Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] Czujnik temperatury -czyszczenie.Prawie jak fotorelacja

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] Czujnik temperatury -czyszczenie.Prawie jak fotorelacja

    Witam wszystkich forumowiczów i proszę o pomoc - jeśli to w ogóle możliwe w tej formie...
    Czytam i szukam już od 2 tygodni i nie jestem w stanie stwierdzić co się dzieje u mnie w octavce - w zasadzie to od samego początku jej posiadania (od wyjazdu z salonu) a było to 124 tys km temu, uderzyło mnie działanie sprzęgła jak na takie auto - twarde i niezbyt płynne. No ale coż widocznie tak powinno być pomyślałem i jeżdżę od tamtej pory aż do dzisiaj. Żonę to nieco denerwuje bo w jej fabii ATD aż miło się sprzęgła używa (nomen omen 190 tys - sprzęgło fabryczne). No i pytanie - jak sprawdzić co powoduje lekkie szarpanie a raczej brak płynnego ruszania na 1 biegu?? Czytam i czytam i jedni - dwumas na 100%, inni że BXE tak mają, jeszcze inni o pompowtryskach piszą itd. Mam virusa na ok 142 KM (Ali) od ponad 2 lat - auto miało ok 60 tys. km. Połowę więc czasu jeździłem na serii drugą połowę po podniesieniu mocy. Raczej nie startuję ze świateł, doświadczenie w płynnym puszczaniu sprzęgła raczej też mam ale w korkach i np. pod górkę wymiękam. Wymiana dwumasy i sprzęgła trochę kosztuje i jakby nie miała nic dać to troche mi szkoda kasy, ale z drugiej strony czeka mnie wakacyjny wyjazd ok 4000 km i nie chciałbym jakiegoś zaskoczenia za granicą...
    Aha, dodam jeszcze że nic mi się nie tłucze jak na youtubie - tam już słyszałem jak wali uszkodzona dwumasa. sprzęgło jest nawet ciche choć w momencie częściowego wciśnięcia coś lekko chrobocze/szumi (nie wiem jak to opisać - pewnie niektórzy nawet by tego nie usłyszeli - ja słyszę) po pełnym wciśnięciu znowu cisza...
    Help...

  • #2
    [O2] Czujnik temperatury -czyszczenie.Prawie jak fotorelacja

    Kopia już istniejącego fragmentu wątku + rozwiązanie:


    Witam,
    Od nowości (tzn. do kiedy kupiłem auto od wcześniejszego właściciela, czyli jakieś 6 miesięcy) zauwazyłem, że przy włączonej klimatyzacji na prawej części przedniej szyby skrapla się na zewnątrz woda, co oznacza, że wieje chłodkiem z klimy, a na zewnątrz cieplej - różnica temperatur na szybie .... fizyka działa.
    Problem w tym, że nie pomyślałbym że coś jest źle do czasu, kiedy ostatnio pasażer zwrócił mi uwage, że "jedzie" po nogach jak diabli. Na climatroniku po obu stronach 22 stopnie i faktycznie: ręka pod moje nogi - czuję normalnie, ręka pod nogi pasażera - wieje chłodem jak od premiera Rosji. Żeby po prawej stronie było "normalnie" muszę ustawiać temperaturę o jakieś 2-3 stopnie wyższą z prawej strony [ale tylko jak pasażerów mam i narzekają - osobiście tego nie odczuwam].
    Gdy podłączyłem sobie świeżo zakupionego VCDS'a i przypadkiem podczas zabawy znalazłem opcję BLOW TEMPERATURE, czy jakoś tak. No i ponieważ było ciepło na zewnątrz, a ja ustawiłem klimę na 20, to z lewej strony wiało 13stopni (naturalne - musi schłodzić wnętrze), a z prawej 6 stopni Celsiusza(!). Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nawet w długich trasach, po "uregulowaniu" się temperatury do zadanej na climie, to z prawej dalej wieje w cholere zimniej.
    Zdiagnozowałem sobie VCDS'em, że czujnik temperatury po prawej stronie (wg VCDS'a) pokazywał 84 stopnie (czujnik, który przekazuje do komputera aktualną temperaturę wdmuchiwanego powietrza do wewnątrz auta), więc klima na prawą stronę cały czas waliła mrozem, żeby wyrównać temperaturę do zadanej. Ta temperatura zawsze się tak ustawia (na wszelkich czujnikach temp.) jeśli czujnik ma problem.

    Na środku kokpitu jest kratka wlotu powietrza (u góry jest schowek na okulary, monety itp - to jest jeden plastikowy element). Po jej wyjęciu (podważyłem śrubokrętem, ale dziś dla bezpieczeństwa wziąłbym jakąś drewnianą bądź plastikową szpatułkę, żeby nie zostawały rysy - całe szczęście niczego sobie nie porysowałem) ukazuje się nam podwójny kanał wlotu powietrza. Po lewej i prawej stronie są czujniki - żeby je wyjąć, trzeba najpierw odpiąc wtyczkę z kablem (łatwiej go wtedy wyciągnąc) przekręcić o 90stopni (jak śrubkę) i wyciągnąć. Przejechałem po nim palcami (nie pamiętam czy na nie plułem ) i nagle zaczął poprawnie działać.
    Jak już mamy wyjęty czujnik, to można uruchomic w VCDS bloki pomiarowe, zobaczyc co pokazuje, a potem przetrzec i ponownie zobaczyc na blokach pomiarowych wyniki. Powinno od razu byc widac roznice. Po zamontowaniu klimatronik już będzie poprawnie regulował temperaturą powietrza.

