bl, dzięki
Budujemy Dom z OCP
Zwiń
X
-
Gość
-
To zalezy od tego czy z materialem, czy gniazda masz prowadzone jedno od drugiego czyli przelotowe, czy z rozdzielni kazde osobno itd. Do tego z czego jest sciana, ile instalacji leci po poglogach, na scianach, w podwieszanych sufitach itd.
Srednio 35-45zl punkt.
Prosta instalacja na szybko w malym budynku zamknie sie w 5tys, a rozbudowana instalacja w takim samym budynku nawet bez inteligencji to bedzie min 15tys.
Komentarz
-
-
Gość
Chodzi mi o sama robocizne. Tak jak piszesz przelotowo, piwnica sciany fundamentowe z kamienia, dosc nierowne (trochę narzekan bylo), ciagniete po scianach w rurkach, ale rowniez czesciowo po sufitach. Parter sciany ze szlaki (hasia), kable ciagniete po scianach i po suficie bez podkuwania wszystko po wierzchu(tylko kabel w hasiu trzeba bylo krecic na kolkach i drucie bo w wiekszosci miejsc te plastikowe uchwyty wypadaly) Pietro po scianach i krokwiach w peszlu, sciany z porothermu bez kombinacji, poszlo gladko. Plus gniazda TV i internet, dom w obrysie ok. 12x9m. Wyszlo cos ok 120 punktow, moze ciut wiecej nie pamietam dokladnie. Aha no i bez bialego montazu, narazie podpiete tak zeby bylo swiatlo, wlaczane ze skrzynki bezpiecznikow i jakie tam gniazdko.
Komentarz
-
Golas27, Ja mam podobny domek i elektryk od wykonawcy wyliczył mi 19tys za same kable elektr. + 7tys za alarm. SIC!. Od tak wyliczył sobie że będzie 300pkt (Nie wiem skąd mu się to wzięło). czyli za punkt ok 60zł. Ale to u mnie -> Już zmieniłem właśnie tego elektryka bo szedł po bandzie :evil: na takiego który za 130pkt (rzeczywistych) weźmie normalną kasę ok 8-10tys + 2-3tys max za alarm.
Dowiadywałem się u wielu osób co budują podobne domy na forach jakie są te ceny (z powodów powyższych) i tak to mniej więcej wygląda ok 30-40zł za punkt max."A miało być tak pięknie..."
4x4 @147KM\330Nm by Rogal
Komentarz
-
-
Za robociznę bez materiałów (ułożenie przewodów, podłączenie w rozdzielni, podłączenie osprzętu, pomiary elektryczne) biorę około 50zł za punkt, z tym że inaczej wygląda cena np. gniazd w kuchni (5-10sztuk obok siebie) a inaczej gniazdo do którego trzeba ciągnąć kilkadziesiąt metrów, np pralka, zmywarka, płyta itp.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez 2.0-16v Michał Zobacz wpisPanowie i mnie dopadla chęć domku. Teraz trzeba go wykończyć. Macie jakieś namiary na sprawdzonych fachowców od schodów chodzi dokładnie o stolarza.
Komentarz
-
-
-
Witam, planuję remont łazienki kompletny. Będę wkrótce w Polsce kilka dni i chcę kupić trochę gratów do remontu - biały montaż, wanna, płytki itp. Z faktu że będę kilka dni zahaczających o weekend to myślałem o zakupach w castoramie czy leroy merlin. I czy produkty w marketach to są takiej samej jakości jak oferują inne sklepy?
Komentarz
-
-
Koledzy taka sprawa... dom 220m2- podłogówki prawie 100m2 reszta grzejniki ale mozna powiedzieć przewymiarowane. Obecnie piec na ekogroszek 24kw ale biega może na pol gwizdka. pojawiła się rura z gazem w mojej ulicy i pomysł na ogrzewanie gazem. Ekogroszek wylatuje i jakis piec kondensacyjny ale... jaki ??? z jakim sterowaniem?? pogodowe/wewnętrzne/ mieszane.. ??? na chwile obecna z racji ze mam na piecu non stop ponad 60 stopni jak wejdę do któregokolwiek pokoju i otwieram termostat na grzejniku to grzeje a w przypadku pieca gazowego jak to by działało?? no i jeszcze pytanko z grubsza ile kapusty przygotować na taka przeróbkę ??
Komentarz
-
-
za wiele nie pomogę....ale mam u siebie od roku Vaillanta VC 206/5-5 + VIH R 150 + calorMATIC 470 (czyli jednofunkcyjny z zasobnikiem 150l)
dom 200m2
brak podłogówki
sterownik na piętrze domu
Termostaty na grzejnikach wszędzie na full. Zadana temperatura 23°C - całą dobę.
Mrozy były konkretne w tym roku.
Rachunki za gaziwo max 500-600zł.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez waczu Zobacz wpisPosiada ktoś z Was zadaszenie tarasu z poliwęglanu komorowego? Jak to się sprawdza?
