jaki olej do skrzyni

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • husky
    Drive
    • 2010
    • 41

    jaki olej do skrzyni

    dato, tą trasę to robisz w 16h przez dzień czy przez noc?? Masz zmiennika?
  • lookashECL
    Rider
    • 2009
    • 416
    • Rapid (NH3)

    #2
    jaki olej do skrzyni

    Witajcie,
    Nadchodzi czas wymiany oleju w silniku.
    Zastanawiam się tez nad zmianą oleju w skrzyni.
    Każdy mówi, że nie zaszkodzi od czasu do czasu zmienić.
    Tylko teraz pytanie co mam zalać ?
    Ile tego oleju wchodzi do skrzyni ?
    Czy minerał czy jakieś inny ?
    Nigdzie w samochodzie nie mam informacji jaki to jest olej (producent i norma)

    Mój TDI to ALH
    Przelatane 230.000 i lata dalej :-)
    Była Octa 90 w dizlu teraz jest Rapid w benzynie KONICHIWA... !!!

    Komentarz

    • german81
      L&K
      • 2010
      • 1414
      • Octavia II combi (1Z5)
      • AUQ 1.8 20VT 180 KM
      • BZB 1.8 TSI 160 KM

      #3
      gl 5 75w/90 ok 2l
      diagnostyka vag 602-614-253

      Komentarz

      • czesiu1929
        Ambiente
        • 2009
        • 142

        #4
        olej do skrzyni

        kolego z tego co mi wiadomo to raczej olej w skrzyni się uzupełnia do stanu a nie wymienia. W niektórych markach samochodów w fabrykach dolewają uszlachetniacze do oleju w skrzyni, które dają jakąś tam trwałość, a jak wymienisz olej całkowicie to zużycie skrzyni jest szybsze. Mało kto o tym wie ze zwykłych użytkowników aut.
        L&K

        Komentarz

        • tom.tom
          Rider
          • 2009
          • 296

          #5
          e tam z olejem do skrzyni biegów nie ma filozofii. Jest to olej przeznaczony do pracy podczas całego przebiegu auta. Wymiana tego oleju nic nie powoduje - przy normalnej eksploatacji skrzynia zużywa się tak samo, niezależnie czy wymienia się olej czy nie. Układ jest szczelny z zewnątrz, nie następuje rozcieńczanie oleju paliwem, sadzą, spalinami, wodą itd... Gdyby w silniku panowały takie same warunki jak w skrzyni biegów, olej wymieniałoby się raz na 5 lat czy coś koło tego. Olej syntetyczny "sam w sobie" nie zużywa się, natomiast ulega starzeniu i degradacji właśnie z powodu przedostawania się i wchłaniania innych substancji do swojej struktury oraz z powodu przegrzewania się w układzie korbowym i głowicy silnika.

          Podobnie nie ma sensu lać do nowego auta militeców czy ceramizerów, bo i tak bez nich przy normalnej eksploatacji silnik przejedzie pareset tys. km i po tym przebiegu auto zwykle sprzedajemy. Nie mówię że militeki nic nie dają - dają i to dużo, ale to po prostu bardziej kosmetyka niż jakieś większe zyski na trwałości itd...
          Pozdrawiam tom_tom

          Komentarz

          • Tomek_dx
            Rider
            • 2008
            • 398

            #6
            Jeżeli drodzy koledzy twierdzicie, że oleju w skrzyni biegów się nie wymienia to powiedzcie dlaczego po przebiegu ponad 200tys wygląda on jak wodnista czarna breja z zawiesiną paprochów i szlamu?
            Wymieniałem olej w skrzyni w dwóch autach. VW po 10 latach i przebiegu 250tys km i O1 6 lat i przebieg ok 200tys km. W obu przypadkach po zlaniu była czarna breja a po wymianie biegi wchodziły lepiej szczególnie w niższych temperaturach.
            Oczywiście VW nie przewidywał w instrukcjach wymiany ale kto z fabryki się spodziewał że autka będą robiły po 400-500tys km. A taki jest średni przebieg aut w Polsce. Jakoś dziwnie na niemieckim ebay'u 5-6 letnie diesle mają po 400 tys przebiegu a po sprowadzeniu do Polski 120-150tys

