Jaki olej do benzyniaka?

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • vesatis
    Ambiente
    • 2013
    • 119
    • Fiat
    • CGGA 1.4 MPI 80 KM

    Zamieszczone przez mmor
    Wcześniej było większe, ale ciekło spod plastikowej pokrywy rozrządu, dokręciłem i jesr ok. Właścicielom CBZA/CBZB radzę sprawdzić to newralgiczne miejsce.
    Ale tam się nie da nic specjalnie dokręcać, bo uszczelnienei polega na pokryciu powierzchni specjalną pastą, mnie niechlujnie ową pastę nałożyli przy gwarancyjnej wymianie rozrządu i później ciekło, trzeba było pokrywę zdemontować dokładnie oczyścić i "splanować" powierzchnie styku i uszczelnić jeszcze raz. Żeby było zabawniej kolejny wyciek pojawił się z odmy (efekt to mokra od oleju miska).

    Co do rozrządu to mam wrażenie, że dzwoni niezależnie od oleju. Jeździłem już na kilku (M1, Millers XF a teraz Penrite 10) i rozrząd dzwoni jak się przejedzie za krótki dystans i napinacz nie zdąży napiąć łańcucha.

    W związku z tym chyba już pora napisać herezję: kupujcie najtańszy olej z dopuszczeniem producenta (u mnie VW 502) bo i tak żadnej różnicy nie ma

    Komentarz

    • Pidziek
      RS
      • 2011
      • 1845

      Zamieszczone przez cytrynowiec
      możesz napisać jakie są ceny na VOA olejów u Ciebie? Co wchodzi w skład badania?
      160zł brutto z VAT.

      Badanie wyglada tak:



      Czas oczekiwania na wynik to ok. 12-24 godzin od momentu dostarczenia nam próbki.
      Profesjonalne oleje i filtry, zniżki dla klubowiczów :
      http://www.zmienolej.pl/
      http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=748534#748534

      Komentarz

      • paba
        Rider
        • 2012
        • 284

        a UOA? bo na zdjęciu formularz raczej od UOA
        jakie są wymagania odnośnie wysyłki/próbki?

        Komentarz

        • Pidziek
          RS
          • 2011
          • 1845

          UOA - nie mam pod ręką masz takie same dane jak w tabeli tylko podane są takie jakie są faktycznie.
          Próbka ok. 100-200ml opis co to za olej i tyle i wysyłka do nas na firmę www.zmienolej.pl
          Profesjonalne oleje i filtry, zniżki dla klubowiczów :
          http://www.zmienolej.pl/
          http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=748534#748534

          Komentarz

          • paba
            Rider
            • 2012
            • 284

            Zamieszczone przez Pidziek
            UOA - nie mam pod ręką masz takie same dane jak w tabeli tylko podane są takie jakie są faktycznie.
            Próbka ok. 100-200ml opis co to za olej i tyle i wysyłka do nas na firmę www.zmienolej.pl
            cena za UOA taka sama? chyba nie bardzo bo dochodzi woda, paliwo, chłodniczy

            Komentarz

            • mmor
              Ambiente
              • 2014
              • 166
              • Fabia (6Y2)
              • CBZB 1.2 TSI 105 KM

              Zamieszczone przez vesatis
              Zamieszczone przez mmor
              Wcześniej było większe, ale ciekło spod plastikowej pokrywy rozrządu, dokręciłem i jesr ok. Właścicielom CBZA/CBZB radzę sprawdzić to newralgiczne miejsce.
              Ale tam się nie da nic specjalnie dokręcać, bo uszczelnienei polega na pokryciu powierzchni specjalną pastą, mnie niechlujnie ową pastę nałożyli przy gwarancyjnej wymianie rozrządu i później ciekło, trzeba było pokrywę zdemontować dokładnie oczyścić i "splanować" powierzchnie styku i uszczelnić jeszcze raz. Żeby było zabawniej kolejny wyciek pojawił się z odmy (efekt to mokra od oleju miska).

              Co do rozrządu to mam wrażenie, że dzwoni niezależnie od oleju. Jeździłem już na kilku (M1, Millers XF a teraz Penrite 10) i rozrząd dzwoni jak się przejedzie za krótki dystans i napinacz nie zdąży napiąć łańcucha.

