Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Budujemy Dom z OCP

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Zamieszczone przez blackrs
    aha dzieki
    to meiszkanie to takie dziwne bo to taki ani blok ani szeregówka
    parter to sa garaże, 1 pietro by to było to mieszkanie i nad nim jeszcze jedno. w środku całej zabudowy dwie ściany odkryte
    a za licznik jakieś oplaty pobierają?
    wiem że sa rózne rodzaje tych pieców ale tu to chyab ten kondensacyjny by byl dobry?
    narazie tak rozważam bo ogolnei mi sie podoba miejsce do tego garaż na 2 auta i tak się wypytuje. ale developera trzeba przytrzymać chyba bo jak narazie nawet negocjowac nie chce
    Piec kondensacyjny jest piecem niskotemperaturowym DEDYKOWANYM do ogrzewania podłogowego. Jeśli zdecydowałbyś się na ogrzewanie podłogowe to oszczędności na gazie będziesz miał na poziomie 30-50 % (oczywiści tylko na ogrzewaniu) przy ciepłej wodzie kondens spali tyle samo gazu co zwykły piec atmosferyczny.
    Jeśli zdecydowałbyś się na standardowe ogrzewanie (grzejniki) kupuj zwykły atmosferyczny piec który jest dwukrotnie tańszy od kotła kondensacyjnego.

    Miałem podobny dylemat i troszkę liznąłem temat i powiem szczerze że nie żałuję decyzji o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego w całym domu.
    Szacunkowo przy 70 m2 - przy standardowym ogrzewaniu będziesz miał koszty na poziomie 300-350 zł (średnia na cały rok), przy podłogówce + kondens będzisz miał o około 100 zł mniej

    Koszt podłogówki u Ciebie to piec kondens. 6000-8000 zł + instalacja i robocizna drugie tyle, w przypadku standardu piec atmosferyczny to max 3000 zł + instalacja i robocizna max 5 000 zł , powyższe oczywiści to duży szacunek kosztów musiałbyś posprawdzać aktualne ceny.

    Dodatkowo przy kondensie musisz "nauczyć się" pieca i dostosować go optymalnej pracy.
    (U siebie przy ogrzewaniu CO piec grzeje mi wodę do max 35 stopni i to w zupełności wystarczy ) Podłogowe cechuję się również dużą bezwładnością cieplną ma to swoje plusy i minusy.

    [ Dodano: Czw 31 Sty, 13 12:03 ]
    Zamieszczone przez soszek81
    Podłogówka fajna sprawa, jednak przy grzaniu gazem średnio to wychodzi. Podłogówka potrzebuje do 2h aby się rozgrzać, więc piec musi prawie cały czas grzać. Do pieca gazowego lepiej tradycyjne grzejniki zamontować.

    Taka moja opinia.
    Nie masz absolutnie racji, prawdopodobnie coś masz skopane z ustawieniami albo instalacji albo pieca. Z tego co pisałeś na poprzednich stronach masz założony piec kondensacyjny i głównie grzejniki i troszkę podłogówki. Jeśli czekasz dwie godziny na rozgrzanie podłogi to prawdopodobnie masz coś nie tak z cyrkulacją wody w układzie. Teoretycznie każdy grzejnik (lub pomieszczenie jeśli w nim znajduję się więcej grzejników ) przy piecu kondensacyjnym powinien pracować na odrębnym układzie sterowanym z szafki rozdzielającej elektrozaworami tylko i wyłącznie wtedy ma sens kondensowanie ciepła w innym wypadku pomimo że termostat na grzejniku "chce" ciepłej wody woda nie idzie tylko i wyłącznie do niego ale rozchodzi się wszędzie.
    Drugą przyczyną może być fakt że zwiększając grzejniki u siebie spowodowałeś wzrost ilości wody w układzie i pompa może nie wyrabiać, bo nie wiem czy masz ale poza pompą w piecu powinna być dodatkowo jedna pompa na jeden rozdzielacz. Wbrew pozorom w podłogówce wcale dużo więcej wody nie ma. Na Twoim miejscu skontaktowałbym się z innym fachowcem i zasięgną opinii, bo może się okazać że przyczyna jest prozaiczna i wystarczy niewielka ingerencja w układ lub zmiana ustawień pieca

