Jaki olej do benzyniaka?

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Tippo
    L&K
    • 2009
    • 1349
    • Octavia III (5E3)
    • CJSB 1.8 TSI 180 KM

    Zamieszczone przez PAOLO ESCO
    cytuję: "Castrol Magnatec Professional - olej wyróżniający się technologią inteligentnych molekuł" dalej nie ma co czytać, bo każdy - KAŻDY - olej ma te same "inteligentne" molekuły - kiedyś o tym pisałem. Pisałem też o Fluid Strength Technology.
    Kufa cycki opadaja :shock:

    Komentarz

    • Adam-Ski
      Rider
      • 2009
      • 476
      • Seat
      • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

      Zamieszczone przez aronus
      że niby lepszy bo podwójnie filtrowany
      ..gdyby byłby 3-krotnie filtrowany to już prawie jak piwo...
      Była Octavia II (Combi) 1.9 TDI PD

      Był Rapid 1.4 TDI-CR

      Poprzednio także Fabia II Combi 1,4 16V

      Komentarz

      • Tippo
        L&K
        • 2009
        • 1349
        • Octavia III (5E3)
        • CJSB 1.8 TSI 180 KM

        Zamieszczone przez Adam-Ski
        Zamieszczone przez aronus
        że niby lepszy bo podwójnie filtrowany
        ..gdyby byłby 3-krotnie filtrowany to już prawie jak piwo...
        Ja mysle, ze na tym to juz mozna frytki smazyc :/

        Komentarz

        • msemafor
          Ambiente
          • 2013
          • 232
          • Octavia III (5E3)
          • CZDA 1.4 TSI 150 KM

          Temat rozrósł się do takich rozmiarów, że użytkownikowi, który chce tylko wlać olej i jeździć ciężko się rozeznać, który olej będzie najlepszy do jego silnika i zapewni najlepszą ochronę od wymiany do wymiany, co pozytywnie wpłynie na żywotność motoru w dłuższej perspektywie czasowej - przecież o to nam wszystkim chodzi.
          Z tego względu postanowiłem spytać bardziej doświadczonych olejowo kolegów, co dobrego radziliby wlać do Octavii I Tour BFQ z 2007r. 104 tyś km. z LPG. Kilka wymian wcześniej lany był MOTUL x-Clean 5W40 (ostatnio przy 89 tys. km). Jazda ok. 80 dziennie - w tym ok. 50 km z prędkością 100 - 120 km/h z 3 - 4 osobami na pokładzie. Wymiany muszę dokonać do końca sierpnia.
          Może warto byłoby przygotować takie zestawienie tabelaryczne z oznaczeniami silników, przedziałami przebiegów i nazwami sugerowanych olejów. Taka skrócona forma obecnego rozrośniętego wątku o olejach :-)
          Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

          Komentarz

          • leonn
            RS
            • 2011
            • 2726
            • BSE 1.6 MPI 102 KM

            Zamieszczone przez msemafor
            który olej będzie najlepszy do jego silnika i zapewni najlepszą ochronę od wymiany do wymiany,
            Najlepszym wyborem jest Liqui Moly 0W-40, ale tak że każdy inny olej 0W-40 bez znaczenia na producenta, nada się jak najbardziej


            Zamieszczone przez msemafor
            co pozytywnie wpłynie na żywotność motoru w dłuższej perspektywie czasowej
            Warto przed wymianą zrobić płukankę i ze świeżym olejem wlać CeraTec :wink:

            Komentarz

            • prezes73
              Rider
              • 2015
              • 522
              • Hyundai

              Jak wygląda sprawa po zalaniu tego CeraTec przy wymianie oleju i po kolejnej zmianie oleju poprzedzoną płukanką proline, czy ta płukanka wypłucze cerateca i przy zmianie oleju na nowy znowu trzeba zalać cerateca? Olej statoil lazerway ll 5w30. Czy ten dodatek do 1.4 TSI nadaje się?. Silnik nie bierze oleju, wymiana co 15kkm