            Do 1.9 TDI ALH w O1 zalałem oryginał o symbolu G060726A2 wchodzi go 1.9litra ale musisz poczytać na forum bo tak łatwo nie jest spuścić całkowicie olej ze skrzyni. Trzeba dodatkowo odkręcić ten dekielek z logo VW (Uwaga potem dokręca się go na specjalny silikon) bądź odkręcić tzw bearning pin (tak nazywa się ta część a mam tylko serwisówkę in english i bez ruszania biegów!!! dokręcić potem używając nowej uszczelki. Polecam oryginał w sumie następną wymianę zrobisz za 200tys km

            Poniżej jeszcze link do mojego postu opisującego wymianę oleju w skrzyni w O2 ale w O1 wygląda to identycznie. Jest też biuletyn:

            I jeszcze jeden:


            Tomek

            Komentarz

            • lookashECL
              Rider
              • 2009
              • 416
              • Rapid (NH3)

              #7
              Dzięki kolego Tomek_dx za wyczerpujace info :-)
              A co to za specjalny silikon?

              Mam wrażenie ze rano jedynka cieżej wchodzi. Dlatego się zastanawiam nad zmianą oleju.
              Nie wiem czy kiedykolwiek był zmieniany. Octa jest z roku 2001.

              Widze ze zdania są podzielone.
              Jedni mówią żeby lać, a inni niekoniecznie.
              Była Octa 90 w dizlu teraz jest Rapid w benzynie KONICHIWA... !!!

              Komentarz

              • Tomek_dx
                Rider
                • 2008
                • 398

                #8
                Oznaczenie silikonu podane w ostatnim linku. Jest to silikon wykorzystywany też do uszczelnienia miski olejowej: D 176 404 A2
                Tomek

                Komentarz

                • lookashECL
                  Rider
                  • 2009
                  • 416
                  • Rapid (NH3)

                  #9
                  Kurcze a normalny silikon sanitarny w tym wypadku nie zda egzaminu?
                  Była Octa 90 w dizlu teraz jest Rapid w benzynie KONICHIWA... !!!

                  Komentarz

                  • natash
                    RS
                    • 2011
                    • 2599

                    #10
                    Jaki olej do skrzyni w 1,9 BXE zalać, chciałbym taką wymianę zrobić przy najbliższej wymianie oleju w silniku czyli przy 195 000 km?

                    [ Dodano: Wto 24 Sty, 12 17:09 ]
                    gl5 75w/90 ok 2l ten?

                    Komentarz

                    • abstinent
                      RS
                      S_OCP Member
                      • 2007
                      • 4842
                      • Octavia II combi (1Z5)
                      • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

                      #11
                      natash, zalej może ten na haczące biegi i zgrzyt :idea:
                      G 052 512 A2

                      Komentarz

                      • natash
                        RS
                        • 2011
                        • 2599

                        #12
                        Nieraz bieg nie chce wejść sporadycznie, głównie na luzie jak startuje 1 lub wsteczny. Dlatego zrobiłbym to profilaktycznie.

                        Pytanie:
                        Przy wyłączonym silniku, biegi powinny wchodzić bez wduszonego sprzęgła?

                        abstinent - gdzie znaleźć ten G 052 512 A2?

