Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Turbina w 1.4 TSI

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Hmm, zdaje sie turbo bez vnt, nie moze sie tak "przycinac" tylko powinno sie widowiskowo "wysrac" :P

    Wiec, moze samo turbo ok, tylko sterowanie turbo cos nawala, nie wiem czy tam jest jakies WG czy co?

    Komentarz


    • Zamieszczone przez Tippo
      Hmm, zdaje sie turbo bez vnt, nie moze sie tak "przycinac" tylko powinno sie widowiskowo "wysrac" :P

      Wiec, moze samo turbo ok, tylko sterowanie turbo cos nawala, nie wiem czy tam jest jakies WG czy co?
      Tak też usłyszałem w ASO, że dokładnie jest to błąd sterownika turbo, który niestety jest integralnym elementem turbiny i nie ma możliwości jego naprawy. W związku z tym aby usunąć usterkę ASO może tylko wymienić całe turbo. Dodali też, że oni nie mogą w tym "dłubać' - czy dlatego, że się nie da, czy też może dlatego, że mają takie zalecenie aby wymieniać cały alement a nie rozbierac go i łatać - tego nie wiem.
      A jest możliwa naprawa/wymiana samego sterownika?

      Komentarz


      • w moim Fiorino 1.3MJ bez VNT jak się tak przycinał (łapał notlaufy) to zatarty było siłownik turbiny, podjedź do jakiegoś warsztatu co robi turbodiesle mimo, że masz TSI to powinni ogarnąć temat.
        service by Auto Tar

        Komentarz


        • Zamieszczone przez koz
          Tak też usłyszałem w ASO, że dokładnie jest to błąd sterownika turbo, który niestety jest integralnym elementem turbiny i nie ma możliwości jego naprawy. W związku z tym aby usunąć usterkę ASO może tylko wymienić całe turbo. Dodali też, że oni nie mogą w tym "dłubać' - czy dlatego, że się nie da, czy też może dlatego, że mają takie zalecenie aby wymieniać cały alement a nie rozbierac go i łatać - tego nie wiem.
          A jest możliwa naprawa/wymiana samego sterownika?
          Wszak wymieniaczy ci u nas dostatek, wymienic to mozna samemu, pewno silniczek jest elektryczny nie na podcisnienie, moze dobry fachowiec by to ogarnal, dobrych w aso prozno szukac :/

          Komentarz


          • Witam,

            jak pisałem wcześniej też mam ten problem. Pojawia się raczej przy ostrym przyspieszaniu i dużym zapotrzebowaniu na moment obrotowy. Zauwżyłem też, że objawy są silniejsze przy dobrze nagrzanym silniku, a jeśli jadę do pracy i robię 10km to nie odczuwam problemu. Powody probkemu mogą być w:
            1) niewłaściwe sterowanie turbiną na podstawie błednych danych (może któryś z czujników działa ale podaje trochę odmienne wartości) i wtedy sterownik odpuszcza nadmiar ciśnienia przesterowując zawór spustowy na dolocie (tzw. BOV). A może jako takie oprogramowanie, które niewłaciwie steruję turbiną (któreś z wielkości, których sterownik się uczy są niewłaciwe?),
            2) problemy mechaniczne. W tym wypadku myślałem, że to będzie zawór upustowy za sprężarką (BOV - cena ok 150PLn, sam wymieniłem, 3 minuty), wymieniem go.... chyba jest ciut lepiej ale nie jest dobrze. Może też być zawór upustowy za turbiną lub kierownica - tam jeszcze nie zaglądałem. Jeśli problem jest tam to niestety trzeba całą turbosprężakę wymienić, bo cały zawór jest zintegrowny z kolektorem - trend naszych czasów - głupota. Sprężarka coś ok 2500 PLN nowa, mozna samemu wymienić jak ma się parę kluczy. Oczywiście jakiś przyzwoity mechanik będzie lepszy niż ASO. Zresztą każdemu odradzam Skoda ASO, jak auto po gwarancji.
            Auto mam po gwarancji, 55.000 km.
            jak w wolnej chwili znajde powód problemu to poinformuję.