              W związku z tym chyba już pora napisać herezję: kupujcie najtańszy olej z dopuszczeniem producenta (u mnie VW 502) bo i tak żadnej różnicy nie ma
              Jest tam pasta na bazie gumy czy silikonu, o dziwo dokrecenie torxow wystarczylo, u mnie tez miska byla mokra.
              Co do oleju w tym silniku (CBZ.) - nie ważne co wlewasz, konstrukcja rozrządu jest tak zepsuta, że do 100 tys. bez naprawy nie dociągnie. Roznica miedzy M1 0w40 a 5w30 jest niewielka hths 3,6 vs 3,8.

              Komentarz

              • endryu
                RS
                • 2006
                • 3773
                • Octavia II combi (1Z5)
                • CAXA 1.4 TSI 122 KM

                Koledzy-znawcy produktów olejowych. Co sądzicie o połączeniu np. Specola 5W30, 0W30, 0W40 np. z dodatkiem AR9100 :?:
                Specol dlatego, że pojawiają się na forum opinie, że to dobry i tani olej.
                To takie rozważanie na temat "dobrze i tanio". :idea:
                O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
                O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
                =================================================

                Komentarz

                • paba
                  Rider
                  • 2012
                  • 284

                  ciężko powiedzieć, aby było rzetelnie
                  moim zdaniem (nie czuję się znawcą)

                  - produceni mają starannie dobraną bazę oleju, dodatki i modyfikatory tarcia i nie zalecają by czegokolwiek dolewać, bo nie sposób w 100% przewidzieć jak się zachowa taka mieszanina
                  jestem przekonany, że o ile niczego nie zepsuje to istnieje szansa, że np. obniży skuteczność zawartych modyfikatorów tarcia czy dodatków
                  - wiarygodność Archoila wygląda tak, że publikuje wykresy z excela natomiast nie widziałem choćby certyfikatu TUV
                  - trzeba by wykonać i zapłacić przynajmniej za VOA by chociaż ocenić wpływ dodatku na świeży olej

                  zacząłem negatywnie, a z drugiej strony wiele osób jest zadowolonych - popytaj np. pedrosa, który stosuje i sobie chwali

                  Komentarz

                  • tomek evo
                    Rider
                    • 2013
                    • 474
                    • Superb II combi (3T5)

                    Producenci rzeczywiście oficjalnie nie zalecają generalnie dodawania czegokolwiek głównie ze względów bezpieczeństwa ze względu na mnogość produktów i ich różnorodny skład a także chyba ze względów wizerunkowych. No chyba, że dodajemy własne dodatki. Cera tec dodany do oleju Liqui Moly jest wg. Liqui ok a dodany do Castrola wg. Castrola już nie.
                    Akurat Specol nie ma obiekcji przed dodawaniem do ich olejów dodatków Archoila wręcz przeciwnie (przynajmniej nieoficjalnie-oficjalnie nie wiem ale się dowiem 8) ). Były też przeprowadzane, można powiedzieć niezależne badania oleju Specol Gold z dodatkiem AR 9100, które potwierdziły skuteczność działania tego modyfikatora. Sporo też osób sobie Archoila chwali. Również w parze ze Specolem. Ale przeprowadzenie niezależnego testu oleju z dodatkiem Archoila jest niezłym pomysłem

                    Komentarz

                    • Pidziek
                      RS
                      • 2011
                      • 1845

                      paba: ja mam umowę z firmą wysyłam próbkę w której jest coś mnie to nie interesuje co może być goły olej oni mają odczytać czego jest i w jakiej proporcji.

