Budujemy Dom z OCP

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • 4x4BKF
    L&K
    • 2010
    • 1279

    Zamieszczone przez Big Wojtek
    Zamieszczone przez 4x4BKF
    Big Wojtek, jakiej mocy masz pompę ciepła, jakiego producenta i jaki system? Skąd jest czerpane ciepło?
    Viessmann Vitocal 222, kolektor gruntowy poziomy. Mocy za nic nie mogę sobie przypomnieć ops:
    Vitocal s czy G?? Moc masz na tabliczce a poza tym jakieś papiery chyba masz?? A jaki czynnik?? Masz opcję rewersyjną??

    [ Dodano: Pią 25 Lis, 11 09:26 ]
    Zamieszczone przez parasite
    Raczej ściana 15cm z żelbetu będzie chyba lepszym akumulatorem ciepła niż, 40cm z BK. Te dwie rzeczy się raczej wykluczają, bo jeśli chcemy mieć ścianę, która nam będzie akumulować ciepło to musi ona być gęsta, a co za tym idzie mieć dużo gorsze parametry przenikalności cieplnej.
    Co do reku to raczej na myśli miałem zwykłe domki jednorodzinne do 200m a nie wille :P
    To jak chciałeś mieć takie dobre aku to trzeba może było chałupę z szamotu postawić???
    BTW - 36cm maxa ma podobne zdolności akumulacyjne jak 15cm żelbetu, a dużo lepszą lambdę - a przecież o to chodzi w termoizolacji.

    A w temacie rekuperacji to ja pisałem dokładnie o niewielkich domkach jednorodzinnych. :P :P
    4x4

    Komentarz

    • Big Wojtek
      Rider
      • 2010
      • 440
      • Hyundai

      4x4BKF Twoja fachowość mnie powala :wink: Ja się "znałem" na pompach 4 lata temu jak budowę rozpoczynałem. Teraz wiem gdzie stoi pompa i że w przewodach "jakiś" glikol płynie. Papiery z pompy pewnie są gdzieś na strychu, ale ja w pracy jestem.

      Opcji rewersyjnej nie ma. Panowie mnie przekonali, że zimne powietrze i tak schodzi na dół, więc efektu klimatyzacji raczej nie osiągnę a łażenie po zimnych kafelkach to nic przyjemnego. Nie zagłębiałem się dalej, bo stwierdziłem, że ta pompa kosztuje mnie wystarczająco dużo.

      Komentarz

      • 4x4BKF
        L&K
        • 2010
        • 1279

        Zamieszczone przez Big Wojtek
        4x4BKF Twoja fachowość mnie powala :wink: Ja się "znałem" na pompach 4 lata temu jak budowę rozpoczynałem. Teraz wiem gdzie stoi pompa i że w przewodach "jakiś" glikol płynie. Papiery z pompy pewnie są gdzieś na strychu, ale ja w pracy jestem.
        Fachowość powiadasz :shock: :?: He, he Ja się dopiero uczę, więc pytam jak laik

        To jak wrócisz z pracy to zajrzyj na strych jak możesz bo po prostu chciałbym wiedzieć.
        4x4

        Komentarz

        • parasite
          L&K
          • 2011
          • 1368

          [ Dodano: Pią 25 Lis, 11 09:26 ]
          Zamieszczone przez parasite
          Raczej ściana 15cm z żelbetu będzie chyba lepszym akumulatorem ciepła niż, 40cm z BK. Te dwie rzeczy się raczej wykluczają, bo jeśli chcemy mieć ścianę, która nam będzie akumulować ciepło to musi ona być gęsta, a co za tym idzie mieć dużo gorsze parametry przenikalności cieplnej.
          Co do reku to raczej na myśli miałem zwykłe domki jednorodzinne do 200m a nie wille :P
          To jak chciałeś mieć takie dobre aku to trzeba może było chałupę z szamotu postawić???
          BTW - 36cm maxa ma podobne zdolności akumulacyjne jak 15cm żelbetu, a dużo lepszą lambdę - a przecież o to chodzi w termoizolacji.

