Wyjazdy w rejon Chorwacji - PODPOWIEDZI od tych co byli

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Alonzo_
    RS
    • 2009
    • 2460
    • Hyundai

    Mam pytanie do tych co jeżdżą tam i są obeznani.
    Pewnie się powtórzę (jak ładnie gdzieś u nas to jest to podlinkujcie plizz)
    Czy ktoś zgrabnie może mi napisać:


    Co muszę mieć w aucie?
    Szukałem na cro.pl ale stronami tam piszą przygody o gaszeniu samochodów gaśnicami ...., czy 1 czy 2 trójkąty- dysputy bez sensu i żadnych konkretów tylko nabijanie postów. I to w FAQ :shock: :cry: Jakie jest przepisami wymagane wyposażenie pojazdu na trasie Czechy/Austria/Słowenia/Chorwacja?
    Ja wiem że na krętych drogach drugi trójkąt może się przydać (jeździłem ciężarówkami i wiem że i w PL sie 2 trójkąty przydają ). Ale jaki jest MUS?

    Cro od 1 lipca ma być w Uni , czy tak?

    Jeśli wszystkie kraje przeze mnie odwiedzane będą w Unii to czy muszę mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w razie wypadku/choroby? Jak wtedy z tymi sprawami? Ma ktoś wiedzę?
    A jak to jest dziś? Czy musze kupować dodatkowe czy NFZ refunduje u nich te sprawy - są podpisane w tym temacie jakieś umowy z PL?

    Dzięki za wszystko co się przyda, na szybko to pierwsze co mnie interesuje ale pewnie będą kolejne pytanka
    Pzdr

    Komentarz

    • ruwado
      RS
      • 2009
      • 14883
      • Octavia IV (NX3)

      Alonzo_,
      Zamieszczone przez Alonzo_
      Cro od 1 lipca ma być w Uni , czy tak?
      ponoć tak. Wtedy będa takie same zasady jak w innych krajach UE - ale EKUZ chyba jest potrzebny. ja nigdy EKUZ-a nie biore, bo zamawiam hotel przez Biuro Turystyczne i mam ubezpieczenie z biura na dojazd i pobyt.

      Co do wyposażenia - zawsze czytam co ma byc w każdym kraju, ale wożę to co mogę mieć i rozsądek mi nakazuje.

      Apteczka - nie patrze na normy jakieś tam - kompletuje to co może być przydatne

      Trójkąt - wożę jeden, chociaż faktycznie, może warto w tym roku wyciągnąć z autka żony drugi i zabrać na wszelki wypadek.

      Kamizelki - dla wszystkich, akurat tyle mam.

      Na Słowacji nie zdejmowałem z przedniej lewej strony (przy słupku) mocowania do Nokii z navi, chociaz podobno trzeba.

      Mam zapasowe koło, podnośnik i klucz - bo mam fabrycznie

      Mam zapas żarówek (po kilka) ale to nie dla policajów, tylko dla siebie, żeby tam nie latać po sklepach.

      Na wszelki wypadek jak wyważałem koła z oponami letnimi - to założyłem bez PB ciężarki - bo tyle sie o nich naczytałem.

      CB nie mam - nie mam problemu.

      I tyle. Może dlatego, że nigdy przez 5 lat mnie nie zatrzymywali (SK, A, SLO, Cro, H). Tylko raz w Slo jak wracałem na końcu autostrady miałem zjazd na bok i kontrole winiety.
      pozdrawiam - Darek

      Komentarz

      • Alonzo_
        RS
        • 2009
        • 2460
        • Hyundai

        Zamieszczone przez ruwado
        Alonzo_,
        Zamieszczone przez Alonzo_
        Cro od 1 lipca ma być w Uni , czy tak?
        ponoć tak. Wtedy będa takie same zasady jak w innych krajach UE - ale EKUZ chyba jest potrzebny. ja nigdy EKUZ-a nie biore, bo zamawiam hotel przez Biuro Turystyczne i mam ubezpieczenie z biura na dojazd i pobyt.
        Thx
        Hmm, Ale EKUZ nie gwarantuje chyba bezpłatnego leczenia, muszę poczytać co dokładnie obejmuje. I czytałem, ze to podobno nie załatwia bezgotówkowo tylko, że z rachunkami sie zwraca po powrocie do NFZ-tu o zwrot.....?
        Czy to znaczy że trzeba będzie wybulić np 10/20/50 tyś E za jakąś np operację z własnego i "dziobać " potem o swoje w NFZ- czyli droga przez mękę? A jak nie zapłacę np tego 20 tyś E to co wtedy? Nie wypuszczą mnie/dziecka ze szpitala?
        Przerabiał ktoś takie coś?