              Komentarz

              • leonn
                RS
                • 2011
                • 2726
                • BSE 1.6 MPI 102 KM

                Zamieszczone przez prezes73
                Jak wygląda sprawa po zalaniu tego CeraTec przy wymianie oleju i zrobieniu płukanki proline, czy ta płukanka wypłucze cerateca i przy kolejnej zmianie oleju na nowy znowu trzeba zalać cerateca?
                Tak, płukanka wypłucze cześć Cerateca, wiec przy kolejnej wymianie poprzedzonej płukanką trzeba by znowu zalewać. Ja jak dodałem Cerateca to przez kolejne trzy wymiany nie robiłem płukanek.

                Zamieszczone przez prezes73
                Czy ten dodatek do 1.4 TSI nadaje się?.
                Tak, nadaje się.

                Komentarz

                • PAOLO ESCO
                  RS
                  • 2009
                  • 6624
                  • Volkswagen
                  • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                  Zamieszczone przez leonn
                  każdy inny olej 0W-40 bez znaczenia na producenta
                  ale fajnie jak by miał jeszcze dodatkowo specyfikację MB 229.5
                  Zamieszczone przez leonn
                  płukanka wypłucze cześć Cerateca
                  to są uroki wlewania dodatków do oleju, nie zdrowiej dla silnika będzie zrobić zwykłą płukankę i zamiast dodatku po prostu szybciej, jak będzie trzeba zmienić olej na świeży :roll: (wiem co piszę bo "królik doświadczalny" czyli żony Picanto od ponad 8 lat ! za każdym razem ma robioną płukankę i silnik jest idealnie suchy, nie wspominając o tym że pracuje jak "szwajcarski zegarek" i nie pobiera oleju) niż wlewać jakiś dodatek, zwłaszcza gdy nie wiemy jaki wpływ będzie on miał po połączeniu z olejem.

                  [ Dodano: Nie 02 Sie, 15 19:21 ]
                  ahhh i jeszcze jedna sprawa ... tym razem do Administracji - i to na forum - a co !

                  Pytanie brzmi: Czy szanowna Administracja OCP dostała od któreś z firm olejowych lub też od google informację na temat zablokowania możliwości wyszukiwania moich postów konkretnie tych umieszczanych na Octavia Club Polska (po wpisaniu pewnej frazy - reszta info dla Administracji...) tak, by nie były one widoczne w wyszukiwarce google ... ? Sytuacja ta ma miejsce od kilku miesięcy ... i jestem w 100% pewien, że jest to wynik dziłalnosci pewnych firm (oraz "układu" sprzedawców na forach olejowych, którym pewne sprawy są nie na rękę... stąd też była swojego czasu wizyta "troli" na forum w wątkach olejowych - ale dzięki szybkiej reakcji adminów "trole" nie mogły się pożywić... ) na "nie pasujące im treści moich wypowiedzi na forum" tak tak... pewne firmy wolą, jak "pospólstwo" - czytaj zwykłego użytkownika można ogłupiać i jest im naprawdę nie wygodnie jak wytyka się im, że kłamią ! i robią z nas "idiotów" ... :tuk:
                  ... chyba naprawdę "komuś" takie info było nie na rękę :diabelski_usmiech

                  Reasumując - czy Administracja OCP została powiadomiona przez któryś z w/w "podmiotów" o blokowaniu widoczności treści pewnych wypowiedzi na forum ? TAK czy NIE? Byłbym wdzięczny za info bo mam ochotę komuś skopać ...
                  PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                  Komentarz

                  • leonn
                    RS
                    • 2011
                    • 2726
                    • BSE 1.6 MPI 102 KM

                    Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                    niż wlewać jakiś dodatek, zwłaszcza gdy nie wiemy jaki wpływ będzie on miał po połączeniu z olejem.
                    To nie jest jakiś tam dotatek, tylko sprawdzony modyfikator oleju

