Budujemy Dom z OCP

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Tobi77
    Rider
    • 2012
    • 509
    • Octavia I combi (1U5)
    • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

    Panowie, może któryś z Was jest albo może polecić kogoś na Górnym Śląsku:
    - do badań geotechnicznych
    - geodetę z uprawnieniami
    - kier-bud
    - ogólnie jakieś inne przydatne kontakty przy budowie domu
    Ruda Śląska.
    Moja Octavia

    Komentarz

    • wesol
      Rider
      • 2008
      • 689

      Dobra ja sie poddaje. Jak kots chce to moze a jak ktos ma dwie lewe rece to chyba jednak nie moze sie wybudowac w rosadnej cenie. Mi tylko kiedys kolega raz powiedzial ze jak sie sam budujesz ( brak kasy zmusza do wykonywania wiekszoscirobut samemu) to musisz byc głupi albo nie znac sie na zegarku.

      Co do warunkow bydowy to nie chce mi sie wypowiadac bo i ojciec kupujac teren pod budowe wiedzial ze dany grunt jest dzialka rolnicza i trzeba tez miec ot na uwadze z emusi sie wypowiedziec w tej kwesti agencja rynku rolnego. Jakos wieksozsc kupuje ziemie i sie budują. Wydaje mi sie ze przesadzaja niektoryz ze piwnica to 1/2 kosztów. Piwnica nie musi byc tez wykonczona na tip top odrazu. Najlepiej jak sie ktos wezmie za zrobienei parteru tak by dalo sie mieszkac na glowe nie padalo, ogrzewanie bylo itp. Mozna tez konczyc dom przez kolejne 5 lat. Cegly to pisalem z emozna sobie nawet z ogloszen z kauflandu czasami wyczytac ze ktos sprzedaje. Nie wszystko trzeba miec zaraz ze sklepu pachnace i nowe. Akurat u rodzisow podba mi sie to ze maja dwie lazienki tak jak ja mam u siebie ale jeszcze pomysleli i ojciec ma prysznic w piwnicy. jak cos robi u siebie w pomieszczeniu gdzie ma tokarnie itp sprzety to nie musi zasyfiony wchodzic do gory. Kominek chyba na fotkach byl i to czesc raczje rekreacyjna bo moj dzieciak lubi sobie patrzec na ogien i ojciec moj jako dziadek zawsze mu rozpala choc troche w kominku. Ja jestem cieplolubny i umnie musi byc w domu 23 stopnie. Fakt ze przy tradysyjnym piecu CO trzeba sie tez troszke zmeczyc bo i opal miec i palic w piecu i czasami wynosic popiół no ale koszty napewno sa mneijsze jak gazu czy innych mediów. Ja tylko żałuje ze nie mam wlasnej studni. Wlasna woda tez by mi pasowala i pdolac ogród i umyć fure itp.
      G4 ASZ + oraz sharan AUY +++ by TUNE UP

      Komentarz

      • sebastian7905
        RS
        • 2009
        • 3488
        • Volkswagen
        • CFGB 2.0 TDI CR RS 170 KM

        Zamieszczone przez wesol
        Dobra ja sie poddaje. Jak kots chce to moze a jak ktos ma dwie lewe rece to chyba jednak nie moze sie wybudowac w rosadnej cenie.
        no nareszcie zrozumiał ,słuchaj nikt do Ciebie nie pije ,ale fakt jest taki ,że skaczesz z kwiatka na kwiatek ,teraz piszesz ,że nie trzeba wykańczać ,no i jest OK ,każdy orze jak może ,ale my piszemy o całkowitych kosztach ,wiec nie odbiegajmy od tematu .Fajnie ,że ojcu się udało wybudować systemem gospodarczym ,bo co ugrał to jego.

