Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] Naprawa grzałki ogrzewania dodatkowego w wersji CAN

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] Naprawa grzałki ogrzewania dodatkowego w wersji CAN

    eaglemirek, a z płaceniem kartą nie ma problemów bo czytałem że Czesi takowe stwarzają przy kupowaniu winiet.
    Skoda Octavia Kombi 1.9TDi manual '98
    Mercedes W201 190D '92 automatic
    Mercedes W124 300D '93 automatic

  • #2
    [O2] Naprawa grzałki ogrzewania dodatkowego w wersji CAN

    Co prawda to jeszcze nie sezon grzewczy, ale noce coraz zimniejsze więc powinno się niedługo przydać :diabelski_usmiech .

    W większości OII TDI fabrycznie zamontowana jest nagrzewnica elektryczna powietrza o mocy ok. 1000W. Grzałki występują w dwóch wersjach: jedna sterowana po CAN i druga sterowana przez ECU silnika poprzez przekaźniki. Z tymi drugimi w zasadzie nie ma problemów. Natomiast w wersji CAN często pojawia się uszkodzenie:

    - Element grzejny ogrzewania dodatkowego -Z35- przerwa

    i dogrzewanie nie działa. Można oczywiście wymienić nagrzewnicę na używkę ( 150-200 pln ) ale nie ma pewności, że nie wystąpi ta sama usterka. Nowa raczej nie wchodzi w grę, bo cena jest zaporowa ( 1600 pln ).

    Opis błędu sugeruje bezpośrednie uszkodzenie samego elementu grzejnego ( grzałki ), ale nie jest to prawda. Problem leży w elektronice sterującej nagrzewnicą.
    Poniższy opis naprawy dotyczy sytuacji, gdzie nagrzewnica jest widoczna w VCDS i zgłasza błąd elementu grzejnego ( Z35 ).

    Do naprawy niezbędne jest wyjęcie nagrzewnicy z samochodu. Chyba gdzieś na forum już to było ( jak znajdę to podlinkuje, jak nie to zrobię jakiś krótki opis ).

    Po wyjęciu nagrzewnicy i zdjęciu górnej plastikowej obudowy widzimy coś takiego ( fotka zapożyczona od kogoś )



    Teoretycznie płytkę z elektroniką można zdemontować, ale jest to bardzo trudne i ryzykowne a do naprawy całkowicie niepotrzebne więc zostaje tak jak na fotce ( ja miałem akurat zdjętą więc następne foty pokazują samą płytkę, ale nie sugerujcie się tym; ma zostać na swoim miejscu na nagrzewnicy).

    Problemem powstaje ( tak podejrzewam ) z przyczyn "ekologicznych", czyli zastosowania bezołowiowego lutowia ( "cyny" ). Grzałka generalnie składa się z trzech sekcji grzejnych, każda sterowana oddzielnym układem elektronicznym + wspólny zasilacz, mikroprocesor i bufor szyny CAN (wszystko na wspólnej płytce ). Jako radiator dla elementów elektronicznych służy aluminiowa obudowa grzałki. Jednak jak widać na focie powyżej płytka ( a więc i radiator ) jest różnej szerokości w różnych miejscach a uszkodzenie powstaje właśnie w tej najwęższej części po lewej stronie ( podejrzewam, że tam radiator osiąga najwyższą temperaturę ).

    Konkretnym winowajcą jest rezystor, zaznaczony na poniższej fotce czerwoną strzałką.




    Pod wpływem wysokiej temperatury miejsca jego lutowania ulegają "korozji" ( robi się tzw. "kasza" ) i tworzy się mikropęknięcia ( czerwone kreski na fotce poniżej ), które powodują przerwę w obwodzie sterowania sekcji grzałki. Rezystor najczęściej trzyma się wówczas tylko na kropli kleju, która znajduje się po nim. Wystarczy podważyć go paznokciem i zwyczajnie odpada.