            Powodzenia w rozwiązywaniu usterki.
            Pozdr
            Undziak

            Komentarz


            • Chłopaki, mam 1.4 TSI 122 KM z przebiegiem około 46kkm od 03.2010. Kiedyś zauważyłem lekkie szarpanie - nierówną pracę turbo (tak ja to oceniam) - jak miałem auto mocno załadowane itp. Zgłaszałem w ASO jak był na gwarancji ale nic nie wskurałem.
              W tym tygodniu załadowany bagarzami i pasarzerami zauważyłem jeszcze mocniejsze szarpanie na 3, 4, 5 i 6 biegu do obrotów około 3200. Wracając do domu nagle problem znikł. Jedyna rzecz jaka się zmieniła to temperatura zewnętrzna.
              Jadąc do szczyrku w 37 na zewnątrz szarpało jak cholera. Jadąc do Zakopca w 28 szarpło mniej. Wracając do domu przy 18 nie szarpało a jak w południe rozgrzało się do 26 znów lekko szarpało.
              Piszę to bo właśnie to samo usłyszałem na TNV Turbo programie Jazda Polska w odcinku 11/12 z 2012 roku, że w wysokich temperaturach turbo dostarcza o wiele mniej powietrza i dlatego dzieją się różne chocki klocki.
              Teraz po rozpakowaniu auta, jadąc samemu i przy temperaturach około 20-25 stopni jadąc pod górkę nie szarpie - więc jest tak jak zawsze.
              Uważam że u mnie wszystko jest ok. Zwróćcie uwagę jak to u was się odbywa bo być może że przy naszej małej turbinie może się okazać że TTTM.
              Czołem.

              Komentarz


              • Też u siebie zauważyłem, że przy zimniejszym silniku lub niższej temp. zewn. auta zachowuje się normalnie. Ale jak jadę w dłużeszj trasie lub jest gorąco to spada ciśnienie doładowania w zakresie 2000-3000 rpm i odczuwam to jako "falowanie mocy". Na dolocie są dwa czujniki (zintegrowany cisnienia i temp). Jeden jest przed przepustnicą drugi tuż przed dolotem. Oba mierzą czy przypadkiem cisnienie lub temp. nie jest zbyt wysoka (ochrona komponentów przed uszkodzeniami) dlatego wtedy odpuszczane jest ciśnienie i auto słabiej przyspiesza. Pytanie czy tak być powinno - nie wiem jakie były założenia konstrukcyjne, ale mi się to nie podoba. Jest jeszcze zawór sterujący N75, który reguluje ciśnieniem doładowania poprzez upuszczanie spalin (zmniejsza się ilość spalin napędzających turbiną a tym samym sprężarkę). tak krótko i teoretycznie.
                Jak znadę czas i ochotę to będę chciał rozebrać ten zaworek N75 (dochodzi do niego parę przewodów pneumatycznych - może cos tam jest nie tak i źle steruje turbosprężarką).
                Spróbuj popatrzeć.
                Jak auto na gwarancji to ja bym naciskał tych "specjalistów"... bo jeśli tak ma być to niech odpowiedzą na pismie. Mi się to nie podoba.

