Po wysłuchaniu dzisiejszych porannych wiadomości na RMF FM gdzie usłyszałem o planowanych od kwietnia podwyżkach gazu coraz bardziej zaczynam się zastanawiać nad kolektorami słonecznymi do domu. W związku z tym mam do Was pytanie. Czy warto ? Na jakie oszczędności mogę liczyć ? Jaki system zainstalować ? Jakiej firmy aby było trwałe, bezawaryjne a jednocześnie rujnujące dla budżetu domowego ?
Mój dom ma 220 m2 i mieszka w nim 5 osób. Jedną część dachu mam od strony południowej.
Bardzo proszę o opinie od osób które używają takich systemów. Jakie są wady i zalety. Zależy mi na obiektywnych opiniach. Ochów i achów na ten temat od sprzedawców już się nasłuchałem.
Przed remontem w zeszłym roku mieliśmy plan założyć solary.
Przeliczyliśmy koszt wszystkich urządzeń który był szacowany dla domu o pow. 180m na ok. 25-27kpln (solary, urządzeniu buforowe, automatyka, montaż, +15% budżetu "na niespodzianki") i stwierdziliśmy że skórka za wyprawkę.
A podobno skutecznie działanie paneli jest obliczone na jakieś 15 lat. Czyli wydając 25kpln to jakieś 1650zł/rok - czyli oszczędność pozorna, bo miesięcznie bez sezonu grzewczego za gaz płacimy ok. 150pln, a w największe mrozy ok. 600pln. Rocznie nie więcej niż 4500kpln więc zjechanie o 20-30% z wydatkami przy inwestycji tego kalibru jest raczej ekonomicznie nieuzasadnione.
Szeroko reklamowany przez FOŚ zwrot 45% kosztów tez nie jest pewny i łatwy do uzyskania.
Nawet po dopłatach gra nie warta świeczki. Pomyśl lepiej o pompie ciepła. Ciepła woda i klima w domu Podchodzisz i wyłączasz z kontaktu i jedziesz na tydzień z domu. A przy kolektorach już nie. A do pompy dopłaty też są tylko papierologi dużo.
A 25 tys to w życiu bym nie dał za kolektory.
Nie wiem jaki podgrzewacz ale teraz zamknąłbyś się w 15 tys zł ze wszystkim.
Bez dotacji FOŚ lub samorządu nie ma co wchodzić w solary.
Jesteś ze Szczecina więc na północy gorzej z nasłonecznieniem.
Może w mały wiatrak uderzyć i produkować prąd :diabelski_usmiech
Bez dotacji FOŚ lub samorządu nie ma co wchodzić w solary.
Dotacja z FOŚ do/lub 45% to nie jest też jakoś specjalnie atrakcyjna. Aby ją dostać to musisz wziąć na nią kredyt w wyznaczonych bankach (prowizja + odsetki) potem składasz wniosek i jeżeli załapałeś się jeszcze na dany rok to ją dostaniesz i np. spłacisz wcześniej kredyt. Jeżeli nie to spłacasz kredyt do następnego roku. 45% dofinansowania jest tylko na kwotę wydaną na inwestycję, a nie na odsetki i koszty kredytu. Do tego jeszcze trzeba pamiętać że kwota dotacji stanowi przychód i trzeba ją wykazać w rozliczeniu rocznym w US.
Jako że brat mojego teścia robi od kilkunastu lat kolektory podążające za słońcem http://www.elfran.com.pl/ i często rozmawiam z nim na te tematy, powiem, co wiem:
- W zależności od posiadanego systemu grzania wody - kolektory mogą się opłacać albo wcale nie (np. węgiel),
- wszystkie kolektory ulegną z czasem awarii, nawet te płaskie i stopniowo tracą na wydajności. Zatem po kilku latach na pewno czekają jakieś wydatki.
Sam kolektor to nie wszystko, bardzo ważna jest "biżuteria" czyli instalacja, bardzo dobry zbiornik itp.
Na koniec powiem tak, że mój teść w lecie, jeżeli nie ma długotrwałego zachmurzenia, posiadając kolektor obrotowy i to z tych mniejszych, nie ma co robić z ciepłą wodą (rodzina trzyosobowa).
Koszt kolektora obrotowego z wyposażeniem to kilkanaście tysięcy zł. Płaskie są tańsze.
Jednostka zewn., sterownik i zasobnik 200 l. z dwoma wężownicami.