                      Zamieszczone przez endryu
                      Koledzy-znawcy produktów olejowych. Co sądzicie o połączeniu np. Specola 5W30, 0W30, 0W40 np. z dodatkiem AR9100 :?:
                      Specol dlatego, że pojawiają się na forum opinie, że to dobry i tani olej.
                      To takie rozważanie na temat "dobrze i tanio". :idea:
                      To tak jak ostatnio kleint powiedział, kupił 0W40 do silnika TSI bo ...
                      " My kupujemy Skody bo na VW trochę brakuje więc kupuję tanio i dobrze i mam Skode i nie przepłacam"

                      Połączenie z Archoil 9100 jest doskonałe.
                      Profesjonalne oleje i filtry, zniżki dla klubowiczów :
                      http://www.zmienolej.pl/
                      http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=748534#748534

                      Komentarz

                      • leonn
                        RS
                        • 2011
                        • 2726
                        • BSE 1.6 MPI 102 KM

                        Zamieszczone przez endryu
                        Co sądzicie o połączeniu np. Specola 5W30, 0W30, 0W40 np. z dodatkiem AR9100 :?:
                        Przypomnę to co zawsze mówił PAOLO, dobry olej ma być sam w sobie tak "skonstrułowany" że nie potrzebne są mu żadne dodatki

                        Dodaki dodajemy w celu przedłużenia życia slnika (jeśli auto trzymamy np.do śmierci :wink: ) lub jeśli silnik pracuję w trudnych warunkach, i potrzeba jest wydłużenia żywotności oliwy :wink:

                        Dodatki nie służą do wzbogacania szajsu, żeby ten jakotako funkcjonował w motorze :P


                        Zamieszczone przez endryu
                        Specol dlatego, że pojawiają się na forum opinie, że to dobry i tani olej.
                        To są opinie handlarzy którzy na tym zarabiają, opamientajcie się. Chcecie być królikami doświadczalnymi?

                        Mój dobry "olejowy" kolega :wink: powiedział, że nie wlałby tego nawet do starej kosiarki

                        Niech producent, czy handlarze zrobią jakieś testy, badania, rozbiorą pare silników Przecież nie wiadomo o tym oleju nic, a o spełnianiu jakichkolwiek norm producentów już nie mówię :P Kto pojedzie z tym olejem na przegląd gwarancyjny nowego TSI do ASO? :diabelski_usmiech




                        Ja mimo wszyskto dalej będę używał sprawdzonych, przetestowanych produktów, wiarygodnego producenta :wink:

                        Komentarz

                        • tomek evo
                          Rider
                          • 2013
                          • 474
                          • Superb II combi (3T5)

                          Zapytaj proszę kolegi na czym opiera swoje przekonanie co do jakości tego oleju. Producent (każdy producent) deklaruje jakie parametry oraz normy producentów spełnia jego olej. W przypadku Specola można wszystko sprawdzić. Oczywiście ktoś powie, ze papier wszystko przyjmie ale dotyczy to każdego oleju i każdego producenta.
                          Specola jak do tej pory świadomie wybrało wielu użytkowników na różnych forach i jakoś nie słychać negatywnych opinii. Są osoby, które zalewają silnik Specolem po raz n-ty więc nie można mówić o królikach doświadczalnych. Sam mam Specola zalanego w kilku autach i nie zrobiłem tego z oszczędności. Ja się nie upieram, że to najlepszy olej na świecie ale pisanie, że nic o tym oleju nie wiemy to trochę przesada moim skromnym zdaniem. Ludzie masowo kupują olej GM Dexos 2 a olej ten ma tym gorsze opinie im ktoś się więcej olejami interesuje. Na dobrą sprawę nie wiadomo kto go produkuje (podobno kilka fabryk w Europie i te oleje się różnią między sobą) i gdzie (made in Europe) co daje niezłe pole do popisu oszustom. A sprzedaje się świetnie i uchodzi od lat za "sprawdzony olej" przynajmniej wśród laików.
                          Co do aspektu ekonomicznego to handlarzom bardziej opłaca się sprzedawać droższe i rozpoznawalne oleje np. Castrola czy Mobila bo lepszy zarobek a Kowalski i tak kupi bo swoje o olejach wie, w końcu reklamy czyta i ogląda i w ogóle go nie trzeba przekonywać
                          Szanuje zdanie każdego ale że, forum jest również po to aby merytorycznie podyskutować to wyrażam tylko swoje zdanie.

