Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] [O2][FL] - Dołożenie czujnika deszczu i zmierzchu

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • tu macie lusterka, nówki sztuki:

    Link
    Pozdrawiam
    Marcin

    Komentarz


    • Enriquez, nie są chyba kompletne. Brakuje maskownicy na przewody.

      [ Dodano: Sob 14 Kwi, 12 20:09 ]
      Założylismy z Enriquezem u mnie czujnik i lusterko fotochrom, wszystko działa. Niestety ze względu na brak czasu korytko przewodów zostalo podłożone między podsufitkę i szybę i pręży, chyba również na lusterko bo drży w czasie jazdy.

      A z tego co widziałem z ulicy w innych autach powinna być zrobiona dziura w podsufitce i wpuszczone korytko w podsufitkę przez wyciętą dziurę. Boję się trochę ciachać dziurę w podsufitce nie wiem czy na coś tam nie natrafię. Mam też maskownicę na tą dziurę.

      Robił ktoś może taką operację?

      Komentarz


      • Zamieszczone przez krzynol
        errata dla O2 FL:
        pin 3 czujnika - (magistrala LIN) - wtyczka B 52pinowa biała w bordnetzie pin 33 przewód liliowy

        jak będzie kilka liliowych to trzeba zidentyfikować ten w pinie 33, niestety
        We wtyczce B znalazłem tylko jeden liliowy

        Dziś pogoda w Łodzi sprzyjała testom RLSa. Mżawka przechodzącą w lekkie opady, pochmurnie. Zwróciło moją uwagę, iż pomimo takiej pogody, czujnik dopiero przy poważniejszym deszczu przełączył światła z DRL na mijania, nawet po mimo przestawienia wyprzedzenia progu przełączania świateł o maksymalną wartość 60% . Co do wycieraczek, hmm, przy najniższej czułości (pokrętło na manetce, najniższa częstotliwość) wycieraczki potrafią nie zareagować na mżawkę, natomiast już na kolejnym progu czułości potrafią machnąć 3 razy pod rząd z największą prędkością wycieraczek. Czy Wasze czujniki też działają trochę nieprzewidywalnie, czy coś sp!@#$%? Przy montażu czujnika coś mnie podkusiło, żeby go delikatnie zwilżyć, ale ponieważ po zamontowaniu widać było plamy wilgoci pomimo dobrego dociśnięcia do szyby, zdemontowałem go, wytarłem szybę i czujnik do sucha, niestety nadal pozostała mi jakby poduszka powietrzna. A może po prostu oczekiwałem ideału, a to tylko prosta automatyka :roll:.
        Pozdrawiam,
        Andys

        Komentarz


        • No właśnie, jak wyżej, czy przy ostatecznym montażu czujnika zwialiście czujnik woda, tak aby się przykleił do szyby. Czy pomiędzy czujnikiem a szyba wypchaliście na całej powierzchni wodę, jeżeli tak to jak to zrobiliście, muszę powiedzieć, że jest to trudne do zrobienia. Może jakiś silikon rozwiązał by sprawę, ciekawe jak to jest robione fabrycznie. Co do kodowania czujnika, muszę się pochwalić, że go założyłem w końcu (czekał na założenie z pół roku lub dłużej) to najlepsze kodowanie u mnie jakie w marę umożliwia prace czujnika to: 00471077 (DEC). Wycieraczki wydaje się, że działają w marę optymalnie, lecz światła chyba zapalają się za późno, znaczy jak jest taka szarówka wieczorkiem, kiedy powinny się zapłać wydaje mi się, że zapalają się za późno. Do tunelu jak się wjeżdża momentalnie system przełącza z dziennych na mijania. :szeroki_usmiech

          Komentarz


          • Andys, jakie masz kodowanie czujnika ?

