Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] Montaż auto poziomowania - tutorial

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] Montaż auto poziomowania - tutorial

    Zamieszczone przez wasyl
    Jutro czyli niedziela 20 listopada gratka dla fanów MMA. Walka w Rosji legendarnego mistrza FEDOR EMALIANENKO !! juz się nie mogę doczekać. Świetne wyszkolenie, piękna technika a to wszystko opakowane w niepozornego człowieka

    Śledzę również karierę Polskiego Czeczeńca: Memeda Khalidova który moim zdaniem może zajść daleko w MMA WORLD
    Ogląda ktoś z was to w ogóle, wiem że dla większości to nie jest sport, ale nie jednokrotnie zawodnicy pokazują że wygrywają głową a nie mięśniami.... ?
    na któym programie i o której?

    P.S. co trenujesz lub trenowałeś?
    RS Stage 2 335/450

  • #2
    [O2] Montaż auto poziomowania - tutorial

    Jest to tutorial, jak zamontować układ poziomowania reflektorów ksenonowych do Octavii II.

    Całość zajęła grubo ponad 12h. Na długość prac wpłynęła pogoda i potrzeba przedłużenia wszystkich przewodów. Z wiązką robioną w domu montaż trwałby ok 5-6h.


    Uwagi:

    1. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za zniszczenia w elektryce itd, jakie możecie zrobić przy robieniu tej modyfikacji
    2. Instalacja będzie poprowadzona w taki sposób, że będzie można przejść z powrotem na manualną regulacje (oczywiście po przełożeniu kilku przewodów, silniczków i reszty która była przy manualu)


    Potrzebne części:

    1. Centralka zasięgu świateł 1T0 907 357 cena używanej z allegro ~150zł
    2. Czujnik poziomowania tył 1K0 941 273 D cena używanego z allegro ~100zł
    3. Czujnik poziomowania przód 1K0 941 274 B cena używanego z allegro ~100zł
    4. Wtyczka do centralki 4E0 972 726 cena wg ASO : Skoda 22,74szt. dostępne do 2tygodni, VW 20,11szt. dostępne z dnia na dzień
    5. 2x wtyczka do czujników poziomowania 4B0 973 712 cena wg ASO : Skoda 16,40szt. dostępne do 2tygodni, VW 16,-szt. dostępne z dnia na dzień
    6. 19x pin do wtyczki z centalki 000 979 009 E cena wg ASO : Skoda 11,86 szt. dostępne z dnia na dzień, przy czym jest to cena za przewód zarobiony z obu stron, czyli potrzebujemy 10sztuk
    7. 8x pin do wtyczki lamp 000 979 133 E cena wg ASO : Skoda 11,86 szt. dostępne z dnia na dzień przy czym jest to cena za przewód zarobiony z obu stron, czyli potrzebujemy 4sztuki
    8. 6x pin do wtyczki czujników poziomowania 000 979 019 E cena wg ASO : Skoda 16,40 szt. przy czym jest to cena za przewód zarobiony z obu stron, czyli potrzebujemy 3sztuki
    9. Nity
    10. Śruby do czujników
    11. Taśma izolacyjna,
    12. Opaski zaciskowe
    13. Plastikowe rurki do przewodów
    14. Koszulki termokurczliwe
    15. 2x gumowa karbowana tulejka nakładana na przewód i wtyczkę czujników przy kołach 6N0 906 102
    16. 8x gumowa tulejka uszczelniająca od tyłu piny z wtyczki reflektora 357 972 741
    17. 6x gumowa tulejka uszczelniająca od tyłu piny z wtyczki czujnika 357 972 740 E
    18. 2x gumowa zaślepka do wtyczki czujnika 3C0 972 841



    Długości przewodów:
    Wszystkie wymiary są mierzone mniej więcej, można dołożyć ok 20cm
    1. Czujnik tył 3x4,5m
    2. Czujnik przód 3x2m
    3. Lampa lewa 5x2m
    4. Lampa prawa 4x3m
    5. CAN 2x1,5m
    6. Masa 1,5m
    7. 12V z modułu centralnej elektryki 1,5m

    Wychodzi mniej niż 50m, czyli za przewód wyjdzie w graniach 35-45zł.



