Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Reanimacja kabla VAG CAN HEX USB

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Reanimacja kabla VAG CAN HEX USB

    Wszystko ok. Tylko wydawalo mi sie ze po takim przebiegu trzeba by cos odmienic. Bieze okolo 0,5l na 12000 km
    Była O1 jest F2.

  • #2
    Reanimacja kabla VAG CAN HEX USB

    Procedura naprawy uwalonego kabelka do VAG-COM 704.1 lub VCDS 805.1 i 812.4 VAG CAN HEX RoSS-TECH

    Poniżej zamieszczam materiał z forum audiA6, przetłumaczony na j. polski, oryginał znajduje się tu: Just a moment...

    Zamieszczam tutaj bo temat uważam za bardzo przydatny no i szkoda żeby takie cuś zniknęło. U mnie pomogło.

    --------------------------Tutek poniżej

    W przypadku gdy podłączyłeś klona do "niewłaściwej" wersji VAG-COMa lub VCDSa i wywaliło ci kabelek
    tzn jest on teraz rozpoznawany przez kompa jako (USB <-> Serial), opis ten pomoże ci odratować twój fejs.
    Działa to na Windows XP i Windows Vista (sprawdzone).
    Na Windows 7 nie udało mi się naprawić kabelka.
    System odnalazł jakieś swoje oprogramowanie i nie chciał podmienić zmodyfikowanego przez mnie drivera.

    W przypadku "głębszej" aktualizacji np updatu via Internet metoda ta może nie być skuteczna.

    W katalogu "wsady" są pliki *.ept

    Jeżeli masz kabelek 704.1 użyj 704.ept
    Jeżeli masz kabelek 805.0 lub 805.1 użyj 805.ept
    Jeżeli masz kabelek 812.4 użyj 812.ept
    Dla kabelka 812.4 aby działał prawidłowo ustaw w swoim kompie datę przed kwietniem 2009 (jest to BETA)

    Dlaczego?
    Ponieważ różne kabelki mają rożne chipy i różne firmware 1.78 lub 1.79

    1. Musisz mieć zainstalowane oprogramowanie VAG-COM w takiej wersji, z którą prawidłowo pracuje twój kabelek (wraz z odpowiednią wersją sterownika USB).

    2. Podłącz swój kabelek do komputera do portu USB.
    Może pojawić się informacja o znalezieniu nowego sprzętu i instalacji oprogramowania.
    Olej to i nic nie instaluj.

    3. Prawym przyciskiem myszki kliknij na pulpicie na "Mój komputer", wybierz potem "Menadżer urządzeń".
    W "Innych urządzeniach" znajdziesz pozycję "(USB <-> Serial)".



    4. Prawym przyciskiem myszki kliknij na tym, a potem przejdź na zakładkę "Szczegóły"
    W rozwijanym menu wybierz "Identyfikator wystąpienia urządzenia".
    Zapisz numery VID i PID.
    W moim przypadku jest: VID = 0403 i PID = 6001



    5. W katalogu c:\ross-tech\vcds znajdziesz plik RT-USB.INF lub VAGUSB.INF.
    W moim przypadku jest to plik RT-USB.INF
    Otwórz go w Notatniku.

    W sekcji [RossTechHw] dodaj linię:

    %USB\VID_xxxx&PID_xxxx.DeviceDesc%=RT-USB,USB\VID_xxxx&PID_xxxx

    gdzie w miejsce xxxx wpisz swoje wartości VID i PID



    6. Przejdź na koniec pliku RT-USB.INF i dodaj tam jeszcze jedną linię:

    USB\VID_xxxx&PID_xxxx.DeviceDesc="VAG-COM Compatible USB Interface"

    w miejsce xxxx również wpisz swoje wartości VID i PID




    7. Zapisz plik i wyjdź z niego.

    8. Odłącz kabel od komputera i po chwili podłącz go ponownie.
    Wyskoczy okienko o znalezieniu nowego sprzętu.
    Wskaż mu, że ma zainstalować sterowniki z katalogu

    c:\ross-tech\vcds

    W przypadku gdyby okienko nie wyskoczyło kliknij prawym przyciskiem myszy na
    "Mój komputer" potem na "Menadżer urządzeń".
    Znajdź w części "Inne urządzenia" "(USB <-> Serial)" i stojąc na nim wybierz "Aktualizuj sterownik".
    Przy instalacji sterownika wskaż ścieżkę do c:\ross-tech\vcds