            Komentarz


            • Zamieszczone przez Andys
              Dziś pogoda w Łodzi sprzyjała testom RLSa. Mżawka przechodzącą w lekkie opady, pochmurnie. Zwróciło moją uwagę, iż pomimo takiej pogody, czujnik dopiero przy poważniejszym deszczu przełączył światła z DRL na mijania, nawet po mimo przestawienia wyprzedzenia progu przełączania świateł o maksymalną wartość 60% :
              Andys, ja mam u siebie RLS w oryginale i zauważyłem, że przełączają się światła dopiero wtedy gdy wycieraczki pracują ciągle czyli jak pada już normalny deszcz i pewnie tak jest to ustawione. jeżeli jest możliwość to zmienić to chętnie bym tak zrobił. Sprawa druga to jak przestanie padać to światła przełączają się nawet po 5 min na dzienne (lub dłużej)
              O III 4x4 2,0TDI Elegance+dynamic+amazing+GSM i inne
              Poprzednia O II FL 2.0 TDI elegance + dynamic

              Komentarz


              • Zamieszczone przez czyzyk64
                Andys, jakie masz kodowanie czujnika ?
                Kodowanie mojego czujnika:
                1E30ED (Hex), 1978605 (Dec)



                Pozdrawiam,
                Andys

                Komentarz


                • Andys, możesz wkleić co tam jest w adaptacjach?

                  Znalazłem to:

                  A030,0,Automatische Fahrlichtschaltung (AFL) Verzцgerungszeit
                  A030,3,Aktueller Wert
                  A030,5,Automatische Fahrlichtschaltung (AFL) Verzцgerungszeit
                  A030,6,Standardwert: 6 = 0.06 s

                  Tu chyba chodzi o szybkość reakcji na zmianę natężenia światła przy założonym progu, więc nie o to o co nam chodzi...

                  A na 80 czy więcej się nie da, bo odpowiadają za to 2 bity = 3 i 4, więc są tylko 4 opcje do wyboru (2 ^ 2) ... :/
                  Pozdrawiam
                  Marcin

                  Komentarz


                  • Andys, mam podobnie ustawione jak u ciebie i całość chodzi mi dobrze, jedynie co mam inaczej , to pierwsza część kodowania , ja ma zamiast jak u Ciebie 1E , to mam 17, to znaczy iz swiatła ustawione sa na +40%, i u mnie zaznaczone mam Byte 0 Bit 0, tzn aby swiatła przełączały sie na mijania przy 140km. Reszta jest bez zmian i czujnik deszczu chodzi mi prawidłowo. Mysle iż wazne jest tez montaz czujnika do szyby, musi dobrze do niej dotykac , aby czujniki odbieraly prawidlowo sygnały. U mnie jest on tak prawie na zasadzie przyssawki ( dałem dobry spreżynowy drucik dociskajacy) może tu jest przyczyna ?

                    Komentarz


                    • Zamieszczone przez czyzyk64
                      Andys, mam podobnie ustawione jak u ciebie i całość chodzi mi dobrze, jedynie co mam inaczej , to pierwsza część kodowania , ja ma zamiast jak u Ciebie 1E , to mam 17, to znaczy iz swiatła ustawione sa na +40%, i u mnie zaznaczone mam Byte 0 Bit 0, tzn aby swiatła przełączały sie na mijania przy 140km. Reszta jest bez zmian i czujnik deszczu chodzi mi prawidłowo. Mysle iż wazne jest tez montaz czujnika do szyby, musi dobrze do niej dotykac , aby czujniki odbieraly prawidlowo sygnały. U mnie jest on tak prawie na zasadzie przyssawki ( dałem dobry spreżynowy drucik dociskajacy) może tu jest przyczyna ?
                      czyzyk64 a światła załączają sie jak u mnie czyli jak wycieraczki zaczynają działać non stop ???
                      O III 4x4 2,0TDI Elegance+dynamic+amazing+GSM i inne
                      Poprzednia O II FL 2.0 TDI elegance + dynamic

                      Komentarz


                      • Zamieszczone przez Enriquez
                        Andys, możesz wkleić co tam jest w adaptacjach?
                        Jutro sprawdzę

                        Znalazłem to:

                        A030,0,Automatische Fahrlichtschaltung (AFL) Verzцgerungszeit
                        A030,3,Aktueller Wert
                        A030,5,Automatische Fahrlichtschaltung (AFL) Verzцgerungszeit
                        A030,6,Standardwert: 6 = 0.06 s

                        Tu chyba chodzi o szybkość reakcji na zmianę natężenia światła przy założonym progu, więc nie o to o co nam chodzi...
                        Tak sobie myślę, że te 0,06 s można by wydłużyć, aby zlikwidować przełączanie z DRL na mijania np. przy przejazdach pod b. krótkimi wiaduktami lub w innych sytuacjach, w których to przełączenie jest praktycznie bez sensu.

