Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] Montaż modułu Bluetooth i radia BOLERO

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] Montaż modułu Bluetooth i radia BOLERO

    ruwado, dzięki ops:
    andrzej111, też o tym myślałem, ale zważywszy na to, że słupki są też w pseudo węglu, we wnętrzu też jest go sporo, to nie chciałem dodawać autu kolejnych barw.
    Zdjęcia zrobione na szybko, za grosz nie oddają efektu realnego. Trzeba coś lepszego pstryknąć...

  • #2
    [O2] Montaż modułu Bluetooth i radia BOLERO

    Wczoraj skończyłem instalacje modułu BT i radia Bolero. Nie widziałem żadnego tutoriala, więc postaram się conieco opisać – może komuś się przyda.

    Wcześniej miałem radio BLUES

    Potrzebne elementy:
    Mikrofon Bluetooth SDS 3B0 035 711 B
    Kabel pozwalający na podłączenie modułu BT do instalacji (kabel i mikrofon ~200zł)
    Moduł BT 3C8 035 730 A (260zł)
    Opcjonalnie antena do GSM
    Kabel rozgałęźnik pojedyńcze => podwójne gniazdko FAKRA (~40zł)
    Radio (w moim przypadku Bolero – 900zł)
    Taśma izolacyjna, paski, śrubokręt TORX bodajże 20, 2-3 godzin

    ]"]Link ]"]Link ]"]Link

    Przygotowanie:

    Ściągamy ramkę od radia (ja otworzyłem dolny schowek, wyciągnąłem ile się da, później po kolei podważałem zaczepy), otwieramy schowek, podważamy plastik w którym siedzi mieszek od zmiany biegów, pod spodem ukazują się dwie śruby które trzymają schowek. Wykręcamy je i wyciągamy schowek. W głębi widać kolejne dwie śruby – one trzymają boki tapicerki. Odkręcamy lewą stronę.
    Odkręcamy panel od klimatyzacji, odłączamy wtyczki.
    Odkręcamy radio (w bluesie były dwie śruby, dwóch zabrakło do przykręcenia nowego radia), wysuwamy je i odłączamy wtyczkę z kablami (trzeba pociągnąć za zatrzask od dołu i odciągnąć dźwigienkę w stronę „od radia do wiązki” żeby wtyczka wyszła), odłączamy wtyczkę od anteny (FAKRA) – też jest mały zatrzask. Tutaj okazuje się że BLUES ma pojedyńczą wtyczkę, BOLERO ma podwójną. Oczywiście przy odpowiednim ustawieniu wtyczki pojedynczej da się ją włóżyć w jedno z gniazd, ja jednak kupiłem przejściówkę.

    Rozbieramy tapicerkę od strony kierowcy (wyciągamy wyłącznik, decory, odkręcamy plastik z dołu, wyjmujemy wtyczkę VCDS,

    odkręcamy tapicerkę od strony tunelu środkowego (jedna śruba przy pedale gazu, druga od strony schowka o której już pisałem). Cały bok tapicerki siedzi jeszcze w „wsuwkach” przy kokpicie i na rzepie gdzieś po środku. Teraz ciągniemy tapicerkę w stronę przodu samochodu aż wyjdzie z wsuwek i spod plastików od panelu przedniego. Nie robiłem zbyt wielu fotek, bo temat pojawiał się już w kilku tutorialach

    ]"]Link ]"]Link ]"]Link ]"]Link

    Pozostało odkręcenie schowka (tutaj nie ściągamy dekorów, tylko otwieramy schowek – trzy śruby są w środku (widoczne gdy zajrzymy od dołu), dwie są na dole schowka.

    Okręcamy tapicerkę z prawego słupka (podważamy napis AIRBAG, pod spodem jest wkręt TORX), wysuwamy element z zatrzasków (albo ciągniemy do siebie)).

    ]"]Link

    Odkręcamy lampkę (nie widziałem że w środku lampki są dwa wkręty i jedną zepsułem) i wyjmujemy z mocowania.