    Potrzebne narzędzia:

    1. Klucze torx
    2. Śrubokręty płaskie, krzyżowe(różne rozmiary)
    3. Klucz grzechotka: 10, 13 z przedłużką
    4. Klucz do kół
    5. Podnośnik
    6. Nitownica
    7. Lutownica
    8. Opalarka
    9. Woltomierz


    Schemat:




    Jest to przerobiony schemat ze strony:
    - VAG Turbo Diesel -: (Mk5) Światła ksenonowe z samopoziomowaniem / HID (xenons) with auto-leveling



    Wyciąganie pinów z wtyczki reflektora:

    Wyciągamy różową zapinkę:


    Jak już wcześniej wspomniałem, instalacja będzie zrobiona tak, że poprowadzę nowe przewody do silniczków krokowych, a co za tym idzie trzeba częściowo "rozbroić" wtyczkę. Trochę pogłówkowałem, zobaczyłem jak wygląda pin i zrobiłem z igieł do zrazów małe szczypce z zagiętymi i spłaszczonymi końcami.



    Igiełki trzeba wcisnąć zagiętym końcem w stronę pinu, w miejsca zaznaczone na rysunku, wchodzą na ok 11mm. Poczuje się lekki opór, można wtedy użyć obcążek. Najlepiej zaznaczyć sobie te 11mm na igiełkach, żeby nie przesadzić. Potem zostaję pociągnięcie za przewód z drugiej strony wtyczki i pin jest wolny.




    Rozbieranie samochodu:

    1. Zacząłem od zdjęcia dolnej części deski rozdzielczej. Całość jest przymocowana na 5 śrubach typu Torx rozmiar 20. 2 Śruby znajdują się pod plastikowymi dekorami, które trzeba po prostu wyszarpać(bez problemu wyskakują), 2 przy nogach kierowcy i 1 pod klapką bezpieczników. Żeby wyciągnąć włącznik świateł trzeba wcisnąć pokrętło i przekręcić.






    2. Następnie, można, ale nie trzeba, wyciągnąć fotel kierowcy. Do najmniejszych nie należę, więc dla wygody zdemontowałem go. Fotel przymocownay jest 4 śrubami Torx 50. Najpierw trzeba wypiąć wtyczki z bocznej poduszki i czujnika zapiętych pasów. Znajdują się pod czarną klapką, która jest widoczna pod przesunięcie fotela na maksa do tyłu. Następnie przy pomocy pokrętła ustawić kąt pochylenia oparcia na maksa do przodu, ułatwi to wyjmowanie. Potem można zająć się śrubami. UWAGA! Po wypięciu wtyczek nie można przekręcać kluczyka w stacyjce, bo po podpięciu będzie wywalało błąd.




    3. Demontujemy słupek B, wypinamy zaślepkę z napisem AIRBAG, pod którą znajduje się śruba torx 20. Wysuwamy jasną cześć lub ją rozginamy i zostawiamy na pasie bezpieczeństwa. Demontaż progu zaczynami od tyłu. Należy klapnąć lewe oparcie i pociągnąć boczek oparcia do góry. Na samej górze, jest śruba na śrubokręt krzyżowy, na dole plastikowa śruba na śrubokręt płaski. Próg nasuwamy do przodu i wyciągamy z zaczepu. Następnie szarpiemy za górę część osłony słupka B, wyczepiamy plastik z dolnych zaczepów. Przednią część zaczynamy od zdemontowania klamki otwierania maski(najlepiej pomóc sobie szerokim płaskim śrubokrętem), odkręcamy śrubę na śrubokręt krzyżowy i wypinamy prób z zaczepów. Na dole tego punktu zaznaczyłem gdzie znajdują się śruby i zaczepy, na niebiesko jest zaznaczone miejsce, gdzie trzeba wsunąć wcześniej wykręconą z nadwozia plastikową samozaciskową wsuwkę.







    4. Demontujemy przy prawej nodze kierowcy boczek. Ściągamy mieszek z dzwigni zmiany biegów, wystarczy wypiąć go z zaczepów, odkręcamy 2 śruby torx 20, które trzymają popielniczkę, wyciągamy ją i wykręcamy śrubę torx za popielniczką. Przy pedale gazu odkręcamy śrubę torx 20. Boczek trzyma się na rzepie, który trzeba odczepić, potem całość nasuwamy do przodu i wyjmujemy boczek.





    5. Demontaż lamp, po otwarciu maski odkręcamy plastikowe nakrętki, odsuwamy zasuwy, wypinamy wtyczki i odkładamy lampy na bok.