    Komentarz


    • dzięki wielki mocno mi to rozjaśniło sytuacje. zastosowanie podłogowego powiększyło by też możliwość zagospodarowania wnętrza bo już nie trzeba kombinować gdzie postawić sofę czy tv żeby nie zasłaniał grzejnika. zobaczymy bo jeszcze nie zdecydowałem co do zakupu tego mieszkania. nie do końca mnie przekonuje rozkład.
      BYŁA o1 rs
      BYŁA o2 1.6
      JEST S2 kombi Platinum 2.0 tdi 170 KM DSG

      Komentarz


      • Zamieszczone przez blackrs
        zastosowanie podłogowego powiększyło by też możliwość zagospodarowania wnętrza
        Ale niestety nie będziesz miał gdzie skarpetek suszyć :diabelski_usmiech

        Komentarz


        • na podłogę rzuci :twisted:

          Komentarz


          • suszarką wysuszę. no nic do decyzji jeszcze sporo niestety jak coś jest w fajnej lokalizacji to nie pasuje rozkład i odwrotnie ... ciekawe jak ceny będą spadały
            BYŁA o1 rs
            BYŁA o2 1.6
            JEST S2 kombi Platinum 2.0 tdi 170 KM DSG

            Komentarz


            • Zamieszczone przez hubert78
              Zamieszczone przez smer
              A mi wczoraj skończyli robić dach :szeroki_usmiech

              Czym kryłes?
              Koramic L15

              Co do ogrzewania, to po potężnych zawirowaniach w łepetynie, a co za tym idzie kilkukrotnej zmianie decyzji, w tym tygodniu postanowiłem ostatecznie postawić na kociołek gazowy kondensacyjny i 100% podłogówki.
              Firma upiera się przy kociołku De Dietrich mcr II. Hmm... Jakieś nieznane mi dziwo, ale cóż tam, zaufam chyba...
              Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

              Piszę poprawnie po polsku.

              Komentarz


              • Panowie to ja jeszcze parę pytań. Mam nadzieje że nie pogonicie mnie z tego wątku.
                Czy jak mieszkanie ma 70m2 z czego niecałe 50 to salon aneks kuchenny łazienka ubikacja i hol + dwie sypialnie po 11m2 to lepiej zastosować ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu czy w tych 2 sypialniach dać grzejnik. Myślałem nad ta drugą opcją, ale czy te kotły ogarna to że muszą dać inną temperaturę wody do grzejnika a inną do podłogówki. Do tego podgrzewanie wody ciepłej i ewentualnie grzejnik w garażu.
                Jaki może być kosz całkowity robocizna + materiały na ułożenie 50 m2 a 70m2.
                Czy ułożenie na podłogówce panelu bub parkietu nie ma jakiegoś złego wpływu i dobrze to ze sobą współgra? Bo wiadomo terakoto dobrze oddaje to ciepło. Czy te kotły można jakos tak fajnie programować żeby np grzały do temp 21 stopni mieszkaniu i same się wyłączły i włączały. Jak tak to na jakiej zasadzie to działa. I czy np da sie zaprogramować żeby wodę grzało w wybranych godzinach np rano i od powrotu z pracy do wieczora. Jaki koszt takiego pieca w miare dobrej firmy. Pytam też bo grzejniki są w cenie a podłogówkę samemu trzeba robić i myślę czy warto w to zainwestować a jak tak to ile to może wynieść. Sory ze tak dużo pytań ale w tym temacie jestm zielony i chcę zrobic w miare szczegółowe rozeznanie zanim podejmę decyzję czy się pchać w mieszkanie z takim rozwiązaniem grzewczym czy szukać w bloku gdzie mnie nic nie będzie interesowało.
                Z góry dziękuję za odpowiedzi
                BYŁA o1 rs
                BYŁA o2 1.6
                JEST S2 kombi Platinum 2.0 tdi 170 KM DSG

                Komentarz


                • a co to za mieszkanie? bo liczysz się z tym, że podłogówkę trzeba zalać ok 5 cm betonu? a pod podłogówkę jeszcze kilka cm styropianu dla izolacji cieplnej.
                  Masz to przewidziane? ( wysokość okien, szafek, drzwi itp ... )

                  Piece są z programatorami i zadajesz temp. pracy. Na podłogówce pracuje pompa z mieszaczem ograniczająca temp. puszczaną w podłogę do max 40. Na kaloryfery idzie 50-60 stopni. Woda użytkowa ok 50 - ale inny obieg niż na grzanie

                  W łazience i wc nie może być sama podłogówka bo za dużo powierzchni podłogi odchodzi na wanny, brodziki i wc. Tak więc powinien być jeszcze grzejnik - drabinka.