    9. System chwile poszuka oprogramowania i zainstaluje go jako "VAG-COM Compatible USB Interface"



    10. Z katalogu Vidpidfix uruchom program vidpidfix.exe



    a) najpierw zaznacz DEV#
    b) Wciśnij przycisk "Search"
    c) W okienku na dole powinny pojawić się dwa wpisy: 1 device(s) attached i w drugiej linii 0.
    Zaznacz 0 tak jak na rys powyżej
    d) Naciśnij "Open"



    e) Naciśnij "Write default EE date"
    f) Po zaprogramowaniu pojawi się napis EE_Program Complete!



    g) Naciśnij "OK" i "EXIT"

    11. Odłącz i ponownie podłącz kabel.
    Ponownie musisz zaktualizować sterowniki kabelka tak samo jak w punkcie 8.

    12. Zainstaluj teraz na komputerze program Mprog2.8_setup.exe
    Zainstaluj go z domyślnymi ustawieniami
    Uruchom go.

    (W przypadku gdybyś otrzymał komunikat o braku biblioteki FTD2XX.DLL skopiuj ten plik z katalogu
    Vidpidfix do c:\Program Files\MProg 2.8a i uruchom program ponownie)



    W programie MProg wybierz "File" potem "Open".
    Wskaż odpowiedni plik (z katalogu Wsady) dla odpowiedniego kabelka (tak jak na górze opisu) i otwórz go.
    Wybierz teraz: "Device -> Scan Ctrl+C"
    W dolnym okienku pojawi się:

    Number of Blank Devices = 0
    Number of programmed Devices = 1

    Wciśnij teraz: "Device -> Erase Ctrl+E"
    Po chwili wciśnij: "Device -> Program Ctrl+P"



    13. Po udanym programowaniu odłącz kabelek i podłącz go ponownie.
    Teraz kabelek zostanie PONOWNIE rozpoznany jako ROSS-TECH HEX CAN.
    To by było na tyle.
    Możesz ponownie korzystać z VCDS-a


    pliki do pobrania

    Komentarz


    • #3
      A nie masz przypadkiem wsadu do 908.0US :?: :wink:
      Pozdrawiam,
      Grzesiek


      Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
      Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


      Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

      Komentarz


      • #4
        Udało mi się tym sposobem zreanimować połowicznie mój padnięty interfers 908.0US.
        Jest poprawnie wykrywany i mogę się łączyć z samochodem.
        Z braku wsadu dla 908.0 mogłem użyć pliku dla wersji 812.4. Pozostalych nie można było wgrać. W sumie te wsady dla różnych wersji różnią się tylko kilkoma opcjami.

        Niestety aplikacja startuje w wersji demo i kabel wymaga reaktywacji przy ponownym podłączeniu do laptopa

        Skoro mam wsad do 812.4 to powinienem używać sterowników i aplikacji dla 812.4?

        Komentarz


        • #5
          adamn, raczej tak.
          Na forum Digital Kaos jest wątek poświęcony reanimacji kabelka.
          Polecam jego lekturę :wink:
          Pozdrawiam,
          Grzesiek


          Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
          Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


          Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez adamn
            Udało mi się tym sposobem zreanimować połowicznie mój padnięty interfers 908.0US.
            Jest poprawnie wykrywany i mogę się łączyć z samochodem.
            Z braku wsadu dla 908.0 mogłem użyć pliku dla wersji 812.4. Pozostalych nie można było wgrać. W sumie te wsady dla różnych wersji różnią się tylko kilkoma opcjami.