          A w temacie rekuperacji to ja pisałem dokładnie o niewielkich domkach jednorodzinnych. :P :P
          Proponuje czytać ze zrozumieniem. Ściana nośna ma 15cm, a reszta to ocieplenie. U tej ściany wynosi 0,11. Czyli ma podobne zdolności akumulacyjne, ale na pewno ściana z MAXa nie będzie miała lepszej lambdy.
          AGR 112KM, 232Nm
          Subaru Impreza GH 2.0 150KM

          Komentarz

          • 4x4BKF
            L&K
            • 2010
            • 1279

            parasite,
            To może ja zaproponuję w rewanżu pisanie tego co się rozumie, bo napisałeś coś takiego:

            "bo jeśli chcemy mieć ścianę, która nam będzie akumulować ciepło to musi ona być gęsta, a co za tym idzie mieć dużo gorsze parametry przenikalności cieplnej."

            O to chodzi, że taka ściana będzie miała gorsze parametry oporu cieplnego, co za tym idzie mniej ciepła będzie zatrzymywać. To tak jakby napisać że pojazd zużywający 12l/100km ma lepsze parametry zużycia paliwa niż ten który zużywa 8l/100km.
            Przenikalność cieplna a opór cieplny to dwie różne rzeczy, powiązane ze sobą ale o zupełnie odwrotnym znaczeniu.

            To oczywiste że ściana z maxa (0,56) czy komórkowego (0,16) będzie miała lepszą lambdę niż żelbet (1,70)

            I tak idąc za kalkulatorem np. Cekol



            Opór cieplny ściany żelbetowej 15cm wynosi 0,09 a przenikalność 11.33
            Opór cieplny ściany z betonu komórkowego wynosi 0,94 (10x lepiej) a przenikalność 1.07 czyli też 10x
            Opór cieplny ściany z maxa wynosi 0.27 a przeniklaność 3.73

            BTW Żelbet +30cm styropianu daje U na poziomie 0,13


            Skoro pomyliłeś opór cieplny z przenikalnością to nie dziwię się że kiedy napisałem o kubaturze 450m3 odebrałeś moja słowa jako opis "willi" o powierzchni 450m2
            4x4

            Komentarz

            • AdamB
              RS
              S_OCP Member
              • 2007
              • 8028
              • Octavia IV (NX3)
              • DKZA 2.0 TSI 190 KM

              Panowie poczytajcie sobie http://www.ekoenergia.polska-droga.p...-pcianach.html
              Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

              Komentarz

              • parasite
                L&K
                • 2011
                • 1368

                Zamieszczone przez 4x4BKF
                parasite,
                To może ja zaproponuję w rewanżu pisanie tego co się rozumie, bo napisałeś coś takiego:

                "bo jeśli chcemy mieć ścianę, która nam będzie akumulować ciepło to musi ona być gęsta, a co za tym idzie mieć dużo gorsze parametry przenikalności cieplnej."

                O to chodzi taka ściana będzie miała gorsze parametry oporu cieplnego, co za tym idzie mniej ciepła będzie zatrzymywać.
                Przenikalność cieplna a opór cieplny to dwie różne rzeczy, powiązane ze sobą ale o zupełnie odwrotnym znaczeniu.

                To oczywiste że ściana z maxa (0,56) czy komórkowego (0,16) będzie miała lepszą lambdę niż żelbet (1,70)

                I tak idąc za kalkulatorem np. Cekol



                Opór cieplny ściany żelbetowej 15cm wynosi 0,09 a przenikalność 11.33
                Opór cieplny ściany z betonu komórkowego wynosi 0,94 (10x lepiej) a przenikalność 1.07 czyli też 10x
                Opór cieplny ściany z maxa wynosi 0.27 a przeniklaność 3.73

                BTW Żelbet +30cm styropianu daje U na poziomie 0,13


                Skoro pomyliłeś opór cieplny z przenikalnością to nie dziwię się że kiedy napisałem o kubaturze 450m3 odebrałeś moja słowa jako opis "willi" o powierzchni 450m2
                Kilka linijek wcześniej sam zacytowałeś: Ja tam uważam, że najlepiej zrobić jak najcieńsza ścianę, a dać jak najgrubszą warstwę styropianu.
                Za szybko piszę oraz czytam. Oczywiście chodziło mi o opór, a kubatura jakoś mi umknęła.