                        Komentarz

                        • abstinent
                          RS
                          S_OCP Member
                          • 2007
                          • 4842
                          • Octavia II combi (1Z5)
                          • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

                          #13
                          natash, u mnie wchodzą, ale nie zawsze
                          ale jak idzie to mięciutko
                          na aukcji znajdziesz :idea: :?:

                          Komentarz

                          • innova
                            Rider
                            • 2011
                            • 554

                            #14
                            Zamieszczone przez natash
                            chciałbym taką wymianę zrobić przy najbliższej wymianie oleju w silniku czyli przy 195 000 km?
                            natash, z tymi wymianami oleju w skrzyni to spotykam się z większą ilością negatywnych opinii, tj. jak wszystko pracuje poprawnie to zdecydowanie lepiej tego nie ruszać i głowy sobie tym nie zaprzątać tylko jeździć.
                            --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            Sprzedam multikabel VAG 10.6.4/11.2/11.3 Millenium/11.6 Millenium, VAG 12.12. Wszelkie informacje na e-mail. Cena z wysyłką 170PLN. MPPS v12 cena z wysyłką 130PLN
                            _______________________________________

                            Komentarz

                            • natash
                              RS
                              • 2011
                              • 2599

                              #15
                              A czemu negatywne?

                              Ponawiam pytanie: Przy wyłączonym silniku, biegi powinny wchodzić bez wduszonego sprzęgła?

                              Komentarz

                              • innova
                                Rider
                                • 2011
                                • 554

                                #16
                                Zamieszczone przez natash
                                A czemu negatywne?

                                Ponawiam pytanie: Przy wyłączonym silniku, biegi powinny wchodzić bez wduszonego sprzęgła?
                                te opinie głównie zebrałem ucząc się niejako serwisowania pojazdu z automatem. W przypadku automatów te adaptują się na bieżąco i taka wymiana wprowadza niezłe zamieszanie dla kontrolera a ponowana wymuszona adaptacja nie zawsze kończy się dobrze. Do tego dochodzi fakt, iż nie idzie z automata zlać w trybie statycznym więcej niż połowę oleju znajdujacego się w skrzyni (czyli tylko tyle wymienisz na raz). Producent sam z siebie też nie narzuca tej czynności. Przy manualu myślę że zalecenie jest podobne: nie dotykać jak wszystko jest OK bo o ile adaptacji nie ma i wszystko jest prostsze, o tyle nie ma też potrzeby dla wymiany chyba że wyciekł.

                                Odnośnie biegów: u mnie we wszystkich znanych mi z użytkowania dotychczas pojazdów wchodzą bez problemu chyba że temperatura spadnie zdrowo poniżej zera, to wtedy ciężko to idzie, ale rozgrzany to płynnie powinno wchodzić i można sobie spoko wachlować.
                                --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                Sprzedam multikabel VAG 10.6.4/11.2/11.3 Millenium/11.6 Millenium, VAG 12.12. Wszelkie informacje na e-mail. Cena z wysyłką 170PLN. MPPS v12 cena z wysyłką 130PLN
                                _______________________________________

                                Komentarz

                                • natash
                                  RS
                                  • 2011
                                  • 2599

                                  #17
                                  Zauważyłem taką przypadłość [zrobiło się chłodniej], nieraz na światłach nie mogę wrzucić "1", muszę puścić sprzęgło i ponownie "1" i wchodzi, jak sobie sprawdzałem na wduszonym sprzęgle jak stoję, to taki problem jest tylko z "1" i "5". Zacząłem się zastanawiać czy warto zmienić ten olej...

                                  Komentarz

                                  • abstinent
                                    RS
                                    S_OCP Member
                                    • 2007
                                    • 4842
                                    • Octavia II combi (1Z5)
                                    • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

                                    #18
                                    natash, a spróbuj bez puszczania sprzęgła jakieś manewry zrobić, np 1 nie wejdzie to 2 i znowu jeden

                                    może cięgna trzeba wyregulować :?:
                                    i od tego chyba najlepiej zacząć :idea:

                                    Komentarz

                                    • natash
                                      RS
                                      • 2011
                                      • 2599

                                      #19
                                      Jak trzymam sprzęgło "1" nie chce wchodzić, ale 2,3,4 wchodzi i np "5" nie wchodzi. Ale się przyjrzę, pewnie jakiegoś magika muszę znaleźć u siebie, bo da się z tym żyć, ale nie chcę żeby się pogorszyło.