                Komentarz


                • co do szatpania to moze konczyc sie turbo . bo zawsze im zimniej tym auto lepiej chodzi jesli chodzi o turbo.


                  moc auta wzrasta o kilka procent (nawet 10%) podczas zimnej aury. widac to szczegolnie w silnikach z turbo,. a zwlaszcza w dieslach . (one potrzebuja wiecej powietrza)

                  w le mans audi zawsze rano szybciej kreca kółka (byla na ten temat nawet dluzsza wypowiedz komentatow.)


                  jest to fizyka
                  zimniejsze powietrze zajmuje mniejsza objetrosc. wiec wiecej go wchodzi do silnika.
                  przez co jest wieksza moc.po to zreszta zostal wynaleziony intercooler (majacy za zadanie schlodzic powietrze doprowadzane do silnika)

                  Komentarz


                  • Kończyć się może życie Co może się "kończyć" w turbinie? Jeśli turbosprężarka jest po dużym przebiegu to owszem, nieszczelności i wycieki oleju do komory turbiny czy sprężarki i objawy jak najbardziej widoczne na zewnatzrz. Jeśli inne elementy (czy to zawór upustoy czy kierownica) to cały czas byłby kłopot. A jeśli kłopot pojawia się w określonych warunkach i nie zawsze to raczej byłbym skłonny wskazać na elementy sterujące turbosprężarką. Chyba że pod pojęciem "kończenia się turbo" masz na myśli popsuty jeden z zaworków. Niestety w ASO mają chyba zbyt mało kompetencji lub po prostu wyciagają pieniądze z ludzi i wymieniają cały zespół - wtedy zadziała.
                    Rzecz w tym, aby ktoś wskazał źródło kłopotów i wtedy może się okazać, że jakiś zaworek za 150 PLN lun przewód pneumatyczny za 10PLN był winny - taki ktos będzie wtedy specjalistą. Niedługo będą nam mówić w ASO, że trzeba cały silnik wymieniać... a my będziemy płacić.
                    Na temat fizyki lepiej nie dyskutujmy Niższa temp to większa gęstość powietrza a nie mneijsza objętośc (to takie masło maślane). Silnik tak czy inaczej kontroluje ilość powietrza (przepływomierz w warunkach dynamicznych a tak normalnie ilośc paliwa jest dobierana z map sterownika na podstawie cisnienia doładowania). Turbosprężarka ma taką cechę, że w pewnym stopniu reguluje zmiany wynikające z poziomem nad poziomem morza. A jeśli wspominasz o wyścigach, to tam nie ma takich ograniczeń w momencie więc korzysta się z maksymalnych możliwości silnika w związku z czym wpływ zimnego powietrza jest odczuwalny (piszę skrótowo bo dużó by opowiadac).

                    Komentarz


                    • Nie wiem jak tam u innych forumowiczów ale u mnie jest tak jak było na samym początku. Jeszcze nigdy nie jechałem tak zawalonym autem w takich temperaturach dlatego śmiem twierdzić że w MOIM PRZYPADKU jest ok.
                      Ale też mogę się zgodzić z opinią że diabeł może tkwić w szczegułach tych kilku mierników temperatury i ciśnienia no i ten nieszczęsny N75 + przewody.
                      Konstrukcja naszej turbo jest prosta jak cep - nie tak jak w innych dieselach. Pozatym jest mała co defakto może mieć znaczenie że w gorących warunkach poprostu niedomaga. I tu może się pojawić logiczne wytłumacenie dlaczego za turbiną jest dość spora przestrzeń stanowiąca "AKUMULATOR" powietrza, który jest napełniany prze turbinę, która stanowi tutaj raczej coś w rodzaju pompy.
                      Podejżewam, że gdyby turbo byłaby beżpośrednio podłączona to kolektorów ssących jak w innych motorach wówczas w większym stopniu byśmy odczuwali falowanie.

                      Komentarz


                      • Tak jak pisałem wcześniej wymiana turbiny kończy problem, kto ma gwarancję niech wymienia jak najszybciej. Przyjdzie zima i problem ustąpi. Tak było u mnie...

                        Co do obciążenia- uwypukla tylko ten problem, który występuje cały czas.

                        Załadowane auto pod dach, Chorwacja, pod górę, 39 st, od 2 tyś (niżej nie miałem sumienia) szła płynnie bez najmniejszego szarpnięcia. Oczywiście nie tak bystro jak bez obciążenia, ale to już wynika z fizyki...
                        Przed wymianą turbo też wymyślałem dużo usprawiedliwień dla mojej turbiny.