                Jednak bez sensu jest liczyć na akumulowanie ciepła przez mur jednowarstwowy. Od zewnątrz musi być jak największe ocieplenie po to, żeby mur nie oddawał zgromadzonego ciepła na zewnątrz. Dlatego lepiej jest zrobić cienką, ale bardzo wytrzymała ścianę, za to bardzo dobrze ocieploną na zewnątrz. Chociaż niektórzy twierdzą, że ocieplanie na zewnątrz jest bez sensu i powinno się ocieplać od środka. Zresztą każdy robi jak uważa :P
                AGR 112KM, 232Nm
                Subaru Impreza GH 2.0 150KM

                Komentarz

                • AdamB
                  RS
                  S_OCP Member
                  • 2007
                  • 8028
                  • Octavia IV (NX3)
                  • DKZA 2.0 TSI 190 KM

                  Chociaż niektórzy twierdzą, że ocieplanie na zewnątrz jest bez sensu i powinno się ocieplać od środka. Zresztą każdy robi jak uważa :P
                  Jest taka zasada że ocieplenie daje się od strony zimnej a nie gorącej w domach ze względu nawet na akumulację ciepła (a wogóle to izolacje wstawiasz przed stroną przed którą się chronisz) . Druga sprawa to względy konstrukcyjne jak i szczelność termiczna budynku. Ocieplenie wewnątrz Ci tego nie gwarantuje jak i i ocieplenie wkładane do wewnątrz ściany trójwarstwowej.
                  Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                  Komentarz

                  • smer
                    RS
                    • 2008
                    • 2021
                    • Octavia II (1Z3)
                    • BKD 2.0 TDI 140 KM

                    Panowie, powiedzcie mi, czy tak to powinno wyglądać?
                    schemat

                    Moje pytania:
                    1. Rozumiem, że w przypadku wykonania instalacji w taki sposób, oba układy będą funkcjonowały prawidłowo, tzn. kominek będzie pracował w układzie otwartym, a kocioł gazowy w zamkniętym?

                    2. Oczywiście można olać cwu z kominka i pociągnąć ją z pieca gazowego dwufonkcyjnego? Bo przecież w upały nie będę hajcował w kominku...

                    3. Jaką sprawność może posiadać taki wymiennik płytowy?

                    4. W jaki sposób zabudować w takim układzie kilkuset litrowy zasobnik, pozwalający na akumulowanie nadwyżki ciepła z kominka? Wydaje mi się, że nie będzie problemem zabudowa takiego baniaka gdzieś pomiędzy kominkiem, a pompą (a dokładniej - punktem pomiaru temperatury na pompie)? A może akumulowanie ciepła z pieca gazowego też jest konieczne? Czy obieg pieca gazowego też powinien mieć jakiś bufor bezwładności, czy raczej piec powinien na bieżąco "dobijać" ciepła do układu?

                    5. Czy w przypadku instalacji zabudowanej w taki sposób, piec gazowy będzie włączał się sam i to tylko wtedy, gdy kominek nie zapewni w pomieszczeniach żądanej temperatury?

                    6. Rozumiem, że w przypadku układu c.o. z pompą (lub nawet dwiema), nie ma problemu z wykonaniem ogrzewania podłogowego, pracującego z racji swojej istoty, poniżej poziomu kominka/pieca gazowego?
                    Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                    Piszę poprawnie po polsku.