        Zamieszczone przez wesol
        Najlepiej jak sie ktos wezmie za zrobienei parteru tak by dalo sie mieszkac na glowe nie padalo
        Dobre rozwiązanie ,strasznie niewygodne , ale jak nie ma innego wyjścia jedyne

        Zamieszczone przez wesol
        Wydaje mi sie ze przesadzaja niektoryz ze piwnica to 1/2 kosztów.
        przegięcie ,nie wydaje mi się aby ktoś kto umie liczyć budował piwnicę w takiej cenie ,ja bym zrezygnował i postawił coś obok (jezeli działka pozwoli)

        Zamieszczone przez wesol
        ojciec kupujac teren pod budowe wiedzial ze dany grunt jest dzialka rolnicza i trzeba tez miec ot na uwadze z emusi sie wypowiedziec w tej kwesti agencja rynku rolnego.
        raczej badania geologiczne ,przynajmniej ja takie muszę robić i wtedy wiadomo jaki grunt jest pod spodem

        Zamieszczone przez wesol
        Jakos wieksozsc kupuje ziemie i sie budują.
        na wszystkim da sie wybudować ,tylko czasami budowa piwnicy w danym miejscu jest nieopłacalna
        Sebastian
        Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie ,po pewnym czasie zauważasz ,ze świni się to podoba
        Jest Passat B7 Highline by sebastian7905
        Była Black ELEGANCE by sebastian7905
        Wczasy nad morzem - klik

        Komentarz

        • wesol
          Rider
          • 2008
          • 689

          Ja tu nei dyskutuje o przypadkach ekstremalnych poprostu. Chyba ze unas na zachodniopomorskim jest inaczej. unas nie ma zalewania podtapiania itp spraw. 90 % gruntow nie stanowi problemu pod zabudowe. Moj ojciec nie robl systemem robienia wszystkiego samemu. Tka jak pisalem nie mial zbytnio czasu by to ogarniac. Ma za duzo zlecen na schody by to samemu ogarniac. Pryzjezdzial tylko by skontrolowac czy dobrze robia czy miny jakiej nie ma. A byla juz wlansie taka jak kopali fundamenty pod garaz pod wyalanie lawy. Plytko podkopali i nei dokopali sie do piasku tlko chcieli wylewac na czarnej ziemi. Dlatego tez pytalem co i jak. Sasiad rodzic a zarazem ojciec mojej kolezanki to taki gosc co raz ze ma GEomape czyli jest geodeta t tez jest jednym z wlascicieli Asprodu- taka siec neiduza piekarni, cistkarni i tez byl na tej dzialce kiedys to mowil co i jak i robil pomiary. Owszem za to nie musial ojciec placic ale naprawde to nei tak ze 50% mial za free. Sami tylko wylalismy betonowe schody do piwnicy to to tylko dobra wkretarka i troche desk i robisz szalunek i wylewasz a fachowcy z ato biora okolo 6-7 tys zl. wiec naprawde szkoda kasy bylo. Jelsi chodiz o wykonczeniowke to nawet ojciec sam nei robil lazienek, kuchni czy scian i sufitow. Jedynei co to sami sobie zrobilisy parkiet wszedzie debowy i schodyz debowe bo tak jak mowilem ojciec jest stolarzem i mamay wlasny tartak, suszarni kilka., parzelnie itd itd. Klody tylko zesmy sobie kupili sosnowe by po przetarciu byly na dach ale czy ja wiem czy to jakas duza oszczednosc byla z tego.
          Dla mnie brak piwnicy to powazny problem ani gdzie schowac rowerow, łopat, narzedzi itd ani nawet przetwory jakies itd. Pralke mam miec w jakims pokoju?? Po co jak mam w piwnicy i tam tez suszarnie na ciuchu bo po co mam miec wilgoc w domu w pokojach. Mam dwie lazienki z ubikacjami a mam jeszcz epoddasze niezagospodarowane a tam jest gdzies ze dobre 25 m2. 4 pooje na gorze na dole mam w zasadzie jeden duzy salon kuchnie, lazienke, przedpokoj to nie liczy sie w zasadzie.
          G4 ASZ + oraz sharan AUY +++ by TUNE UP

          Komentarz

          • smer
            RS
            • 2008
            • 2021
            • Octavia II (1Z3)
            • BKD 2.0 TDI 140 KM

            Zamieszczone przez Tobi77
            Panowie, może któryś z Was jest albo może polecić kogoś na Górnym Śląsku:
            - do badań geotechnicznych
            - geodetę z uprawnieniami
            - kier-bud
            - ogólnie jakieś inne przydatne kontakty przy budowie domu
            Ruda Śląska.
            Wal do mnie na priv.
            Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

            Piszę poprawnie po polsku.

