).
    Po długiej walce, poddałem się i włożyłem z powrotem stary sterownik. Z tym nowym jeszcze raz powalczę, ale tym razem w ASO, żeby od razu zrobić kodowanie online (takie specjalne kodowanie, gdzie generalnie VAS sobie sam ściąga konfigurację auta i sam wstawia takie kodowanie jakie jest wymagane do poprawnej pracy sterownika).

    Mam nadzieję, że ten tutorial kiedyś komuś posłuży
    Załączone pliki
    Pozdrawiam,
    Michał

    Nie piję piwa - jedynie JACK DANIELS! :-)

    Komentarz


    • #3
      Ja mam tylko takie pytanie - czy po ponownym podłączeniu poduszki nie wyświetla Ci się kontrolka poduszki powietrznej? Ja też ściągałem schowek podczas montażu audio i odpinałem poduchę, potem podłączyłem i teraz non stop świeci mi się kontrolka poduchy...
      Jest: Kodiaq 2024 2.0 TSI 4x4 DSG Sportline, Nissan Patrol 2.8 1992 Long, Ford Mustang 4.6 V8 2010
      Było: Audi S6 Avant Quattro 4.2 340KM 420Nm,​ Octavia 2 2.0 TDI BMM 230KM 490Nm, Ford Mustang 3.7 2012 350KM, Nissan Patrol 2.8 1995 Long, Opel Astra G 1.6

      Komentarz


      • #4
        super relacja, szkoda tylko , że nie do konca udalo ci sie to zrealizować. Wyglada na to , ze i tak trzeba po wymianie ( albo przed) udac sie do aso w celu zakodowania nowego sterownika. mozesz podać co wiecej bys zyskał zakładając ten sterownik, tj, co mozna dołozyc z kodowania wiecej niz to co miałeś na 14 bitowym?

        [ Dodano: Sro 08 Wrz, 10 10:28 ]
        McGan,miałes odłączony akumulator? czy miałes kluczyk w stacyjce, lub przekreciłes po odłączeniu?

        Komentarz


        • #5
          czyzyk64, no niestety nie miałem odłączonego akumulatora, kluczyk miałem wyjęty ze stacyjki, wcześniej jednak wyłączyłem poduchę za pomocą takiej "stacyjki" w schowku - na pozycję OFF, po podłączeniu oczywiście wkręciłem znów na ON i po włączeniu zapłonu/silnika świeci się kontrolka poduchy.

          Co do przekręcenia po odłączeniu - hmm... Nie pamiętam szczerze ale jest w sumie taka możliwość, bo musiałem sobie szyby opuścić w dół.
          Jest: Kodiaq 2024 2.0 TSI 4x4 DSG Sportline, Nissan Patrol 2.8 1992 Long, Ford Mustang 4.6 V8 2010
          Było: Audi S6 Avant Quattro 4.2 340KM 420Nm,​ Octavia 2 2.0 TDI BMM 230KM 490Nm, Ford Mustang 3.7 2012 350KM, Nissan Patrol 2.8 1995 Long, Opel Astra G 1.6

          Komentarz


          • #6
            McGan,i tu chyba bedzie powód, ze ci zaświeciła kontrolka. Moim zdaaniem wystarczy wykasować błąd i powinno byc ok.

            Komentarz


            • #7
              czyzyk64, dzięki Ci bardzo za pomoc
              Jest: Kodiaq 2024 2.0 TSI 4x4 DSG Sportline, Nissan Patrol 2.8 1992 Long, Ford Mustang 4.6 V8 2010
              Było: Audi S6 Avant Quattro 4.2 340KM 420Nm,​ Octavia 2 2.0 TDI BMM 230KM 490Nm, Ford Mustang 3.7 2012 350KM, Nissan Patrol 2.8 1995 Long, Opel Astra G 1.6

              Komentarz


              • #8
                kontrolka od poduch się świeci jak sterownik utraci łączność z poduszką. Dopóki się go VAGiem nie skasuje to się będzie świecić. Można odpiąć akumulator i powinno być OK.
                Pozdrawiam
                Marcin

                Komentarz


                • #9
                  Enriquez, dzięki, spróbuję.
                  Jest: Kodiaq 2024 2.0 TSI 4x4 DSG Sportline, Nissan Patrol 2.8 1992 Long, Ford Mustang 4.6 V8 2010
                  Było: Audi S6 Avant Quattro 4.2 340KM 420Nm,​ Octavia 2 2.0 TDI BMM 230KM 490Nm, Ford Mustang 3.7 2012 350KM, Nissan Patrol 2.8 1995 Long, Opel Astra G 1.6

                  Komentarz


                  • #10
                    McGan,

                    Komentarz


                    • #11
                      McGan, na 100% musiałeś przekręcić kluczyk. Ja schowek ( razem z przełącznikiem poduchy ) ściągałem już kilkanaście razy i nigdy nie złapało błędu; oczywiście zawsze bez kluczyka w stacyjce.
                      Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                      Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                      Komentarz


                      • #12
                        W kwestii poduszek: Ja też po podpięciu starego sterownika przekręciłem kluczyk (żeby odpalić auto) zanim zapiąłem tę wtyczkę do wyłącznika poduszki. Pokazał się błąd, który musiałem skasować VCDS'em.

                        [ Dodano: Sro 08 Wrz, 10 12:37 ]
                        czyzyk64, sterownik komfortu to (i to takie olbrzymie uogólnienie) to centralny zamek, obsługa szyb, współpraca z alarmem.
                        Pozdrawiam,
                        Michał

                        Nie piję piwa - jedynie JACK DANIELS! :-)

                        Komentarz


                        • #13
                          Sorry za odkop ale się zastanawiam czy przypadkiem winą wycia alarmu będzie złe zakodowanie bajtów odpowiedzialnych za alarm. Możesz podać kodowania starego i nowego? Czy może już w ASO Ci dobrze zaprogramowali?
                          http://chomikuj.pl/lusob/VCDS
                          Trochę plików do VCDS, zapraszam

                          Komentarz


                          • #14
                            Jeszcze nie byłem z tym w ASO - brak czasu.
                            Pozdrawiam,
                            Michał

                            Nie piję piwa - jedynie JACK DANIELS! :-)

                            Komentarz

                            POWRÓT NA GÓRĘ
                            Pracuję...
                            X