                    Komentarz

                    • bzyq_74
                      RS
                      • 2008
                      • 3467
                      • Volkswagen
                      • BXE 1.9 TDI PD 105 KM
                      • CYKA 2.0 TDI CR 150 KM

                      smer

                      ad 1: tak jak piszesz

                      ad 2: tak jak piszesz

                      ad 3: sprawność jest ruchoma i wiodący producenci mają praktycznie taka samą, wymienniki polecam SWEPa płytowy lutowany, Alfa Laval czy Danfoss czasem lubią się rozklejać)

                      ad 4 bufor bym odpuścił dla domku - pali sie w nim tylko weekendy i wieczorami więc szkoda energii na magazynowanie , a jak dom pusty w dzień dać sobie obniżenie na 6-8h na 16 stopni i na 1h przed powrotem z pracy niech dojdzie do 20st.

                      ad 5: najlepiej w salonie gdzie jest kominek umieścić sterownik z zadaną temp (np 20 stopni), jak kominek jej nie da, piec gazowy dogrzeje

                      ad 6: ogrzewanie podłogowe standardowo wpinać do układu zamkniętego poprzez układ pompowy /zawór 3-drogowy na rozdzielacz podłogowy + sterowanie które da parametry na podłogówkę ok 40/30 st.

                      MARCIN
                      Mój szkodnik

                      Komentarz

                      • smer
                        RS
                        • 2008
                        • 2021
                        • Octavia II (1Z3)
                        • BKD 2.0 TDI 140 KM

                        Zamieszczone przez bzyq_74
                        ad 4 bufor bym odpuścił dla domku - pali sie w nim tylko weekendy i wieczorami więc szkoda energii na magazynowanie , a jak dom pusty w dzień dać sobie obniżenie na 6-8h na 16 stopni i na 1h przed powrotem z pracy niech dojdzie do 20st.
                        Właśnie zastanawiam się, czy tylko wieczorami i weekendowo. Z tego co pisał Piramida 3 str wcześniej lub z tego co czytam w necie, to kominek potrafi grzać ładnych kilka godzin - podobno nawet do 10-ciu. I stąd przyszło mi do głowy, żeby nie traktować tego narzędzia grzewczego marginalnie.
                        Choć znając życie, to masz Marcin rację; lenistwo zweryfikuje plany oszczędnościowe i głównie będzie hulał gaz.
                        Ale właśnie! Jeśli założymy, że kominek w praktyce będzie stosowany doraźnie, to czy nie wygodniej i może nawet taniej wyjdzie kominek z DGP? Po cholerę cała masa pomp, rur, zaworów itp., itd..., i kombinacja z synchronizacją dwóch obiegów??

                        [ Dodano: Pią 25 Lis, 11 16:55 ]
                        Zamieszczone przez bzyq_74
                        ad 6: ogrzewanie podłogowe standardowo wpinać do układu zamkniętego poprzez układ pompowy /zawór 3-drogowy na rozdzielacz podłogowy + sterowanie które da parametry na podłogówkę ok 40/30 st.
                        Czyli rozumiem, że to sterowanie po prostu będzie miało za zadanie upuszczenie ciepła poza układ (zablokowanie układu i zrzut do zbiorniczka wyrównawczego???), żeby nie puścić gorącej wody do podłogówki? W takim razie tym bardziej nie ma chyba sensu podpinanie kominka do podłogówki?

                        Aha, zaznaczam, że moje pytania może i pachną zaczepkami akademickimi, niemniej zadaję je całkiem poważnie, bo za czas niedługi muszę się już ostatecznie zdecydować na wariant projektu domu.
                        Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                        Piszę poprawnie po polsku.

                        Komentarz

                        • pandzik
                          RS
                          • 2011
                          • 2254
                          • Seat

                          Chcecie przyoszczędzić to postawcie sobie w KOTŁOWNI piec na paliwa stałe - słomę, biomasę, drewno czy co tam znajdziecie. Robienie z salonu kotłowni to IMO chory pomysł.