            Komentarz

            • no_fear
              Rider
              • 2010
              • 501
              • Octavia II combi (1Z5)
              • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

              ello
              czy ktoś tu ogarnia (dobrze) temat kominków ? :wink:
              Ja jestem kompletnie zielony w temacie - nigdy nie miałem okazji żadnego użytkować -> całe życie w bloku... :roll:

              Jest sobie bliźniaczek z takim łoo salonem i kuchnią (w lewym górnym rogu komin, z dolotem):


              Kominek ma dogrzewać / ogrzewać salon - czyli ograniczyć wydatki na grzanie gazem
              + chętnie dogrzać 2 pomieszczenia nad salonem.

              Poczytałem trochę i wiem, że pasowała by mi profi akumulacja - dokładam rzadko, "grzeje" całą dobę 8)

              ale prawdziwa akumulacja (wkład+obudowa) to 15-20tyś... :?

              Ktoś coś w temacie ? :wink:
              www.SPAmobile.pl

              Komentarz

              • hubert78
                RS
                S_OCP Member
                • 2007
                • 1576

                Na dogrzanie spokojnie zwykły najzwyklejszy wkład kominkowy wystarczy.
                Górę możesz "zasilić" ciepłym powietrzem z nad kominka (po obudowaniu ciepło z przestrzeni rury kominowej wyprowadzisz na górę - UWAGA to rozwiązanie ma jeden minus - cały kurz który zostanie zassany z salonu pójdzie do góry).
                Dodatkowo musisz pamiętać o doprowadzeniu - powierza z zewnątrz do kominka, oraz o kratce wentylacyjnej kolo kominka.

                Komentarz

                • Rok z Bagien
                  L&K
                  • 2010
                  • 1172

                  Zamieszczone przez no_fear
                  ale prawdziwa akumulacja (wkład+obudowa) to 15-20tyś... :?
                  I tego nie przeskoczysz, chyba że coś samemu.

                  Tu masz coś przyzwoitego, powinno do małego salonu i kuchni w zupełności wystarczyć, a i te kilkaset kg coś tam ciepła zatrzyma.

                  dobrepiece.pl - urządzenia grzewcze, materiały instalacyjne i budowlane, akcesoria

                  Komentarz

                  • no_fear
                    Rider
                    • 2010
                    • 501
                    • Octavia II combi (1Z5)
                    • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                    Zamieszczone przez hubert78
                    ...cały kurz który zostanie zassany z salonu pójdzie do góry
                    wiem dlatego to mnie mocno zniechęca...
                    Zamieszczone przez hubert78
                    Dodatkowo musisz pamiętać o doprowadzeniu - powierza z zewnątrz do kominka
                    nie muszę pamiętać - dolot powietrza już jest (napisałem wcześniej) :wink:
                    Zamieszczone przez Rok z Bagien
                    Zamieszczone przez no_fear
                    ale prawdziwa akumulacja (wkład+obudowa) to 15-20tyś... :?
                    I tego nie przeskoczysz, chyba że coś samemu.

                    Tu masz coś przyzwoitego, powinno do małego salonu i kuchni w zupełności wystarczyć, a i te kilkaset kg coś tam ciepła zatrzyma.

                    http://www.dobrepiece.pl/category.php?id_category=6
                    taki kaflak odpada - nie podoba nam się

                    idea / zasada działania "ciepłych kominków" mocno mi odpowiada, ale ceny miażdżą :cry:
                    dorzucam wieczorem do pieca i całą noc ciepło promieniuje...

                    Absolutny max jaki mogę przeznaczyć na kominek to 8-10tysi :roll:
                    www.SPAmobile.pl