                        A na 80 czy więcej się nie da, bo odpowiadają za to 2 bity = 3 i 4, więc są tylko 4 opcje do wyboru (2 ^ 2) ... :/
                        No i d..a zbita

                        Zamieszczone przez czyzyk64
                        Mysle iż wazne jest tez montaz czujnika do szyby, musi dobrze do niej dotykac , aby czujniki odbieraly prawidlowo sygnały. U mnie jest on tak prawie na zasadzie przyssawki ( dałem dobry spreżynowy drucik dociskajacy) może tu jest przyczyna ?
                        Też tak myślę, ale poza tą nieszczęsną poduszką powietrzną, której nie mogę się pozbyć, uwierz że mój żelek od czujnika też przyczepił się na zasadzie przyssawki. Kiedy próbowałem go poprawić, przy zdejmowaniu zastanawiałem się czy nie uszkodzę żelka
                        Pozdrawiam,
                        Andys

                        Komentarz


                        • Zamieszczone przez Andys

                          Tak sobie myślę, że te 0,06 s można by wydłużyć, aby zlikwidować przełączanie z DRL na mijania np. przy przejazdach pod b. krótkimi wiaduktami lub w innych sytuacjach, w których to przełączenie jest praktycznie bez sensu.
                          U mnie na fabrycznych ustawieniach jak przejeżdżam np. pod wiaduktem Widzewska/Piłsudskiego to się nie przełączają. Często nie zapalają się nawet pod wiaduktem na Rzgowskiej - jak jest słonecznie
                          O III 4x4 2,0TDI Elegance+dynamic+amazing+GSM i inne
                          Poprzednia O II FL 2.0 TDI elegance + dynamic

                          Komentarz


                          • JerzyM73, jeśli masz w ORI czujnik deszczu, wrzuć proszę info jak korytko z przewodami od czujnika wchodzi w podsufitkę. Poproszę o fotki jeśli można. Bardzo mi zależy, z góry dziękuję.

                            Co do przełączania, włączają mi się mijania pod wszelkiego rodzaju estakadami, wystarczy że nieba nie widać, jak robi się szarówka też się wlączaję. Ale to kodował mistrz Enriquez i zakodował na maksymalną czułość bo tak ponoć najlepiej.

                            Komentarz


                            • Zamieszczone przez misiul
                              JerzyM73, jeśli masz w ORI czujnik deszczu, wrzuć proszę info jak korytko z przewodami od czujnika wchodzi w podsufitkę. Poproszę o fotki jeśli można. Bardzo mi zależy, z góry dziękuję.
                              Zamiast pisać i wrzucać foty możemy się jutro gdzieś spotkać. napisz na priv to się umówimy
                              O III 4x4 2,0TDI Elegance+dynamic+amazing+GSM i inne
                              Poprzednia O II FL 2.0 TDI elegance + dynamic

                              Komentarz


                              • porównajcie też od razu to drżenie lusterka ...
                                bo mi to spać nie daje

                                [ Dodano: Wto 17 Kwi, 12 08:46 ]
                                Dziś usiadłem nad tym kodowaniem czujnika.
                                W bajcie 01 można ustawić korekcję dla czujnika ŚWIATŁA w zależności od posiadanej szyby. Wartość można wpisać z ręki w zakresie 00 do FF (czyli od 0 do 255).

                                Aktualną wartość jaką widzi czujnik możemy odczytać w Blokach Pomiarowych, grupa 15.
                                Wartość Brightness z pierwszego pola oznacza:
                                7 - całkowita jasność
                                0 - całkowita ciemność

                                Ustawiając wartość na FF spowodujemy, że czujnik będzie myślał że jest mało światła.
                                W moim przypadku dziś o 7.00 przy pełnym słońcu, o ile może być pełne o tej godzinie wartość wynosiła 3 (a powinna być 7)

                                Ustawienie na 00 powoduje, że będzie 7 nawet w pod wiatą.
                                Te 60% z bajtu 00 oznacza przełączenie przy pewnym progu z OFF na ON.
                                Ale nie wiem dokładnie jaka to jest relacja. Tutaj są jeszcze inne warunku do włączenia o których być może jeszcze nie wiem...

