Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2 FL] Aktywacja Asystenta rozpoznającego zmęczenie - bez Odis

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2 FL] Aktywacja Asystenta rozpoznającego zmęczenie - bez Odis

    d6cb5bas-960.jpg - Dysk Google]d6cb5bas-960.jpg[/URL]

    Jest dużo poradników na zagranicznych forach jak wgrać do swojego Can gateway'a funkcje asystenta zmęcznia, jednak wszystkie poradniki opierają się na posiadaniu głowicy ODIS (która kosztuje swoje pieniądze) lub org. VCP (też swoje gosztuje), dzisiaj postaram się przekazać wiedze jak bez tych programów wgrać taką funkcjonalność, ale również napisze jak wgrać taką funkcjonalność owymi programami.

    Pierwsza sprawa jaką musimy sprawdzić to jaki mamy Gateway, początek musi być "7N0907530x" oraz musimy zobaczyć jakie mamy "SW" poniewaz asystenta zmęczenia obsłużą tylko sterowniki z SW 1632 i w góre, więc jeżeli posiadamy niższe SW nie mamy opcji aktywacji. Jednak jest możliwość zaktualizowania naszego gateway do SW 1642, jednak to wymaga chociaż chińskiego VCP do tego procesu.

    Aktualizacja Can gateway do SW1642 (jeżeli mamy gateway z minimum SW1632 możemy odpuścić ten punkt)

    Każdy sterownik 7N0907530 ponizej SW1642 możemy zaktualizować do "7N0907530AN - 1642"
    np. mam sterownik 7N0907530G z SW1600 i moge go zaktualizować do SW1642

    Link do paczki z plikami: Can gateway MKE – Dysk Google

    W celu aktualizacji musimy pobrać plik "7N0907530N - 1642"
    Odpalić VCP (może byc chiński) i zaktualizować nasz Can gateway
    Nie będę opisywał procedury aktualizacji, bo jeżeli ktoś miał styczność z chińskim VCP dobrze wie o co chodzi, a jeżeli nie to i tak jest mnóstwo poradników jak aktualizuje się sterowniki.

    Wgrywanie Asystenta Zmęczenia za pomocą Odis lub org. VCP

    Tutaj też nie będe za bardzo sie rozpisywał bo jeżeli ktoś posiada takowe programy to dobrze wie jak wgrać taką funkcjonalność jedynie zostawie link gdzie wszystko jest ładnie opisane.
    403 — Доступ запрещён


    Wgrywanie Asystenta Zmęczenia bez Odis lub org. VCP

    Potrzebne części i programy:

    Programator CH341a najlepiej z klipsem - (ok 30 zł na Allegro)
    Program do programatora (do ściągniecia z mojej paczki powyżej)
    Plik "MKE Ax" (również z mojej paczki)
    Program do edycji pliku binarnego - ja np. używam "HxD"

    1. Musimy wyciągnąć nasz Gateway z samochodu, moduł znajduje pod kierownicą z lewej strony (nie będę pokazywał fotorelacji z wyciągania, bo krzynol nawet nagrał o film gdzie ten sterownik sie znajduje)
    Sterownik wygląda tak:
    vw-seat-skoda-modul-sterownik-gateway-7n0907530l-7n0907530q-7n0907530aa-7n0907530ae-7n0907530aj-7n0907530an-7n0-907-530-l.jpg
    2. Musimy wyciągnąć nasz sterownik z obudowy (trzyma sie na 4 zatrzaskach)



    3. Podpinamy nasz programator do kości eeprom:
    ddd.jpg

    4.Uruchamiamy program CH341 Programmer i wybieramy "SPI eeporm" "4096 byte" "8 byte"
    Bez tytułu.png
    5. Następnie Czytaj eeprom (powinniśmy mieć zapełnione komórki do "0FF0") zapisujemy ten plik na dysku.
    6. Uruchamiamy program "HxD" otwieramy nasz plik z naszego Gateway, a w drugim oknie mój plik "MKE Ax"
    7. Teraz musimy zamienić komórki od 0x0800 od mojego pliku az do końca eepromu czyli do 0x0FF0
    Bez tytułu1.png

    8. Po tym wszystkim otwieramy nasz zmodyfikowany eeprom w programie CH341 programmer i wgrywamy do naszego gateway
    9. Podłączamy gateway wchodzimy przez vcds w adaptacje gateway i patrzymy czy mamy aktywowany asystent zmeczenia (powinnien być domyślnie aktywny, dlatego nawet vcds nie jest nam potrzebny) Jeżeli mamy Maxidota to powinnismy mieć opcje włączenia i wyłączenia asystenta w kategorii "Asystenci"

    Nie znalazłem na żadnym forum żeby ktoś opisywał taki sposób i sam metodą prób i błędów do tego doszedłem, wszystko robicie na własną odpowiedzialność.
    Ostatnio edytowany przez bolo9823; 50959.