                    Komentarz

                    • krzynol
                      RS
                      S_OCP Member
                      • 2007
                      • 10923
                      • Superb II combi (3T5)
                      • ASV 1.9 TDI VP 110 KM
                      • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                      no_fear, ja mam tak dokładnie z kominkiem rozwiązane w salonie
                      dodatkowo grzeje pokoje nad salonem i z boku - wystarczająco
                      z kurzem nie wiem, bo mi nic nie kurzy u góry
                      za to mówiono mi, że wyloty będą okopcone, też nic takiego nie ma miejsca
                      mam radiatory i zasys powietrza prawie pod samym sufitem, może dlatego

                      rozpalam w piątek po południu, grzeję w weekend, a rano w poniedziałek jest już wypalony, ale odudowa jeszcze ciepła
                      zazwyczaj o północy dokładam 3-4 szczapy, o 8 rano jest wystarczająco żaru, aby rozpalić kolejne drewna
                      oczywiście w niedzielę wieczorem odpowiednio mniej dokładam
                      w ciągu dnia jedno polanko na parę godzin i się tli

                      całkiem niezła akumulacja
                      ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                      ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                      poprzednie modele:
                      ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                      ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                      O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                      Komentarz

                      • no_fear
                        Rider
                        • 2010
                        • 501
                        • Octavia II combi (1Z5)
                        • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                        Zamieszczone przez krzynol
                        no_fear, ja mam tak dokładnie z kominkiem rozwiązane w salonie
                        dodatkowo grzeje pokoje nad salonem i z boku - wystarczająco
                        z kurzem nie wiem, bo mi nic nie kurzy u góry
                        za to mówiono mi, że wyloty będą okopcone, też nic takiego nie ma miejsca
                        mam radiatory i zasys powietrza prawie pod samym sufitem, może dlatego

                        rozpalam w piątek po południu, grzeję w weekend, a rano w poniedziałek jest już wypalony, ale odudowa jeszcze ciepła
                        zazwyczaj o północy dokładam 3-4 szczapy, o 8 rano jest wystarczająco żaru, aby rozpalić kolejne drewna
                        oczywiście w niedzielę wieczorem odpowiednio mniej dokładam
                        w ciągu dnia jedno polanko na parę godzin i się tli

                        całkiem niezła akumulacja
                        czyli masz zwykły kominek konwekcyjny ?
                        jaki wkład ?
                        obudowa kominka "ciepła" czy zwykła ?
                        zasys powietrza pod sufitem - czyli nie masz dolotu z zewnątrz ?
                        www.SPAmobile.pl

                        Komentarz

                        • Rok z Bagien
                          L&K
                          • 2010
                          • 1172

                          Zamieszczone przez no_fear
                          idea / zasada działania "ciepłych kominków" mocno mi odpowiada, ale ceny miażdżą :cry:
                          dorzucam wieczorem do pieca i całą noc ciepło promieniuje...

                          Absolutny max jaki mogę przeznaczyć na kominek to 8-10tysi :roll:
                          Kup sobie:
                          wkład


                          Do tego nasadkę:


                          Do tego cegły szamotowe, mogą być z rozbiórki.
                          Weź kumatego, starego, zwykłego murarza (wychowanego na cegle) niech Ci obuduje ten wkład z nasadką stosując odpowiednie zaprawy wg założonego przez Ciebie wyglądu/projektu. Ważna jest dylatacja, by cegła nie stykała się z wkładem lub nasadką.

                          Na to mogą iść okładziny jakie chcesz np. tynki, kamień - wg upodobań.
                          Jest szansa na zamknięcie się w 10 kPLN i w miarę przyzwoitą akumulację.

                          Komentarz

                          • krzynol
                            RS
                            S_OCP Member
                            • 2007
                            • 10923
                            • Superb II combi (3T5)
                            • ASV 1.9 TDI VP 110 KM
                            • CFHC 2.0 TDI CR 140 KM

                            no_fear,coś takiego z wyglądu, tylko mam zabudowany do sufitu
                            podstawa ze schowkiem na drewno jest zajebista, do tego obsługuję kominek w postawie stojącej


                            chodziło mi o zasys powietrza do rozprowadzenia ogrzewania na piętro
                            powietrze do spalania jest z zewnątrz i wychodzi kratką pod kominkiem
                            ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                            ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                            poprzednie modele:
                            ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                            ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                            O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                            Komentarz

                            • Tobi77
                              Rider
                              • 2012
                              • 509
                              • Octavia I combi (1U5)
                              • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

                              Panowie jaki jest realny koszt zakupu i instalacji pompy ciepła? Planowany dom niskoenergetyczny 100m z ogrzewaniem podłogowym.
                              Moja Octavia

                              Komentarz

                              • Rok z Bagien
                                L&K
                                • 2010
                                • 1172