    Ponadto doszedłem do wniosku, po zrobieniu tej samej operacji w trzech innych autach, że to wina tych wszystkich sprayów do odgrzybiania klimy - na takim czujniku wyraźnie czuc taki lepiący 'karmel'.

    Usterka też naprawia podobny problem w klimie jednostrefowej.
    Załączone pliki
    Pozdrawiam,
    Michał

    Nie piję piwa - jedynie JACK DANIELS! :-)

    Komentarz


    • #3
      Potwierdzam, operacja przeprowadzona przez Pana doktora Michała przywróciła klimatyzację do życia , jeszcze raz dzięki
      Ambiente + pakiet na bezdroża
      było 153,4KM / 349,4Nm jest 176,1KM / 386,7Nm

      Komentarz


      • #4
        Witam, mam pytanie jak bezproblemowo wymontować kratkę nawiewu bez połamania jej mocowania oraz w którym miejscu są te mocowania.
        Janek

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez JanuszPe
          Witam, mam pytanie jak bezproblemowo wymontować kratkę nawiewu bez połamania jej mocowania oraz w którym miejscu są te mocowania.
          Proponuję zerknąć tu: http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=52479



          [ Dodano: Nie 29 Wrz, 13 23:58 ]

          U mnie na VCDS-ie pokazało problem z czujnikiem temperatury prawego nawiewu na nogi - wskazywał cały czas 86 °C

          Jak się dostać do tego czujnika (Octavia 2 FL)?
          Nic trudnego. Potrzebujemy trochę miejsca na parkingu lub w garażu, ok 30 min na rozmontowanie i zmontowanie schowka oraz następujących narzędzi:

          a. klucz płaski 10 - do odkręcenia klem akumulatora
          b. śrubokręt torks (gwiazdka) - najlepiej zestaw bitów z przejściówką
          c. mały śrubokręt płaski
          d. płaskie narzędzie do podważenia, np. nóż do masła lub szpatułka cukiernicza
          e. sprawnie działający mózg

          1. Zaczynamy od zdjęcia klem z akumulatora - lepiej się zabezpieczyć, niż szukać nowej poduszki powietrznej dla pasażera. Nie zapomnijcie przed tym wyłączyć baterię od alarmu :P

          2. Zdejmujemy osłonę prawej strony kokpitu. Potrzebny do tego płaskiego śrubokręta i jakiegoś narzędzia do podważenia osłony. Ja użyłem plastikowej szpatułki cukierniczej, żeby niczego nie porysować.
          Śrubokręt wkładamy w miejsce nr 1 wskazane strzałką i delikatnie podważamy, następnie w szczelinę wkładamy "szpatułkę" i podważamy w miejscach oznaczonych jako 2. Nie ma się co bać, są tam wciskane zatrzaski i nic nie pęknie. Następnie odchylamy osłonę trochę na zewnątrz i wyciągamy w kierunku tyłu auta. UWAGA na bolec w miejscu zaznaczonym jako 4 - jest tam mało miejsca i uważajcie przy wyjmowaniu.


          3. Tak wygląda osłona "od środka"


          4. Teraz przystępujemy do demontażu schowka. Mamy do odkręcenia 6 śrub: jedna z boku po zdemontowaniu bocznej osłony, dwie od spodu i trzy na górnej krawędzi schowka.


          Do tych trzech ostatnich przyda się krótki śrubokręt, bo miejsca nie ma za dużo. Ja korzystałem z zestawu bitów, z którego złożyłem taki wynalazek:


          Chwila kombinowania z wyciągnięciem. Uwalniamy schowek z połączeń: proponuję odkręcić wyłącznik poduszki pasażera - zaoszczędzi to sporo czasu przy odłączaniu i podłączaniu wiązki przewodów, która jest na prawdę krótka.

          5.Po zdemontowaniu schowka czujnik znajdziemy po lewej stronie na kanale nawiewu na nogi. Odłączamy przewody i przekręcamy czujnik o 90º.


          6. Tak wygląda sprawca zamieszania - numer producenta 4B0 820 539. W zależności od naszej sytuacji wymieniamy na nowy lub czyścimy z nalotu (jak radzi kropeck z odrobiną ślyny)


          7. Składamy w odwrotnej kolejności.
          Za­kup auta to:
          - wydatki
          - jeszcze większe wydatki
          - trochę lan­su i ko­lej­ne wydatki

          Komentarz


          • #6
            Skoda Octavia 1.6 MINT Climatic. Czujnik G192 pokazuje temp. 85 chciałbym go sprawdzić lub wymienić. Pytanie gdzie on sie znajduje? Z prawej czy z lewej strony.
            Ostatnio edytowany przez TomZol13; 9994295.

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez TomZol13 Zobacz wpis
              Skoda Octavia 1.6 MINT Climatic. Czujnik G192 pokazuje temp. 85 chciałbym go sprawdzić lub wymienić. Pytanie gdzie on sie znajduje? Z prawej czy z lewej strony.
              Czujnik kierowcy może będzie widoczny po zdjęciu osłony bezpieczników.
              Skoda Octavia II FL
              Motul 8100 X-Cess 5W40, Filtry Knecht, Świece Beru

              https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2sDZh/

              Komentarz

              POWRÓT NA GÓRĘ
              Pracuję...
              X