                          Komentarz

                          • AdamB
                            RS
                            S_OCP Member
                            • 2007
                            • 8028
                            • Octavia IV (NX3)
                            • DKZA 2.0 TSI 190 KM

                            Zamieszczone przez smer
                            1. Rozumiem, że w przypadku wykonania instalacji w taki sposób, oba układy będą funkcjonowały prawidłowo, tzn. kominek będzie pracował w układzie otwartym, a kocioł gazowy w zamkniętym?
                            Tak będą ponieważ obiegi są odgrodzone wymiennikiem płytowym. Te dwa układy są niezależne.

                            2. Oczywiście można olać cwu z kominka i pociągnąć ją z pieca gazowego dwufonkcyjnego? Bo przecież w upały nie będę hajcował w kominku...
                            Oczywiście, a zimą lub w okresach przejściowych będzie chodził kominek z wymiennikiem płytowym i w zależności od zadanej temp. wody w zbiorniku wody użytkowej będzie się dołączał kociołek gazowy, albo można instalację zrobić tak aby CWU była grzana w podstawie tylko z kotła gazowego.

                            Zamieszczone przez smer
                            3. Jaką sprawność może posiadać taki wymiennik płytowy?
                            3. Jaką sprawność może posiadać taki wymiennik płytowy?
                            Lepszej sprawności wymiennika nie znajdziesz. Tzn to jest tak że wymiennik płytowy ma dużo mniejsze gabaryty niż jego odpowiednik w innych konstrukcjach. Sprawności wymiennika nie można określić jako tako ponieważ wymiana ciepłą zależy od czynników które przepływają przez wymiennik oraz ich prędkość oraz rodzaj przepływu.

                            Zamieszczone przez smer
                            czy raczej piec powinien na bieżąco "dobijać" ciepła do układu?
                            Raczej tak.

                            Zamieszczone przez smer
                            Wydaje mi się, że nie będzie problemem zabudowa takiego baniaka gdzieś pomiędzy kominkiem, a pompą (a dokładniej - punktem pomiaru temperatury na pompie)?
                            To są tylko ilości metrów rury.

                            5. Czy w przypadku instalacji zabudowanej w taki sposób, piec gazowy będzie włączał się sam i to tylko wtedy, gdy kominek nie zapewni w pomieszczeniach żądanej temperatury?
                            To jest wycinek całej instalacji. Jeżeli kominek ma wspomagać to przepływ powinien iść przez piec gazowy, ewentualnie wstawić można zawór trójdrożny na nitce z wylotu z wymiennika i odejściu do pieca gazowego.

                            6. Rozumiem, że w przypadku układu c.o. z pompą (lub nawet dwiema), nie ma problemu z wykonaniem ogrzewania podłogowego, pracującego z racji swojej istoty, poniżej poziomu kominka/pieca gazowego?
                            Nie ma ponieważ ogrzewanie podłogowe odpowietrzasz na kolektorze powrotnym i nie ma znaczenia gdzie i na jakim poziomie jest ponieważ jest to obieg wymuszony.

                            [ Dodano: Pią 25 Lis, 11 21:16 ]
                            Zamieszczone przez pandzik
                            piec na paliwa stałe - słomę,
                            słoma w balach jako taka nie jest prostym paliwem do spalania ponieważ spala się szybko i układ wymaga zbiorników akumulacyjnych.
                            Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                            Komentarz

                            • smer
                              RS
                              • 2008
                              • 2021
                              • Octavia II (1Z3)
                              • BKD 2.0 TDI 140 KM

                              Dzięki wszystkim za tak szybkie i rzetelne odpowiedzi.


                              Zamieszczone przez AdamB
                              Oczywiście, a zimą lub w okresach przejściowych będzie chodził kominek z wymiennikiem płytowym i w zależności od zadanej temp. wody w zbiorniku wody użytkowej będzie się dołączał kociołek gazowy, albo można instalację zrobić tak aby CWU była grzana w podstawie tylko z kotła gazowego.
                              Miałem raczej na myśli to, że druga funkcja kotła gazowego będzie grzała CWU na zasadzie przepływu.
                              Jakoś nijak nie potrafię zrozumieć idei gromadzenia CWU podgrzewanej gazem. No chyba, że podgrzewa się ją niejako przy okazji, piecem węglowym, kominkiem, lub tp. W przypadku pieca gazowego, to chyba raczej kiepski pomysł?