                                Tobi77, trudny temat, masa czynników wpływa na cenę:
                                - moc (akurat przy PC ma to duże znaczenie, wypadałoby solidnie obliczyć obciążenie cieplne budynku, najlepiej pełne OZC)
                                - gruntowa ? jeśli tak to wymiennik pionowy, czy poziomy ? jak dużą masz działkę ?
                                - powietrzna ? (trzeba uwzględnić hałas, który w gęstej zabudowie może sąsiadom i Tobie przeszkadzać oraz to, że jednostka zewn. jest narażona na czynniki atmosferyczne)
                                - polska, chińska, markowa ? (pewne uproszczenie, bo bebechy PC mogą pochodzić od różnych producentów)

                                Rozrzut może być od 12 kPLN za chińską powietrzną PC do 40-50 kPLN za Stibel, Nibe, IVT z pionowym wymiennikiem ciepła.

                                2 najsensowniejsze metody:
                                1. powietrzna PC np. Panasonica, Daikina, Mitsubishi, Atlantica,
                                2. gruntowa Ekontech, Ecopol plus wykonanie poziomego wymiennika samemu (jak jest działka).

                                Komentarz

                                • Tobi77
                                  Rider
                                  • 2012
                                  • 509
                                  • Octavia I combi (1U5)
                                  • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

                                  Miałaby być tania i na malutkiej działce (440m). Czyli pewnie tylko powietrzna, faktycznie takie głośne? Rozważam jako opcję, jeszcze nie zdecydowałem czym ogrzewać, chcę tylko zgłębić temat.
                                  Moja Octavia

                                  Komentarz

                                  • Rok z Bagien
                                    L&K
                                    • 2010
                                    • 1172

                                    Najlepiej podjechać do kogoś kto ma i posłuchać.
                                    Można posłuchać pod marketami.
                                    Można na YT


                                    Dramatu nie ma, ale mam znajomych, którzy mają Daikina i są z tego powodu skonfliktowani z sąsiadem. :?

                                    Komentarz

                                    • Tobi77
                                      Rider
                                      • 2012
                                      • 509
                                      • Octavia I combi (1U5)
                                      • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

                                      Dzięki Roku. Szczerze to chyba bym ocipiał jakby mi to tak cały czas buczało. Ja mam działkę 440 m więc siłą rzeczy jesteś cały czas w pobliżu domu.
                                      Moja Octavia

                                      Komentarz

                                      • Rok z Bagien
                                        L&K
                                        • 2010
                                        • 1172

                                        Tobi77,
                                        1. zbuduj dom na płycie fundamentowej 20 cm. xps 300 lub 500,
                                        2. ściany zewn. beton komórkowy plus 25 cm. szarego styropianu
                                        3. okna z 3 szybami montowane w warstwie ocieplenia i z dobrym uszczelnieniem,
                                        4. dach - 30 cm. dobrej wełny plus szczelne ułożenie folii paroszczelnej (ewentualnie 40 cm. wełny na stropie jak jest to dom parterowy)
                                        5. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja)

                                        Dom pochłonie Ci, przy pewnej ilości błędów wykonawczych (trudno ich uniknąć), ok. 5000 kWh energii na ogrzewanie i ok. 800 kWh/osoba na ciepłą wodę użytkową (CWU) - na rok.
                                        Przy 3 osobach to k. 7500-8000 kWh.
                                        Przy prądzie w taniej taryfie to od 2250 zł. do 2400 zł. na rok. Czyli ok. 200 zł. miesięcznie. I nie kiwniesz przy tym palcem....

                                        Komentarz

                                        • ksyniu22
                                          Ambiente
                                          • 2010
                                          • 119

                                          Zamieszczone przez Tobi77
                                          Panowie jaki jest realny koszt zakupu i instalacji pompy ciepła? Planowany dom niskoenergetyczny 100m z ogrzewaniem podłogowym.
                                          nie rzucę Ci konkretnymi kwotami ale u mnie w zakładzie mają pompę ciepła, ostatnio był do niej ktoś z serwisu no to mówię mu żeby mi powiedział tak szczerzę z jego punktu widzenia jakie oszczędności są z tego i jeśli zlecić to firmie która to zrobi, serwisować to regularnie itd. to koszta NIGDY się nie zwrócą...