            Niestety aplikacja startuje w wersji demo i kabel wymaga reaktywacji przy ponownym podłączeniu do laptopa

            Skoro mam wsad do 812.4 to powinienem używać sterowników i aplikacji dla 812.4?
            I jak ? Spróbowałeś odpalić program w wersji 812.4 ? Zadziałało ?
            S3 SL 2.0 TSI DSG 4x4 [355KM@461Nm] 2018-... link
            Alfa Romeo Stelvio AT8 Q4 [280KM@470Nm] 2018-... link
            -------------------------------------------------------------------------
            O3 RS 2.0 TSI DSG [313KM@439Nm] 2016-2018 link
            O2 1.8 TSI DSG [237KM@345Nm] 2009-2014
            O1 1.9 TDI [207KM@389Nm] 2004-2010

            Komentarz


            • #7
              a moze warto by temat podkleic, albo chociaz wrzucic odnosnik w 'istotnych tematach' ?
              kazdy nowy dzien rodzi nowe paranoje ...
              _________________________________________
              Do sprzedania:
              komplet ciemnych foteli z Octavii 1 (Tour),
              zaciski do hamulcow 280mm.

              Komentarz


              • #8
                oczywiscie leci do poradników, xekon, się nie odzywa, ale jak już się odezwie... :wink:
                saport techniczny baj DGW
                była BKD+DSG '05 120kkm
                była BXE '08 190kkm
                no i nie ma :-)

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez _tm_
                  I jak ? Spróbowałeś odpalić program w wersji 812.4 ? Zadziałało ?
                  Nie próbowałem z braku dostępu do softu, po części z braku czasu.
                  Niby na forum Digital Kaos jest ten soft ale ich system rejestracji oraz ograniczenia dla nowych użytkowników skutecznie mnie zniechęciły.

                  Na razie wysłałem mail-a do osoby, od której go kupiłem żeby zaprogramować kabelek ponownie. W sumie kabelek przestał działać około 2 tygodnie od otrzymania go i podłączyłem go może kilka razy do samochodu .

                  Komentarz


                  • #10
                    adamn, na Digital Kaos wystarczy napisać jednego posta i już masz dostęp do linków i softu

                    Jak ktoś ma programator do Atmela to mogę podesłać wsady na maila (najnowszy jaki mam wsad to 908.0US - chociaż i tak nie wiem czy działa).
                    Ja jestem na etapie tworzenia tego programatora i jak tylko go uruchomię to będę próbował sam naprawiać swój uwalony kabel.

                    BTW. jestem w kontakcie z gościem, którego polecił Andys. Jak tylko dowiem się czegoś więcej to dam znać.

                    Jakby kogoś interesowało to tu jest schemat programatora do ATMega162 >>Klik<<
                    Pozdrawiam,
                    Grzesiek


                    Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
                    Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


                    Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez adamn
                      W sumie kabelek przestał działać około 2 tygodnie od otrzymania go i podłączyłem go może kilka razy do samochodu .
                      A uruchamiałeś VCDS-a mając połączenie z internetem ?
                      S3 SL 2.0 TSI DSG 4x4 [355KM@461Nm] 2018-... link
                      Alfa Romeo Stelvio AT8 Q4 [280KM@470Nm] 2018-... link
                      -------------------------------------------------------------------------
                      O3 RS 2.0 TSI DSG [313KM@439Nm] 2016-2018 link
                      O2 1.8 TSI DSG [237KM@345Nm] 2009-2014
                      O1 1.9 TDI [207KM@389Nm] 2004-2010

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez Deo
                        adamn, na Digital Kaos wystarczy napisać jednego posta i już masz dostęp do linków i softu
                        i odczekać 15 minut

                        zapodaj te wsady to się pobawię

                        [ Dodano: Wto 23 Mar, 10 15:45 ]
                        ma ktoś wersję 812?