    Montaż:

    Przekładamy oryginalną wtyczkę od radia i od anteny „poza” miejsce na radio. W tamto miejsce wciskamy przejściówkę do modułu BT dokładnie w taki sam sposób jak wyjeliśmy oryginalną wtyczkę (trzeba ją ustawić bokiem i przecisnąć. Zakładamy przejściówkę do anten (dzięki niej nie trzeba pruć wiązki, kable starczają idealnie).

    ]"]Link ]"]Link

    Teraz jak zajrzymy z boku w otwór pod radiem (tam gdzie panel od klimy) okazuje się że jest tam sporo miejsca – i nasz moduł wejdzie z palcem w pupie. Ja odgiąłem dwie blaszki na których przytrytowany był kabelek od wcześniejszego moda – nagrzewnicy). Podpinamy kabel do modułu, wciskamy go w dziurę pod radiem, mocujemy trytami. Spinamy oryginalny kabel od radia z naszą przejściówką, podłączamy kabel od mikrofonu i całość zawijamy taśmą (żeby wtyczki nie brzęczały później).

    ]"]Link ]"]Link ]"]Link ]"]Link

    Przeciągamy kabel od mikrofonu (ja mój owinąłem szmacianą taśmą przed przeciągnięciem) - da się go wcisnąć pod tapicerkę od strony szyby, mocujemy go nad kurtyną paskami (jest kilka podwójnych otworów montażowych które można użyć), dalej trzeba się wcisnąć pod deskę i za schowkiem przejsć do panelu z radiem. Tam podłączamy się do wiązki.

    ]"]Link ]"]Link

    W lampce wyciągamy gumę zasłaniającą otwór na mikrofon, wkładamy w jej miejsce mikrofon, podłączamy do przeciągniętego wcześniej kabla i składamy.

    Jeśli mamy kabel od anteny GSM przeciągamy go tak samo jak mikrofonowy i mocujemy w słupku. Ja nie pomyślałem, nie kupiłem więc nie mam – zrobie następnym razem.

    Teraz wkładamy radio. Ponieważ jest tylko jedna wtyczka – całość wchodzi gładko i bez problemów. Przykręcamy radio (zamiast brakujących śrub użyłem wkrętów M4) i składamy wszystko w kolejności odwrotnej.

    ]"]Link

    Po podłączeniu się VCDSem zobaczymy nowy moduł – telephone. Pozostaje dodać go w gatewayu i w radiu ustawić że mamy wejście BT (działa wtedy A2DP, w radiu po wciśnięciu przycisku MEDIA pokazuje się nowa opcja – BT steram). Od razu pojawia się nowe menu po wciśnięciu przycisku PHONE. Parujemy telefon z modułem BT (ważne że jest widoczny tylko 3 minuty po przekręceniu kluczyka), można dzwonić, wysyłać SMSy (przy opcji GSMIII) itp.

    Całość śmiga bardzo ładnie pomimo tego że nie mam kierownicy multifunkcyjnej.

    ]"]Link ]"]Link

    Efekt końcowy i stare zdjęcie ze starym radiem.

    ]"]Link ]"]Link

    Komentarz


    • #3
      trochę odbiega to montażu fabrycznego ale ok
      Sprzedam silikon do pokrywy rozrządu CDAA, CDAB, CCZA - D174003A2 - info na PW

      Komentarz


      • #4
        Myśle że miejsce które wybrałem ma dużo zalet nad tym fabrycznym:

        - mniejsze narażenie na uszkodzenie modułu (pod siedzeniem pasażera jest więcej wilgoci)
        - lepiej wygląda (niż moduł zasłonięty kawałkiem obleśnego styropianu)
        - przy dokładaniu modułu nie ma konieczności dotykania się do tapicerki żeby przeciągnąć kabel

        Wad narazie nie dostrzegam.

        Komentarz


        • #5
          Zależy kto co lubi, moim zdaniem poszedłeś na łatwiznę dwa argumenty można spokojnie obalić :P Nie do podważenia jest fakt że mniej jest do rozebrania

          Najważniejsze że Tobie taki montaż odpowiada, zastanawia mnie ten bug na wyświetlaczu.
          Sprzedam silikon do pokrywy rozrządu CDAA, CDAB, CCZA - D174003A2 - info na PW

          Komentarz


          • #6
            Masz racje - rozwiązanie jest kwestią gustu

            Dla mnie tego typu urządzenie ma działać długo i szczęśliwie

            Żeby było totalnie full pro należałoby rozebrać oryginalną wtyczkę i wtyczkę - przejściówkę i poprzekładać piny z jednej do drugiej.