    6. Wypinamy akumulator. Wcześniej wyciągamy plastikowe osłony. Odkręcamy klemy kluczem 10 i akumulator kluczem 13.






    Prowadzenie wiązek + montaż czujników:

    Było z tym trochę zabawy, bo gotowe wiązki okazały się za krótkie i wszystkie przewody trzeba było przedłużać. Numerację zachowałem taką jak w schemacie, czyli wg numerów, które są wytłoczone na wtyczkach. UWAGA! Dla zachowania porządku, do każdego przewodu, po wcześniejszym przemierzeniu, przyklejałem metkę z numerem pinu z wtyczek (czujników i lamp) i pisałem, z którego czujnika/lampy biegnie przewód.

    Każdy przewód jest zaizolowany, można użyć plastikowych rurek jako dodatkowe zabezpieczenie.

    Czujniki są przynitowane do wahaczy i przykręcone do nadwozia śrubami. Śruby trzeba dobrać we własnym zakresie.

    1. Zaczynamy od tyłu. Zdejmujemy koło, odkręcamy część nadkola, śruby typy torx 20, w przelocie robimy mały otworek i przeciągamy przewody do środka. Ciągniemy go progiem do przodu samochodu.
    2. Przewody z przedniego czujnika ciągniemy przez przelot z układu hamulcowego lub przy przewodach z czujnika ABSu.
    3. Przerabiamy wtyczki (wyciągamy piny) z lamp tak jak jest to wyżej pokazane, przekładamy piny i ciągniemy przewody. Wiązka z lewej lampy idzie równolegle z oryginalną wiązką, ta z prawej lampy jest poprowadzona tak jak na obrazku.
    4. Piny z manualnej regulacji opisujemy, izolujemy i przyczepiamy do wiązki gdzieś z boku, żeby nie leżały luzem.
    5. Robimy czymś ostrym dziurę w przelocie i przeciągamy wszystkie przewody do wnętrza pojazdu.

    Wszystkie wiązki są przymocowane do innych oryginalnych wiązek, czy nadwozia za pomocą opasek zaciskowych (czy jak kto woli tryrytek) im ich więcej tym lepiej. Mamy wtedy pewność, że żaden przewód nie przetrze się. Na zielono zaznaczyłem którędy biegną przewody. Nie mam zdjęć z wpinania się pod moduł centralnej elektryki, bo było już ciemno, jak kończyłem.











    Wpiąć się do modułu centralnej elektryki można poprzez skrzynkę bezpieczników lub bezpośrednio do wiązki pod przekaźnikami.



    Wpinanie pinów, ulokowanie centralki:

    Z wtyczką, która miała być, miałem problem, ponieważ nigdzie nie mogłem dostać w rozsądnej cenie pinów. Dlatego na szrocie kupiłem wtyczkę o numerze 893 972 977 A, generalnie może być dowolna, byle tylko była 26-pinowa lub więcej, bo zawsze można ją dociąć. Wkład wtyczki pasuje idealnie do obudowy, która jest w oryginale.

    Tak wygląda obudowa wtyczki z innego samochodu (prawdopodobnie z Passata B4):



    Na foto inny wkład z OI (potrzebowałem większej ilości pinów)



    Pin:



    Wtyczka z OII ze zmienionym wkładem:




    Zaznaczona magistrala CAN, u mnie wtyczka była niebieska:



    Wpinamy się do 6 i 16 pinu(wszystko jest ponumerowane, więc nie ma możliwości pomyłki:



    Przewody przeprowadziłem pod kolumną kierownicy w spiralach, żeby nic nie latało pod nogami:




    Centralka docelowo będzie zamontowana w tym miejscu, zaznaczyłem otwory na śruby/opaski zaciskowe:



    Trzeba jeszcze właściwie powpinać wszystkie piny do wtyczki, podłączyć wtyczkę do modułu, założyć bezpiecznik 5A do skrzynki i można kodować. O kodowaniu więcej napiszę jak spotkam się z kropeckem, który zakodował wszystko.


    RADA:
    Wydrukujcie sobie schemat i róbcie po kolei czujnik tył, przód itd zaznaczając i odhaczając wpięte już piny.



    Tak to działa:








    Podziękowania dla kowal 2002 za podesłanie numerów katalogowych pinów.
    Podziękowania dla misiek^wro za części.
    Podziękowania dla seiko5 za wycenę części i kilka małych rad.
    Podziękowania dla koja86 za piny.
    Podziękowania dal Guziorek za podsunięcie pomysłu z zamianą wkładów.
    Podziękowania dla kropeck za kodowanie całości.
    Ostatnio edytowany przez spj; 5971.
    mkII 20VT (600h worked)
    Roooooomster

    Komentarz


    • #3
      blind_walker, mam pytanie. Czy wiązki które prowadziłeś są orginalne czy robiłeś je w 100% sam. Jeśli są orginalne to czy w "Potrzebnych częściach" są podane też wszystkie piny i wtyczki??

