Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Instrukcja wymiany osłony przegubu OCTAVIA II DSG 2006

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Instrukcja wymiany osłony przegubu OCTAVIA II DSG 2006

    Zamieszczone przez witachu
    każda sie nada. pytanie ile wytrzyma i czy faktycznie bedzie spełniała to co od niej oczekujemy. ale szału to nie zrobi.
    w 2008 roku kupiłem myjke firmy powiedzmy optima (była i nima).....do tej pory działa lux tylko do węża miałbym "ale" bo pancerz peka i musiałem zrobic "usztywnienia" - kosztowala ok 150zł. Wiec jak za te $$ spokojnie juz się dawno zamortyzowała
    Tomek

  • #2
    Instrukcja wymiany osłony przegubu OCTAVIA II DSG 2006

    Witam Kolegów zgodnie z obietnicą przedstawiam instrukcję wymiany osłony przegubu lub całego przegubu. Jak mam samochód ze skrzynia DSG i mam trochę większy przegub niż użytkownicy manuala ale kolejność wykonywanych czynności jest taka sama.

    Kupujemy osłonę.
    Ja kupiłem osłonę firmy LOBRO, podobno dobra, w której w zestawie było:
    1. osłona
    2. śruba do półosi
    3. dwie paczki smaru
    4. zabezpieczenie
    5. dwa pierścienie dystansowe.
    W sklepie zapłaciłem 60zł.

    1. Najpierw podnieść samochód na lewarku tak aby nie stało całym ciężarem na podłożu ale tak aby koło opierało się o podłoże. Koło nie może się obracać.
    2. Zluzować śruby mocujące felgę do piasty oraz centralną śrubę rozmiar 27.
    U mnie poszło łatwo, lekko stanąłem na kluczu i poszło.
    Śrubę zluzować tak z czuciem 3/4 obrotu. Ja nie potrzebowałem, jak widać na zdjęciu żadnej przedłużki.




    3. Zdjąć koło.
    4. Pamiętać o zabezpieczeniu samochodu żeby nam nie spadł na nogi albo głowę. Najlepiej włożyć koło pod próg i zabezpieczyć felgę przed ewentualnym uszkodzeniem deską albo kartonem.

    4. Odkręcić centralną śrubę.
    Ja robiłem prawe koło więc musiałem skręcić kołami max w prawo. Kto będzie robił lewy przegub skręca w lewo.
    5. Odkręcić 3 śruby łączące końcówkę wahacza od wahacza oraz oddzielić wahacz od piasty. Rozmiar klucza 16.



    5. Wyjąć półośkę z piasty.
    Ja wypchnąłem półośkę kluczem do kół. Lekko popukałem, wyszło bez problemu.



    6. Przesunąć cała kolumnę na bok, uzyskując tym samym dostęp do przegubu.



    7. Usunąć stare opaski oraz gumową osłonę.
    Ja gumę rozciąłem nożem do tapet, a opaski rozharatałem obcinakiem do metalu.

    8. Ściągnąć przegub z półośki.
    U mnie w tym miejscu zaczęły się schody.
    W tym celu wkręcić śrubę 27 w przegub i wkręcić go max do końca.



    Ja byłem w tym miejscu niezłe wystraszony bo w ogóle nie chciało to iść. Bałem się że zerwę gwint ale tak po trzech ciasnych obrotach zaczęło schodzić.
    U mnie było tak że w końcu wkręciłem śrubę do końca, ale przegub dalej całkowicie nie zszedł, siedział bardzo mocno, więc dalej ściągałem go uderzając od wewnętrznej strony przegubu w wewnętrzny koszyk z łożyskiem. Nie uderzać w obudowę albo środkowy koszyk bo można uszkodzić przegub. Tutaj potrzebne są dwa młotki mały i trochę większy. W tym celu przyłożyć mały do wewnętrznego koszyka przegubu tą ostrą częścią i uderzać w ten mały młotek większym. U mnie strasznie ciężko to szło, ale zeszło.