  • #2
    Gawaye z niższym sw od 1632 też obsłużą tylko trzeba zmienić pamięć eeprom z 25320 na 95640 i też wszystko działa.

    Komentarz


    • #3
      To wychodzi najtaniej i nie trzeba kupować gatewayów w cenach dużo wyższych.

      Komentarz


      • #4
        no tak, bez odisa, za to z programatorem i dużą dawką wiedzy
        ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
        ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
        poprzednie modele:
        ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
        ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
        O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez jasiek2905 Zobacz wpis
          To wychodzi najtaniej i nie trzeba kupować gatewayów w cenach dużo wyższych.
          tomek stanek z grupy tourana sprzedaje co jakiś czas gatewaye wysokiego sortu z odpaloną przerwą na kawkę za cenę kilku paczek fajek
          ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
          ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
          poprzednie modele:
          ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
          ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
          O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez jasiek2905 Zobacz wpis
            Gawaye z niższym sw od 1632 też obsłużą tylko trzeba zmienić pamięć eeprom z 25320 na 95640 i też wszystko działa.
            Niższe SW od 1632 nie obsłuzy asystenta, a ze zmianą pamieci to opisujesz gatewaya "Bx" które mają pamięć 8kb, a te do AN mają 4kb. Nie opisywałem gatewaye "Bx" ponieważ w octaviach taki nawet nie był montowany.

            Komentarz


            • #7
              7N0907530M S1623 HH42 wymiana pamięci programowanie i asystent działa mam w swojej OC2FL na stronach ru jest wiele na ten temat.
              Ostatnio edytowany przez jasiek2905; 23668.

              Komentarz


              • #8
                Po programowaniu jest 7N0907530AT H42 SW1663 i wszystko działa.

                Komentarz


                • #9
                  Odis też jest potrzebny bo trzeba przeprogramować firmware i tyle.

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez jasiek2905 Zobacz wpis
                    Po programowaniu jest 7N0907530AT H42 SW1663 i wszystko działa.
                    No to przecież zaktualizowałes swoj gateway do "AT", w poradniku tez jest opisana aktualizacja z byle jakiego gateway do "AN" (do AN bo to ostatni gateway z pamiecią 4kb). Ty dodatkowo wymieniłeś pamiec eeprom z 4kb do 8kb i dlatego mogłeś zaktualizować do AT, a i do tego nie jest potrzebny odis wystarczy zwykły chinski VCP. Przeczytaj najpierw cały poradnik.

                    Komentarz


                    • #11
                      Cześć.

                      Pytanka:

                      - Czy aby ten plik MKE Ax nie powinien "ważyć" 4 kB a nie 2 kB ? Wygląda tak jakby był ... ucięty.

                      - Czy pamieć (przed wgraniem) "kawki" będzie jednakowa w tych 4 kB dla różnych GW, czy tylko dla danej wersji GW ?

                      - Czy cześć danych dot MKE DAS - asystenta zmęczenia -jest zawsze na końcu pamieci (tzn od 0x0800 do końca eepromu czyli do 0x0FF0 - przy pamieci 4kB)



                      Mam GW 7N0 907 530R (HW 530H) na atmelku i zrzut nie wygląda identycznie już w pierwszej cześć (nie ma uruchomionego MKE DAS) - są różnice.



                      Tak mi się wydaje (może mylnie), że powyższy zaprezentowany manewr możemy wykonać na zasadzie:

                      - czytamy pamięć programatorem - zapisujemy

                      - wgrywamy w GW "przerwę na kawkę" (bez flashowania tylko pliczek MKE za pomocą głowicy i softu do flashowania np ODISA)

                      - odczytujemy pamięć z GW i zapisujemy, porównujemy różnicę.


                      Rożnicę kopiujemy i przeklejamy do źródłowego pliku pamięci, zapisujemy zmiany i wgrywamy programatorem do pamięci GW - tak to będzie działąć na każdym.

                      Tak czy inaczej bez głowicy, softu i oprogramowanie sprawa nie jest taka prosta na jaką wygląda.

                      ...

                      Prosta będzie jak będziemy mieli takie same zrzuty pamieci, jak kolega - Autor wątku.



                      Powyższe, w ramach eksperymentu, mogę sprawdzić jak kolega udostęni cały plik źródłowy ze swojego GW i po aktualziacji MKE (MKE Ax.bin)


                      P.S. Mam nadzieję, że w razie niepowodzenia, da sie odtworzyć do stanu zerowego


                      Komentarz

                      POWRÓT NA GÓRĘ
                      Pracuję...
                      X