      Pytam bo widzę ze nie jest to trudne i sam podjął bym się zrobienia całej wiązki pod warunkiem że będę znał numery wszystkich pinów i wtyczek
      Ubezpieczenia Komunikacyjne OC, AC, NNW - ZAPRASZAM

      Spalanie - Motostat.pl

      Komentarz


      • #4
        blind_walker, kawał dobrej roboty
        Moja 0II http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=78994

        Komentarz


        • #5
          blind_walker,Jestem pełen podziwu i uznania dla Ciebie :roll: i Twojej pracy
          Pozdrawiam
          Maciek
          Czekałem na białego Scouta 1.8TSI.......i się doczekaliśmy...trwało to 4 m-ce
          www.anatoliandog.pl

          Komentarz


          • #6
            maxpaynemm, Można powiedzieć, że 75% robiona przeze mnie, a 25% była gotowa.
            Miałem "prawie" gotową wiązkę do przedniego czujnika.

            Zamieszczone przez maxpaynemm
            czy w "Potrzebnych częściach" są podane też wszystkie piny i wtyczki??
            Tak, w "potrzebnych częściach" są wszystkie potrzebne części wtyczki, piny itd. Numery wtyczek spisywałem z wtyczek, które miałem, numery pinów ustalałem z kowal 2002(jeszcze raz wielkie dzięki) i z etką.


            Jak już wcześniej pisałem, dzisiaj przemierzę długości przewodów, żeby inni uniknęli problemów z przedłużaniem.
            Cierpi i estetyka i nasze nerwy.

            [ Dodano: Pon 02 Maj, 11 09:51 ]
            piotrek_os, Maciek Zadębie, Dziękuję. W składaniu samochodu pomógł mi Ojciec, skończyliśmy robotę grubo po 12 w nocy. Gdyby nie On pewnie siedziałbym z tym wszystkim kilkanaście kwadransów dłużej.

            EDIT:

            Piny można zamówić w firmie Normfest lub Würth. Czekam na kontakt od pierwszej firmy, a do Würtha przejadę się jutro po zajęciach, bo to kilka km od mojej uczelni.
            mkII 20VT (600h worked)
            Roooooomster

            Komentarz


            • #7
              blind_walker, super robota!

              Do tej listy na górze dorzuć jeszcze:

              6N0 906 102 - gumowa karbowana tulejka nakładana na przewód i wtyczkę czujników przy kołach ( trochę uszczelnia i "prowadzi" przewód przy wtyczce ) potrzebne 2 szt cena w ASO ok. 10 pln/szt.

              357 972 740 E mała tulejka uszczelniająca "od tyłu" otwór z przewodem we wtyczce, w który wkłada się pin. Wtyczki są 4 pinowe, ale wykorzystuje się tylko po 3 piny na każdy czujnik więc potrzeba 2x3 szt. Cena w ASO ok. 2-3 pln/szt.
              Teoretycznie takie same uszczelnienia trzeba by dać do wtyczki reflektora, na te 4 kabelki do silniczka krokowego więc dodatkowo 2x4 szt.

              W niewykorzystany czwarty otwór pod pin we wtyczkach czujników trzeba włożyć specjalną zaślepkę 3C0 972 841 w sumie potrzeba 2 szt. Cena w ASO 2-3 pln/szt.


              EDIT

              I jeszcze jeden drobiazg. Wiązka od tylnego czujnika idzie w okolicach rury wydechowej także wypadało by dać podwójną izolację i zamocować całość tak, że nawet jak pęknie, któraś z opasek to przewód nie będzie mógł stykać się z rozgrzanym wydechem.
              Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
              Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

              Komentarz


              • #8
                Kowal, czy jest taka opcja, żebyś zrobił zdjęcie jak masz poprowadzony przewód do tylnego czujnika? Na Twoim filmie widać tylko pierwszą opaskę licząc od czujnika. Niestety nie wiem jak dalej. Dodam, że mam oryginalną wiązkę do Miśka Wro ze wszytkimi spinkami a za cholerę nie wiem gdzie je wpiąć.