    Naprawa polega na ponownym przylutowaniu ( lub jeśli nie ruszaliśmy rezystora na ponownym przelutowaniu ) wyprowadzeń ( najlepiej porządną ołowiową cyną + dodatkowo jakiś topnik). Czasem wyprowadzenia rezystora są tak utlenione, że trzeba je delikatnie oskrobać przed lutowaniem.
    Ja dla pewności robiłem to samo z rezystorami pozostałych dwóch sekcji grzejnych ( zielone strzałki na drugiej fotce ) i rezystorach zasilacza ( żółte strzałki ) niemniej we wszystkich trzech naprawianych nagrzewnicach problem był tylko z tym jednym w najwęższej części elektroniki.

    Po przelutowaniu zakładamy plastikową obudowę, montujemy w aucie, kasujemy błąd VCDS-em i cieszymy się ciepełkiem chwile po odpaleniu silnika ( oczywiście przy spełnieniu innych warunków niezbędnych do jej działania czyli temp./rpm/ itp ).

    UWAGA!
    Naprawiłem w ten sposób 3 szt. nagrzewnic ( brak błędów po naprawie i możliwość wykonania testu w VCDS ), ale żadna z nich nie była jeszcze testowana w ciągłych warunkach zimowych ( temat wyszedł w tym roku na wiosnę ). Podejrzewam jednak, że nie będzie z tym problemu, bo przyczyna uszkodzenia jest ewidentna i naprawa powinna być skuteczna.

    Jak komuś się uda to niech daje znać w tym temacie.

    Miłego dłubania :diabelski_usmiech
    Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
    Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

    Komentarz


    • #3
      Napewno się przyda. Mam nadzieję, że w ELSA znajdę opis demontażu grzałki.

      Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
      Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
      Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

      Komentarz


      • #4
        TUTAJ i TUTAJ masz instrukcję jak się tam dostać. A TUTAJ całą instrukcję montażu w aucie.
        Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
        Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

        Komentarz


        • #5
          Kowal, dzięki za opis naprawy. Mam gdzieś na półce w garażu swoją starą grzałkę-jak będę miał więcej wolnego, to obejrzę ją i spróbuję naprawić

          Komentarz


          • #6


            Dodam, że zdjęcie obudowy plastikowej nie jest łatwe

            Niektóre nagrzewnice, nie są widoczne na magistrali - do tego też przydałby się sposób naprawy :szeroki_usmiech
            albo grzeją od razu po podłączeniu napięcia
            ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
            ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
            poprzednie modele:
            ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
            ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
            O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

            Komentarz


            • #7
              Znalazłem instrukcję montażu w ELSA:

              ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs

              [ Dodano: Pią 14 Wrz, 12 09:10 ]
              I grzałka naprawiona, błędy skasowane.Kowal 2002 super opis. Z moją instrukcją montażu będzie łatwiej.
              Dla osób mających climatronic ustawiamy temperaturę na maxa, gdyż pod nią jest jeszcze jedna śróbka do odkręcenia nagrzewnicy.

              Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
              Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
              Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

              Komentarz


              • #8
                Jestem po udanej naprawie
                Cztery godzinki, dwa piwka i gotowe
                Dzięki Ci kowal 2002 za instrukcję

                Komentarz


                • #9
                  gradek, WABAS,
                  Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                  Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez krzynol
                    Dodam, że zdjęcie obudowy plastikowej nie jest łatwe
                    niestety tak jest
                    Górna obudowa układu scalonego jest niby zamontowana poprzez dwa zaczepy do dolnej części. Zaczepy znajdują się bezpośrednio pod łapkami z otworami do montażu nagrzewnicy. Niestety zaczepy te są z twardego plastiku i relatywnie cienkie. Trzeba naprawde uwazać żeby ich nie wyłamać. Ja za pierwszym podejściem je połamałem. Ale jak tak się stanie to nie ma co się martwić, imho wogóle one sa nie potrzebne, tak mocno trzymają się siebie górna i dolna część obudowy. Trzymają się one siebie dobrze dlatego, że górna część obudowy na około, wzdłuż swoich krawędzi posiada wyżłobienie, w które wchodzi zgrubienie z dolnej części. Ja swoją grzałkę rozbierałem przy użyciu dwóch dość szerokich śrubokrętów. Zacząłem od wyłamania zaczepów (nie celowo). Później podważałem naprzemiennie śruboketami idąc od zaczepu zlokalizowanego obok śrub +/- (wydaje mi się, że od tej strony łatwiej było rozmontować obudowę). Poniżej zdjęcie jak wygląda górna część obudowy z widocznym wyżłobieniem. Daje je ponieważ często jest tak że jak się zobaczy jak coś jest zbudowane to wiadomo jak podejść do demontażu. Może komuś się przyda.