                              Zamieszczone przez pandzik
                              Robienie z salonu kotłowni to IMO chory pomysł.
                              Kwestia gustu i portfela. Niemniej moim zdaniem (i wielu innych wypowiadających się tutaj) warto wykorzystać energię wyprodukowaną w kominku, tym bardziej jeśli zamierza się palić w tym kominku przez jakiś znaczny czas w ciągu doby.
                              Popatrzeć na płomyki - fajna sprawa, ale dlaczego wypuszczać energię kominem?
                              Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                              Piszę poprawnie po polsku.

                              Komentarz

                              • Big Wojtek
                                Rider
                                • 2010
                                • 440
                                • Hyundai

                                Zamieszczone przez 4x4BKF
                                To jak wrócisz z pracy to zajrzyj na strych jak możesz bo po prostu chciałbym wiedzieć.
                                Wychodzi, że mam Viessmann Vitocal 222 G 5,9KW

                                Komentarz

                                • piramida
                                  RS
                                  • 2009
                                  • 12222
                                  • Superb III (3V3)

                                  smer, jak będziesz w Kryspinowie na spocie to jadąc na kiełbaski zapraszam do siebie i wtedy zobaczysz na żywo jak wygląda "kotłownia w salonie" i inne wynalazki które działają u mnie w domu
                                  superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
                                  http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

                                  poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

                                  Komentarz

                                  • 4x4BKF
                                    L&K
                                    • 2010
                                    • 1279

                                    Zamieszczone przez Big Wojtek
                                    Zamieszczone przez 4x4BKF
                                    To jak wrócisz z pracy to zajrzyj na strych jak możesz bo po prostu chciałbym wiedzieć.
                                    Wychodzi, że mam Viessmann Vitocal 222 G 5,9KW

                                    To wg. twoich relacji wychodzi na to, że radzi sobie całkiem nieźle.
                                    4x4

                                    Komentarz

                                    • smer
                                      RS
                                      • 2008
                                      • 2021
                                      • Octavia II (1Z3)
                                      • BKD 2.0 TDI 140 KM

                                      Zamieszczone przez piramida
                                      smer, jak będziesz w Kryspinowie na spocie to jadąc na kiełbaski zapraszam do siebie i wtedy zobaczysz na żywo jak wygląda "kotłownia w salonie" i inne wynalazki które działają u mnie w domu
                                      Dzięki za zaproszenie.
                                      A jak mi się u Ciebie spodoba, to se do niedzieli zostanę
                                      Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                                      Piszę poprawnie po polsku.

                                      Komentarz

                                      • Jabar1975
                                        RS
                                        • 2006
                                        • 3331

                                        qrna juz trzeci dzien ukladam styropian w chalupie na podlodze, konca nie widac....
                                        nasza droga: www.wpzs.pl

                                        Komentarz

                                        • piramida
                                          RS
                                          • 2009
                                          • 12222
                                          • Superb III (3V3)

                                          Zamieszczone przez smer
                                          Zamieszczone przez piramida
                                          smer, jak będziesz w Kryspinowie na spocie to jadąc na kiełbaski zapraszam do siebie i wtedy zobaczysz na żywo jak wygląda "kotłownia w salonie" i inne wynalazki które działają u mnie w domu
                                          Dzięki za zaproszenie.
                                          A jak mi się u Ciebie spodoba, to se do niedzieli zostanę
                                          nie ma sprawy tylko nie zapomnij o flaszce :diabelski_usmiech

                                          [ Dodano: Sob 26 Lis, 11 23:27 ]
                                          Zamieszczone przez Jabar1975
                                          qrna juz trzeci dzien ukladam styropian w chalupie na podlodze, konca nie widac....
                                          jaki zakupiłeś?
                                          superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
                                          http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

                                          poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

                                          Komentarz

                                          • AdamB
                                            RS
                                            S_OCP Member
                                            • 2007
                                            • 8028
                                            • Octavia IV (NX3)
                                            • DKZA 2.0 TSI 190 KM