                Dodam tylko, że wszystko działa jak należy
                Pozdrawiam
                Marcin

                Komentarz


                • #9
                  A gdzie się właściwie przykręca te czujniki, bo nie widzę tego na żadnej fotce?
                  BIURO RACHUNKOWE WIELICZKA KSIĘGOWOŚĆ WIELICZKA

                  SPRZEDAM OII 1.9TDI Elegance 2007

                  Komentarz


                  • #10
                    shado,

                    tu masz
                    Forum - Octavia Club Polska
                    Pozdrawiam
                    Marcin

                    Komentarz


                    • #11
                      O dzięki :szeroki_usmiech
                      BIURO RACHUNKOWE WIELICZKA KSIĘGOWOŚĆ WIELICZKA

                      SPRZEDAM OII 1.9TDI Elegance 2007

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez kowal 2002
                        357 972 740 E mała tulejka uszczelniająca "od tyłu" otwór z przewodem we wtyczce, w który wkłada się pin. Wtyczki są 4 pinowe, ale wykorzystuje się tylko po 3 piny na każdy czujnik więc potrzeba 2x3 szt. Cena w ASO ok. 2-3 pln/szt.
                        Teoretycznie takie same uszczelnienia trzeba by dać do wtyczki reflektora, na te 4 kabelki do silniczka krokowego więc dodatkowo 2x4 szt.
                        Do wtyczki reflektora wchodzą inne gumki, są nieco większe od tych z wtyczek do czujników.
                        mkII 20VT (600h worked)
                        Roooooomster

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez Enriquez
                          Kowal, czy jest taka opcja, żebyś zrobił zdjęcie jak masz poprowadzony przewód do tylnego czujnika? Na Twoim filmie widać tylko pierwszą opaskę licząc od czujnika. Niestety nie wiem jak dalej.
                          Nie wiem czy będzie widać, bo bez podnośnika/kanału to ciężko tam coś zobaczyć

                          [youtube] [/youtube]



                          Zamieszczone przez blind_walker
                          Do wtyczki reflektora wchodzą inne gumki, są nieco większe od tych z wtyczek do czujników.
                          Bardzo możliwe. A znasz średnice tych gumek; może tak trafię na ich numer, bo w opisie wiązki/wtyczki reflektora ich nie ma...
                          Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                          Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                          Komentarz


                          • #14
                            dzięki.
                            Pozdrawiam
                            Marcin

                            Komentarz


                            • #15
                              kowal 2002, Jasne, tak jak na foto:

                              ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs

                              Uploaded with ImageShack.us
                              mkII 20VT (600h worked)
                              Roooooomster

                              Komentarz


                              • #16
                                blind_walker, no to prawdopodobnie będzie 357 972 741 ( 5,6 x 7,8 mm ).
                                Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                                Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                                Komentarz


                                • #17
                                  kowal 2002, Dzięki! "potrzebne części" zaktualizowane.


                                  EDIT:
                                  Tutorial został skończony. Wszystko działa jak należy. Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam.
                                  mkII 20VT (600h worked)
                                  Roooooomster

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    blind_walker czy konieczna jest wymiana wahaczy? ETKA pokazuje inne wahacze z poziomowaniem i bez. Jak to było w twoim przypadku?

                                    Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
                                    Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
                                    Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      gradek, w moim wypadku nic nie trzeba bylo wymieniac
                                      mkII 20VT (600h worked)
                                      Roooooomster

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        blind_walker jeśli jest możliwe musiał bym porównac swoje wahacze z twoimi. Trzeba by sie kiedyś spotnąć i porównać. Nie chciałbym wydawać kasy jeśli jeszcze wahacze trzeba by wymieniać.

                                        Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
                                        Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
                                        Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          gradek,

                                          a w czym problem zobaczyć czy masz dziurę w wahaczu???
                                          Pozdrawiam
                                          Marcin

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Enriquez żaden problem. Ściągałem kilka razy koło, ale do tej pory nie przyszło mi do głowy patrzeć na wahacz. Nie wiem, czy jest więcej dziur, czy tylko jedna na czyjnik poziomowania.

                                            Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
                                            Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
                                            Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              koła nie trza ściągać
                                              skręcasz na maxa i powinieneś na wahaczu, jakieś 10 cm od sworznia, widzieć 2 otwory fi 6 - u mnie były - w każdej którą robiłem były. Z tyłu bez rampy, czy podnośnika któremu ufasz nie zobaczysz.
                                              Pozdrawiam
                                              Marcin

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Enriquez dzięki za info, bo nawet nie wiedziałem na co mam zwrócić uwagę przy wahaczu. Mam nadzieję, że i u mnie owe otwory występują.

                                                Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
                                                Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
                                                Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  witam ! mam pytanie odnosnie xenonow . Jak podkrecic wysokosc i zasieg . Mam wrazenie ze moje xenony swieca za nisko.
                                                  broda45

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X