                  Kosztów poszukaj na allegro, podłogówkę liczy się z metra, grzejniki od sztuki ... powodzenia :szeroki_usmiech

                  Komentarz


                  • Zamieszczone przez smer
                    Firma upiera się przy kociołku De Dietrich mcr II. Hmm... Jakieś nieznane mi dziwo, ale cóż tam, zaufam chyba...
                    nie wiem skad jestes ale w calym regionie lodzkim nie ma ani jednego goscia kt by sie dobrze znal na tych piecach, firma frnacuska, do jej piecow sprowadzane sa palniki z wloch, dlugie terminy jak sie cos sypnie,
                    ojciec ma piec deditrich na olej i przez 7-8 sezonow byl ok,
                    pozniej co sezon trzzeba wkladac min patyka,
                    a to sadza, a to palnik, a to elektronika, a to nie ten olej, a to grawitacja ziemna nie ta,
                    namaiam Cie do przemyslenia sprawy jeszcze raz

                    Komentarz


                    • a co to za mieszkanie? bo liczysz się z tym, że podłogówkę trzeba zalać ok 5 cm betonu? a pod podłogówkę jeszcze kilka cm styropianu dla izolacji cieplnej.
                      Masz to przewidziane? ( wysokość okien, szafek, drzwi itp ... )
                      z tym spokojnie to jest przygotowane pod podłogowe i teraz po wylaniu stropu jest tam do sufitu coś ok 270-280 wiec można śmiało jeszcze lać na ziemię. Kierownik mówił że jak sie ktoś nie decyduje na podłogowe to wtedy wylewaja na odpowiednią wysokość. dzięki za odpowiedzi
                      BYŁA o1 rs
                      BYŁA o2 1.6
                      JEST S2 kombi Platinum 2.0 tdi 170 KM DSG

                      Komentarz


                      • Zamieszczone przez smer
                        Firma upiera się przy kociołku De Dietrich mcr II. Hmm... Jakieś nieznane mi dziwo, ale cóż tam, zaufam chyba...
                        Nie znam tej firmy ale cena jest podejżanie bardzo atrakcyjna jak na kondens

                        [ Dodano: Pią 01 Lut, 13 13:03 ]
                        Zamieszczone przez blackrs
                        z tym spokojnie to jest przygotowane pod podłogowe i teraz po wylaniu stropu jest tam do sufitu coś ok 270-280 wiec można śmiało jeszcze lać na ziemię. Kierownik mówił że jak sie ktoś nie decyduje na podłogowe to wtedy wylewaja na odpowiednią wysokość. dzięki za odpowiedzi
                        Ale przed wylaniem trzeba położyć instalację pamiętaj o tym żeby zgrać dwie ekipy

                        Komentarz


                        • jeszcze jedna uwaga:

                          W sypialni i dziecinnych pokojach nie szalał bym z podłogówka. W sypialni dobrze mieć miękko pod stopą? a u dzieciaków to konieczność. Wszelkie dywany łóżka, wszystko co kładziesz na podłogówce, zabiera bezpowrotnie ciepło i może emitować jakiś syf.
                          Tak więc albo podłogówka albo dywan i łóżko.
                          Sposobem na podłogówkę na małej powierzchni jest zasilenie jej z kaloryfera :idea: wtedy nie musisz mieć pompy i mieszacza na podłogówkę, ponieważ ochłodzona woda z kaloryfera idzie w podłogę i ją dogrzewa.