                    ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs

                    Komentarz


                    • #11
                      Do otwierania obudowy można użyć narzędzia, które każdy powinien mieć w domu czyli... ... noża kuchennego ( nie takiego "ostrego" tylko takiego do masła, najlepiej bez ząbków ). Jest wystarczająco sztywny a "ostrze" choć nie "tnie" to jest wystarczająco ostre, żeby wsunąć je w szczelinę pomiędzy plastikami.
                      Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
                      Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

                      Komentarz


                      • #12
                        WITAM!

                        DZIĘKUJĘ Kolego kowal 2002, operacja zakończona powodzeniem, choć warto zauważyć, że górna pokrywka plastikowa na elektronice jest klejona w 4 miejscach + 2 zaczepy, niestety jeden zniszczony, ale błąd znikł i kaloryfer ) grzeje.

                        Pozdrawiam.
                        CZESZKI OD ZAWSZE... )
                        Historia choroby ): Forman 135L, Felicia 1,6 GLX, Octavia I TDI 1,9 SLX, Octavia II TDI 1,9 Ambiente - skasowana , Octavia IIFL TDI 1,9 Ambiente

                        Komentarz


                        • #13
                          A ja będę nudny i tutaj znowu zapytam czy ktoś nie ma do odsprzedania grzałki ale tej starszej wersji przed FL :diabelski_usmiech
                          NajtFukinPatrol North-West

                          UNIDEN 510 XL + ML145

                          BYŁ ASZ
                          PÓŹNIEJ BYŁ BKD
                          BYŁA TEŻ CEGA
                          A TERAZ JEST SUPERB CBBB
                          MAMY NOWEGO KANDYTATA DO OCP,MA JUż JEDENAŚCIE LAT !!!!!!!!!!

                          Komentarz


                          • #14
                            w swoim aucie mam nagrzewnice elektryczną i jest wszystko ok. ojciec ma taki sam samochód, ten sam silnik, nawet lepsze wyposażenie, auto o rok młodsze i ta nagrzewnica mu nie grzeje albo jej nie ma.

                            Jak można ją włączyć w VCDS ?

                            z góry wielkie dzięki za pomoc

                            Komentarz


                            • #15
                              po co ją włączać skoro fizycznie jej nie ma. jak się nie mylę o się włącza gdzieś w Cent. Elect, gdzieś to tam widziałem, ale nie pamiętam dokładnie gdzieś w Long Code nie pamiętam który bit. jak się nie mylę
                              CZESZKI OD ZAWSZE... )
                              Historia choroby ): Forman 135L, Felicia 1,6 GLX, Octavia I TDI 1,9 SLX, Octavia II TDI 1,9 Ambiente - skasowana , Octavia IIFL TDI 1,9 Ambiente

                              Komentarz


                              • #16
                                no własnie nie wiadomo czy jej nie ma. myślałem ze była montowana w każdym TDI

                                Komentarz


                                • #17
                                  od mniej więcej 2007 są nowe nagrzewnice montowane, bez elektroniki
                                  i nie da się jej w VCDS'ie zobaczyć - tylko organlopetycznie
                                  ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                  ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                  poprzednie modele:
                                  ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                  ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                  O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    moje auto jest z 2007 roku i je ma a ojca jest z 2008 i nie grzeje nic ;(

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      buzzer11,

                                      Najlepiej zrobić Autoscan w VCDS'ie i wtedy okaże się czy jest nagrzewnica CAN. Ja właśnie w ten sposób dowiedziałem się o jej istnieniu u siebie. No chyba, że jest ta nowsza, tak jak krzynol pisze.