Działa do -7C (poniżej tej temp. ładujesz zasobnik kotłem na gaz). A to oznacza, że 70-80% roku będziesz miał ciepłą wodę za 1/3 ceny prądu (latem nawet za 1/5).
Koszt instalacji masz w linku.
To Chinol, ale z gwarancją i serwisem na terenie RP. Zasobnik się nie zepsuje, ewentualne naprawy lub wymiany podzespołów typu sprężarka nie będą wysokie.
Masz spokój na b. wiele lat.
Ja mam inną powietrzną PC i jestem z niej niebywale zadowolony.
Jak coś to pytaj, pzdr
Przeliczyliśmy koszt wszystkich urządzeń który był szacowany dla domu o pow. 180m na ok. 25-27kpln (solary, urządzeniu buforowe, automatyka, montaż, +15% budżetu "na niespodzianki") i stwierdziliśmy że skórka za wyprawkę.
a mi powiedzieli, że na 4 dorosłe osoby + 2 dzieci i porównywalna powierzchnia domu to wydatek rzędy 12-15 tys PLN
If we could convert bullshit into energy, we would be millionaires.
_______________________________________
a teraz doszła służbówka O III combi 2,0 150 KM
Nic nowego do tematu nie wniosę, solary w naszym kraju nie zarabiają. Nawet zakładając, że koszty energii pójdą w górę marna z tego inwestycja.
Może w mały wiatrak uderzyć i produkować prąd
Temat kalkulowałem z ciekawości i nie ma tak kolorowo jak to w Internecie opisują. Zakładając, że posiadam zaplecze aby to wszystko poskładać i uruchomić to koszty zwłaszcza magazynowania energii są zbyt duże. Pomijam fakt, że dla przeciętnego małego gospodarstwa uruchomienie turbiny wiatrowej stwarza masę problemów. Po przeliczeniu wytrzymałości/sprawności aku, wychodzi na to, że nie warto zaczynać zabawy.
Z rozwiązań które są moim zdaniem opłacalne i się zwracają to : rekuperacja ciepła, wprowadzenie oświetlenia LED, systemy oszczędzania wody.
Tylko ledy dobrze dobrane i wykonane.
Co z tego że mamy listwę ledową lub kilka żarówek ledowych i jest na nich napisane że czerpią 0,8W jak jakiś baran wsadzi do ich zalilania transformator nie 20W tylko 150 lub 200W
4x4BKF zgadza się, ja stosowałem LEDy zasilane bezpośrednio bez zewnętrznego trafo.
jest na nich napisane że czerpią 0,8W
Ja wybrałem tylko te o dużej mocy minimalnie 4 W. Przy odpowiednim dobraniu liczby punktów i barwy takie źródło światła można spokojnie stosować w pokojach, korytarzach, kuchni czy garażu. Wiele osób zraziło się do Led-ów, ponieważ początkowe "żarówki" były słabe i kierunkowe. Wydatek na zakup nie jest mały ale po 1-2 latach zwraca się. Zakładając wytrzymałość 8-12 lat i utratę wydajności to i tak moim zdaniem jest to opłacalne.
Tylko ledy dobrze dobrane i wykonane.
Co z tego że mamy listwę ledową lub kilka żarówek ledowych i jest na nich napisane że czerpią 0,8W jak jakiś baran wsadzi do ich zalilania transformator nie 20W tylko 150 lub 200W
Rozwiń temat, bo ja mam zwykłe halogeny, do tego transformatory takie 150-200W, ale w ramach oszczędności chciałbym przejść na LEDy.
A ja sie lekko uśmiałem czytając te wywody oczywiście nic sie nie opłaca jak miałem policzone solary Vissmana (czy jak sie to pisze)
Prózniowo-rurowe ale co tam nie opłaca sie to wam powiem jak sie nie opłaca
Znjaomy ma dom 350 m2 6 solralów próżniowo rurowych w lecie i w zimie nadmiar wpuszcza w basen więc jak ktoś sie zastanawia na solarami z biedronki to mu współczuje. Przejdźcie sie po porządnym sprzedawcy C.O a nie po biedronce
tyle w temacie i widze że autorytetem jest mój ulubieniec
djczas, w domu jednorodzinnym za chuja sie nie opłaca, dom powiedzmy 200m2, koszt solarów powiedzmy 15kzł, kiedy to sie zwróci uwzglądniając koszt serwisowania i eksploatacji, ile lat wyrzymają takie solary? Nie mówię o wymianie płynów, prąd do obsługi pomp itp... :szeroki_usmiech
P.S. wolę wydawać powiedzmy 100zł czy 200zł/miesiąc za gaz niz sie pierdzielić z solarami :wink:
piramida, jak już pisałem zalęzy jakie solary rpóżniowych nie wymieniasz wody a grzeją nawet podczas pełni ksieżyca
Jak byłem w liceum byłem w niemczech załatwiono nam wycieczke po laboratorium badawczym RWE Energie gdzie za pomoca szyb i okien w pomieszczeniu było prawie 70 stopni celcjusza przy pochmurnym niebie, druga rzecz to budynek był zasilany sam przez siebie a to były lata 90.