                        Komentarz


                        • Zgadzam się w 100%, wymian turbosprężarki likwiduje problem. Można samochód wymienić co niedługo uczynię ale to ze względu na większe wymagania
                          Nie zmienia to faktu, że jeśli komuś skończyła się gwarancja to raczej nie chce wydawać 5.000 PLN w ASO lub kupować turbosprężarkę za około 2.500 PLN i samemu się bawić, skoro właściwa przyczyna to może być drobiazg za 150 PLN. Myslę, że warto poznać przyczynę aby inni uzytkownicy (ci po gwarancji) nie musieli płacić bez sensu dużych pieniędzy za coś co nie było źródłem problemu.

                          Komentarz


                          • Z tego co misiul prawi można się skoncentrować tylko i wyłącznie na turbinie i na komponentach które są razem z nią wbudowane.
                            Mam nadzieje, że znajdą się jakieś sprawne mechaniory, którzy to "NIEROZBIERALNE" też będą reperować - tak jak niewymienialne tuleje w wahaczach w A4, A6 i passatach też się wymieniało.

                            Komentarz


                            • niestety dopadl mnie tez problem nierównomiernego przyspieszania w zakresie 1800 - 2500 obrotów, bylem tydzien temu w ASO w Zgorzelcu na przegladzie gwarancyjnym swojej octawi , zglosilem ten problem panu z obsługi. Po wykonaniu przeglądu pan powiedzial mi ze mechanik przejechal sie autem po miescie i nie stwierdzil zadnych nieprawidlowosci , skasował mnie 1108 pln za przegląd i do widzenia panu, ja powiedzialem ze tak tego nie zostawie bo autem jezdzi sie tragicznie , wczesniej mialem 1.2 tsi i takich problemów z przyspieszaniem nie bylo, a teraz wyprzedzic kogokolwiek na 4 biegu lub wyzszym to jest tragedia. Powiedzialem ze teraz nie mam czasu bo auto służy mmi codziennie do pracy ale jeszcze tu przyjade to reklamować, ale pan upierał sie że to moje subiektywne odczucia i ze napewno ten typ tak ma. Co radzicie?

                              [ Dodano: Wto 20 Lis, 12 13:23 ]
                              dodam ze w karcie przeglądu napisali ze zadne blędy im nie wyskoczyły na komputerze
                              Napisane za pomocą batonika KitKat

                              Komentarz


                              • exportsubripp, jak przebieg? męcz temat póki gwarancja, po mieście ? to trzeba mieć minimum 3 lub 4 bieg czyli takie prędkości kótrych oni po mieście nie rozwiną jadąc od świateł do świateł ;-)
                                dlaczego nie siedziałes obok prowadzącego auto serwisanta.
                                może jedz do innego ASO.
                                kiedyś była seria TSI : 135KM/217Nm a potem było 156KM/267Nm
                                http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=57585&start=0

                                teraz 240KM 4x4 Boxer turbo mruczek.
                                http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...350597#1350597

                                Komentarz


                                • Zamieszczone przez jamesbondzio
                                  exportsubripp, jak przebieg? męcz temat póki gwarancja, po mieście ? to trzeba mieć minimum 3 lub 4 bieg czyli takie prędkości kótrych oni po mieście nie rozwiną jadąc od świateł do świateł ;-)
                                  dlaczego nie siedziałes obok prowadzącego auto serwisanta.
                                  może jedz do innego ASO.
                                  .
                                  przebieg malutki, to pierwszy przeglad gwarancyjny, nie siedzialem obok serwisanta bo tylko zapytali mnie czy wyrazam zgode na jazde testową ale pozniej zabrali auto i kazali przyjsc za 4 godziny
                                  Napisane za pomocą batonika KitKat

                                  Komentarz


                                  • OK, to następnym razem masz prawo zastrzec że jazdy testowe tylko w obecności właściciela ;-)
                                    napisz jeszcze jakie trasy robisz? czy tylko miasto czy może od czasu do czasu jakas trasa.?
                                    mozesz tez spróbowac przegonić troche autko na trasie wkręcając kilka razy mocniej na obroty.