Jak się sprawdza?Hmmm bardzo dobrze mają przeźroczysty kolor trochę zachodzi brudem ale jak to się mówi zima da radę wszystkiemu,a więc polecam
Komentarz
-
-
Witajcie panowie.A ja mam takie pytanko czy ktoś z Krk jest może konstruktorem budowlanym ?bądź ma znajomego.Sprawa wygląda tak że zawaliła mi sie część stropu i potrzebuje fachowej porady co dalej zrobi.strop jest z robiony z teowników a pomiędzy tym była cegła która sie zwalił teownik obsadziłem z powrotem na ścianie nośnej ale nie wiem co dalej ?ktoś pomoże ? może być wiadomość na PW
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Tomato Zobacz wpisKoledzy taka sprawa... dom 220m2- podłogówki prawie 100m2 reszta grzejniki ale mozna powiedzieć przewymiarowane. Obecnie piec na ekogroszek 24kw ale biega może na pol gwizdka. pojawiła się rura z gazem w mojej ulicy i pomysł na ogrzewanie gazem. Ekogroszek wylatuje i jakis piec kondensacyjny ale... jaki ??? z jakim sterowaniem?? pogodowe/wewnętrzne/ mieszane.. ??? na chwile obecna z racji ze mam na piecu non stop ponad 60 stopni jak wejdę do któregokolwiek pokoju i otwieram termostat na grzejniku to grzeje a w przypadku pieca gazowego jak to by działało?? no i jeszcze pytanko z grubsza ile kapusty przygotować na taka przeróbkę ??
2. Przewymiarowany, to wydaje mi się kocioł, skoro "biega na pół gwizdka". Piec cierpi i płacze.
3. Pomysł na ogrzewanie gazem - Brawo! Jeśli masz dom dobrze zaizolowany, to grzanie gazem, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie musi Cię pokonać finansowo.
Dla przykładu: Ja mam dom parterowy, dobrze ocieplony, ok. 100m2, 100% podłogówki. Temperatura zadana w domu w sezonie grzewczym to 21,5 st.C. Dodatkowo cały rok kocioł grzeje zasobnik cwu 140 l. Gazu w kuchni nie używam. Średnia rachunków z ostatnich 24 m-cy. to 191 zł/m-c. Ostatnie dwa rachunki, za okres od 10 grudnia do 10 lutego wyniosły mnie 404 zł i 392 zł. No, ale temperatura za oknem spadała nawet do -27 st.C, a pizd po -15, -20 na przełomie tych właśnie miesięcy utrzymywał się dość długo.
Reasumując: Na przygotowanie cwu dla dwóch osób i ogrzanie domu w naprawdę ostrych, zimowych warunkach przez okres jednego miesiąca (nie nosząc węgla, ba, nie dotykając nawet sterownika palcem - komfort bezcenny), poniosłem koszt 1/2 tony węgla/m-c.
4. Piec kondensacyjny - cóż... Piec kondensacyjny, na pewno nie zaszkodzi, ale żeby uzyskać odzysk ciepła z kondensatu, to na gorące grzejniki ścienne na pewno nie będziesz mógł sobie pozwolić. Utrzymując parametry 70 st. C na zasilaniu i 55 st. C na powrocie, to chyba max. na co fizyka się zgadza. Skoro Ty utrzymujesz na kotle temp. 60 st.C, to chyba miałoby to jeszcze sens. Oczywiście przy takich parametrach sprawność odzysku nie jest najwyższa.
5. Sterowanie - moim zdaniem, to jak kto lubi. Z początku zachłysnąłem się bajaniami entuzjastów pogodówek, ustawiania krzywych grzewczych i czego tam jeszcze, co oferują sterowniki. Koniec końców, metodą prób i błędów, doszedłem do tego, że najoptymalniejsze dla moich warunków (100% podłogówki) jest olanie pogodówki (zbyt wielka bezwładność systemu, żeby na bieżąco reagowała na zmiany temp. na zewnątrz w okresach przejściowych, gdy rano jest -2 st.C, a w południe 12 st.C) i ustawienie kotła na sczytywanie temperatury z czujnika (sterownika) zabudowanego pomiędzy salonem, a kuchnią. Kocioł tak se grzeje, że utrzymuje zadaną temperaturę, a jak coś się gotuje w garach, piecze w piekarniku lub gdy palę w kominku, to temp. w pomieszczeniu skacze, a kociołek się wyłącza i relaksuje.
6. "jak wejdę do któregokolwiek pokoju i otwieram termostat na grzejniku to grzeje a w przypadku pieca gazowego jak to by działało??" - Wydaje mi się, że to właśnie zależałoby od rodzaju zastosowanego sterowania.
a) Jeśli miałbyś ustawione na czujnik w jednym określonym pomieszczeniu, to kocioł tak by se dogrzewał, żeby tam mu pasowało, a to co Ty puszczałbyś se na boki, to Twoja sprawa.
b) Możesz sobie np. zabudować całą masę zaworów termostatycznych na wszystkich pętlach i masę czujników we wszystkich pomieszczeniach i zdać się na takie rozwiązanie, ale coś mi się widzi, że ręczna manipulacja na grzejnikach mogłaby to wszystko spier...
c) Możesz też zabudować całą masę zaworów termostatycznych na wszystkich pętlach i masę czujników we wszystkich pomieszczeniach, i zdać się na pogodówkę He, he... Jeśli tak zrobisz, to opisz wrażenia. Zawsze byłem ciekaw, jak naprawdę wyglądać będzie Armagedon.