                                            Zamieszczone przez piramida
                                            nie ma sprawy tylko nie zapomnij o flaszce :diabelski_usmiech
                                            Zanudzicie się tyle czasu przy jednej flaszce nawet litrowej. :szeroki_usmiech
                                            Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                                            Komentarz

                                            • Rok z Bagien
                                              L&K
                                              • 2010
                                              • 1172

                                              Zamieszczone przez 4x4BKF
                                              Rekuperator? W domu jednorodzinnym przy kubaturze rzedu 450m3/4 osoby bym sobie darował.
                                              Powtarzasz to drugi raz.
                                              Przykro mi, ale albo nigdy nie mieszkałeś w domu z wentylacją mechaniczną albo mieszkałeś gdzie była ona skopana - bo gadasz głupstwa.

                                              Podobnie rzecz się ma przy dyskusji z parasite odnośnie akumulacji.
                                              Przy dwóch warstwach muru (nośna + ocieplenie), ta pierwsza pełni rolę nośną, druga izolacyjną.
                                              Ta pierwsza może mieć różną gęstość, od której bezp. zależą parametry akumulacyjne.
                                              Lany beton, silikaty, nieporyzowana ceramika mają b. dużą gęstość = akumulację.

                                              parasite zrobił b. dobrze postawił gęstą ścianę i dobrze ją ocieplił. Nie ma lepszego rozwiązania.

                                              Komentarz

                                              • 4x4BKF
                                                L&K
                                                • 2010
                                                • 1279

                                                Zamieszczone przez Rok z Bagien
                                                Powtarzasz to drugi raz......

                                                .....Przykro mi, ale albo nigdy nie mieszkałeś w domu z wentylacją mechaniczną albo mieszkałeś gdzie była ona skopana - bo gadasz głupstwa.

                                                Ta pierwsza może mieć różną gęstość, od której bezp. zależą parametry akumulacyjne.
                                                Lany beton, silikaty, nieporyzowana ceramika mają b. dużą gęstość = akumulację.
                                                Przykro Ci?? Mi przykro że cytujesz wybiórczo. Nie przeczytasz dokładnie, a może przeczytasz a nie zrozumiesz - ale to już nie moja wina.
                                                W domu mamy rekuperację i instalację wentylacyjno/klimatyzacyjną VBW przez nich wykonaną i zaprojektowaną więc nic nie jest "skopane".
                                                Ze swojego doświadczenia i tak pozostane przy stanowisku, że zakładanie reku w domu o kubaturze ca. 800m3 gdzie mieszka 3 osobowa rodzina nie jest koniecznoscią.

                                                Odnośnie dyskusji z parasite to wczytaj się w nią raz jeszcze a może i kilka razy i jak wreszcie zatrybisz o co biega i co było przedmiotem polemiki i dowodu matematycznego to wtedy coś napisz.


                                                Zamieszczone przez Rok z Bagien
                                                Przy dwóch warstwach muru (nośna + ocieplenie), ta pierwsza pełni rolę nośną, druga izolacyjną.
                                                Wow. Odkrycie na miarę nagrody Nobla, tylko twój niefart że w tej dziedzinie jej nie rozdają.

                                                Zamieszczone przez Rok z Bagien
                                                Ta pierwsza może mieć różną gęstość, od której bezp. zależą parametry akumulacyjne.
                                                Lany beton, silikaty, nieporyzowana ceramika mają b. dużą gęstość = akumulację.
                                                :shock: :shock: :?: Serio?? Nie do wiary!
                                                (a o czym pisaliśmy wyżej???)

                                                Zamieszczone przez Rok z Bagien
                                                parasite zrobił b. dobrze postawił gęstą ścianę i dobrze ją ocieplił. Nie ma lepszego rozwiązania.
                                                A ktos mu powiedział że źle zrobił??