                                    tak czy inaczej jak masz gwarancje to męcz ASO. wszystkie zgłoszenia musisz miec na piśmie..
                                    kiedyś była seria TSI : 135KM/217Nm a potem było 156KM/267Nm
                                    http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=57585&start=0

                                    teraz 240KM 4x4 Boxer turbo mruczek.
                                    http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...350597#1350597

                                    Komentarz


                                    • Zamieszczone przez jamesbondzio
                                      to trzeba mieć minimum 3 lub 4 bieg czyli takie prędkości kótrych oni po mieście nie rozwiną jadąc od świateł do świateł ;-)
                                      Oj wiesz... oni tam mają fachowców - profesjonalistów...

                                      exportsubripp, nie odpuszczaj, nie odkładaj na później. Będą cię zwodzić do oporu. Bierz wszystkie papierki ze sobą za każdym razem, tzn kopię zgłoszenia i komentarz przy odbiorze - jawnie zgłaszaj, że masz uwagi po odbiorze. Po przeglądzie domagaj się wpisu, że zgłaszasz uwagi. Domagaj się jazdy innym 1.4 TSI albo niech Ci pokażą, że jedzie tak samo...

                                      Finalnie, tak jak pisał jamesbondzio, może inne ASO?

                                      Jako podsumowanie, to jest k****a wojna :twisted: Trzeba niestety mocno walczyć o swoje i być tak naprzykrzającym się klientem jak to tylko możliwe... Oni nigdy nic nie widzą i niczego nie słyszą.

                                      Komentarz


                                      • Zamieszczone przez exportsubripp
                                        dodam ze w karcie przeglądu napisali ze zadne blędy im nie wyskoczyły na komputerze
                                        no i to jest super fajna sprawa, przecież jak sprężarka źle pompuje to wcale nie musi być żadnych błędów, trzeba prześledzić logi i wyciągnąć ewentualnie wnioski, tylko, że to już wymaga większej wiedzy i doświadczenia, a tak to dokąd się coś konkretnie nie wysra to możecie sobie porozmawiać o subiektywnych odczuciach, współczuję...
                                        saport techniczny baj DGW
                                        była BKD+DSG '05 120kkm
                                        była BXE '08 190kkm
                                        no i nie ma :-)