7. "no i jeszcze pytanko z grubsza ile kapusty przygotować na taka przeróbkę ??" - Beczkę, a może trzy beczki. Zależy od Ciebie i zastosowanych rozwiązań.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez smer Zobacz wpis1. Moim zdaniem mieszanie podłogówki z grzejnikmi, to cokolwiek wątpliwy pomysł.
Zamieszczone przez smer Zobacz wpisKoniec końców, metodą prób i błędów, doszedłem do tego, że najoptymalniejsze dla moich warunków (100% podłogówki) jest olanie pogodówki (zbyt wielka bezwładność systemu, żeby na bieżąco reagowała na zmiany temp. na zewnątrz w okresach przejściowych, gdy rano jest -2 st.C, a w południe 12 st.C) i ustawienie kotła na sczytywanie temperatury z czujnika (sterownika) zabudowanego pomiędzy salonem, a kuchnią.
Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC
Komentarz
-
-
Miałem na myśli mieszanie podłogowego z grzejnikami w kontekście kotła kondensacyjnego. Kolega ma układ jaki ma i do niego będzie musiał się dostosować. Ale jeśli ktoś decyduje się na grzanie gazowym kotłem kondensacyjnym 100% podłogówki, to (moim zdaniem, oczywiście) dla jednej drabinki w łazience szkoda kasy i zabawy z mieszaniem obiegów. Tutaj alternatywą może być drabinka elektryczna np. 100-120W. Koszt jej zakupu + opłata prądu do końca życia będą na pewno niższe, niż koszt zakupu zaworu 3-drożnego i strata na niewykorzystanym odzysku energii z kondensatu.
Co do sterowania i w ogóle dystrybucji ciepła w domu, to myślę Adam, że ilu użytkowników, tyle opinii i rozwiązań. Ja mam sterowanie ustawione pod siebie, ale mam również świadomość, że nie sprawdziłoby się ono nawet w mojej parterówce, gdyby np. w jednym pokoju leżał roczny dzieciak z gorączką, w drugim teściowa z menopauzą, a jeszcze w innym ktoś, kto w ogóle nie jest zdecydowany, czy mu zimno, czy gorąco...
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez smer Zobacz wpisZamieszczone przez Tomato Zobacz posta
Koledzy taka sprawa... dom 220m2- podłogówki prawie 100m2 reszta grzejniki ale mozna powiedzieć przewymiarowane. Obecnie piec na ekogroszek 24kw ale biega może na pol gwizdka. pojawiła się rura z gazem w mojej ulicy i pomysł na ogrzewanie gazem. Ekogroszek wylatuje i jakis piec kondensacyjny ale... jaki ??? z jakim sterowaniem?? pogodowe/wewnętrzne/ mieszane.. ??? na chwile obecna z racji ze mam na piecu non stop ponad 60 stopni jak wejdę do któregokolwiek pokoju i otwieram termostat na grzejniku to grzeje a w przypadku pieca gazowego jak to by działało?? no i jeszcze pytanko z grubsza ile kapusty przygotować na taka przeróbkę ??
1. Moim zdaniem mieszanie podłogówki z grzejnikmi, to cokolwiek wątpliwy pomysł.
Można to sprawdzić na istniejącym systemie ustawić termostaty na grzejnikach na 40/50 stopni zamknąć pomieszczenia gdzie są grzejniki i po jakimś czasie zmierzyć temp. w pomieszczeniach.
Komentarz
-
-
kiloscar popytaj tutaj o kogoś z Krakowa: konstruktorbudowlany.fora.pl. Na pewno kogoś znajdziesz na miejscu. Jesli chcesz odtworzyć tylko strop to nei jest zbyt trudny temat dla kogoś kto siedzi w budownictwie ogólnym i remontówce, jest kilka rozwiązań. Pytanie co z resztą budynku, jaka była przyczyna zawalenia się stropu itp. Ale tu rzeczywiście wizja lokalna jest potrzebna.
Komentarz
-
-
Dzieki koledzy za porady, instalacji nie budowalem gdyz dom kupilem gotowy. Takze jakby to powiedziec wszystko dostalem i zaakceptowalem. Wniosek o przylacze juz zlozylem wiec mysle ze na koniec lata uda sie zamknac temat. Obecnie podlogowka ma swoja pompe z zaworem trojdroznym grzejniki swoja z czworodrogowym i powiem szczerze ze pasuje mi takie ogrzewanie pod wzgledem komfortu cieplnego. Rozmawialem juz ze szpecem i chce mi wstawic "sprzeglo hydrauliczne" oraz obiecuje ze to wszystko bedzie ladnie biegac.
Komentarz
-
Komentarz