            Bug na wyświetlaczu wynika z tego że mam stare zegary. Tzn. w nowszych w tablicy znaków są dograne jakieś piktogramy - i wtedy zamiast kwadracika pojawia się jakiś piękny symbol (nie wiem czego). Może ktoś z kolegów kto ma nowsze zegary napisze co tam powinno być

            Komentarz


            • #7
              Ten na dole to a2dp.

              Zamieszczone przez mrrudzin
              Żeby było totalnie full pro należałoby rozebrać oryginalną wtyczkę i wtyczkę - przejściówkę i poprzekładać piny z jednej do drugiej.
              To się mija z celem bo masz wiązkę z carsystem, jakbyś kupił u Martina to miałbyś prawie fabrycznie
              Sprzedam silikon do pokrywy rozrządu CDAA, CDAB, CCZA - D174003A2 - info na PW

              Komentarz


              • #8
                Pewnie masz racje. Nie wiedziałem wcześniej o takiej opcji (tzn. że ktoś poza carsystem i jeszcze jednym gościem na allegro) sprzedaje takie kabelki. Jakość przejściówki drugiego gościa wyglądała dużo gorzej. Ale generalnie kabelek z carsystem nie wyglądał źle - więc mam nadzieje że nie będzie z nim żadnych problemów.

                Bardziej zastanawiam się nad antenami - czy podłączenie dwóch tunerów równolegle (użyta przeze mnie przejściówka) ma jakikolwiek sens/cel poza spasowaniem wtyczek?
                Ktoś próbował czy jest jakakolwiek różnica?

                Druga sprawa - czy ktoś z kolegów ma rozpiskę długiego kodowania modułu 3C8 035 730 A?

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez mrrudzin
                  więc mam nadzieje że nie będzie z nim żadnych problemów.
                  tam niema się co zepsuć, musisz tylko pamiętać że bezpiecznik od radia = radio+BT.
                  Jakbyś wiązkę od Martina to musiałbyś pociągnąć + po stacyjce ze skrzynki bezpieczników pod kierownicą.

                  Zamieszczone przez mrrudzin
                  Bardziej zastanawiam się nad antenami - czy podłączenie dwóch tunerów równolegle (użyta przeze mnie przejściówka) ma jakikolwiek sens/cel poza spasowaniem wtyczek?
                  Ktoś próbował czy jest jakakolwiek różnica?
                  Właśnie się zastanawiałem co ta przejściówka tu robi, chyba poza brakiem błędu i działającym AF nic nie daje.

                  Nie wiem jaka masz wersje VCDS'a ale te nowszy powinny już mieć, wbij numerki w google i szukaj, pierwsze kilka stron i znajdziesz. << możesz przy okazji uzupełnić opis
                  Sprzedam silikon do pokrywy rozrządu CDAA, CDAB, CCZA - D174003A2 - info na PW

                  Komentarz


                  • #10
                    mrrudzin,

                    moje kodowanie modułu 3C8 035 730 A poniżej.
                    Brakujące piktogramy to na górze stan naładowania baterii, na dole - A2DP - symbol ipoda ...

                    -------------------------------------------------------------------------------
                    Address 77: Telephone (J412) Labels: 3C8-035-730-A.clb
                    Part No SW: 3C8 035 730 A HW: 3C8 035 730 A
                    Component: Telefon 007 0078
                    Revision: -------- Serial number: 35909603000952
                    Coding: 020100010100010000010100
                    Shop #: WSC 05311 115 08193
                    ASAM Dataset: EV_UHVPremi A01005
                    ROD: EV_UHVPremi_SK35.rod
                    VCID: 21672A8F30D2CAC

                    No fault code found.
                    Pozdrawiam
                    Marcin

                    Komentarz


                    • #11
                      Jak z tymi czujnikami parkowania? Będą bez kombinowania wyświetlać się wskazania na ekranie radia ?