                    Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                    zwłaszcza gdy nie wiemy jaki wpływ będzie on miał po połączeniu z olejem.
                    Ja wiem jaki ma wpływ, :wink: a jak ktoś inny chcę sie przekonać na własnej skórze, czy to ściema czy nie, to zawsze można wysłać próbkę do analizy :wink: Tylko trzeba by to zrobić przed i po żeby mieć punkt odniesienia

                    Komentarz

                    • PAOLO ESCO
                      RS
                      • 2009
                      • 6624
                      • Volkswagen
                      • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                      Zamieszczone przez leonn
                      tylko sprawdzony modyfikator oleju
                      a konkretnie z którymi olejami przeprowadzono takie badania :diabelski_usmiech
                      Zamieszczone przez leonn
                      zawsze można wysłać próbkę do analizy Tylko trzeba by to zrobić przed i po żeby mieć punkt odniesienia
                      tylko kto to robi ... Ja pisałem ogólnie o wlewaniu różnych (mniej lub bardziej popularnych) dodatków do oleju
                      PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                      Komentarz

                      • prezes73
                        Rider
                        • 2015
                        • 522
                        • Hyundai

                        Dzięki za odpowiedzi na temat cerateca. Chyba jednak nie będę kombinował i żadnych dodatków do oleju. Olej zmieniam co 15kkm zawsze z płukanką.

                        Komentarz

                        • PAOLO ESCO
                          RS
                          • 2009
                          • 6624
                          • Volkswagen
                          • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                          Zamieszczone przez prezes73
                          Chyba jednak nie będę kombinował
                          jak chcesz "spać" spokojnie zalej sobie olej z SAE 0W40 np. Mobil1 ESP 0W40 lub dowolny inny (fajnie, gdyby miał też MB 229.5)

                          było na poprzedniej stronie :diabelski_usmiech
                          Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                          ESP - dlatego, że utrzymuje systemów oczyszczania spalin (olej niskopopiołowy) w tym wypadku utrzymuje katalizator w czystości i nie doprowadza do jego zatrucia (ble ble ble ... w nowych TSI problemu z zabrudzeniem na zaworach praktycznie brak. VW zastosował podwójny wtrysk). Tak naprawdę mógłbyś zalać Mobil1 0W40 (bez ESP) i też byłoby OK - oba oleje mają specyfikację VW 502.00 i to wystarczy
                          PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                          Komentarz

                          • prezes73
                            Rider
                            • 2015
                            • 522
                            • Hyundai

                            Dzięki za poradę ale jednak zostane na statoil ll 5W30. Jestem z niego bardzo zadowolony. Poza tym zalewam 3 caxy z tego samego rocznika. Dwie jezdzą na M1 NL 0W40 i jedna na statoil lazervay ll 5W30. Mam wrazenie że moja(statoil) pracuje najciszej i nie ma problemów z rozrządem. Wiem 0W40 dają lepszą ochronę ale co tam :wink:

                            Komentarz

                            • leonn
                              RS
                              • 2011
                              • 2726
                              • BSE 1.6 MPI 102 KM

                              Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                              Zamieszczone przez leonn
                              tylko sprawdzony modyfikator oleju
                              a konkretnie z którymi olejami przeprowadzono takie badania :diabelski_usmiech
                              Jak to z którymi, wiadomo, :wink: analiza jest w tym wątku Zawsze można przetestować innego producenta, bardziej popularnego :diabelski_usmiech


                              Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                              Zamieszczone przez leonn
                              zawsze można wysłać próbkę do analizy Tylko trzeba by to zrobić przed i po żeby mieć punkt odniesienia
                              tylko kto to robi ...
                              Ale tylko w ten sposób można sprawdzić prawdomówność producenów

                              Komentarz

                              • PAOLO ESCO
                                RS
                                • 2009
                                • 6624
                                • Volkswagen
                                • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                                Zamieszczone przez leonn
                                można sprawdzić prawdomówność producenów
                                hehe jak już dziś sprawdziłeś to widać, że niektórym firmom prawda jest nie na rękę :wink:
                                PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                                Komentarz

                                • msemafor
                                  Ambiente
                                  • 2013
                                  • 232
                                  • Octavia III (5E3)
                                  • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                  Czy ktoś jeszcze wypowiedziałby się na moje pytanie ujęte pogrubioną czcionką?