        Komentarz

        • ruwado
          RS
          • 2009
          • 14883
          • Octavia IV (NX3)

          Alonzo_, ze strony NFZ
          "Do czego uprawnia EKUZ

          EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej

          w sytuacji nagłej
          w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych, biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz przewidywany czas pobytu w kraju UE/EFTA.
          w placówkach mających umowę z tamtejszą kasą chorych (odpowiednikiem NFZ)
          na zasadach obowiązujących w kraju pobytu."

          A to znalazłem na szybko
          "* Co trzeba zrobić, by nie płacić za leczenie za granicą?
          Kinga Mazowiecka: - Wyjeżdżając na wakacje do któregokolwiek kraju Unii Europejskiej lub do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii warto wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe, ale jest to dokument w postaci plastikowej karty, dzięki któremu w razie choroby czy wypadku za pomoc i leczenie nie będziemy płacić pełnego kosztu pobytu w szpitalu, udzielonej porady czy wykonanego zabiegu. EKUZ gwarantuje nam bowiem traktowanie na równi z obywatelami kraju, w którym przebywamy. A to oznacza, że jeżeli w danym państwie na przykład dopłaca się do transportu sanitarnego, pierwszych dni pobytu w szpitalu, leków, wizyty u specjalisty - my też będziemy musieli dopłacić. Są to jednak niewielkie sumy w porównaniu z kwotami, które musielibyśmy zapłacić nie mając EKUZ - wówczas bowiem pokrywamy pełne koszty terapii idące często w tysiące euro.

          * Czy mając EKUZ, trzeba się jeszcze ubezpieczać dodatkowo?
          - Na pewno warto o tym pomyśleć, ale równocześnie trzeba koniecznie dopytać się co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie oferowane przy wyjeździe na zorganizowaną wycieczkę. Chodzi o to, by uniknąć opłat obowiązujących w danym kraju - w większości państw europejskich nie ma darmowej służby zdrowia, są dopłaty do zabiegów i badań. Trzeba też pamiętać, że EKUZ gwarantuje nam pomoc medyczną wyłącznie w nagłych wypadkach - nie jest dokumentem, na podstawie którego za granicą możemy sobie leczyć chorobę przewlekłą czy wyko-nać operację planową."
          pozdrawiam - Darek

          Komentarz

          • okioki
            Rider
            • 2011
            • 360

            Zamieszczone przez marbab
            Zamieszczone przez okioki
            Co do kompletu żarówek to bankowo trzeba ich mieć
            D1S tez trzeba miec :?: :twisted:
            w sumie to mi niewiele mówi bo na żarówkach słabo się znam jak jadę do Czech to mam komplet żarówek ze starego auta ,w sumie nawet nie wiem czy pasują ,ale zaś tak to chyba nie będą sprawdzać

            Komentarz

            • AdamB
              RS
              S_OCP Member
              • 2007
              • 8028
              • Octavia IV (NX3)
              • DKZA 2.0 TSI 190 KM

              ruwado, Alonzo_, bezstresowo kupuje się winiety na granicy.

              [ Dodano: Pią 12 Kwi, 13 21:46 ]
              Alonzo_, ja wykupywałem dodatkową polisę na wyjazd i w zasadzie nie chodziłem po karty z NFZ-tu.
              Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

              Komentarz

              • krzynol
                RS
                S_OCP Member
                • 2007
                • 10923
                • Superb II combi (3T5)
                • ASV 1.9 TDI VP 110 KM
                • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                dla jadących przez Niemcy
                Niemieccy ministrowie komunikacji chcą wprowadzić kamizelki odblaskowe dla kierowców zatrzymujących samochód z powodu awarii przy drodze. Jazda na gapę ma być droższa o 20 euro. Urządzenia antyradorowe pozostają zakazane.


                winiety i inne opłaty na granicach lub stacjach paliw - nie ma co przepłacać
                i bez przesady z tymi wymysłami o CB, żarówkach, apteczkach i karaniem za cokolwiek
                ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                poprzednie modele:
                ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                Komentarz

