dobra spadam na obiad. Do wieczora
Pilne
Zwiń
X
-
Zamieszczone przez bartmantylko jeśli jest poręczycielem
Np. w sytuacji gdy córka wyprowadza się z lokalu który zajmują rodzice i nie wymelduje się, a rodzice nie płacą czynszu lub opłat komunalnych, za ogrzewanie, energię itp, wtedy wierzyciel występuje do sadu o wydanie nakazu zapłaty i solidarną odpowiedzialność wszystkich zameldowanych tam osób.
I nie ma tu nic do rzeczy, że córka nie ma żadnego tytułu prawnego do mieszkania poza meldunkiem.
Komentarz
-
-
Jeśli np: mieszkanie przejmie po rodzicach to przejmuje wraz ze wszystkimi długami rodziców kolega tak miał nie wziął mieszkania, ale jego siostra wzięła i spłaca zaległości z banku mimo że nie była poręczycielem. Dlatego ostrzegł mnie abym się na przyszłość w razie "W" nie pchał w taki układ.
Komentarz
-
-
Witam
Tak jak koledzy już piszą wyżej jeśli nie jest poręczycielem kredytów to nic od niej nie mogą chcieć windykatorzy.
Mogą ją oczywiście próbować straszyć / wymuszać jakieś zobowiązania ale należy być na to odpornym.
Długi odziedziczy po śmierci rodziców ale obecnie jest bezpieczna.
Na taką ewentualność należy pamiętać o formie przyjęcia spadku. Obecnie do 6 miesięcy musi wydać oswiadczenie o przyjęciu spadku jeśli tego nie zrobi dziedziczy wszystko czyli i długi i aktywa - oczywiście długów może być więcej niż aktywów i wtedy może być trochę lipa.
Jeśli do 6 miesięcy oświadczy o formie przyjęcia spadku ma 3 możliwości:
- przyjąć spadek - czyli dziedziczy całe długi i aktywa jak pisałem wyżej długów może być więcej niż tego co jest
- przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza czyli odpowiada tylko do wysokości aktywów - jeśli dług jest 10 tys a mieszkanie warte 5 tys to tylko te 5 tysiecy oddaje - oczywiscie tu konieczny jest spis majątku - wykonuje go komornik lub chyba notariusz ale za to się oczywiście płaci
- odrzucić spadek ale tu trzeba uważać bo idzie on dalej w dół czyli na przykład na jej dzieci , tyle dobrze że dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza ale tu już się rodzą problemy i tak trzeba robić spis i oczywście płacić, dalej jeśli jakikolwiek spadek spadnie na dzieci to nie mogą one same go odrzucić czyli zepchać dalej - potrzebna zgoda sądu rodzinnego, dalej jeśli spadek odrzucimy i poleci dalej bo nie mamy dzieci to możemy uszcześliwić jakąś dalsza rodzinę która dawno z nami nie miała kontaktu
pozdrawiam
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez kazik4x4Zamieszczone przez bartmantylko jeśli jest poręczycielem
Np. w sytuacji gdy córka wyprowadza się z lokalu który zajmują rodzice i nie wymelduje się, a rodzice nie płacą czynszu lub opłat komunalnych, za ogrzewanie, energię itp, wtedy wierzyciel występuje do sadu o wydanie nakazu zapłaty i solidarną odpowiedzialność wszystkich zameldowanych tam osób.
I nie ma tu nic do rzeczy, że córka nie ma żadnego tytułu prawnego do mieszkania poza meldunkiem.
Art. 4 ust. 6 Ustawy o sp.mieszkaniowych
6. Za opłaty, o których mowa w ust. 1–2 i 4, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
61. Odpowiedzialność osób, o których mowa w ust. 6, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.
Komentarz
-
-
macherstudio, ja nie roztrząsam czy jest fakt zamieszkiwania czy nie ma takiego faktu. Jeśli spółdzielnia/dostawca usług dochodzi swoich roszczeń, to mają generalnie w dupie czy ktoś mieszka czy nie, skoro jest zameldowany to dla nich jest jasne, że można go ciągnąć.
A czy mieszka, czy nie to już pozwany/dłużnik niech udowadnia.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez kazik4x4macherstudio, ja nie roztrząsam czy jest fakt zamieszkiwania czy nie ma takiego faktu. Jeśli spółdzielnia/dostawca usług dochodzi swoich roszczeń, to mają generalnie w dupie czy ktoś mieszka czy nie, skoro jest zameldowany to dla nich jest jasne, że można go ciągnąć.
A czy mieszka, czy nie to już pozwany/dłużnik niech udowadnia.
To co mówisz to racja spółdzielnia ma generalnie w nosie stan faktyczny, i pcha do sądu to co jej pasuje, a jako profesjonalista powinna inaczej podchodzić do takich kwestii, bo potem to osoba broniąca się musi się bronić przed sądem, swoją drogą znam bardzo dobrze przykład, kiedy to spółdzielnia puściła taki pozew i człowiek którego to dotyczyło musiał wydać na poradę prawną x PLN z uwagi na fakt, iż za sprzeciw od nakazu zapłaty kancelaria życzyła sobie kolejny x PLN napisał go sam i co .... doręczony sprzeciw Spółdzielni sprawił, iż ta cofnęła powództwo przeciwko temu człowiekowi i uwaga tutaj .... sąd aby nie utrudniać sobie sprawy uznał, że względem tego pozwanego nie doszło do wszczęcia procesu i umorzył postępowanie więc ów broniący się jegomość mógł zapomnieć o zwrocie wydatków jakie poniósł w sprawie obrony bo komuś ze Spółdzielni nie chciało się nic zrobić. Dlatego drogi kazik4x4 chodzi mi o to, że nie może być tak że każdy robi jak chce i ma wszystko w tyłku bo są tego konsekwencje
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez macherstudiosąd aby nie utrudniać sobie sprawy uznał, że względem tego pozwanego nie doszło do wszczęcia procesu i umorzył postępowanie więc ów broniący się jegomość mógł zapomnieć o zwrocie wydatków jakie poniósł w sprawie obrony bo komuś ze Spółdzielni nie chciało się nic zrobić.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez bartmanZamieszczone przez macherstudiosąd aby nie utrudniać sobie sprawy uznał, że względem tego pozwanego nie doszło do wszczęcia procesu i umorzył postępowanie więc ów broniący się jegomość mógł zapomnieć o zwrocie wydatków jakie poniósł w sprawie obrony bo komuś ze Spółdzielni nie chciało się nic zrobić.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez macherstudiopozwani stali na stanowisku, iz pozew jest skuteczny dopiero od dnia kiedy jest kompletny, ale niestety sąd uznał inaczej i zasądził, od pozostałych pozwanych 50 zł kosztów na rzecz spółdzielni
§ 2. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.
§ 3. Pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili jego wniesienia.
Komentarz
-
Komentarz