                                  Zamieszczone przez msemafor
                                  Temat rozrósł się do takich rozmiarów, że użytkownikowi, który chce tylko wlać olej i jeździć ciężko się rozeznać, który olej będzie najlepszy do jego silnika i zapewni najlepszą ochronę od wymiany do wymiany, co pozytywnie wpłynie na żywotność motoru w dłuższej perspektywie czasowej - przecież o to nam wszystkim chodzi.
                                  Z tego względu postanowiłem spytać bardziej doświadczonych olejowo kolegów, co dobrego radziliby wlać do Octavii I Tour BFQ z 2007r. 104 tyś km. z LPG. Kilka wymian wcześniej lany był MOTUL x-Clean 5W40 (ostatnio przy 89 tys. km). Jazda ok. 80 dziennie - w tym ok. 50 km z prędkością 100 - 120 km/h z 3 - 4 osobami na pokładzie. Wymiany muszę dokonać do końca sierpnia.
                                  Może warto byłoby przygotować takie zestawienie tabelaryczne z oznaczeniami silników, przedziałami przebiegów i nazwami sugerowanych olejów. Taka skrócona forma obecnego rozrośniętego wątku o olejach :-)
                                  Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

                                  Komentarz

                                  • rezon
                                    RS
                                    • 2006
                                    • 1894
                                    • Volvo
                                    • AKL 1.6 MPI 101 KM
                                    • BSE 1.6 MPI 102 KM

                                    Wiele razy już było AKL, BFQ, BSE - można zalać praktycznie każdym olejem.

                                    Komentarz

                                    • msemafor
                                      Ambiente
                                      • 2013
                                      • 232
                                      • Octavia III (5E3)
                                      • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                      Dzięki rezon za odpowiedź. Spróbuj sobie wyobrazić, że masz BFQ i wymianę oleju za max miesiąc. Co na dzień dzisiejszy byś kupił i wlał ?

                                      Zamieszczone przez rezon
                                      Wiele razy już było AKL, BFQ, BSE - można zalać praktycznie każdym olejem.

                                      Komentarz

                                      • PAOLO ESCO
                                        RS
                                        • 2009
                                        • 6624
                                        • Volkswagen
                                        • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                                        Zamieszczone przez msemafor
                                        co dobrego radziliby wlać do Octavii I Tour BFQ z 2007r. 104 tyś km. z LPG
                                        np.: Mobil1 0W40 (zwykły a nie ESP 0W40), może być Motul ale bez C-3 (po co zalewałeś Mobila z ACEA C-3 z niższym TBN do silnika z LPG? Masz wiele produktów Motula, które można lepiej dobrać do tego silnika. Zamiast X-Clean 5W40 trzeba było zalać X-Cess 5W40) itd. Strona 193 tego wątku - wybierz sobie coś wg. uznania. Co byś z tych wymienionych produktów nie wybrał to i tak będzie dobrze. Tylko plisss nie pisz że masz 104 tys km i się Tobie "silnik rozszczelni" na 0W40. :bajer
                                        PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                                        Komentarz

                                        • msemafor
                                          Ambiente
                                          • 2013
                                          • 232
                                          • Octavia III (5E3)
                                          • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                          Dzięki PAOLO ESCO za odpowiedż. Nigdy nie zalewałem Mobila - napisałem, że od kilku wymian lany był MOTUL x-Clean 5W40. MOTUL X-Cess 5W40 ma MB 229.3, a napisałeś wcześniej, że dobrze byłoby, aby olej miał MB 229.5.

                                          X-Clean 5W40 ma MB 229.5 i VW502/505 i taki najprawdopodobniej kupię.