                • dato
                  L&K
                  • 2012
                  • 1431

                  Zamieszczone przez Alonzo_
                  Jeśli wszystkie kraje przeze mnie odwiedzane będą w Unii to czy muszę mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w razie wypadku/choroby?
                  Jeśli jedziesz dalej na południe przez BH to nie będą. Na wszelki wypadek weź cały komplet łącznie z paszportami i zieloną kartą - HR powoli przygotowuje się na bycie granicą UE i ponoć duże zmiany w kontroli granicznej już są na tym "obcym" kawałku wybrzeża. Jeśli zmierzasz bliżej północy i granicy z Bośnią nie przekraczasz to nie ma problemu.
                  Co do zdrowotnego: bezproblemowo obsługiwał nas zawsze "ichni nfz" na podstawie paszportu, ubezpieczenie wykup jeśli chcesz mieć zabezpieczenie w postaci dentysty lub lekarza na talefon.

                  Komentarz

                  • Alonzo_
                    RS
                    • 2009
                    • 2460
                    • Hyundai

                    Dzieki, wasze zdrowie :kufel (tak przy okazji, bez toastu i samemu to alkoholizm, podobno )

                    dato
                    Raczej na Chorwacji zakończę i BiH nie atakuję. Możę następnym razem.
                    Ale mam panny - 5 i 11 lat i może być różnie. Pytam żeby się "zabezpieczyć" - nie idzie o oszczędności...nie na tym. A często ja masz wszystko cacy to licho nie tyka.
                    Ale jak zawsze wolę wiedzieć bo jak czegoś nie potrzeba, po co marnować kaskę, lepiej na miejscu na ichnie trunki ją przeznaczyć :wink:

                    Czyli mówisz, że "nagłe" przypadki nie powinny być problemem i paszport wystarczy? Zębów tam sobie nie będę leczyć :szeroki_usmiech.
                    Zielonej karty na Cro też nie trzeba, prawda? Czytałem że BiH tak ale Cro bez ZK

                    Komentarz

                    • dato
                      L&K
                      • 2012
                      • 1431

                      Alonzo - jak jedziesz bardziej na południe HR to przejeżdżasz przez Bośnię, bo ma dostęp do morza, póki co nie ominiesz (most stanął). Jak siedzisz na północy to nie ma problemu.
                      Ogólnie: W państwowych przychodniach i szpitalach zawsze nas i instruktorki obsługiwali bez łaski. Paszporty brali w zasadzie tylko po to, żeby nazwisko bez błędów przepisać, nigdy o RMUA nie pytali

                      Osobiście zawsze brałem dodatkowe ubezpieczenie, tak jak piszesz - koszt żaden, a na wszelki...

                      Komentarz

                      • ruwado
                        RS
                        • 2009
                        • 14883
                        • Octavia IV (NX3)

                        Zamieszczone przez AdamB
                        ruwado, Alonzo_, bezstresowo kupuje się winiety na granicy.
                        tak też robię - nie martwię się, że zapłącę kilka złotych drożej czy nie. Cały wyjazd kosztuje dużo więcej.

                        [ Dodano: Sob 13 Kwi, 13 08:18 ]
                        Zamieszczone przez Alonzo_
                        Zielonej karty na Cro też nie trzeba, prawda? Czytałem że BiH tak ale Cro bez ZK
                        nie potrzeba do Cro, ale ja zawsze biorę z ubezpieczeniami, bo dają za free. Więc mam, nie zaszkodzi. Do BiH trzeba, chociaż nieraz na granicy nie sprawdzają.
                        pozdrawiam - Darek

                        Komentarz

                        • Walt
                          L&K
                          • 2011
                          • 1065
                          • Seat

                          Zamieszczone przez ruwado
                          nie martwię się, że zapłącę kilka złotych drożej czy nie.
                          Jest tylko jedno ale - świadomość że ktoś Cię ostro dyma, a tego nie lubię :P
                          SPOT Poznań ->

                          Moje cappuccino: http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...b943cff#759950

                          Komentarz

                          • ruwado
                            RS
                            • 2009
                            • 14883
                            • Octavia IV (NX3)