                        [ Dodano: Wto 23 Mar, 10 16:40 ]
                        Zamieszczone przez Deo
                        Ja jestem na etapie tworzenia tego programatora i jak tylko go uruchomię to będę próbował sam naprawiać swój uwalony kabel.
                        a nie lepiej Internetowy Sklep Elektroniczny - Sklep AVT z Elektroniką
                        ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                        ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                        poprzednie modele:
                        ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                        ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                        O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez _tm_
                          A uruchamiałeś VCDS-a mając połączenie z internetem ?
                          Uruchamiałem go tylko w samochodzie więc nie miał możliwości połączenia się z internetem.

                          Komentarz


                          • #14
                            Zamieszczone przez adamn
                            Zamieszczone przez _tm_
                            A uruchamiałeś VCDS-a mając połączenie z internetem ?
                            Uruchamiałem go tylko w samochodzie więc nie miał możliwości połączenia się z internetem.
                            A to dziwne, bo znalazłem taką informację:

                            "If a VCDS "VAGCOM" cable has been destroyed by the use of newer soft version or an internet connection that detected that the cable is a clone ..."

                            Powyższe powody uwalenia kabla są realne. Nie widzę możliwości, żeby kabel sam z siebie się popsuł. Ja wiedziałem, że nie można aktualizować programu, ale nie wiedziałem, że nie można łączyć się z internetem .
                            S3 SL 2.0 TSI DSG 4x4 [355KM@461Nm] 2018-... link
                            Alfa Romeo Stelvio AT8 Q4 [280KM@470Nm] 2018-... link
                            -------------------------------------------------------------------------
                            O3 RS 2.0 TSI DSG [313KM@439Nm] 2016-2018 link
                            O2 1.8 TSI DSG [237KM@345Nm] 2009-2014
                            O1 1.9 TDI [207KM@389Nm] 2004-2010

                            Komentarz


                            • #15
                              U mnie było tak, że chyba odpaliłem program bez podpiętego kabla, ale miałem włączone wifi. On automatycznie ściągnął sobie aktualizację (mimo, że automatyczne aktualizacje były wyłączone). Nic nie było widoczne (później widziałem, że dodał sobie coś do autostartu) dla użytkownika (żadna aktualizacja nie leciała ani nic takiego). Potem podpiąłem kabel w samochodzie i po włączeniu programu zrobiło się kuku.
                              BIURO RACHUNKOWE WIELICZKA KSIĘGOWOŚĆ WIELICZKA

                              SPRZEDAM OII 1.9TDI Elegance 2007

                              Komentarz


                              • #16
                                Nie chcę krakać, ale mój kabelek szczęśliwie żyje od kilku tygodni i nie jedno auto już skanował (modyfikował). VCDS jest zainstalowany na kompie, którego na co dzień używam do internetu. Wystarczyło tylko zainstalować firewall`a i zablokować dostęp do sieci VCDSowi. Mam nadzieję, że nadal będę cieszył siebie i innych swoim kablem
                                Pozdrawiam,
                                Andys

                                Komentarz


                                • #17
                                  Jak ktoś potrzebuje wsad do celów edukacyjnych to tu są sznureczki do RS, którego przed chwilą wrzuciłem.

                                  Klik 1
                                  Klik 2

                                  Od razu zaznaczam, że dopiero jutro będę testował te wsady i na dzień dzisiejszy nie wiem, czy pozwolą one na uruchomienie VCDSa.

                                  krzynol, dzięki za linka Kiedyś go szukałem, ale jakoś nie udało mi się go znaleźć :roll:

                                  Mam nadzieję, że nie zarobie za to owocka

                                  EDIT:
                                  Dorzucę jeszcze sznureczek do tematu na Digital Kaos >>Klik<<
                                  Pozdrawiam,
                                  Grzesiek


                                  Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
                                  Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


                                  Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Uwalenie kabla o którym piszecie polega na zamazaniu obszaru pamięci zawierającego informację o licencji, oraz zmianie sygnatur identyfikacyjnych w chipie odpowiedzialnym za komunikację kabla z kompem po USB. Pierwsze to wiadomo po co, drugie po to żeby komp pomimo zainstalowanych właściwych sterów nie rozpoznawał samego urządzenia (kabla) jako VAGCOM'a.