Jak juz pisałem zwykłe szkalne kolektory jakie sie kupuje w marketach sa o kant d rozbić. Zanim zaczniemy brnąć w dalszą dyskusje i moja ulubiona koleżanka wejdzie jakim geniuszem jest a mnie dosięgnie 3 warn co na pewno w moich oczach na niego zasługuje, ale do tematu wracając
Mój pensjonat miał mieć 3 systemy grzewcze docelowo solary,pompa ciepła zailana ogniwami foto woltanicznymi oraz piec. Podkreślam do celowo. Jeśłi było by nie opłacalne to nikt by ich nie montował na razie widze wypowiedzi nie montowałem bo nie ma... Wiem może jestem upierdliwy i mam gorączkę może coś przegapiłem.
Co do wiatraka to też nie jest tak różowo najpierw musisz sprzedać energie operatorom a potem oni ci sprzedadzą ze swoją marżą takie państwo to sie da ominąć robić w domu intalacje na max 24 volty i prztwornice
westwi78, ja już napisałem bo jak oglądam dachy domów to najwięcej jest tych najtańszych,
Najbardziej mnie rozbraja wyliczenia kiedy sie zwróci jak mi napoczątku wyliczano koszta to wychodziło że zwróciło by się za 30 lat przy dobrych wiatrach
dzisiejsze kalkulacje coś koło 10 lat ceny kolektorów spadły a koszty paliw grzewczych poszły w góre
Iżeby nie było pisze to co sie dowiedziałem od Inżynierów i magr w tym temacie kształconych jak i doktorów z AGH gdy planowałem inwestycje dopytywałem sie wszędzie obecnie
Zimę w najwiekszę mrozy opękałem za pomoca 1,5 tony węgla i sądze drzewa podłej jakości mokrego ale ja mam do drewnianiy i robiony ze starą dobrą sztuka ciesielki a nie jak teraz maszynowo i co ciekawsze duzó mi ceipła ucieka przez dach bo dałem sie zrobic z wełną i blachą, ale to poprawie kiedyś
A tak mam 3 piece węglowe Kaflowe i kominek
hubert78, gaz i kominek (niestety bez płaszcza wodnego i rozprowadzenia kanałami nawiewu). dom był budowany w latach 90 z tego co było akurat dostępne, aale został ocieplony i wymieniona cała stolarka okienna, do wymiany jest też posadzka w salonie bo niestety są kafle a chcę drewno bo jest dużo cieplejsze a w salonie jest czujnik sterowania piecem
sorry za OT, djczas poproszę o jakiś suuuuper przepis na kaczkę bo żonie obiecałem daj w podpisie jakiś aktywny link do bloga
Jak juz pisałem zwykłe szkalne kolektory jakie sie kupuje w marketach sa o kant d rozbić. Zanim zaczniemy brnąć w dalszą dyskusje i moja ulubiona koleżanka wejdzie jakim geniuszem jest a mnie dosięgnie 3 warn co na pewno w moich oczach na niego zasługuje, ale do tematu wracając
Ciężko się z Tobą nie zgodzić że w markecie sprzedaje się kiepskiej jakości produkty, osobiście nie pracuje w markecie i mam w ofercie solary i jako sprzedawca sam bym ich nie kupił bo jak już nie jedna osoba tu wspomniała są na tą chwilę nieopłacalne i nie mówie tu o "marketowych solarach". Swoją drogą skoro już jesteśmy przy marketowych to chętnie poznam konkretną markę solarów sprzedawanych w marketach bo szczerze mówiąc nie znam.
[ Dodano: Pią 16 Mar, 12 21:13 ]
W tej chwili solary są na topie, bo ekologia jest modna ale z ekonomicznego punktu widzenia nie stanowią one żadnej oszczędności
Komentarz