                                        Komentarz


                                        • Witam,

                                          miałem ten problem. Zgłaszałem (niestety ustnie) na gwarancji to kierownik seriwsu we Wrocławiu wymyślił teorię o tym, że komputer musi coś przeliczać i dlatego tak nierównomiernie przyspiesza.... woła o pomstę do nieba, że tacy ludzie pracują. I jeszcze podkreślał, że wie co mówi - kompletny brak wiedzy (nie chcę już tego publicznie nazywać wprost). Sam zacząłem zmieniać elementy od sterowania turbiny i nie pomogło. Ostatnim elementem został zawór upustowy spalin. Niestety jest on zintegrowany z obudową turbosprężarki i trzeba wymienić całą turbosprężarkę. Teraz wszytsko integrują i drobiazg do naprawy wiąże się z wymianą sporego i drogiego elementu.
                                          Zauważ (o ile Twój problem tkwi w zaworze upustowym), że problem z nierównomiernym przyspieszaniem masz na 4 5 lub 6 biegu i dodatkowo im wyższa temp. zewnętrzna lub po prostu im wyższa temp silnika (turbiny) tym większy problem. Otóż zawór upustowy jest łożyskowany w kolektorze (części obudowy turbiny) i wszystkie elementy muszą być wykonane z pewną dokłądnością (tolerancją). Nie wiem jakie są użyte materiały (zapewne różne). Wraz ze wzrostem temp spalin elementy te ulegają rozszerzaniu i jeśli tolerancje (czytaj pasowanie luźne) było niewłaściwe na przykłąd na skuteg tolerancji wykonania to potem zawór w postaci klapki nie może się zamykać/otwierać bo jest "ciasny" przy wysokich temp. i dodatkowo zaciera się.
                                          Co powinieneś zrobic:
                                          1) zgłosić się do innego serwisu, zgłosić usterkę i oczywiście mieć wszystko na papierze,
                                          2) umówić się na jazdę, wcześniej dobrze rozgrzej silnik i przejedź się poza miasto (niestety teraz problem będzie mniej dolegliwy bo jest zimno, latem jest łatwiej go wykazać),
                                          3) Poinformuj "fachowców", że tego typu usterki były na forum i najczęściej trzeba było wymieniać turbosprężarkę, choć problem tkwi w małym drobiazgu (u mnie w historii błędów był problem z zamykaniem zaworu upustowego - zawór sterowny miechem pneumatycznym),
                                          4) Auto masz na gwarancji, więc nie możesz za nic płacić, a jeśli zapłaciłeś to domagaj się zwrotu za niesłusznie pobrane pieniądze.
                                          Nie wykluczam wady w zaworze N75 czy zaworze blow off, ale ja je wymianiałem i nie pomogło.
                                          Raz latem w lipcu goniłem dość szybko autostradą i w pewnym momencie straciłe moc.. jechał max 130 km/h i nie więcej. Następnego dnia problem zniknął - przyczyną... przy wysokich temp zawór upustowy się otworzył i nie chciał przymknąć przez co silnik pracował praktycznie jako wolnossący... brak mocy.
                                          Jakby co pisz na PW. Ważne, abyś miał dowody zgłaszanego problemu a wtedy nawet po gwarancji Skoda Ci pomoże. Jeśli sewis nie pomoże to kontaktuj się ze Skodą Polska.
                                          Sorki zadługi laborat

                                          Pozdr
                                          Undziak

                                          Komentarz


                                          • exportsubripp, zamiast do Zgorzelca podjedz parę metrów dalej,do Goerlitz tam Cię nie oleją

                                            Komentarz


                                            • Zamieszczone przez słoń
                                              exportsubripp, zamiast do Zgorzelca podjedz parę metrów dalej,do Goerlitz tam Cię nie oleją
                                              a za gramanicą będą serwisować kupiony w polsce sprzęt na polskich tablicach?

                                              Komentarz


                                              • a za gramanicą będą serwisować kupiony w polsce sprzęt na polskich tablicach?
                                                Oczywiście :!: Ja serwisuje w Czechach



                                                CB Harry II ASC + Triflex

                                                Pozdrawiam Mirek!!

                                                Komentarz


                                                • Zamieszczone przez słoń
                                                  exportsubripp, zamiast do Zgorzelca podjedz parę metrów dalej,do Goerlitz tam Cię nie oleją
                                                  a tam mówią po naszemu? Do goerlitz mam rzut beretem
                                                  Napisane za pomocą batonika KitKat

                                                  Komentarz


                                                  • Zamieszczone przez exportsubripp
                                                    Zamieszczone przez słoń
                                                    exportsubripp, zamiast do Zgorzelca podjedz parę metrów dalej,do Goerlitz tam Cię nie oleją
                                                    a tam mówią po naszemu? Do goerlitz mam rzut beretem
                                                    Napisz maila, zadzwoń, spytaj Jak będą mieli kogoś mówiącego po polsku to z pewnością się dogadasz... jak nie po polsku to może po angielsku...

                                                    Komentarz

                                                    POWRÓT NA GÓRĘ
                                                    Pracuję...
                                                    X