                                      [ Dodano: Czw 26 Sty, 12 12:46 ]
                                      To który brać? Czy można samemu w warunkach garażowych wymienić ten olej w skrzyni?

                                      - G 052 512 A2
                                      - GL 5 75W/90

                                      Komentarz

                                      • konkon
                                        Rider
                                        • 2008
                                        • 667
                                        • Octavia I (1U2)
                                        • AGR 1.9 TDI VP 90 KM

                                        #20
                                        Nie słuchajcie bzdur, że zmiana oleju na świeży może zaszkodzić. Polecam Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 (dawniej TAF-X, mam go zalanego zmiana po ponad 300 tys. km, duża poprawa, potwierdzam stary nie przypominał oleju) oraz Motula Gear 300. 100 zł nie majątek można odżałować. Po pół roku dolałem 2 tubki LM MoS2. Przy okazji należy oczyścić korek spustowy. Spuszczenie to nie problem, gorzej z zalaniem, najlepiej mieć specjalną strzykawę, ale łebski człek coś wykombinuje. Cięgna jak i lewarek można przesmarować smarem, ja użyłem Wurtha HHS 2000.
                                        Pamiętajcie także o płynie hamulcowym- wysprzęglik.
                                        Konrad
                                        OIL SPA -> oleje, filtry, akumulatory, części

                                        90 konny AGRessor
                                        PerfectServiceBy DGW
                                        WhitePride :smokedevil

                                        Komentarz

                                        • abstinent
                                          RS
                                          S_OCP Member
                                          • 2007
                                          • 4842
                                          • Octavia II combi (1Z5)
                                          • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

                                          #21
                                          natash, jak się zdecydujesz to pisz PW
                                          coś tam pomogę, a i na forum sporo znajdziesz
                                          warto pokombinować żeby auto przechylić

                                          Komentarz

                                          • konkon
                                            Rider
                                            • 2008
                                            • 667
                                            • Octavia I (1U2)
                                            • AGR 1.9 TDI VP 90 KM

                                            #22
                                            Do O2 1.9 TDI, spełniający wszystkie normy serwisowe np. FUCHS TITAN SINTOFLUID FE 75W
                                            Konrad
                                            OIL SPA -> oleje, filtry, akumulatory, części

                                            90 konny AGRessor
                                            PerfectServiceBy DGW
                                            WhitePride :smokedevil

                                            Komentarz

                                            • natash
                                              RS
                                              • 2011
                                              • 2599

                                              #23
                                              Co pamiętacie o płynie hamulcowym, DGW wspomniał że jego czujni wskazał, że mój płyn hamulcowy jest średnie jakości, ale czekam z tym do wiosny.

                                              Komentarz

                                              • innova
                                                Rider
                                                • 2011
                                                • 554

                                                #24
                                                Zamieszczone przez konkon
                                                Nie słuchajcie bzdur, że zmiana oleju na świeży może zaszkodzić.
                                                w przypadku tiptronica kłopoty murowane. ASO nawet nie przewiduje takiej usługi jak wymiana oleju w tym przypadku poza sytuacjami w których potrzebna jest ingerencja w skrzyni (remont)
                                                --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                Sprzedam multikabel VAG 10.6.4/11.2/11.3 Millenium/11.6 Millenium, VAG 12.12. Wszelkie informacje na e-mail. Cena z wysyłką 170PLN. MPPS v12 cena z wysyłką 130PLN
                                                _______________________________________

                                                Komentarz

                                                • natash
                                                  RS
                                                  • 2011
                                                  • 2599

                                                  #25
                                                  Mowa o manualu 5 biegowym i na tym się skupmy

                                                  Komentarz

                                                  Pracuję...