Przydział mobilizacyjny do woja

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • igor33c
    Ambiente
    • 2010
    • 115
    • Octavia II (1Z3)
    • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

    Zamieszczone przez Marcello01
    Zamieszczone przez igor33c
    Odgrzewam kotleta.

    Wiecie może jak wygląda procedura przeniesienia do rezerwy? W książeczce wojskowej mam "odroczone ze względu na naukę". Studia skończone, a w mojej przyszłej pracy wymagają służby odbytej lub przeniesienia do rezerwy w książeczce. Jak myślicie jeśli pójdę do wku i poproszę o przeniesienie do rezerwy bez odbycia rocznej służby to się zgodzą?
    dokładnie tak się stanie ....
    Pytanie do kolegów w temacie zagineła mi książeczka wojskowa co robić z tym tematem ??
    No to kamień z serca :diabelski_usmiech

    Komentarz

    • PAOLO ESCO
      RS
      • 2009
      • 6626
      • Volkswagen
      • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

      Zamieszczone przez zajas
      ustawa o obowiązkowej służbie nie obowiązuje, wiec jak nie chcesz to Cie na siłę nie wezmą
      ustawa obowiązuje.
      Ustawa bezterminowo zawiesza obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej i przeszkolenia wojskowego absolwentów wyższych uczelni, a także zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej. Obowiązek ten może być przywrócony tylko w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Termin rozpoczęcia i okres trwania tego obowiązku będzie ustalał wówczas prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w rozporządzeniu, na wniosek Rady Ministrów. Zgodnie z przepisami projektu osoby zdolne do odbycia zasadniczej służby wojskowej w okresie, w którym nie istnieje obowiązek jej odbywania, będą z urzędu przenoszone do rezerwy w ramach kwalifikacji wojskowej. Oznacza to, że osoby te nie będą już podlegać powołaniu do tej służby, ponieważ będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Przyjęte przepisy znoszą możliwość odbywania przysposobienia obronnego i przeszkolenia wojskowego przez studentów w trakcie studiów oraz wymóg odbywania obowiązkowych zajęć wojskowych przez studentów uczelni morskich.
      Słuzba zasadnicza zostałą jedynie "zawieszona i w każdej chwili może zostać przywrócona. http://www.mpips.gov.pl/praca/sluzba-zastepcza/
      Nikt nikogo nigdzie nie bierze a już napewno nie na siłę. Wszyscy "poborowi" dostają w WKU książeczki wojskowe z odpowiednią adnotacją o kategorii zdrowia.

      Zgodnie z przedstawionymi przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 23 listopada 2007 roku „expose” założeniami – w 2008 roku ograniczono liczbę żołnierzy pełniących służbę z obowiązku tj. zasadniczą służbę wojskową. Natomiast do końca 2009 roku zawieszone jest odbywanie tej służby przez poborowych, tak aby od początku 2010 roku służbę wojskową pełnili wyłącznie żołnierze – ochotnicy. Powyższe założenie, stanowi zadanie dla resortu Obrony Narodowej (a także dla innych resortów), przede wszystkim w zakresie przygotowania warunków profesjonalizacji Sił Zbrojnych. Wprowadzenie profesjonalizacji Sił Zbrojnych, rozumieć należy jako pełnienie służby wojskowej przez żołnierzy zawodowych, przy jednoczesnym zawieszeniu obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Zauważyć należy, że w przypadku określonych zagrożeń i potrzeb Sił Zbrojnych, Prezydent RP – działając na wniosek Rady Ministrów – będzie miał prawną możliwość ponownego wprowadzenia obowiązku zasadniczej służby wojskowej. Zatem obowiązek powszechnej obrony w dalszym ciągu będzie miał charakter powszechny, a projektowane przepisy jedynie ograniczają jego zakres.

      Jednakże, każdy obywatel polski, zdolny do pełnienia służby wojskowej, w myśl art. 85 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązany jest do obrony ojczyzny, co oznacza, że projektowana zmiana charakteru Sił Zbrojnych nie zdejmuje konstytucyjnych zobowiązań obywatela wobec państwa.

      Funkcjonujące w czasie poboru powiatowe komisje lekarskie nie przyznają kategorii, a jedynie na podstawie przeprowadzanych badań lekarskich i ocenie przedłożonej przez poborowych dokumentacji medycznej, określają zdolność fizyczną i psychiczną tych poborowych do czynnej służby wojskowej, kwalifikując ich do jednej z czterech kategorii zdolności:
      1.
      kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej;

      2.
      kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju;

      3.
      kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

      4.
      kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


      Weryfikacja męskiej części społeczeństwa musi być realizowana, co będzie się odbywało w ramach „kwalifikacji wojskowej” (wcześniej w ramach poboru). Książeczka wojskowa nie odejdzie w zapomnienie i w czasie kwalifikacji, będzie wręczana wszystkich osobom biorącym udział w kwalifikacji, jako wojskowy dokument osobisty
      "Uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli "wpis w książeczce wojskowej" informujący, że odbył zasadniczą służbę wojskową lub został przeniesiony do rezerwy to czesty wymóg pracodawcy.

      Osoby, które nie dysponują takim wpisem, bądź nie wiedzą czy ich stosunek do służby jest uregulowany, czy też nieuregulowany powinne sprawdzić to, bądź zgłosić się w celu wyjaśnienia do najbliższej ich miejscu zameldowania Wojskowej Komendy Uzupełnień lub wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta, którzy odpowiadają za nadanie kwalifikacji wojskowej.

      W związku z tym, że od kilku lat w naszym kraju nie ma już obowiązkowej służby wojskowej, to osoby, które stawiają się do kwalifikacji wojskowej przechodzą jedynie badania przed komisja lekarską.

      Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, - „A”, „B” lub „D” po uprawomocnieniu się orzeczenia komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy. Osoby te będą posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”), zostaną skreślone z ewidencji wojskowej. Osoby posiadające kategorie zdrowia „E” - nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

      W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (oznaczającego uregulowanie stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od dnia otrzymania orzeczenia zgłosić się w siedzibie kwalifikacji wojskowej lub do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Przeniesienie do rezerwy osób, które spełniły obowiązek stawienia się do kwalifikacji następuje z mocy prawa, co oznacza że nie jest konieczne osobiste stawienie się w tym celu do WKU.

      Zamieszczone przez Marcello01
      zagineła mi książeczka wojskowa co robić z tym tematem ??
      kierunek WKU. Tam dostaniesz drugą książeczkę... i spokojnie możesz liczyć na gratisowy opiexxxol za zgubienie dokumentu :diabelski_usmiech
      PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

      Komentarz

      • Marcello01
        Rider
        • 2009
        • 491
        • Octavia I (1U2)
        • AGP 1.9 SDI 68 KM

        PAOLO ESCO, więc raczej sie nie wybiore do tej siedziby PRL u
        https://www.facebook.com/tapicerekpranie

        Komentarz

        Pracuję...