    9. Zdemontować stare zabezpieczenie z półosi i wyrzucić.
    10. Zdemontować dwa pierścienie dystansowe z półosi. (zwrócić uwagę w jakiej kolejności i jak są założone)
    Pierścienie dystansowe wyrzucić.
    11. Umyć przegub.
    Ja wymyłem benzyną eko.
    12. Wyczyścić dokładnie półośkę ze starego smaru i piasku.
    13. Na suchą i czystą półoś założyć osłonę gumową wraz z niezaciśniętą opaską i wciskamy ją na miejsce (ma swoje miejsce i to widać).



    14. Założyć dwa nowe pierścienie dystansowe (w taki sposób jak były zamontowane stare, czyli najpierw wąski pierścień następnie szeroki pierścień, pierścienie odwrócone do siebie plecami).
    15. Założyć zabezpieczenie.
    16. Do czystego i suchego! przegubu wcisnąć jedna tubę smaru.
    W tym celu wkręcić śrubę centralna do przegubu żeby smar nie wyszedł na zewnątrz.
    Wciskać tak aby smar wyszedł kulkami blokując palcami podczas wciskania centralny obszar przegubu. Cała tuba smaru idzie na przegub.
    17. Założyć przegub na półoś.
    W tym celu założyć ręcznie na zewnętrzną część półosi aż do podkładki zabezpieczającej na półosi. Kiedy dopchniesz ręcznie przegub uderzać młotkiem w śrubę centralną ale z uwagą. Uwaga w tym miejscu aby nie walić młotkiem kiedy przypadkiem wykrzywi nam się koszyk z łożyskiem.



    18. Przegub dobić do takiej pozycji aby wewnętrzny koszyk z łożyskiem doszedł do zewnętrznego pierścienia dystansowego.
    19. Po założeniu przegubu wykręcić śrubę centralną
    20. Zapakować pod osłonę druga tubę ze smarem.



    21. Założyć osłonę z przegub. W tym miejscu zwrócić uwagę, ponieważ osłona ma swoje miejsce na przegubie i widać kiedy na to miejsce wejdzie.
    22. Założyć opaskę zaciskowa. Ja posłużyłem się obcęgami do gwoździ. Było ciężko bo opaska firmy LOBRO naprawdę jest solidna gruba i twarda. Ale udało się. Opaska nie ma prawa przesuwać się na gumie, ma być mocno zaciśnięta żeby nie spadała podczas skręcania kołem.
    23. Nasmarować resztką smaru wielowypust przegubu



    Skręcić w odwrotnej kolejności:

    24. Założyć przegub na piastę.
    25. Dokręcić 3 śruby.
    26. Wkręcić śrubę centralną do pierwszego oporu. Nie wkręcać na sile, na maxa, żeby sobie rozrządu nie poprzestawiać :lol:
    27. Wyprostować kierownicę.
    28. Założyć koło.
    29. Delikatnie opuścić samochód żeby oparł się o podłoże.
    30. Dokręcić centralną śrubę. ma maxa (200Nm + dokręcenie o 180 stopni)
    31. Dokręcić koło.
    32. Opuścić samochód.


    Miałem sobie kupić dedykowane do tego celu szczypce do zaciskania opasek ale kolega powiedział że kosztują około 50 zł i nie do wszystkich opasek pasują więc darowałem sobie taki zakup. Jeśli macie coś co dodanie to piszcie.

    Powodzenia.
    Jeśli pomogłem wciśnij Pomógł - POZDRAWIAM

    Komentarz


    • #3
      Witam,
      Bardzo konkretna fotorelacja, ale mam pytanie czy istnieje możliwość demontażu całej półosi? tak jak demontuje się stronę lewą.

      Komentarz


      • #4
        Trzeba odkrecic 6 srub xzn przy skrzyni biegow - wtedy cala polos wychodzi.
        Spritmonitor.de

        Komentarz


        • #5
          ok i żadne płyny się nie wyleją

          [ Dodano: Sro 13 Lis, 13 14:22 ]
          ale mi nie chodzi o stronę lewą tylko prawą tam gdzie półoś jest dłuższa.

          Komentarz


          • #6
            Po obu stronach polos jest mocowana za pomoca przegubu wewnetrznego do flanszy skrzyni biegow.

            Tu ladnie widac:

            Spritmonitor.de

            Komentarz

            POWRÓT NA GÓRĘ
            Pracuję...
            X