                      Za niedługo z salonu wyjeżdża O2 FL w wersji Family, a więc z radiem Blues.

                      Chciałem wrzucić Bolero - najlepiej zakupić ten adapter od anteny?

                      Komentarz


                      • #12
                        Jeśli radio blues będzie się ściszało przy wrzuceniu wstecznego (czyli parktronic jest podpięty do CANa a magistrala jest dociągnięta do radia) - tak jak było u mnie - myśle że nie będzie żadnego problemu.

                        Adapter możesz kupić, ale z tego co pisali koledzy nie musisz (da się założyć pojedyńczą wtyczkę na jedną z zestawu podwójnego). Ja kupiłem ze wzglęgu na to że przedłużałem też wiązkę do radia.

                        Komentarz


                        • #13
                          Podepnę się pod temat z prośbą o pomoc :!:
                          Jako że jestem zielony prosiłbym o opisanie co i gdzie podłączyć, niby jes sporo informacji na forum ale poto ono jest więc...

                          Kupiłem coś takiego

                          [img] By majkel123

                          Niby wszystko proste, ale podpowiedzcie proszę łopatologicznie co i jak.
                          Zasilanie, ground OK ale reszta :?: CAN BUS :?: i ta zielona wtyczka :?:



                          Kupiłem takie złączki by nie pruć instalacji, używałem już takich w poprzednim aucie do montażu czujników parkowania i działały przez wiele lat, nada sie to :?:

                          Arctic 1.8 TSI DSG7

                          Komentarz


                          • #14
                            to jest wersja do wlutowania, CAN bus (pomarańczowe kabelki) lutujesz do takich samych we wtyczce radia. zieloną wtyczkę umieszczasz w odpowienim gnieździe radia - to są kabelki od BT - Audio - będzie jedno wolne miejsce we wtyczce, o ile masz gniazdo AUX-IN, jeżeli nie ma to będą dwa wolne miejsca na takie wtyczki. Na moje oko brakuje w niej czarnej obudowy. Można bez tego żyć, ale można się pomylić, no i może wypaść.
                            Pozdrawiam
                            Marcin

                            Komentarz


                            • #15
                              Enriquez, Dzięki.
                              Coś mi się włąśnie wydawało że brakuje w niej tej obudowy z zatrzaskiem.
                              AUX IN jest więc nie będzie problemu, myślisz że te złączki będą OK :?: nie chcę ciąć kabli bo gwarancja itd.
                              Troszkę mnie uspokoiłeś.

                              Lutownicę to ja może ze dwa razy w życiu miałem w dłoni :roll:
                              Arctic 1.8 TSI DSG7

                              Komentarz


                              • #16
                                Zamieszczone przez majkel123
                                Enriquez
                                Lutownicę to ja może ze dwa razy w życiu miałem w dłoni :roll:
                                Mogłeś kupić ten kabelek który ja kupiłem (na początku postu). Pomimo problemów z upchnięciem go i zarzutów nieorginalności itp - gdybym miał drugi raz coś takiego robić kupiłbym ten sam - właśnie dlatego że nie trzeba było absolutnie nic lutować (chociaż nie mam z tym najmniejszego problemu wiem jaki jest dostęp do przewodów i szansa przypalenia czegokolwiek.

                                W razie problemów z gwarancją po prostu go odpinasz od istniejącej instalacji i nie ma po nim śladu.

                                Komentarz


                                • #17
                                  Bankowo masz sporo racji.
                                  Ile cały zestaw Cie kosztował :?:
                                  Na początku chyba nie sprecyzowales tego dokładnie.
                                  Oczywiście jeżeli to nie tajemnica.
                                  Arctic 1.8 TSI DSG7

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    majkel123, jak dobrze poszukasz to cały zestaw kupisz za 400zł
                                    Co do złączek jak najbardziej mogą być, jeśli nie chcesz wpinać się w cana możesz użyć konektorów (to najzwyklejsze piny do kostki ISO / quadlock - kupisz je w każdym zakładzie montującym sprzęt car audio.
                                    Ja bym olał i założył szybkozłączki
                                    Sprzedam silikon do pokrywy rozrządu CDAA, CDAB, CCZA - D174003A2 - info na PW