                            Walt, może i tak, ale na urlopie chce odpoczać też psychicznie od codziennych problemów - gdzie kupić taniej, gdzie nie itp.
                            pozdrawiam - Darek

                            Komentarz

                            • lu5asz
                              RS
                              • 2011
                              • 2006
                              • Octavia II combi (1Z5)
                              • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                              A co do winetek. Te 50 zeta na wyjazdowych..... 6-7-8 tysiakach to już chyba można przeżyć i dać zarobić PZM-otowi. Tak sobie myślę.
                              _________________
                              No niby tak,te 50 zl. roznicy nie robi.Ale jak sie w kilku miejscach oszczedzi,patrz cena Euto teraz i takie tam inne to fajna sumka wychodzi.U mnie to wynika z oszczednosci,ale kazdy robi jak chce :P
                              Kondziu

                              OCP

                              Komentarz

                              • AdamB
                                RS
                                S_OCP Member
                                • 2007
                                • 8028
                                • Octavia IV (NX3)
                                • DKZA 2.0 TSI 190 KM

                                ruwado, nie zbyt jasno napisałem, mnie chodziło o bezstresowe nabywanie winiet na granicy każdego państwa, a nie w Polsce na granicy wszystkich. :szeroki_usmiech

                                Sorry , że Cię rozczarowałem. ops:
                                Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                                Komentarz

                                • dudek_t
                                  L&K
                                  • 2008
                                  • 1421

                                  Zamieszczone przez Walt
                                  Zamieszczone przez ruwado
                                  nie martwię się, że zapłącę kilka złotych drożej czy nie.
                                  Jest tylko jedno ale - świadomość że ktoś Cię ostro dyma, a tego nie lubię :P
                                  Jakie dyma?? Ten człowiek pracuje legalnie i zarabia na sprzedaży. Nie chcesz to nie kupujesz, chcesz wygodnie to daj mu zarobić kilkanaście złotych.

                                  Komentarz

                                  • ruwado
                                    RS
                                    • 2009
                                    • 14883
                                    • Octavia IV (NX3)

                                    Zamieszczone przez AdamB
                                    Sorry , że Cię rozczarowałem. ops:
                                    jakoś sobie z tym poradzę
                                    Zamieszczone przez dudek_t
                                    Ten człowiek pracuje legalnie i zarabia na sprzedaży. Nie chcesz to nie kupujesz, chcesz wygodnie to daj mu zarobić kilkanaście złotych
                                    coś w tym jest, każdy chce żyć :P
                                    pozdrawiam - Darek

                                    Komentarz

                                    • krzynol
                                      RS
                                      S_OCP Member
                                      • 2007
                                      • 10923
                                      • Superb II combi (3T5)
                                      • ASV 1.9 TDI VP 110 KM
                                      • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                                      koniec offtopa i lizania tyłków :szeroki_usmiech

                                      człowiek jedzie na chorwację, siedzi stacjonarnie na dupie
                                      kąpie się w morzu, załóżmy- środkowe wybrzeże, trwa to dwa tygodnie
                                      gdzie taki człowiek z dziećmi może podjechać, zakładając że na noc wraca

                                      - budva/dubrovnik/kotor (1 dzień?)
                                      - pitwickie jeziora
                                      - wodospady krka
                                      - jakiś rafting
                                      - ?
                                      ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                      ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                      poprzednie modele:
                                      ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                      ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                      O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                      Komentarz

                                      • ruwado
                                        RS
                                        • 2009
                                        • 14883
                                        • Octavia IV (NX3)

                                        Zamieszczone przez krzynol
                                        człowiek jedzie na chorwację
                                        człowiek jedzie DO Chorwacji
                                        Zamieszczone przez krzynol
                                        gdzie taki człowiek z dziećmi może podjechać, zakładając że na noc wraca
                                        1) stacjonowałem w Novalji na Pagu tydzień - wycieczki - Plitvice, wodospady Krka, Zadar, miasto Pag, Lun
                                        2) stacjonowałem w Cricvenicy tydzień - wycieczki - Hum, Pazin, wyspa Krk, Pula
                                        3) stacjonowałem 2 lata pod rząd w Sv. Filip i Jakov koło Zadaru raz 1 tydzień, raz 2 tygodnie - wycieczki - rejs na Kornati, Sibenik, Split, Trogir, Medjugorje, wycieczka w góry Paklenica, Knin, Klis, wyspy Pasman i Ugljan, Nin
                                        4) stacjonowałem na Peljesacu (Orebic) 2 tygodnie - wycieczki - Peljesac (Divna, Ston, Crkvice, Trpanj, Dingac, Loviste, Nakovana, Korcula (miasto i wyspa z plażą Pupnatska Luka), Dubrovnik z górą Srd, Trsteno, Imotski, wyspa Mljet, BIH ( wodospady Kravica, Poctelj, Blagaj, Mostar).