                          [ Dodano: Czw 14 Sty, 16 13:29 ]
                          Co do ASO to chyba wszyscy się zgodzą, że nie jest to wyrocznia i dba głównie o własne interesy. Wiedza techniczna niektórych pracowników ASO nt. olejów (i niestety nie tylko) jest niestety mizerna. Moim zdaniem pracownik nie ma prawa odmówić zalania silnika jakimkolwiek olejem dostarczonym przez Klienta, który zgodnie z deklaracjami producenta oleju spełnia wymogi stawiane przez producenta pojazdu.
                          Chyba, że ktoś boi się zostać wyśmianym przez pracownika ASO . Też kiedyś przerabiałem taką akcję z 10 lat temu, że w ASO Opla zrobili wielkie oczy :shock: i pytanie co to jest ? na widok..... Motula. Pytali czy to do traktora na co im odpowiedziałem, że na tym jeżdżą na Dakarze i w Le Mans ale za bardzo nie wiedzieli co to takiego (ten Dakar i Le Mans). ASO często zarabia więcej na 1 litrze swojego oleju niż w wielu przypadkach sklepy internetowe na 5 litrach.

                          [ Dodano: Czw 14 Sty, 16 13:37 ]
                          Jeszce jedno mi się przypomniało apropo zaleceń producenta.
                          Fiat (Alfa Romeo, Lancia) oficjalnie rekomenduje/zaleca stosowanie olejów Selenia. Była taka sytuacja, że do sprzedaży weszły auta wyposarzone w DPF-y wymagające oficjalnie normy C2. Problem w tym, że Selenia nie miała wtedy takiego oleju w swojej ofercie. FIAT rekomendował więc olej, który nie spełniał wymagań, które sam określił. I słyszałem o przypadkach, że do aut z DPF w ASO lali to co zwykle (nawet bez normy C3). Brawo FIAT. 8)

                          Komentarz

                          • endryu
                            RS
                            • 2006
                            • 3773
                            • Octavia II combi (1Z5)
                            • CAXA 1.4 TSI 122 KM

                            Zamieszczone przez tomek evo
                            Specola jak do tej pory świadomie wybrało wielu użytkowników na różnych forach i jakoś nie słychać negatywnych opinii. Są osoby, które zalewają silnik Specolem po raz n-ty więc nie można mówić o królikach doświadczalnych.
                            Jakbyś był uprzejmy, proszę podrzuć kilka linków z for o użytkownikach Specol-a 5W30, 0W30, 0W40. Dziękuję.
                            O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
                            O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
                            =================================================

                            Komentarz

                            • mbar
                              Drive
                              • 2014
                              • 53

                              Szybkie pytanie o olej do Opel Karl z tym nowym silnikiem 1.0 (teść sobie kupił niedawno). Chcę "po dotarciu" wymienić GM-owski olej na coś lepszego.

                              Na stronie http://dixi-car.pl/pytanie-karl.htm znalazłem takie info:
                              Jaki olej lać do silnika Opla KARL?

                              Silnik 1.0 75KM KARLa to pierwszy silnik Opla, który przyjmuje olej o klasie lepkości 0W20 (paliwooszczędny syntetyk).

                              0W20 jest nawet rzadszym olejem niż syntetyk 0W30, powszechnie dotychczas stosowany w modelach Opla.
                              Już tu się rąbnęli, bo ASO leje GM dexos2 5W30, a nie 0W30, takiego nie ma szans dostać (w ASO).

                              Karla nie ma jeszcze w wyszukiwarkach olejów u producentów. No i żeby było śmieszniej, w instrukcji obsługi jest wymieniony olej dexos2 5W30 oraz dopuszczone są lepkości 0W30 i 0W40.
                              Opel faktycznie informował o planach przejścia na 0W20 w najbliższej przyszłości.

                              Z ciekawości zalałbym jakiś dobry 0W20, tylko nie mam pojęcia jaki.

                              Komentarz

                              • cytrynowiec
                                L&K
                                • 2015
                                • 1056
                                • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                mbar, olej nie rzadszy tylko w niższej lepkości, a to różnica. Sprawdź u importera lub w centrali Opla czy na pewno można zalać do tego silnika 0w20. Może Opel ma jakieś swoje normy na ten silnik i olej do niego? :roll: Sprawdzisz to napisz co tam Ci odpowiedzieli. Osobiście bez tego raczej bym na własną rękę nic nie robił, bo jak piszesz dealer jedno, książka drugie.