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Olewam
                                      Arctic 1.8 TSI DSG7

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        majkel123, kup te, idealne do przewodów 0,35 0,5 0,75
                                        a takie są w CAN i w większości przewodów i do tego izolowane żelem
                                        Link
                                        ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                        ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                        poprzednie modele:
                                        ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                        ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                        O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Git relacja :-)
                                          Ja tez u siebie sam montowalem full wypas BT razem z antena GSM/UMTS. Mam jedna uwage: jesli ktos ma zlacze USB, to musi oczywiscie pamietac o jego wypieciu z tej glownej starej wtyczki, ktora wczesniej byla podpieta bezposrednio do radia. Nie rzuca sie w oczy bo jest po prostu w tej calej zlaczce i mozna ja pominac. Ja tak zrobilem za pierwszym razem i sie pozniej zastanawialem dlaczego mi nie dziala :-P
                                          Tez kupowalem kable z car-system's. Jako minus uwazam wykonanie glownej wtyczki (ta ktora idzie do radia) poniewaz nie trzyma ona wtyczki zlacza USB (nie ma zadnego zatrzasku, ani wypustki). Musialem skleic kabel tej wiazki razem z kablem zlacza USB, aby wtyczka mi nie wypadala z gniazda radia.

                                          Ostatnio sie wlasnie pytalem o ta antene GSM/UMTS. Strasznie zaczyna mnie wkurzac, bo w kilku miejscach trace zasieg, podczas gdy normalnie telefon lapie sygnal sieci. Ktos doswiadczyl czegos podobnego?
                                          W ogole jak odepne antene to wszystko bedzie dzialac?
                                          VW Golf VI 1.4TSI 122KM Highline
                                          VW Passat B8 2.0TDI 190KM Highline

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            krzynol, do podłączenia lampki z S1 też te podejdą ?
                                            Tam jest 0,5 czy się mylę?
                                            Sprzedam silikon do pokrywy rozrządu CDAA, CDAB, CCZA - D174003A2 - info na PW

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              podejdą

                                              [ Dodano: Sob 10 Mar, 12 08:48 ]
                                              podejdą spoko
                                              ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                              ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                              poprzednie modele:
                                              ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                              ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                              O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                krzynol, Dzieki, bankowo lepsiejsze ale nie miałem już czasu żeby je nabyć.

                                                [ Dodano: Sob 10 Mar, 12 19:20 ]
                                                Tak więc dzięki uprzejmości kolegi Enriquez i wycieczce do Łodzi zestawik śmiga, jak dla mnie rSAP nie ma najmniejszego sensu.
                                                Jeszcze raz bardzo DZIĘKUJE.
                                                Arctic 1.8 TSI DSG7

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Zamieszczone przez idas
                                                  Git relacja :-)
                                                  Ostatnio sie wlasnie pytalem o ta antene GSM/UMTS. Strasznie zaczyna mnie wkurzac, bo w kilku miejscach trace zasieg, podczas gdy normalnie telefon lapie sygnal sieci. Ktos doswiadczyl czegos podobnego?
                                                  W ogole jak odepne antene to wszystko bedzie dzialac?
                                                  Będzie, ale w trybie rSAP będziesz musiał być bardzo blisko nadajnika.

                                                  Jeśli chodzi o działanie zestawu głosnomówiącego - testuje go od czasu napisania pierwszego posta w tym wątku i jestem naprawdę miło zaskoczony. Wkurza mnie jedynie, że gdy telefon się rozładuje (wyłączy) - trzeba na nowo zmieniać tryb z rSAP na zwykły GSMII.

                                                  Dwa razy telefon rozładował się podczas rozmawiania przez zestaw - wtedy dzieją się już totalne cyrki które udało mi się opanować jedynie poprzez wyrzucenie telefonu z modułu i sparowanie go po raz kolejny.

                                                  Używam Omni 2 z Windowsem - nie wiem czy ona tutaj najwięcej nie psoci...

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X