                          Komentarz


                          • Zamieszczone przez blackrs
                            Panowie to ja jeszcze parę pytań. Mam nadzieje że nie pogonicie mnie z tego wątku.
                            Czy jak mieszkanie ma 70m2 z czego niecałe 50 to salon aneks kuchenny łazienka ubikacja i hol + dwie sypialnie po 11m2 to lepiej zastosować ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu czy w tych 2 sypialniach dać grzejnik. Myślałem nad ta drugą opcją, ale czy te kotły ogarna to że muszą dać inną temperaturę wody do grzejnika a inną do podłogówki. Do tego podgrzewanie wody ciepłej i ewentualnie grzejnik w garażu.
                            Jaki może być kosz całkowity robocizna + materiały na ułożenie 50 m2 a 70m2.
                            Czy ułożenie na podłogówce panelu bub parkietu nie ma jakiegoś złego wpływu i dobrze to ze sobą współgra? Bo wiadomo terakoto dobrze oddaje to ciepło. Czy te kotły można jakos tak fajnie programować żeby np grzały do temp 21 stopni mieszkaniu i same się wyłączły i włączały. Jak tak to na jakiej zasadzie to działa. I czy np da sie zaprogramować żeby wodę grzało w wybranych godzinach np rano i od powrotu z pracy do wieczora. Jaki koszt takiego pieca w miare dobrej firmy. Pytam też bo grzejniki są w cenie a podłogówkę samemu trzeba robić i myślę czy warto w to zainwestować a jak tak to ile to może wynieść. Sory ze tak dużo pytań ale w tym temacie jestm zielony i chcę zrobic w miare szczegółowe rozeznanie zanim podejmę decyzję czy się pchać w mieszkanie z takim rozwiązaniem grzewczym czy szukać w bloku gdzie mnie nic nie będzie interesowało.
                            Z góry dziękuję za odpowiedzi
                            Jeżeli masz grzejniki podłogówkę i ciepłą wodę to są to 3 oddzielne obiegi
                            - grzjniki - czujnik temp zewnętrznej (tzw pogodówka) daje odczyt temperatury i daję temperaturę na grzejniki taką jaką ustawisz na krzywej grzania
                            - podłogówka - jeśli termostat pokojowy da sygnał wtedy woda zaczyna być pompowana do danego obiegu do tej pory jak w pomieszczeniu temperatura nie osiągnie wskazanej wartości (osobna pompa musi być)
                            - ciepła woda - ustawiasz poprostu na piecu temperaturę ciepłej wody

                            Moim skromnym zdaniem dawał bym podłogówkę po całości wtedy kondens będzie pracował najbardziej efektywnie. Jak dołożysz grzejniki automatycznie piec będzie grzał mocniej czyli więcej ciepła pójdzie w komin i nie zostanie odzyskana.

                            Co do paneli podłogowych potwierdzam odrobinę "tłumią" ciepło pomimo zastosowania paneli do ogrzewania podłogowego ale tragedii nie ma .

                            [ Dodano: Pią 01 Lut, 13 13:43 ]
                            Zamieszczone przez kuncfot
                            W łazience i wc nie może być sama podłogówka bo za dużo powierzchni podłogi odchodzi na wanny, brodziki i wc. Tak więc powinien być jeszcze grzejnik - drabinka.
                            Zastosowałem się do tej zasady i przyzam szczeże drabinka przydaję się jedynie jako wieszak na ręczniki :wink: w moim przypadku było to zbędne, nie wiem może to wyjątek.