                                        Jak o czymś zapomniałem to dopiszę.
                                        pozdrawiam - Darek

                                        Komentarz

                                        • eaglemirek
                                          RS
                                          • 2010
                                          • 14098
                                          • Octavia II combi (1Z5)
                                          • CAXA 1.4 TSI 122 KM

                                          krzynol, Wodospady Kravica , Mostar, z Baśka Voda zrobiłem całodniową wycieczkę do Sarajewa :P Można też skorzystać z całodziennych wycieczek statkiem organizowanych przez tubylców z wyżywieniem i ichniejszym alkoholem bez ograniczeń w sumie za względnie przyzwoite pieniądze :szeroki_usmiech
                                          Można też zaliczyć wjazd na Sv. Jure (emocje gwarantowane :diabelski_usmiech ). Osobiście podobała mi się wycieczka przez Hvar i miasto Hvar



                                          CB Harry II ASC + Triflex

                                          Pozdrawiam Mirek!!

                                          Komentarz

                                          • ruwado
                                            RS
                                            • 2009
                                            • 14883
                                            • Octavia IV (NX3)

                                            BIH ( wodospady Kravica, Poctelj, Blagaj, Mostar) jeden dzień - co prawda do Orebica przez Peljesac wracałem dość ... szybko :diabelski_usmiech na kolację do hotelu - wtedy małżonka przestała krzyczeć na drogach Peljesaca (przyzwyczaiła się)
                                            Zamieszczone przez eaglemirek
                                            Osobiście podobała mi się wycieczka przez Hvar i miasto Hvar
                                            jadę na Hvar w lipcu :P :P :P
                                            pozdrawiam - Darek

                                            Komentarz

                                            • krzynol
                                              RS
                                              S_OCP Member
                                              • 2007
                                              • 10923
                                              • Superb II combi (3T5)
                                              • ASV 1.9 TDI VP 110 KM
                                              • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                                              czekamy też od tegorocznych chorawacjowiczów newsów
                                              np. autostrada dokąd jest
                                              ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                              ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                              poprzednie modele:
                                              ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                              ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                              O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                              Komentarz

                                              • eaglemirek
                                                RS
                                                • 2010
                                                • 14098
                                                • Octavia II combi (1Z5)
                                                • CAXA 1.4 TSI 122 KM

                                                Zamieszczone przez krzynol
                                                np. autostrada dokąd jest
                                                To i mnie ciekawi bo ja w tym roku do Czarnogóry się wybieram :szeroki_usmiech
                                                Choć Jadranka za Makarską w stronę Dubrownika dużo "ciekawsza" :diabelski_usmiech do jazdy samochodem niż autostrada :!:



                                                CB Harry II ASC + Triflex

                                                Pozdrawiam Mirek!!

                                                Komentarz

                                                • ruwado
                                                  RS
                                                  • 2009
                                                  • 14883
                                                  • Octavia IV (NX3)

                                                  Zamieszczone przez krzynol
                                                  np. autostrada dokąd jest
                                                  do Vrgoraca - ma być w tym roku do Ploce, ale nie wierzę, że na wakacje zdążą. Jeździłem w zeszłym roku pod budowanym odcinkiem Vrgorac - Ploce - nie wyglądało to na szybko.

                                                  eaglemirek, gdzie jedziesz?
                                                  pozdrawiam - Darek

                                                  Komentarz

                                                  • krzynol
                                                    RS
                                                    S_OCP Member
                                                    • 2007
                                                    • 10923
                                                    • Superb II combi (3T5)
                                                    • ASV 1.9 TDI VP 110 KM
                                                    • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                                                    w czerwcu 2012, ostatni zjazd był do Ploce, pomimo, że dalej już było pobudowane
                                                    ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                                    ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                                    poprzednie modele:
                                                    ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                                    ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                                    O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                                    Komentarz

                                                    Pracuję...