                                    Podłączenie do internetu jest o tyle szkodliwe że w przypadku automatycznej aktualizacji softu wraz z nową wersją pojawia się uzupełniona black-lista licencji które wyciekły, są nielegal itd i na tej podstawie uwalany jest kabel. Ten sam efekt ma uruchomienie kabla na innej wersji softu niż przewidziana dla kabla. Dodatkowo jest chyba jakieś zabezpieczenie przed uruchomieniem kabla z totalnie innym softem - tu chyba kabelek jest w stanie wykryć że komunikuje się z nim niewłaściwy soft i na tej podstawie też wykonać procedurę "uwalania"

                                    Ogólnie wszystkie elementy kluczowe kabelka są programowalne więc tylko trzeba mieć wsad i ew. programator do atmeg i można śmigać.

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Pragnę poinformować wszem i wobec, iż sam naprawiłem swój kabelek :szeroki_usmiech

                                      Jak :?:

                                      Otóż, postępując zgodnie z opisem zamieszczonym przez xekon.
                                      Za wsad posłużył mi pliczek, znaleziony w sieci i którego zamieściłem w tym wątku.

                                      Rezultat jest taki, że obecnie mam pełnego VCDS 908.0US, czyli to co kupiłem

                                      Zapomniałem o najważniejszym, wsad wymagał drobnych poprawek.
                                      Jak znajdę chwilkę to wrzucę go na RS'a. :wink:
                                      Pozdrawiam,
                                      Grzesiek


                                      Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
                                      Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


                                      Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        przeprogramowałem 7.04 do 9.08 :szeroki_usmiech
                                        ale nie według procedury Xekona, tylko normalnie przez STK200
                                        Deo, dzięki za bin'a.
                                        ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                        ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                        poprzednie modele:
                                        ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                        ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                        O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          krzynol, proszę bardzo
                                          Pozdrawiam,
                                          Grzesiek


                                          Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
                                          Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


                                          Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            powiedz mi jeszcze co we wsadzie do atmegi zmieniałeś?
                                            bo mi ruszył od razu wsadem 908 bez ingerencji
                                            tam jest jakaś data do poprawy :idea:
                                            ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                            ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                            poprzednie modele:
                                            ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                            ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                            O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Tez bede musial zrobic update mojego, heh tylko widze ze chyba bez programatora nie ruszy, a ten kiedys mialem, ale gdzie jest teraz pojecia nie mam :lol:
                                              Spritmonitor.de

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                stk200/300 to kilkadziesiąt złotych, a warto :szeroki_usmiech
                                                ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                                ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                                poprzednie modele:
                                                ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                                ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                                O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  krzynol, zmieniłem tylko rodzaj portu USB (byl 1.1, ja ustawilem 2.0) oraz nadałem "unikalny" numer kabelka (zamiast RT000001 dalem RT i jakies cyferki z kosmosu )

                                                  Nie wiem czy to w czymś pomogło, ale przed wprowadzeniem zmian VCDS nie widział kabla :roll:

                                                  [ Dodano: Pią 09 Kwi, 10 11:24 ]
                                                  Obecnie przeszukuje fora w poszukiwaniu wsadu w wersji 10.3/4 :diabelski_usmiech
                                                  Jedno dojście już znalazłem, ale koszt wsadu to $2000 :lol:
                                                  Pozdrawiam,
                                                  Grzesiek


                                                  Była: O2@MY07@BXE / O2FL@MY10@BXE
                                                  Jest: O3@MY13@CHPA / B7@MY12@CFFB


                                                  Bartek "Dedon" 05.06.1988 - 07.08.2011[*]

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X