                                          Komentarz

                                          • Enriquez
                                            RS
                                            • 2009
                                            • 7685
                                            • Superb III (3V3)

                                            Moim zdaniem zabawa w pompę ciepła bez dofinansowania z Unii, to taka fanaberia pro-eko.
                                            Podobnie jak budowa domów pasywnych. Ja rozumiem, że można się chcieć uniezależnić od ruskich, ale bez przesady - 50000 PLN nie wydam na gaz przez 20 lat.
                                            Pozdrawiam
                                            Marcin

                                            Komentarz

                                            • Waciak
                                              Ambiente
                                              • 2010
                                              • 173

                                              Zamieszczone przez Rok z Bagien
                                              Tobi77,
                                              1. zbuduj dom na płycie fundamentowej 20 cm. xps 300 lub 500,
                                              2. ściany zewn. beton komórkowy plus 25 cm. szarego styropianu
                                              3. okna z 3 szybami montowane w warstwie ocieplenia i z dobrym uszczelnieniem,
                                              4. dach - 30 cm. dobrej wełny plus szczelne ułożenie folii paroszczelnej (ewentualnie 40 cm. wełny na stropie jak jest to dom parterowy)
                                              5. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja)

                                              Dom pochłonie Ci, przy pewnej ilości błędów wykonawczych (trudno ich uniknąć), ok. 5000 kWh energii na ogrzewanie i ok. 800 kWh/osoba na ciepłą wodę użytkową (CWU) - na rok.
                                              Przy 3 osobach to k. 7500-8000 kWh.
                                              Przy prądzie w taniej taryfie to od 2250 zł. do 2400 zł. na rok. Czyli ok. 200 zł. miesięcznie. I nie kiwniesz przy tym palcem....
                                              Brawo Dokładnie tak będę budował domek tylko że 300 metrów
                                              Życie zaczyna się po...wyżej 4 tyś obrotów

                                              Komentarz

                                              • Tobi77
                                                Rider
                                                • 2012
                                                • 509
                                                • Octavia I combi (1U5)
                                                • AHF 1.9 TDI VP 110 KM

                                                Dzięki, plan u mnie jest taki (wszystko może się jeszcze zmienić, na razie architekt pracuje):
                                                1. Fundament jeszcze nie wiem jaki, raz że szkody górnicze, dwa że jeszcze rozważam budowę piwnicy, choć to zależy co tam architekt wymyśli, poza tym w niedzielę badania geotechniczne - zobaczymy co pokażą.
                                                2. Ściany z silikatów + wełna mineralna.
                                                5. Rekuperacji raczej nie będzie, silikat pomaga zachować dobre warunki temperaturowe i wilgotność. Chociaż kiedyś była w planie, tak jak i piwnica - czas pokaże.
                                                Moja Octavia

                                                Komentarz

                                                • Yacca
                                                  Ambiente
                                                  • 2011
                                                  • 119

                                                  Inny temat ale jak najbardziej związany z budową - jak zabezpieczyć się przed dwukrotnym sprzedaniem (tego samego dnia) działki?
                                                  W internecie nic nie znalazłem, znajomi też nie wiedzą.
                                                  Notariusz proponuje aby w umowie był 5-dniowy termin zapłaty - czy gdy zobaczę mój wpis w KW wtedy przeleję pieniądze. Ale to jest potencjalne niebezpieczeństwo dla sprzedającego bo ja przed zapłatą mogę sprzedać działkę.
                                                  Czy ktoś to przerobił i zna rozwiązanie dobre zarówno dla kupującego jak i sprzedającego?

                                                  Komentarz

                                                  • Enriquez
                                                    RS
                                                    • 2009
                                                    • 7685
                                                    • Superb III (3V3)

                                                    W świecie biznesu nazywa się to gwarancją bankową. Nie wiem, jak to jest w przypadku działki. Polega to na tym, że kasę przelewasz do niezależnego banku a z chwilą wykonania umowy jest ona przekazywana sprzedającemu. Dzięki temu Ty nie wywiniesz mu numeru ani on Tobie.
                                                    Pozdrawiam
                                                    Marcin

                                                    Komentarz

                                                    Pracuję...