                                Zachęcam do eksperymentów.

                                [ Dodano: Wto 17 Kwi, 12 08:48 ]
                                Gdzieś czytałem, że czujnik reaguje na promieniowanie UV, więc ta korekcja w zależności od koloru szyby nabiera jeszcze nowego kształtu...
                                Pozdrawiam
                                Marcin

                                Komentarz


                                • JerzyM73, dzięki za możliwość obejrzenia fabrycznego czujnika deszczu.

                                  Wnioski:
                                  1.Lustro montowane na szybie drży również w ORI. Tyle, że mniej. Dodatkowe drgania powoduje naprężona rynienka od golfa, po jej wyjęciu drgania lusterka takie jak w ORI.
                                  2. Rynienka dla przewodów jest inna niż ta od Golfa V, tj. w skodzie jest wygięta w lekie "U" i wchodzi pod krawędż podsufitki, która ma wycięcie pod rynienkę. W Golf V jest inny profil podsufitki i rynienka (prosta) nie wchodzi przy szybie a w odległości kilku cm w podsufitkę.
                                  3. Jeśli możecie kupujcie zatem ORI zestaw do Skody. Ja teraz myślę jak to przerobić.

                                  Działanie czujnika zmierzchu. Działa świetnie po zakodowaniu przez Marcina, jednak ostatnio w sobotę w słoneczny dzień włączyły mi się mijania.

                                  Komentarz


                                  • Zamieszczone przez misiul
                                    JerzyM73, dzięki za możliwość obejrzenia fabrycznego czujnika deszczu.

                                    Wnioski:
                                    1.Lustro montowane na szybie drży również w ORI. Tyle, że mniej. Dodatkowe drgania powoduje naprężona rynienka od golfa, po jej wyjęciu drgania lusterka takie jak w ORI.
                                    2. Rynienka dla przewodów jest inna niż ta od Golfa V, tj. w skodzie jest wygięta w lekie "U" i wchodzi pod krawędż podsufitki, która ma wycięcie pod rynienkę. W Golf V jest inny profil podsufitki i rynienka (prosta) nie wchodzi przy szybie a w odległości kilku cm w podsufitkę.
                                    3. Jeśli możecie kupujcie zatem ORI zestaw do Skody. Ja teraz myślę jak to przerobić.

                                    Działanie czujnika zmierzchu. Działa świetnie po zakodowaniu przez Marcina, jednak ostatnio w sobotę w słoneczny dzień włączyły mi się mijania.
                                    Ja mam rynienkę od Golfa V. Lusterko mam zamontowane ok 2,5cm niżej, więc rynienka nie dochodzi do podsufitki. Wystające przewody owinąłem tasmą izolacyjną (czarny mat), wsunąłem za podsufitkę i jakoś to wygląda. Oryginalna rynienka od Octavii kosztuje kilkadziesiąt PLN

                                    Co do włączenia się świateł mijania w słoneczny dzień - nie jechałes przypadkiem autostradą z prędkością pow. 140kmph?? :lol:

                                    Komentarz


                                    • to chyba kupie ta rynienke.masz moze jej nr? nie jechalem predkoscia autostradowa tylko wolno po miescie.wylaczyly sie w koncu mijania po okolo 10 minutach.