                                Komentarz

                                • mbar
                                  Drive
                                  • 2014
                                  • 53

                                  Zamieszczone przez cytrynowiec
                                  olej nie rzadszy tylko w niższej lepkości, a to różnica
                                  Tak, ta różnica jest mi znana

                                  http://dixi-car.pl/silnik-20-diesel-adblue.htm o tu też jest wspomniany olej 0W20.

                                  Komentarz

                                  • cytrynowiec
                                    L&K
                                    • 2015
                                    • 1056
                                    • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                    Pisałem o róznicy w kontekście tekstu dealera :wink:
                                    Podtrzymuję co napisałem, sprawdzić u importera lub w centrali wtedy masz pewnik. Jest parę 0w20 wartych uwagi.
                                    Na marginesie, producenci z Europy goniąc kolejne wymyślne normy ekologiczności dochodzą do wniosku że Japończycy czy Koreańczycy wcale źle nie robili projektując silniki pod 0w20, czy nawet mniejsze lepkości.

                                    Komentarz

                                    • mbar
                                      Drive
                                      • 2014
                                      • 53

                                      Tak, będę pisał.
                                      Wszystko, co znalazłem na internecie w kontekście silników GM i lepkości 0W20 dotyczy olejów dexos1, a nie dexos2 i taka zmiana została wprowadzona w 2014 roku.

                                      EDIT: Karl w fabryce dostaje olej 5W20 (na pierwszy montaż), ale nie wiadomo konkretnie co to jest.

                                      EDIT2: co nas sprowadza (między innymi) do parametru HTHS, który w dexos2 jest wymagany na poziomie >= 3.5, ale praktycznie wszystkie oleje 0W20 jakie dziś obejrzałem, miały HTHS poniżej 3.0 (np. 2.6).

                                      Komentarz

                                      • cytrynowiec
                                        L&K
                                        • 2015
                                        • 1056
                                        • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                        Tak na szybko, za ACEA
                                        A1/B1 HTHS viscosity CEC L-36-A-90 cP ≥ 2.9 and ≤ 3.5 xW-20 ≥ 2.6
                                        A5/B5 HTHS viscosity CEC L-36-A-90 cP ≥ 2.9 and ≤ 3.5
                                        A3/B4 HTHS viscosity CEC L-36-A-90 cP ≥ 3.5

                                        Zobaczymy jaką dostaniesz odpowiedź, co tam Opel wymyślił, ale wątpię aby to było coś niestandardowego. Z Europejczyków 0w20 ma już np. Jaguar i Volvo, i nie ma tam nic szczególnego w parametrach łącznie HTHS.

                                        Komentarz

                                        • mbar
                                          Drive
                                          • 2014
                                          • 53

                                          Odpowiedź jest wymijająca: na 1 przeglądzie należy wlać olej zalecany w ASO, czyli 5W30 dexos2.

                                          Komentarz

                                          • paba
                                            Rider
                                            • 2012
                                            • 284

                                            mnie osobiście Specol ani ziębi, ani parzy
                                            widocznie sprzedawanie oleju nie jest jego główną działalnościa, albo jest zadowolony z obecnej sprzedazy

                                            w tej chwili kupić zajebisty olej (pod względem dobrej, nowoczesnej bazy, dodatków, a nawet marki) i tanio! jest nie tak trudno

                                            właśnie odebrałem paczkę z Galona, który za 26,5zł za litr sprzedał mi Shella Helix Ultra 0W20 SN A1-B1, podwójna etykieta, opakowanie nie wzbudza żadnych zastrzeżeń, 23% vat

                                            domyślałem się, patrzę i oczywiście made in USA - TDS pokrywa się z Pennzoil Ultra Platinum 0W20, za którego nawet w Stanach trzeba zapłacić trochę więcej, testowany na aparatach, w labach na lewo i prawo i jest wyraźnie lepszy od szaraków

                                            więc czym mnie może skusić Specol, który ma problem nawet pokazać VOA? albo pozwolić klientowi zapłacić za VOA? brzydkim opakowaniem? brakiem obecności na OEM approval?
                                            niby liczy się wnętrze, a nikt z was nie powie, że nie zwracacie uwagi na ubiór