                            Komentarz


                            • Zamieszczone przez blackrs
                              Panowie to ja jeszcze parę pytań. Mam nadzieje że nie pogonicie mnie z tego wątku.
                              Czy jak mieszkanie ma 70m2 z czego niecałe 50 to salon aneks kuchenny łazienka ubikacja i hol + dwie sypialnie po 11m2 to lepiej zastosować ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu czy w tych 2 sypialniach dać grzejnik. Myślałem nad ta drugą opcją, ale czy te kotły ogarna to że muszą dać inną temperaturę wody do grzejnika a inną do podłogówki. Do tego podgrzewanie wody ciepłej i ewentualnie grzejnik w garażu.
                              Jaki może być kosz całkowity robocizna + materiały na ułożenie 50 m2 a 70m2.
                              Czy ułożenie na podłogówce panelu bub parkietu nie ma jakiegoś złego wpływu i dobrze to ze sobą współgra? Bo wiadomo terakoto dobrze oddaje to ciepło. Czy te kotły można jakos tak fajnie programować żeby np grzały do temp 21 stopni mieszkaniu i same się wyłączły i włączały. Jak tak to na jakiej zasadzie to działa. I czy np da sie zaprogramować żeby wodę grzało w wybranych godzinach np rano i od powrotu z pracy do wieczora. Jaki koszt takiego pieca w miare dobrej firmy. Pytam też bo grzejniki są w cenie a podłogówkę samemu trzeba robić i myślę czy warto w to zainwestować a jak tak to ile to może wynieść. Sory ze tak dużo pytań ale w tym temacie jestm zielony i chcę zrobic w miare szczegółowe rozeznanie zanim podejmę decyzję czy się pchać w mieszkanie z takim rozwiązaniem grzewczym czy szukać w bloku gdzie mnie nic nie będzie interesowało.
                              Z góry dziękuję za odpowiedzi
                              Można. Ja nie mam podłogówki, ale mieszkanie grzeje własnym piecem 2-funkcyjnym. Na nim ustawiam temperaturę wody do CWU oraz do CO. Dodatkowo mam jeszcze specjalny sterownik bezprzewodowy z programatorem tygodniowym. Jak temperatura spadnie poniżej zadanej piec zostaje uruchomiony i zaczyna grzać.
                              Jeżeli budynek jest porządnie zaizolowany to jest to fajne rozwiązanie. U mnie na nieszczęście koszty ogrzewania przerzucono na użytkowników i nie zadbano o odpowiednią izolacje.

                              Jeżeli chodzi o sterowanie na dwa obiegi czyli inna temperatura na grzejniki inna na podłogówkę to to jest jak najbardziej do zrealizowania. Są specjalne moduły i sterowniki - dużo zależy od pieca, pomieszczenia w który, będzie wisiał oraz zasobności portfela.

                              Z tego co pisałeś mieszkanie będzie nad garażem. Sprawdź jak wygląda kwestia izolacji stropu... na moim osiedlu mieszkania nad garażami oraz te na poddaszu są najzimniejsze.
                              pzdr
                              Adam

                              Komentarz


                              • Dzięki panowie za rozjaśnienie sytuacji. Teraz bedziemy rozmawiać z developerem o upuście bo jak narazie nic a nic nie chce zejść z ceny tych akurat mieszkań, a na inne budowane przez niego bloki daje od 8-11 % zniżki wiec sporo. Jak nic nie opuści to trudno. W międzyczasie będę śledził rynek w okolicy może coś sie pojawi ciekawego. Na całe szczeście mi się nie śpieszy i mogę sobie szukać nawet dwa lata.
                                BYŁA o1 rs
                                BYŁA o2 1.6
                                JEST S2 kombi Platinum 2.0 tdi 170 KM DSG

                                Komentarz


                                • Zamieszczone przez hubert78
                                  [ Dodano: Pią 01 Lut, 13 13:43 ]
                                  kuncfot napisał/a:
                                  W łazience i wc nie może być sama podłogówka bo za dużo powierzchni podłogi odchodzi na wanny, brodziki i wc. Tak więc powinien być jeszcze grzejnik - drabinka.

                                  Zastosowałem się do tej zasady i przyzam szczeże drabinka przydaję się jedynie jako wieszak na ręczniki :wink: w moim przypadku było to zbędne, nie wiem może to wyjątek.
                                  Hmm... Drabinka na wszelki wypadek nie zaszkodzi, ale.. jeśli już, to dałbym elektryczną.
                                  Po pierwsze przy kondensacyjnym piecu nie opyla się grzać wody do tych kilkudziesięciu stopni, a po drugie, drabinki przeważnie wszystkim służą jako wieszaki na ręczniki, a nie jako grzejniki No może w okresie przejściowym warto odpalić drabinkę w zimnej łazience, a nie bujać cały układ CO, ale tu jak znalazł byłaby elektryczna.
                                  Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                                  Piszę poprawnie po polsku.