                                      Komentarz


                                      • Zamieszczone przez misiul
                                        to chyba kupie ta rynienke.masz moze jej nr? nie jechalem predkoscia autostradowa tylko wolno po miescie.wylaczyly sie w koncu mijania po okolo 10 minutach.
                                        W Etce są takie numery dla rynienek:
                                        komplet nr 1
                                        1Z0 857 591 A - długosć 92mm
                                        1Z0 857 594 A - długosć 92mm

                                        komplet nr 2
                                        1Z0 857 593 A - długość 130mm
                                        1Z0 857 594 B - długość 130mm

                                        Komentarz


                                        • Zamieszczone przez misiul
                                          [Działanie czujnika zmierzchu. Działa świetnie po zakodowaniu przez Marcina, jednak ostatnio w sobotę w słoneczny dzień włączyły mi się mijania.
                                          Za radą Enriquez`a pobawiłem się kodowaniem przepuszczalności szyby i kiedy wydawało mi się, że oszukanie czujnika tak, aby rano kiedy jest jeszcze "szaro" na dworze włączał mijania już znalazłem, okazało się, że w ciągu słonecznego dnia wystarczy odpalić auto w cieniu aby włączył mijania, których na dodatek po wyjechaniu z cienia nie chce przełączyć na dzienne. Tak więc, wróciłem do wersji, kiedy dzienne mam (przy moim subiektywnym odczuciu) zbyt wcześnie, ale przynajmniej nie jedżę w słoneczny dzień na mijania. Kodowania sprawdzałem co 5, idąc w dół od 80 (Dec) - 50 (Hex) do 65 (Dec) - 41 (Hex), dodam że wg. opisu z VCDSa ustawienie dla zielonej szyby Octavii to 48 (Dec) - 30 (Hex). Pozostałem teraz na 41 (Hex).
                                          Pozdrawiam,
                                          Andys

                                          Komentarz


                                          • Ja poruszę troche inną sprawę - mianowicie CH i LH.
                                            Zaobserwowałem, że CH i LH mają inny próg załączania niż światła mijania.
                                            Np dziś wracałem do domu około godziny 20.00. Automat przełączył z dziennych na na światła mijania (zrobiło się lekko szaro). Po zaparkowaniu i zamknięciu autka - CH sie nie uruchomiło.
                                            Przed chwilą musiałem zabrać coś z samochodu i LH a potem CH już normalnie zadziałały (a jest już ciemno).

                                            Czy próg reakcji CH i LH da się regulować?

                                            Komentarz


                                            • Progi są inne (np. jak się stoi pod latarnią to światła zapali, natomiast LH już nie), ale wystarczy drugi raz nacisnąć przycisk otwierania i LH zaskoczy...

                                              W sumie logiczne.
                                              Pozdrawiam
                                              Marcin

                                              Komentarz


                                              • Poskładałem na skróconej (o 1 cm) rynience od Golfa V. Przestało drgać , tzn drga delikatnie jak w ORI. Projekt zamknięty, ściemnianie lustra super sprawa.

                                                Mała uwaga: szyba 1Z0845011BQ ma czujnik dość wysoko, wycieraczka na styk omiata jego górną część. Powoduje to nadpobudliwość wycieraczek - ścieka na czujnik rant wytarcia szyby choć jeszcze szyba nie zapadana. Zjawisko występuje przy małych prędkościach i hamowaniu. Jak patrzyłem w golfie to wycieraczka z zapasem 5 cm omiata czujnik i wtedy ta niedogodność nie występuje.

                                                Nie podcinałem również podsufitki, ponieważ efekt podcięcia nawet fabrycznego (widziałem u Jerzego) jest gorszy niż samoistne ugięcie podsufitki na skróconej rynience. Wrzucę foto przy okazji.

                                                Komentarz


                                                • udało mi się dzisiaj zrobić instalację czujnika (dzięki Enriquez) - całość zajęła mi ponad 2,5 godziny :shock:. Natomiast za żadne skarby nie chce mi się utrzymać czujnik przy szybie aby był taki efekt
                                                  .
                                                  W jednej z firm zajmujących się oklejaniem aut dostałem niby specjalną folię do mocowania czujników. Czy taką folię można nakleić na żelek czujnika, żeby się trzymał, bo mój jak przykładam i dociskam do szyby posiada bąbelki powietrza... I nie pomoże tu nic umycie szyby, oczyszczenie żelka czy odtłuszczenie szyby - wyskakują bąbelki...
                                                  "Denerwowanie się to zemsta na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                                                  Komentarz


                                                  • Bąbelki powinny się ulotnić po dniu - dwóch...
                                                    Pozdrawiam
                                                    Marcin

                                                    Komentarz

                                                    POWRÓT NA GÓRĘ
                                                    Pracuję...
                                                    X