                                            30% PAO to ma Pentronas, 30% PAO to ma Synpower, Motul (nie wszystkie)
                                            to nic nadzwyczajnego jako samo w sobie oraz przy jakości i parametrach HT i GTL

                                            Komentarz

                                            • cytrynowiec
                                              L&K
                                              • 2015
                                              • 1056
                                              • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                              mbar, czyli pewnie nie są jeszcze gotowi sprzedażowo na nowy olej 5w20 w salonach/serwisach Opla, który jest tylko jako oem i tylko w fabrykach. Także wybór masz jasny, szukaj dobrego dla Karla oleju dexos2 :wink:

                                              paba, jestem bardzo ciekaw tego GTL-owca, jak będziesz miał już swoje wnioski o nim ,daj znać.

                                              Z polskich marek olejowych wybieram Lotosa i Orlena. Mam jasność i pewność (VOA,aprobaty, trzymają normy), że są to oleje dobre, wcale nie droższe niż Specol (np. 5w40 C3) a pewne. Co do Specola i zapewnień sprzedawców jaki on dobry jest to: "ciemność widzę, ciemność" Dla mnie nie ma żadnego sensu aby pchać się w tych samych pieniądzach w niepotrzebne ryzyko. VOA kosztuje 160 brutto, a nikt ze sprzedawców nie chce tego zrobić, toż to więcej prąd kosztuje i czas aby klepać w necie jakie te oleje są super. Nie szkoda czasu i kasy? :lol: Tylko,żeby nie było jak z Millersem EE :lol:

                                              Komentarz

                                              • Pidziek
                                                RS
                                                • 2011
                                                • 1845

                                                Cieszę się że koledzy biją pianę na temat Specola nikt nikogo nie namawia do wlewania tego oleju.
                                                Kazdy moze mieć swoje zdanie na ten temat.

                                                Rodzi się pytanie co lepiej kupić Specola z Polski czy super olej z logo Castrol, BP, Shell, Mobil lub inny z atrakcyjnej ofery z Allegro który może pochodzić stąd :

                                                Mother Russia is the Eastern Europe`s “land of opportunity” and one of the most renowned countries for counterfeit products, starting with sports articles, mobile phones and moving on to the auto industry, where the counterfeit engine oil business has alarmingly increased over the past few years. It is also the case of two young “entrepreneurs” from Moscow who managed to develop a real business by counterfeiting engine oil in four large abandoned storages. The business was even more blooming as they were also using cheap and illegal labor force, engaging illegal immigrants with no residence permits in Russia. A thorough police investigation of Moscow`s so called “abandoned” storage from suburbs has led to the discovery of hidden “factories” used in counterfeiting engine oil, and then sold under the names of world`s largest engine oil manufacturers, like Shell, Mobil, Elf, Castrol, BP, Elf, Liqui Moly, and also engine oil for BMW,…
                                                Profesjonalne oleje i filtry, zniżki dla klubowiczów :
                                                http://www.zmienolej.pl/
                                                http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=748534#748534

                                                Komentarz

                                                • endryu
                                                  RS
                                                  • 2006
                                                  • 3773
                                                  • Octavia II combi (1Z5)
                                                  • CAXA 1.4 TSI 122 KM

                                                  Koledzy, użytkownicy w swoich TSI lub innych benzynowcach olei Neste City Pro 0W30, Fuchs Titan Supersyn Longlife 0W30 (nie Plus). Jakie macie opinie, spostrzeżenia, uwagi o w/w oliwach?
                                                  O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
                                                  O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
                                                  =================================================

                                                  Komentarz

                                                  • zsolpyw
                                                    Elegance
                                                    • 2012
                                                    • 897

                                                    Drobne pytanko, co myslec o takim oleju ORGANIKA SYNTHETIC 5W-40 ?




                                                    Np. jak ma sie do analogicznego odpowiednika z Lotosa ?
                                                    Sprzedam nowe sprezyny Lesjofors O1 tył

                                                    Jeżdżę w blasku
                                                    http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...339092#1339092

                                                    Komentarz

                                                    Pracuję...