                                                Nie ma lepszego rozwiązania?? To zależy od tego jakie ma ogrzewanie :lol:
                                                4x4

                                                Komentarz

                                                • Rok z Bagien
                                                  L&K
                                                  • 2010
                                                  • 1172

                                                  Zamieszczone przez 4x4BKF
                                                  Ze swojego doświadczenia i tak pozostane przy stanowisku, że zakładanie reku w domu o kubaturze ca. 800m3 gdzie mieszka 3 osobowa rodzina nie jest koniecznoscią.
                                                  Normalnie, pomimo tego, że Nobla w tej dziedzinie nie rozdają, Tobie się należy. Za powyższą tezę.
                                                  Aby uzupełnić dokumentację noblowską, powiedz, proszę jak w takim domu będziesz regulował wymianę powietrza i - tym samym - wilgotność ?

                                                  Dodam tylko, że poprzednio napisałeś:
                                                  Rekuperator? W domu jednorodzinnym przy kubaturze rzedu 450m3/4 osoby bym sobie darował. Jeśli już to z silnikiem na prąd stały i koniecznie z wymiennikiem wilgoci.

                                                  Zamieszczone przez 4x4BKF
                                                  Nie ma lepszego rozwiązania?? To zależy od tego jakie ma ogrzewanie
                                                  Dla stabilności temp. w domu nie ma lepszego rozwiązania.
                                                  A stabilność temp. to komfort i niskie zużycie nośnika energii.

                                                  Oszczędności w ogrzewaniu wynikające z chwilowego obniżenia temp. (np. na noc lub podczas nieobecności domowników), mogą być iluzoryczne. Jak przyjdzie nagła zmiany pogody na silny mróz (np. z takiej pogody jaką mamy w tej chwili) i spotka się to z obniżeniem temp. i koniecznością dogrzania domu do temp. zadanej, to wszelkie oszczędności wezmą w łeb.
                                                  Dobrze ocieplony dom z silikatów <zauważy> tą zmianę pogody za kilkadziesiąt godzin.

                                                  I na koniec, Twoje impertynenckie uwagi i ton wypowiedzi, wskazuje że chcesz ukryć swą niewiedzę i/lub kompleksy.
                                                  Wiedz także, że nie robią one na mnie żadnego wrażenia.

                                                  Komentarz

                                                  • AdamB
                                                    RS
                                                    S_OCP Member
                                                    • 2007
                                                    • 8028
                                                    • Octavia IV (NX3)
                                                    • DKZA 2.0 TSI 190 KM

                                                    Trochę się wtrącę

                                                    Zamieszczone przez Rok z Bagien
                                                    Aby uzupełnić dokumentację noblowską, powiedz, proszę jak w takim domu będziesz regulował wymianę powietrza i - tym samym - wilgotność ?
                                                    Wymiennikiem płytowym jakim jest rekuperator nie regulujesz wilgotności, wilgotność jest wynikiem między innymi temperatury powietrza, a jak chcesz regulować wilgotność to trzeba zamontować w układzie nawilżacz powietrza lub zraszacz.

                                                    Ze swojego doświadczenia i tak pozostane przy stanowisku, że zakładanie reku w domu o kubaturze ca. 800m3 gdzie mieszka 3 osobowa rodzina nie jest koniecznoscią.
                                                    Oczywiście że nie jest. Jak ma się nadmiar kasy to można inwestować w rekuperatory i inne rozwiązania, ale standardowa wentylacja z ogrzewaniem każdego typu da radę spokojnie.

                                                    Więc Panowie nie ma się o co dochodzić, bo każdy z was ma po trochu rację, wszystko wyznacza zasobność portfela. A opłacalność inwestycji można wyliczyć tak aby klientowi pokazać jak duże oszczędności będzie miał aby sprzedać ustrojstwo.

                                                    Jak się bawić w rekuperatory to konkretnie i zamontować sobie coś takiego:
                                                    Zamieszczone przez 4x4BKF
                                                    W domu mamy rekuperację i instalację wentylacyjno/klimatyzacyjną VBW
                                                    Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                                                    Komentarz

                                                    Pracuję...