                                  Komentarz


                                  • Zamieszczone przez smer
                                    Zamieszczone przez hubert78
                                    [ Dodano: Pią 01 Lut, 13 13:43 ]
                                    kuncfot napisał/a:
                                    W łazience i wc nie może być sama podłogówka bo za dużo powierzchni podłogi odchodzi na wanny, brodziki i wc. Tak więc powinien być jeszcze grzejnik - drabinka.

                                    Zastosowałem się do tej zasady i przyzam szczeże drabinka przydaję się jedynie jako wieszak na ręczniki :wink: w moim przypadku było to zbędne, nie wiem może to wyjątek.
                                    Hmm... Drabinka na wszelki wypadek nie zaszkodzi, ale.. jeśli już, to dałbym elektryczną.
                                    Po pierwsze przy kondensacyjnym piecu nie opyla się grzać wody do tych kilkudziesięciu stopni, a po drugie, drabinki przeważnie wszystkim służą jako wieszaki na ręczniki, a nie jako grzejniki No może w okresie przejściowym warto odpalić drabinkę w zimnej łazience, a nie bujać cały układ CO, ale tu jak znalazł byłaby elektryczna.
                                    Dokładnie tak samo myślałem, natomiast w mojej poprzedniej wypowiedzi chodziło mi o to że w moim przypadku dogrzewanie jest zbędne, podlogowka daje radę.

                                    Komentarz


                                    • Też mi się wydaje, że i u mnie da radę. Ale drabinkę elektryczną zabuduję - choćby dla lansu :diabelski_usmiech
                                      Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                                      Piszę poprawnie po polsku.

                                      Komentarz


                                      • Z innej beczki - macie jakiś pomysł na zabudowanie schodów zabiegowych betonowych? Wiem, że to szajs, ale takie już kupiłem razem z domem. Wyobrażam to sobie tak - stopnie drewniane - buk, dąb. Balustrada - szkło klejone bezpieczne. W zasadzie to szukam firmy z Łodzi lub takiej, która może to wykonać w Łodzi. Macie jakieś pozytywne doświadczenia?
                                        Pozdrawiam
                                        Marcin

                                        Komentarz


                                        • Marcin możesz też zrobić podstopnie ze szkła . Szkło może być też mleczne lub białe nieprzeźroczyste ,ale niekoniecznie klejone tyle że trzeba dobrze przygotować (wyrównać ) podstopnie . :wink:
                                          Sebastian
                                          Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie ,po pewnym czasie zauważasz ,ze świni się to podoba
                                          Jest Passat B7 Highline by sebastian7905
                                          Była Black ELEGANCE by sebastian7905
                                          Wczasy nad morzem - klik

                                          Komentarz


                                          • Zamieszczone przez sebastian7905
                                            Marcin możesz też zrobić podstopnie ze szkła . Szkło może być też mleczne lub białe nieprzeźroczyste ,ale niekoniecznie klejone tyle że trzeba dobrze przygotować (wyrównać ) podstopnie . :wink:
                                            mleczne szkło i podświetlane
                                            Pisał Sebastian

                                            Komentarz


                                            • fajny pomysł, muszę tylko znaleźć wykonawcę, no i żeby mnie cena nie zabiła od razu
                                              Pozdrawiam
                                              Marcin

                                              Komentarz


                                              • Enriquez, cena Cię zabije, oby nie na śmierć :wink:
                                                Rozmawiałem niedawno z jednym z moich klientów i mówił mi, że za poręcze ze szkła zapłacił 800 zł netto za metr bieżący. Wcześniej się ktoś wygłupiał i wycenił je na 1300 netto.
                                                Stopnie będą droższe bo na nie idzie więcej szkła + kolor/matowienie. Kolor możesz też uzyskać samym światłem.
                                                Pisał Sebastian

                                                Komentarz


                                                • Balustrada wiadomo 850 zł/mb netto.
                                                  Natomiast stopień chcę zrobić po prostu obity na górze deską. Podstopień ma zostać betonowy. Mam na razie cenę 350 netto/szt co daje w moim przypadku jakieś 12 tysi.
                                                  Pozdrawiam
                                                  Marcin

                                                  Komentarz


                                                  • Enriquez,

                                                    Podepnij się pod ten temat gość może coś podpowie
                                                    Link

                                                    Komentarz

                                                    POWRÓT NA GÓRĘ
                                                    Pracuję...
                                                    X