                                      A propos, moją nagrzewnicę tez dopadła opisywana w temacie przypadłość, ale dzięki instrukcji już jest naprawiona i grzeje :szeroki_usmiech
                                      Cieszę się bardzo, bo z kilku źrodeł słyszałem, że zima ma być w tym roku konkretna :diabelski_usmiech
                                      Jest: VW Passat B6 04.2010 2.0 TDI CR CBBB (170KM/350Nm) http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=88468;
                                      a do zadań miejskich: VW Lupo 1.4 AUD MY2004 (60KM/116Nm seria)
                                      Była: O1 L&K kombi 1.9 TDI AHF 2001/2002 (160KM/356Nm by ECU Project)
                                      O2 kombi 4x4 1.9 TDI BXE 2006 (147KM/345Nm by ECU Project)

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Nowszą wersję bez elektroniki to można chyba zobaczyć w blokach pomiarowych silnika, numer 14 lub okolica.
                                        http://chomikuj.pl/lusob/VCDS
                                        Trochę plików do VCDS, zapraszam

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          ojciec ma auto od nowości od 2008r i jeszcze nigdy mu ta nagrzewnica nie działała.
                                          Dziwił się że u mnie po chwili już jest ciepło w kabinie a temperatura silnika nawet nie dygnęła .

                                          Zastanawiam się czy jego auto ma taką nagrzewnice ale z drugiej strony czytając posty to od 2007 roku wszystkie miały więc sam już nie wiem.

                                          @adaś a u ciebie ta nagrzewnica w ogóle wcześniej działała czy kupiłeś auto z niedziałającą nagrzewnicą i podczas diagnostyki okazało się że ją masz?

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Najprościej chyba jednak pochylić się nieco i spojrzeć czy nie idą od nagrzewnicy 2 zajebiście grube przewody w kierunku grodzi, ewentualnie zdjęć boczek tunelu. I wszystko stanie się jasne. Jak nie będzie to CAN to można ją zobaczyć w blokach pomiarowych silnika, jak pisze 16D., tyle że u mnie grupa 214 i okolice.
                                            Pozdrawiam
                                            Marcin

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              buzzer11,

                                              U mnie działała od zakupu, ale o jej istnieniu dowiedziałem się z forum i Autoscana. Tej jesieni zaczęła walić błędami, ale po przelutowaniu tego co trzeba już jest ok.
                                              Jest: VW Passat B6 04.2010 2.0 TDI CR CBBB (170KM/350Nm) http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=88468;
                                              a do zadań miejskich: VW Lupo 1.4 AUD MY2004 (60KM/116Nm seria)
                                              Była: O1 L&K kombi 1.9 TDI AHF 2001/2002 (160KM/356Nm by ECU Project)
                                              O2 kombi 4x4 1.9 TDI BXE 2006 (147KM/345Nm by ECU Project)

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Moje 2.0 TDI ma jednak w bloku pomiarowym 16 jakieś dane odnośnie tego ogrzewania dodatkowego, wycinek z lbl:
                                                016,0,Auxiliary Heating
                                                016,1,Generator Load,,Range: 0.0...100.0 %
                                                016,2,Auxiliary Heating,Shut-Off Conditions,xxxxxxx1 = Coolant Temparature above 80.0 °C\nxxxxxx1x = Generator Malfunction\nxxxxx1xx = Battery Voltage too Low\nxxxx1xxx = Engine Speed too Low\nxxx1xxxx = Start Delay active\nxx1xxxxx = System Malfunction [Coolant Temp. Sensor (G62) OR Intake Air Temp. Sensor (G72) FAULTY]\n1xxxxxxx = Ambient Temperature above 5.0 °C
                                                016,3,Heating Element,Activation,1x - Relay for Coolant Preheat. (High Output - J360) activated\nx1 - Relay for Coolant Preheat. (Low Output - J359) activated
                                                016,4,Supply Voltage,(Terminal 30),Range: 0.0...20.0 V\nSpecification: 13.0...15.0 V
                                                http://chomikuj.pl/lusob/VCDS
                                                Trochę plików do VCDS, zapraszam

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  jak bede u niego to zajrze i zobaczę czy to ma zamontowane ale z drugiej strony gdyby miał to napewno by mu to działało (atko kupił nowe z salonu).

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X