                                          Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                                          Zamieszczone przez msemafor
                                          co dobrego radziliby wlać do Octavii I Tour BFQ z 2007r. 104 tyś km. z LPG
                                          np.: Mobil1 0W40 (zwykły a nie ESP 0W40), może być Motul ale bez C-3 (po co zalewałeś Mobila z ACEA C-3 z niższym TBN do silnika z LPG? Masz wiele produktów Motula, które można lepiej dobrać do tego silnika. Zamiast X-Clean 5W40 trzeba było zalać X-Cess 5W40) itd. Strona 193 tego wątku - wybierz sobie coś wg. uznania. Co byś z tych wymienionych produktów nie wybrał to i tak będzie dobrze. Tylko plisss nie pisz że masz 104 tys km i się Tobie "silnik rozszczelni" na 0W40. :bajer

                                          Komentarz

                                          • PAOLO ESCO
                                            RS
                                            • 2009
                                            • 6624
                                            • Volkswagen
                                            • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                                            Zamieszczone przez msemafor
                                            MOTUL X-Cess 5W40 ma MB 229.3, a napisałeś wcześniej, że dobrze byłoby, aby olej miał MB 229.5.
                                            bo ma MB 229.5 --- > https://www.motul.com/system/product...pdf?1420818184 :roll:

                                            Zamieszczone przez msemafor
                                            X-Clean 5W40 ma MB 229.5
                                            ma 229.51 (229.5 a 229.51 to oleje o całkowicie różnych specyfikacjach) a to jest różnica ---> https://www.motul.com/system/product...pdf?1392069024

                                            Napisz do elemenateur - on dobierze Tobie odpowiedniego Motula.
                                            PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                                            Komentarz

                                            • msemafor
                                              Ambiente
                                              • 2013
                                              • 232
                                              • Octavia III (5E3)
                                              • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                              Jeszcze raz dzięki PAOLO ESCO za odpowiedź. Mam u siebie w Szczecinie autoryzowanego dystrybutora MOTUL (firma MATA) więc odwiedzę go i ustalimy, czy x-Cess lub x-Clean. MOTUL ma jeszcze olej przeznaczony (podobno) do LPG. Możecie rzucić okiem i podpowiedzieć, czy parametry faktycznie są pod LPG czy to raczej "chwyt marketingowy"? https://www.motul.com/system/product...pdf?1323963144

                                              Czy po wymianie w celu poprawienia właściwości smarnych warto dolać jeszcze Ceratec'a? Co o tym myślicie ?

                                              Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                                              Zamieszczone przez msemafor
                                              MOTUL X-Cess 5W40 ma MB 229.3, a napisałeś wcześniej, że dobrze byłoby, aby olej miał MB 229.5.
                                              bo ma MB 229.5 --- > https://www.motul.com/system/product...pdf?1420818184 :roll:

                                              Zamieszczone przez msemafor
                                              X-Clean 5W40 ma MB 229.5
                                              ma 229.51 (229.5 a 229.51 to oleje o całkowicie różnych specyfikacjach) a to jest różnica ---> https://www.motul.com/system/product...pdf?1392069024

                                              Napisz do elemenateur - on dobierze Tobie odpowiedniego Motula.

                                              Komentarz

                                              • logan_x
                                                Rider
                                                • 2011
                                                • 401
                                                • Octavia I (1U2)
                                                • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                                                Zamieszczone przez msemafor
                                                Mam u siebie w Szczecinie autoryzowanego dystrybutora MOTUL (firma MATA) więc odwiedzę go i ustalimy, czy x-Cess lub x-Clean. MOTUL ma jeszcze olej przeznaczony (podobno) do LPG.

                                                Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                                                Napisz do elemenateur - on dobierze Tobie odpowiedniego Motula.
                                                elemenateur jest ze Szczecina, ceny może mięć lepsze niż autoryzowany dystrybutor
                                                Pro Choice - Marcin Kardaśul. Witkiewicza 49/U-11 (za Lidlem)71-124 Szczecine-mail:  NASZ ZGRANY ZESPÓŁ DORADCÓW CZEKA NA KONTAKT: Kamil Kamil B. Marcin Kamil GG 17787178 Kamil B. GG 76789476 Marcin GG 347504 tel. 796 553 835 tel. 509 079 079 tel. 663 962 604 dodatkowe nr tel: 509 095 095, 509 091 091magazyn tel: 794 675 296    Zapraszamy do naszego sklepu motoryzacyjnego: pon.- pt. 9:00 - 17:00 so Pełna oferta: części samochodowe Audi, VW, Seat, Skoda i inne, oleje Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, Millers, filtry Mann

                                                Komentarz

                                                • PAOLO ESCO
                                                  RS
                                                  • 2009
                                                  • 6624
                                                  • Volkswagen
                                                  • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                                                  Zamieszczone przez msemafor
                                                  Możecie rzucić okiem i podpowiedzieć, czy parametry faktycznie są pod LPG czy to raczej "chwyt marketingowy"?
                                                  po raz kolejny się pytam po co Tobie olej z ACEA C-3 do "starej" konstrukcji silnika z LPG... Bierz olej z MB 229.5 o SAE 0W40 lub 5W40. Koniec, kropka. Zamiast tego Motula z LPG weź ten który podałem - MOTUL X-Cess 5W40 lub Motul 0W40 https://www.motul.com/system/product...pdf?1392061806
                                                  Zamieszczone przez msemafor
                                                  Mam u siebie w Szczecinie autoryzowanego dystrybutora MOTUL
                                                  po pierwsze masz naszego forumowego kolegę sprzedawcę - elemenateur więc hmmm ja bym najpierw do niego "uderzył" - masz fachową obsługę no i "dobre" ceny ...
                                                  Zamieszczone przez logan_x
                                                  elemenateur jest ze Szczecina
                                                  przecież wiem, specjalnie poleciłem elemenateur :wink:
                                                  Zamieszczone przez logan_x
                                                  ceny może mieć lepsze niż autoryzowany dystrybutor
                                                  on też jest dystrybutorem Motula na PL - wystarczy zadzwonić i się spytać o ceny, zakładam się że elemenateur stanie na wysokości zadania :P
                                                  PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

                                                  Komentarz

                                                  • msemafor
                                                    Ambiente
                                                    • 2013
                                                    • 232
                                                    • Octavia III (5E3)
                                                    • CZDA 1.4 TSI 150 KM

                                                    Ok, skontaktuję się z elementauerem.
                                                    Podpowiecie, czy jest sens wlewać CeraTec ? I co z tym MOTUL-em do LPG? Ma parametry do LPG czy to chwyt marketingowy ?
                                                    Z góry dzięki za wskazówki.

                                                    Zamieszczone przez msemafor
                                                    Jeszcze raz dzięki PAOLO ESCO za odpowiedź. Mam u siebie w Szczecinie autoryzowanego dystrybutora MOTUL (firma MATA) więc odwiedzę go i ustalimy, czy x-Cess lub x-Clean. MOTUL ma jeszcze olej przeznaczony (podobno) do LPG. Możecie rzucić okiem i podpowiedzieć, czy parametry faktycznie są pod LPG czy to raczej "chwyt marketingowy"? https://www.motul.com/system/product...pdf?1323963144

                                                    Czy po wymianie w celu poprawienia właściwości smarnych warto dolać jeszcze Ceratec'a? Co o tym myślicie ?

                                                    Zamieszczone przez PAOLO ESCO
                                                    Zamieszczone przez msemafor
                                                    MOTUL X-Cess 5W40 ma MB 229.3, a napisałeś wcześniej, że dobrze byłoby, aby olej miał MB 229.5.
                                                    bo ma MB 229.5 --- > https://www.motul.com/system/product...pdf?1420818184 :roll:

                                                    Zamieszczone przez msemafor
                                                    X-Clean 5W40 ma MB 229.5
                                                    ma 229.51 (229.5 a 229.51 to oleje o całkowicie różnych specyfikacjach) a to jest różnica ---> https://www.motul.com/system/product...pdf?1392069024

                                                    Napisz do elemenateur - on dobierze Tobie odpowiedniego Motula.

                                                    Komentarz

                                                    Pracuję...